Изследване, завършило в края на 1996 година категорично доказва ползата на този микроелемент в профилактиката срещу раковите заболявания. Изследването е на Националният институт за изучаване на рака и включва 1312 доброволци, две трети, от които са мъже. В продължение на десет години участниците взимат по 200 мкг селен като хранителна добавка във вид на мая. Резултатите отчитат понижена заболеваемост и смъртност от трите най-разпространени ракови заболявания – рак на белите дробове, простатата, тънкото и дебелото черво с 49 %.
Резултатите от изследването са публикувани в престижното списание на Американската медицинска асоциация JAMA, the Journal of the American Medical Association, като в заключителния анализ се препоръчва селенът като част от профилактиката на раковите заболявания и приемът му във вид на хранителна добавка. Доставянето му с храната не осигурява необходимото количество с тази цел.



Селенът подсилва имунната система и предотвратява оксидантните процеси в организма, водещи до стареене на клетките. Епидемиологични проучвания показват, че в райони с богата на селен почва показателите за заболеваемост от рак на белите дробове, дебелото черво, шийката на матката и матката са значително по-ниски.



В изследване на финландски медици се намира връзката между ниската концентрация на селен в кръвта при пациенти с онкологични заболявания в сравнение със здрави хора. Заболеваемостта от лимфом - наблюдава се тенденция на нарастване в световен мащаб от това раково заболяване - се среща по-често при пациенти с ниска концентрация на селен в кръвта.



Микроелементът подсилва и защитните сили на организма срещу вирусите и други патогенни микроорганизми. При лабораторните изследвания се откриват съществени промени в количествения и качествен състав на имунните клетки – бели кръвни клетки, NK-клетки, антитела, макрофаги и интерферони.



Научни изследвания показват, че редовният профилактичен прием на селен може да предотврати заболяване от хепатит, херпес и дори инфекции от най-смъртоносния известен вирус Ебола. Възможно е селенът да стопира действието на ХИВ-вируса и да го задържа за по-дълго в латентно състояние като забавя  преминаването в етап на заболяване от СПИН.



Селенът действа подобно на няколко препарата, предложени за лечение на СПИН – инхибира свързано с вируса вещество. Джерард Шраузер, най-известният експерт по селен, потвърждава, че микроелементът е важна биодобавка при лечението на инфектирани с ХИВ-вируса пациенти. Експертът обръща внимание, че ефектът при стандартната профилактична програма на прием на селен настъпва след шест месеца. Този недостатък при терапията на заразени с ХИВ според него може да се компенсира с ежедневен прием на терапия от 8 мг селен.



Селенът показва ефект при лечението на сърдечна аритмия и намалява вероятността от внезапна смърт, заради нарушена сърдечна дейност. Има предпазващ сърцето ефект, дължащ се на участието му в синтеза на глутатион пероксидаза. Глутатион пероксидазата е ензим, който поддържа антиоксидантната активност, за сметка на ограничаването на съдържанието на отровни метали като кадмий, живак и олово в организма, увреждащи тъканите на сърцето. Селенът освен това предпазва сърцето от кислороден глад и от токсичното действие на лекарствата и болестта на Кешан.


Втора част на материала