Източник: Istockphoto
Макар че стресът не може да ни причини алергии, безпокойството е в състояние сериозно да влоши симптомите на непоносимост към дадени храни и вещества. До този извод са стигнали група учени от Държавния университет в Охайо след ново проучване, публикувано в изданието Annals of Allergy, Asthma & Immunology.
Те id наблюдавали 179 души за 12 седмици, в рамките на които при 39 на сто от участниците се проявили повече от едно обостряне на симптомите на алергия. Изследователите id установили, че групата с алергични симптоми има и доста по-високи нива на стрес.
Оказало се e, че кихането, хремата и сълзенето на очите е предизвикало завишени нива на безпокойство у страдащите от алергии, което пък допълнително обострило техните симптоми. Учените са на мнение, че облекчаването на душевното безпокойство не може да излекува свръхчувствителността, но е добър съюзник при потушаването и разредяването на пристъпите.
Те препоръчват и конкретни техники за тази цел като медитиране и дълбоко вдишване и издишване, повече забавления и релаксация. Изследователите изтъкват още, че хората с алергии трябва да избягват кафето и цигарите, които допринасят за стреса в организма.
От Annals of Allergy, Asthma & Immunology припомнят, че непоносимост към дадени храни и вещества представлява повишена чувствителност на организма, обикновено към безвредни субстанции от околната среда - антигени, след предшестващ контакт с тях. В този случай антигените са известни под името алергени, а свръхчувствителността е в резултат на прекомерната защитна реакция на имунната система.
Най-често срещаните алергии са към лекарства, прах и храна и те могат да влошат някои медицински състояния, като например проблеми със синусите, екзема и астма.
Тази свръхчувствителност може да бъде лекувана с различни лекарства, включително антихистамини, кортикостероиди, деконгестанти и инхибитори или в по-тежки случаи - имунотерапия или епинефрин.