Тумори на мозъка – обща информация![]() Тази статия има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар
Публикуван на: 15.07.2009 г. Последна корекция: 15.07.2009 г. Прочетен: 878015 Съдържание:
1. Какво представляват мозъчните тумори?
1. Какво представляват мозъчните тумори?Тялото на всеки един от нас е изградено от множество, различни по вид клетки. Понякога, под въздействието на различни фактори част от клетки променят нормалния си цикъл на развитие, растеж и смърт. Тези променени клетки започват да се делят много по-активно и да оформят новообразувание – тумор. Когато новобразуванието се развива в мозъка говорим за мозъчен тумор.
Туморните процеси, които засягат мозъка могат да бъдат класифицирани по различен начин и в зависимост от различни критерии. Мозъчните тумори най-често биват разделяни на първични и вторични, на доброкачествени и злокачествени, както и в зависимост от клетките и тъканите, от които произхождат. При разделението на първични и вторични тумори се взима предвид мястото, от което първоначално се е развил тумора. Първични са тези новообразувания, които се развиват в нервната система поради промяна на състоянието на клетките и абнорменото им разрастване. Вторични са тези процеси, които са се развили на друго място и в последствие са се разпространили в нервната система – например метастазиране по кръвен път на раково образувание от друга част на тялото. Метастатичните мозъчни тумори са по-чести от първичните. Туморите на мозъка могат да се разделят условно и на доброкачествени и злокачествени. Доброкачествените мозъчни тумори:
Разделението на доброкачествени и злокачествени е условно, защото някои от злокачествените тумори се характеризират с относително бавен растеж и могат да бъдат контролирани с различни методи. Същевременно, някои доброкачествени тумори се развиват в трудни за лечение зони и проявяват склонност към рецидивиране. По данни на Световната Здравна Организация (СЗО) според вида на клетките, от които произлизат, туморите на централната нервна система са повече от 120 различни вида. Трябва да се има предвид, че главния мозък е съставен от близо 10 000 000 000 работещи клетки. При възрастни най-често срещаните първични мозъчни тумори са:
Само 31% от мъжете и 30% от жените със злокачествени първични мозъчни тумори оцеляват 5 години след поставяне на диагнозата. Снимки свързани с тази статия
Симптоми свързани с тази статия
Гадене,
Главоболие,
Гърч,
Кома,
Крайници - слабост,
Нарушена ориентация,
Ориентация - нарушена,
Повръщане,
Припадък,
Слабост в крайниците,
Групи лабораторни изследвания
Пълна кръвна картина,
Серологични,
Лечение и процедури
Ангиография,
Биопсия,
Електроенцефалография (ЕЕГ),
Изследване на зрителни полета (периметрия),
Компютърна томография (скенер),
Лезионектомия,
Лумбална пункция,
Магнитно-резонансна томография,
Рентгеново изследване,
Церебрална артериография,
|
Тема на седмицата:
![]() Виж още
![]() Още от Релакс
![]() |