Източник: iStockphoto
Обикновено ухапвания от пчели, оси или стършели са по-скоро болезнени, отколкото опасни. На мястото на ухапването е възможно да се появят зачервяване, болка и оток. Многократните ухапвания от насекоми, особено при хора с алергии, носят потенциална опасност за здравето на пострадалия.
Ухапвания в областта на устата и гърлото са много опасни, тъй като могат да причинят затваряне на горните дихателни пътища!
След ухапване от насекомо винаги трябва да обследваме пострадалия за евентуална алергична реакция, която може да предизвика алергичен шок!
Цел на помагащия:
- Да намали отока и болката на мястото на ухапването.
- Да организира транспорт до болнично заведение, ако това се налага.
Внимание! Специални обстоятелства: Ако ухапването от насекомо е било в областта на устата, съществува риск от подуване на меките тъкани на езика или небцето, които могат да затворят горните дихателни пътища и да предизвикат задушаване!
В такива случаи сложете под езика на пострадалия кубче лед. Ако не разполагате с лед, дайте му да си жабури устата с ледено студена вода.
Организирайте веднага извозването му до най – близкото болнично заведение.
Ако насекомото е още върху кожата на пострадалия, отстранете го с плоската страна на нокътя си. Използването на остри предмети за отстраняването на насекомото като нож или пинсета, могат да наранят целостта на кожата и повече отрова да проникне в кръвообращението.
При възможност веднага трябва да се постави на мястото лед или студен компрес за 10 мин. Ако пострадалият е алергичен е необходима спешна консултация с лекар.
Ухапване от кърлеж. Те са малки паяковидни насекоми, които обитават тревни площи и горски места. Те се прикрепват към кожата на гостоприемника и смучат кръв. Тези животни пренасят различни болести и инфекции, затова трябва да бъдат отстранявани възможно най-бързо, за предпочитане в рамките на 24ч.
Отстраняване на кърлеж.
- При откриване на кърлеж, намажете мястото с олио и го оставете за 10 мин.
- Захванете с пинсета с остри краища главата на кърлежа, близо до кожата. Постарайте се да хванете колкото се може повече от кърлежа с пинсетата
- С бавно въртеливо движение, обратно на часовниковата стрелка, извадете кърлежа от мястото.
- Уверете се, че целият кърлеж е изваден, а не само неговата глава. Ако при изваждането част от него остане в кожата, остатъкът трябва да бъде отстранен в лечебно заведение. Когато извадите кърлежа запазете го, може да се наложи да бъде изследван.
- Измийте раната с вода и я дезинфекцирайте
Посъветвайте пострадалият да се консултира с лекар:
- Ако се появи зачервяване на мястото на ухапването
- Ако се появят и други симптоми (например висока температура, главоболие, болки в ставите)
- Ако ухапаният от кърлеж е бременна жена.2931