Парацетамолът превъзхожда плацебо ефекта само при четири болезнени състояния. Това е извод на екип учени от Унивеверситета на Сидни, направен след прегледа на 3570 изследвания и анализ на данните за ефективноста и безопасността на медикамента по отношение обезболяването на 44 вида болка.1 


Резултатите се оказват неочаквани за изследователите, тъй като парацетамолът е един от най-широко препоръчвани при болка медикаменти от 50 години насам. Оказва се, че еднократен или многократен прием на стандартна доза от 500 мг – 1 г влияе на болката само при четири състояния, които не са от най-често срещаните. Това са остеоартроза на колянната и тазобедраната става, възстановяване след мозъчна операция, болки в областта на таза, включително следродилни и главоболие при стрес. 


Изследователите отбелязват, че дори и при тези състояния ефектът на медикамента е по-нисък от очакваното и го определят като незначителен.



За оплаквания от главоболие вследствие на простудно заболяване и грип, мигрена, болка в кръста, доказателствата за ефекта му са малки или неубедителни според изследователите. 


Препоръката за прием на парацетамол при блока в кръста беше поставена под съмнение още през 2016 г. При рандомизирано плацебо контролирано проучване с 1652 доброволци тогава не е била установена никаква разлика в ефекта на парацетамола и плацебо при болка в кръста. 


През 2020 г. американски учени предположиха, че популярното противотемпературно средство влияе на преценката за риск като я занижава. Тази хипотеза на изследователите от Университета на Охайо се поставя въз основа на отчетените понижени степен на тревожност и негативни емоции, както и повишения кураж на участниците в проучването им. Техните резултати са представени в научното издание Social Cognitive and Affective Neuroscience.2 


Научно доказано е, че парацетамолът уврежда черния дроб, което се дължи на токсичния метаболит N-ацетил-р-бензохинон имин. Той се свързва с глутатиона в чернодробните клетки, нарушавайки функциите на органа, което впоследствие води до некроза. Острата интоксикация с парацетамол е едно от най-честите отравяния в САЩ и Европа.

 

Риск от отравяне с парацетамол е наличен при прием над допустимата препоръчителна доза от 4 г за възрастен. Случаите на чернодробно увреждане са констатирани при пациенти, приемали над 10 г от медикамента за денонощие. По-вероятно е чернодробна токсичност да се предизвика при приема му в комбинация с консумация на алкохол.

 

Сред научните среди се коментира и вероятността постоянният прием на медикамента да увеличава риска от развитие на Алцхаймер.3

 

Референции
1. https://www.mja.com.au/journal/2021/214/7/efficacy-and-safety-paracetamol-pain-relief-overview-systematic-reviews?utm_source=carousel&utm_medium=web&utm_campaign=homepage 
2. https://academic.oup.com/scan/article/15/7/725/5897711
3. https://www.puls.bg/aktsenti-c-16/paratsetamol-kakvo-ne-znaem-za-nego-n-36406