Мнозина от хората, които носят контактни лещи, не следват всички препоръки за съхранение и употреба. Оказва се затруднение разтворът да се сменява всеки ден или да мием ръцете си всеки път, когато докосваме очите си. Освен това, контактните лещи, които са с изтекла годност за употреба, невинаги се заменят с нови.
Важно е да се знае, че всички тези навици крият риск за здравето на очите. Според данните на проучване хората, които носят контактни лещи, са застрашени в по-голяма степен от наличието на различни кожни бактерии в техните очи.
Специалистите не са сигурни дали това е в резултат на заразяване на лещите с бактерии от замърсени ръце. Според тях е вероятно и самите лещи да предизвикват реакция, вследствие на която бактериите в очите да станат подобни на тези, които се намират върху кожата.
И въпреки че има риск тези бактерии да влошат вече налична очна инфекция, е малко вероятно да причинят такава. Изследователите поясняват, че те променят състава на микробите в окото, но в него винаги има наличие на някакви микроби.
Важно е да се знае, че преди операция на окото, трябва да се следи да не се внасят бактерии. Причината е, че след операцията очите са по-уязвими и външните бактерии могат да причинят проблеми.
NEWS_MORE_BOX
Според специалистите няма риск да носим контактни лещи, ако ги сваляме всяка вечер и ги почистваме адекватно. Когато те се оставят за през нощта, без да са предназначени за продължителна употреба, това може да доведе до проблем. Дори и най-добрите контактни лещи не пропускат 100% кислород до роговицата на окото. Това може да доведе до нейното подуване, особено когато спим, а по този начин се повишава рискът от инфекции.
Данните от проучването са поместени в сп. mbio.