Полинозата повишава риска от развитие на сърдечносъдови заболявания , показва изследване, проведено от американски учени.
Полинозата или сенната хрема е алергично заболяване, което се проявява вследствие на алергична реакция на организма към полените в сезона на цъфтеж на растенията. При полиноза основно засегнати са дихателните пътища и лигавицата на очите, но се отчита и цялостен спад в общото здравословно състояние.
Експертите от Мичиганския университет, САЩ провели обширни и продължителни тестове доказващи връзката между наличието на сенна хрема и заплахата от съдови и кардиологични изменения.
Според авторите на изследването, пациентите страдащи от полиноза са значително по застрашени от инфаркт или инсулт, като най-рискови групи са тези, които освен от сенна хрема страдат от диабет, хипертония или затлъстяване.
"Фините поленови частици, които попадат в организма при вдишване, могат да предизвикат алергична реакция, която от своя страна да отключи каскада от неблагоприятни за здравето събития, повишаващи риска от сърдечносъдови проблеми през следващите часове и дори.“ обяснява Д-р Робърт Брук ръководител на изследването.
„За да намалите риска от сърдечносъдови усложнения, в периода на поленовия цъфтеж, следете телесното си тегло, не злоупотребявайте с алкохол и цигари, и разбира се, по възможност ограничете до минимум контакта с алергените.“- съветват авторите на проучването.