Кинезитерапия и тенис лакът![]() Източнк: iStockphoto „Тенис лакът” или латерален епикондилит е често срещан проблем в нашата кинезитерапевтична практика. Най-често тези термини описват болки от външната страна на лакътя, както и болки по предмишницата в близост до лакътя. В нередки случаи болката се разпространява до китката и дланта. Терминът произлиза от играта на тенис, където има значително претоварване в областта на лакътя.
Каква е клиничната картина на тенис лакътя?
Пациентите се оплакват от болка, която се появява при активности като взимане на пълна чаша с кафе, при работа с мишка, работа на компютър и др. Често в покой няма болка, но при т.нар. “екстензорна активност” болката се появява отново. Екстензори или мускули разгъвачи са тези мускули на предмишницата, които повдигат дланта и пръстите. В острата фаза на проблема често се стига и до изпускане на предмети и слабост на захвата. Всъщност, причината за слабостта на захвата не е някаква неврологична увреда или разкъсване на мускулни влакна, а... болката.
Всъщност, механизмът, по който се получава болката зависи от много и различни фактори. Какви са те?
В нашата практика често при пациенти с тенис лакът откриваме проблеми в раменния пояс, свързани с недобрата стабилност на скапулоторакалната става (ставата образувана от лопатката и ребрата), което претоварва както раменната става, така и лакътната става.
Свързани статии..
Един от най-познатите физиотерапевтични/кинезитерапевтични методи за справяне с проблема е манулната терапия по концепцията „Мълиган”. Техниките използвани при лечението са лесни за изпълнение и ефективни (Фиг.1).
Защо да изберем точно тези техники?
При правилното им приложение, болките в лакътя изчезват. Второто предимство е, че могат да се изпълняват и в домашни условия от страна на пациента! Друг ефективен метод е дълбоката транзверзална фрикция (DTM) по методиката на д-р Сириакс в комбинация с манипулацията на Mill (Фиг.2 и 3).
Фиг. 2 Подготовка за дълбока транзверзална фрикция на сухожилието на m.extensor carpi radialis brevis
Фиг. 3 Манипулация на Мил
При проучване направено в Бризбейн, Австралия¹, при което са участвали 198 пациента с клинично поставена диагноза „тенис лакът” от не по-малко от 6 седмици е направен изводът, че „комбинацията от специализирани мануални техники и специализирани упражнения” имат по-добър ефект в сравнение от „прилагането на кортикостероидни инжекции” или „липса на каквото и да е било лечение”.
Едно ново научно проучване от 2017 г.² показва, че дълбоката транзверзална фрикция е по-ефективна при тенис лакът от инжекция с кортизон (кортикостероид) в по-дългосрочен план след лечението (половин година след лечението). Двата подхода са еднакво ефективни в периода 6-12 седмици. Поставянето на апликации от кинезиотейпинг метод по подходящ начин също помага при острия стадии на проблема. В нашата практика комбинирането на мануална терапия по Mulligan, техники и манипулации от методиката на Сириакс, кинезиотейпинг и специализирани упражнения значително решават проблема в по-дългосрочен план.
1. Bisset L, Beller E, Jull G, Brooks P, Darnell R, Vicenzino B.,: Mobilisation with movement and exercise, corticosteroid injection, or wait and see for tennis elbow: randomised trial. BMJ. 2006 Nov 4;333(7575):939. Още по темата:
|
Тема на седмицата:
![]() Още от Фитнес и рехабилитация
![]() Изгодни оферти
Още от Здрав ум
![]() |


