Освен всеизвестния факт, че пушачите имат лош дъх, цигареният дим води до потъмняване на зъбния емайл и е рисков фактор за развитие на пародонтоза, възпаление на венците от наслояване на плака и води до други неприятни последици за лигавицата на устата. Най-добрият избор за пушача е да спре да пуши.
В случай, че не може или не иска да спре, експертите смятат, че по-добрият вариант вместо пушенето е употребата на продукти с електронно нагряване, без горене.
Какво казват учените?
В края на миналата година отделът по пародонтология и хигиена на устната кухина в клиника „Калабродентал“ в Кротоне, Италия, публикува резултатите от свое 4-месечно изследване, включващо 110 пушачи, които по време на изследването преустановяват пушенето на цигари и преминават на електронни изпарители.
Оралното им здравe е изследвано в началото на наблюдението, 60 дни и 120 дни след началото на изследването. Пушачите са разделени на 2 групи – такива, които пушат повече от 10 години и такива, които пушат по-малко от 10 години. Резултатите са изключителни, а учените са обнадеждени.
Резултатите показват, че преминаването от тютюнопушене към електронни изпарители води до подобряване на здравето на устната кухина. Учените твърдят, че в края на проучването те регистрират „прогресивно подобрение на пародонталните индекси, както и на цялостното здравословно състояние на устата“. В допълнение на това много пациенти съобщават и за намалено желание и потребност от пушене.
Група 1 (пушачи от по-малко от 10 години) |
Група 2 (пушачи от повече от 10 години) | |
Орално здравe на участниците в начало на проучването |
85% от участниците са със зъбна плака
|
100% от участниците са със зъбна плака |
61% страдат от пародонтоза |
65% страдат от пародонтоза
|
|
Орално здрaве на участниците в края на проучването |
Само 8% от участниците са със зъбна плака
|
Само 13% от участниците са със зъбна плака
|
Само 2% страдат от пародонтоза |
Само 8% страдат от пародонтоза
|
* по данни от https://www.vapingpost.com/2017/10/30/a-study-from-italy-looking-at-oral-health-in-e-cigarette-users/
Освен независими изследвания, пионерът в категорията „тютюневи продукти с нагряване“ Филип Морис Интернешънъл също проучва въздействието върху устната кухина и зъбите на новите си бездимни продукти в сравнение с цигарите.
Лабораторните изследвания, проведени от компанията в Швейцария, сравняват оцветяването на зъбите при пушачи след 3 седмици използване на новата системата за нагряване на тютюн IQOS с продължаващо пушене на цигари за същия период. Резултатите показват, че зъбите на пушачите, изложени на цигарен дим продъжават да потъмняват, а тези на участниците, използвали IQOS не променят цвета си.
От компанията не спират до тук и тестват човешки тъканни клетки от устната кухина, като изследването включва и излагане на парата от бездимния продукт на компанията в сравнение с това на цигарен дим. Научните експерти установяват, че въздействието на цигарения дим е по-голямо от това на аерозола на IQOS по отношение на клетъчна токсичност, морфологични промени в тъканта и секреция на възпалителни агенти.
Реакцията на клетките, изложени на парата на новия бездимен продукт, е значително по-малка, а възстановяването им е значително по-бързо от тези, изложени на цигарен дим.
Изводите от началните изследвания показват, че преминаването към продукти без горене в сравнение с продължаване на пушенето не само ще запази усмивката по-бяла, но и ще намали риска от развитие на познатите заболявания, свързани с тютюнопушенето.
И не на последно място - пушачите най-после ще могат да се справят с проблема с лошия дъх.