Източник: iStockphoto
Два пъти в годината Световната здравна организация (СЗО) препоръчва кои щамове на грипния вирус да бъдат включени в сезонните противогрипни ваксини – през февруари за северното полукълбо и през септември за южното. Чрез данните и анализите на СЗО се прогнозира кои са най-вероятните грипни щамове, които ще бъдат активни през следващите студени сезони.
Обикновено във ваксините се поставят антигени за два грипни щама А (H3N2 и H1N1) плюс антигени за един или два В грипни щама, чрез което се формулират тривалентни или четиривалентни ваксини.
Грипните вируси тип А и В са тези с най-силна циркулация сред човечеството, като еволюцията им е толкова бърза, че ваксина съдържаща антигени за определени щамове може да бъде напълно неефективна през следващия грипен сезон. Понеже вирусите имат две зими, за да се развият и разпространят (една в северното и една в южното полукълбо), ваксината се произвежда два пъти годишно, според отчетените грипни щамове.
Това е от особено значение, понеже бързо развиващите се грипни щамове са отговорни за над 500 000 смъртни случая годишно според СЗО. Най-често фаталните случаи са причинени не от вируса, а от последващите усложнения след грипна инфекция, като различни бактериални инфекции на белите дробове, пневмонии или обостряне на подлежащи, хронични проблеми като сърдечносъдови заболявания и диабет.
Понастоящем, мнозинството прилагани ваксини са тривалентни (включват антигени срещу три грипни щама) ефективни, но разработената от Sanofi Pasteur четиривалентна ваксина, тествана и одобрена от всички компетентни органи на Европейския Съюз предлага още по-добра защита. За грипния сезон 2015 г. например, било установено, че 92% от документираните грипни инфекции се дължали на щама В/Victoria, антигени срещу който не били включени в тривалентната ваксина.
Според прогнозите на СЗО, ако новата четиривалентна ваксина бъде приложена ефективно, тя ще доведе до допълнително понижаване на броя заболели с 1,6 милиона, предотвратяване на 37 300 свързани с грипа хоспитализации и 14 800 фатални грипни инфекции.
Преди началото на противогрипното ваксиниране в Европа, всяка година се наблюдавали близо 22 милиона случая на инфекция, 3,5 милиона хоспитализации и около 171 000 смъртни случая след заразяване с грипен вирус. Поради тази причина СЗО препоръчва ваксинация за всички над 6-месечна възраст.