Основната цел на оралните контрацептиви е избягване настъпването на нежелана бременност. Другите техни показания са свързани с нарушения в менструалния цикъл – първична дисменорея, дисфункционални маточни кръвотечения, вторична аменорея, ендометриоза и други.
Какво представляват оралните контрацептиви?
Оралните контрацептиви по същество представляват хормонални препарати. Основна тяхна съставка са т.нар прогестини, на които главно се дължи контрацептивния ефект. Съществуват също и комбинирани препарати, съдържащи освен прогестини и естроген. Последният се добавя главно за контролиране на кървенето.
Дълъг е списъкът на прогестините, вземащи участие в състава на контрацептивите – норгестрел, норетиндрон, левоноргестрел, гестоден, дезогестрел, диеногест, дроспиренон и др. За разлика от тях, от естрогените се използват само два вида – етинил естрадиол и местранол.
Как действат оралните контрацептиви?
Независимо от все по-нарастващия брой хормонални контрацептиви, които излизат на фармацевтичния пазар, главният механизъм на тяхното действие се основава именно на потискане на овулацията, за чиято основна заслуга имат прогестините.
Прогестиновите ефекти са:
- Потискане на овулацията чрез потискане на лутеинизиращия хормон – ЛХ;
- Сгъстяване на цервикалния мукус-слуз, което възпрепятства проникването на сперматозоидите в маточната кухина;
- Вероятно потискат промени, настъпващи в сперматозоидите, имащи отношение към оплождането на яйцеклетката;
- Потискане движението на ресничестия епител –т.нар. цилия на фалопиевите тръби, което допълнително възпрепятства движението на сперматозоидите;
- Затрудняване на нидацията – имплантирането на оплодената вече яйцеклетка, посредством предизвикване на промени в маточната лигавица-ендометриум и атрофиране на неговите жлези.
Как се приемат оралните контрацептиви?
Най-разпространени за употреба са комбинираните препарати, съдържащи едновременно прогестин и естроген. Класическата схема на прием включва 21 дни орална контрацепция, последвани от 7 дни свободен от контрацепция период. Менструацията настъпва именно в рамките на този 7-дневен период, като приемът на хапчетата продължава точно след неговото изтичане, независимо дали е преустановено менструалното кървене или не.
В случаите, когато се пропусне вземането на 1 или 2 хапчета, следващото хапче трябва да се приеме при първа възможност. В такъв случай жената приема 1 таблетка два пъти дневно, докато се възстанови нормалния прием. Когато е пропуснат приемът на повече от 2 хапчета, е необходимо едновременното прилагане на друг метод на контрацепция до настъпването на следващата менструация.
За допълнителна информация внимателно прочетете листовката на предписаното от Вашия лекар лекарство.
Кои са неконтрацептивните ползи от оралната контрацепция?
- Обратимост и бързо възвръщане на фертилитета;
- Регулиране на менструалния цикъл;
- Намалена честота на дисфункционалните маточни кръвотечения;
- Намалена честота на първичната дисменорея, свързана с болка по време на менструация;
- Намалена по количество менструация и намален риск от предменструален синдром;
- Потискане образуването на функционални кисти в яйчниците;
- Намален риск от рак на яйчниците и ендометриума;
- Намалена честота на перименопаузалните вазомоторни симптоми;
- Подобряване на състоянието при хирзутизъм – мъжки тип окосмяване и акне;
- Подобряване профила на минералната костна плътност, имащо значение в перименопаузалния период и др.
Кои са нежеланите ефекти от терапията с орални контрацептиви?
- Ежедневен контрол и стриктно спазване на приема;
- Невъзможна протекция срещу сексуално трансмисивни заболявания;
- Внезапно кървене или аменорея;
- Гадене и повръщане; Главоболие;
- Болка в гърдите и изтичане на секрет от тях;
- Промени в либидото, депресия, тревожност;
- Дълбока венозна тромбоза – висок е рискът при жени активни пушачки, с лош липиден профил,със затлъстяване, с усложнен диабет с макроангиопатия, с високо артериално налягане;
- Високо артериално налягане – предполага се ролята на естрогена в покачване на нивото на ренина в кръвта. Ефектът е дозозависим, което предполага предпочитане на по-ниски дози естроген в състава на контрацептива;
- Атеросклероза и инсулт – рискът е многофакторно обусловен, зависи и от стила на живот на жената;
- Хепатоцелуларен аденом – доброкачествено образувание на черния дроб, което може да доведе до руптура на капсулата и последващо кървене. Рискът е минимален при съвременните препарати с ниско съдържание на естроген;
- Рак на млечната жлеза и маточната шийка – все още е спорна ролята на контрацептивите при тези състояния.
Противопоказани за терапия с контрацептиви са жени с анамнеза за сърдечносъдови заболявания, дълбока венозна тромбоза, белодробен емболизъм, диабет със съдови нарушения, естроген-зависими тумори, рак на млечната жлеза, чернодробно заболяване, мигрена с аура, неясно вагинално кървене, съмнение за наличие на бременност, възраст над 35 години и активно тютюнопушене, хипертриглицеридемия, системен лупус, голяма оперативна интервенция с продължителна имобилизация и др. Забранено е използването им и до 2 седмици след раждане.