ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
На какво може да се дължат промените в секрецията?
За добра памет се движете не много, а редовно.
Учените документираха феноменa (видео)

Молба за съвет и въпрос относно Deanxit

Модератори: админ, консултанти

kamen

Молба за съвет и въпрос относно Deanxit

Мнение от kamen » 05 фев 2008 16:57

Здравейте,

На 24 години съм. Преди повече от година, след паника покрай сърцебиене, докато бях на гости у роднини, развих тревожност. Понякога се паникьосвам, когато съм много далеч от дома и/или ми предстои някакво събитие (напр. среща някъде с някого). Аз и от дете съм доста чувствителен и притеснителен, но като че ли нещата се задълбочиха. Дори понякога ме плаши мисълта да се кача в превозно средство и идеята за излизане извън града при слаб контрол на ситуацията от моя страна, поради което миналата година не ходих на курорт. Когато се качвам в семейния автомобил, случвало ми се е да получавам ускорен пулс, всичко да ми се свива, устата да пресъхнат, изпотяване по дланите и под мишниците, дори ми е ставало студено и съм затрепервал, а след стреса горната граница на кръвното се е случвало да е с 20-ина пункта по-висока. Понякога стягането по тялото и желанието за бягство е такова, че имам чувството, че сякаш реалността се разпада. Сам обаче излизам на разходки всекидневно и без никакви проблеми, което ме успокоява, но на по-усамотени места (като градския парк). Започна ли да се отдалечавам някъде, където има хора, става ми по-притеснено. Ако има тълпи, може да ме стегне много здраво. Вече не желая да ходя на гости у роднини. Забелязвам обаче, че ако прекарам навън час - два, започва по-малко да ми пука за тези неща.
Бях диагностициран от психиатър с тревожно разстройство и със социална фобия. Интроверт съм и като цяло нямам интерес към социални контакти, прекарвам много време у дома и пред компютър, а като по-малък ми казаха, че имам и проблем с общуването. На въпроса ми, имам ли агорафобия, ми бе отговорено, че имам, но слабо. Според лекаря, състоянието ми не е тъй сериозно, за да вземам медикаменти, но все пак ми бе препоръчан Деанксит. Четох противоречиви мнения относно това лекарство. Някои пишат, че са получавали сърцебиене и нервност (лазене от мравки) от него и че не е добре за хора с чувствителна нервна система. Затова ме е страх да пробвам, за да не получа това. Често срещан страничен ефект ли е? Нямам сърдечни проблеми, но у мен се надигат въпроси от сорта на: "Ами какво, ако имам, а не са ми открили?". Бях чел, че пролапс на митралната клапа може да води до ускорен пулс, тревожност и че често хората, имащи това, са със слабо телосложение. Притежавам тези черти, поради което известно време ми се въртеше в главата, че може да го имам, но лекарят ми каза, че нямам и че щял да знае преди мен, ако съм имал. Преди 2 - 3 години, след оплакване от дискомфорт поради ускорен пулс, особено след хранене, ми бяха изследвани хормони и щитовидна жлеза - всичко е наред. Кардиограмата - също.

Относно Деанксит разпитах 3-ма познати, които са го вземали, и не са имали никакви странични ефекти. Казаха ми, че са много доволни.

Ще съм ви много благодарен за отговора!

recursion

Re: Молба за съвет и въпрос относно Deanxit

Мнение от recursion » 05 фев 2008 18:32

Здравей!
Аз съм ти набор и съм пил Deanxit в продължение на месеци. Доколкото знам, към този медикамент не се развива някаква физическа зависимост, той представлява комбинация от антидепресант и невролептик (с леки успокоителни свойства). Моите впечатления са добри, в смисъл това хапче ми измете някак си лошите и тревожни мисли. Не трябва да се страхуваш от него, няма да се пристрастиш.

Дали да почнеш лечение с него обаче или не не мога да ти дам съвет, според мене това е хубаво да стане след решение от страна на лекар. Аз например в момента пия по-силни антидепресанти, но не се самолекувам, а следвам напътствията на моя психиатър. Успех в борбата! :wink:

kamen

Мнение от kamen » 05 фев 2008 20:19

Благодаря ти за отговора! Предполагам, че не си и получавал никакви странични реакции от Деанксита?
Съветът да го пия бе именно от психиатър.

Желая и на теб по-скоро минаване през тези бабуни, дано след това не ни се налага да ползваме такива медикаменти. :)

recursion

Мнение от recursion » 05 фев 2008 21:12

Не, не съм получавал никакви странични ефекти от Deanxit, но предполагам, че това е индивидуално. Винаги можеш да го пробваш за 1-2 седмици и според това дали имаш подобрение или не, да се обърнеш отново към психиатъра и да прецените заедно спираш ли го или не.

Знаеш ли, относно тия медикаменти... Мерси за подкрепата, дано някой ден се справяме без тях :wink: . Един психиатър на консултация ми каза, че специално хапчета като Deanxit-а се вземат като помощно средство, за да можеш да си подобриш поведението при проблемните за тебе обстоятелства и отношението ти към тях. Ти искаш да се чувстваш добре и да реагираш нормално при качването в рейс или в кола, но не можеш. Хапчето ти помага да можеш, или поне да ти е по-лесно и целта му е някак си да успееш да запомниш начина, по който си се чувствал докато си го вземал. За да можеш това поведение на спокойствие и нормално отношение да го отработиш и след време да го практикуваш без нуждата от лекарството. Иначе може и 10 години да пиеш Deanxit и ако не си положил сам усилия да се справиш психологически с проблема, като го спреш може отново да се върне старата песен.

Това са думите на лекаря, не мои! Спестявам ти една консултация :) Аз не мисля точно по този начин, но ако желаеш да питаш нещо, пиши ми на ЛС.

neli8228

Мнение от neli8228 » 06 фев 2008 16:27

здравей,
аз съм по-голяма, на 40г и също съм пила Deanxit. Няма странични ефекти, дори смятам , че е съвсем безобидно хапче. Аз го пия, когато се чуствам тревожна- само тогава. Например преди з дни- взех 1 хапче- успокоих се и повече не съм вземала. Незнам дали е правилно, но аз го използвам както аналгина при главоболие.

gevezandra

Мнение от gevezandra » 06 фев 2008 16:28

Здравей!Аз също съм на 24г. , пила съм Deanxit преди повече от 5г., в смисъл тогава съм била на 19 и не съм имала никакъв проблем с приемането или с някакви странични ефекти. Много съм доволна от медикамента! Тогава ми беше назначено лечение от невролог - пиех ги 2 пъти дневно по 1 табл. в 09часа сутринта и в 15 след обяд в продължение на 1 месец, следващите 2 месеца приемах само по една таблетка дневно. След този курс на лечение понякога когато ми е много изнервено или напрегнато си позволявам да взема една таблетка, но това са частни случаи. Действа ми ( поне при мен е така ) мн добре, за доста кратко време сваля всичкия товар, натрупал се в душата и мозъка ти :) пожелавам ти бързо да оздравяваш !!! Все пак не пренебрегвай вариант да те прегледа професионалист!!!

recursion

Мнение от recursion » 06 фев 2008 19:21

Мисля, че ефектът на Deanxit-а не настъпва с първото хапче, а едва след няколко дни.

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 07 фев 2008 19:02

Деанксит има два компонента- единият е невролептика Флуанксол, който има непосредствен лек успокояващ ефект, другият е антидепресанта Мелитрацен, който има ефект върху тревожността, но не непосрествен, а след поне две седмично системно приемане на лекарството.
Няма описани сериозни странични ефекти в терапевтичните дози, няма пристрастяване.

kamen

Мнение от kamen » 08 фев 2008 01:43

Благодаря за отговора, д-р Янева, както и на останалите, споделили опита си!
С приема на лекарството започнах вчера и вече започвам да усещам облекчение.

kamen

Мнение от kamen » 14 фев 2008 17:20

Д-р Янева, бих искал да се допитам до Вас отново.
Вземам Деанксит вече 8-ми ден, по една таблетка дневно. Отначало като че ли усещах повече действието му още при първите приеми - известно успокоение, граничещо със сънливост (но доколкото знам, това може да е страничен ефект при първите приеми). След третия ден това изчезна и сякаш изобщо не ми действа, отново станах по-тревожен. Вчера имах пак паническа атака... Може би успях да се овладея донякъде по-добре от друг път и не избягах от помещението - влязох в санитарния възел за 5 минути, да се окопитя. Но горещите вълни, изтръпването по цялото тяло бяха отново на лице. Това всъщност се случи малко преди да вляза в стая, където трябваше да се срещна за разговор с един човек. Още при влизането получих това, но минутка след като започнахме разговора, вече пътят бе само "надолу" - последва успокоение.
Казвате, че невролептикът ще започне да действа върху тревожните мисли след 10 - 15 дни, така ли? Притеснявах се да не ми е твърде слаб Деанксит...
А какво е мнението Ви за Паксил - чел съм, че е добър при социална фобия?

Ще съм Ви благодарен за отговора, когато разбира се имате времето и възможността за написването му!

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 14 фев 2008 17:34

Деанксит е медикамент по-скоро за общата практика, не е особено ефективен за пристъпи на паника(въпреки че може да се очаква някакъв минимален ефект). Паксил(в България се дистрибутира като Сероксат, Пароксат и др. генеричното му име е Пароксетин) е антидепресант от групата на селективни блокери на обратното поемане на серотонина в пресинаптичния неврон. Ефективен е, но трябва да бъде назначен от психиатър. Като се има предвид, че сте вземал Deanxit, който съдържа антидепресант от групата на МАО-инхибиторите, интервалът между двата вида медикаменти, ако решите да сменяте лечението, трябва да бъде ПОНЕ две седмици. Иначе съществува риск от серотонинов синдром(нещо за което скоро писах във форума). В този смисъл - не Ви съветвам да сменяте толкова скоро лекарството, а по-скоро да повишите дозата. Освен това, опитвайте се да се "потапяте" дозирано в ситуации, които генерират панически пристъпи и да удържате колкото можете в тях- това помага за справянето с проблема повече от вякакви лекарства.

Елита

Мнение от Елита » 04 мар 2008 10:30

Вече месец баща ми се оплаква от напражение, безсъние...този човек не е на себе си. Струпаха му се доста ядове на работа, в семейството също, а на всичко отгоре загуби и баща си(дядо ми). Изписаха му Деанксит. Сутрин и обед по половин хапченце, вечер - цяло. Блистерчето е на масата от два дни, той все още не е започнал да го пие. Чета насам натам, че този антидепресант има и странични ефекти, тоест изостря напрежението през първите дни. Това ме плаши. Ами ако влоши състоянието му повече?! Работата на татко е отговорна, пълна с изчисления, ръководна. Незнам как би подействало едно такова хапче на мисловната му дейност... В аптеката не са му дали никакви указания и упътване, освен хартиена кесия с блистер. Нямам информация за продукта, освен това което прочетох тук, в този форум.

kamen

Мнение от kamen » 04 мар 2008 17:30

От един месец вече пия Деанксит-а си и нямам никакви странични ефекти. Но ми се струва, че не ми и помага кой знае колко, макар все пак да усещам някакво подобрение. Няма го дори и страничният ефект на съхнене в устата, макар от време на време да се проявява. Всичко това обаче е индивидуално според организма.
При мен бе обратното - първите 2 - 3 дни се чувствах много спокоен и отпуснат, дори ми се спеше. Усещането беше приятно - все едно съм на една бира, само че без страничните ефекти на алкохола. В листовката е описано, че може да има такъв страничен ефект, който обаче избледнява след първите около 5 дни. Възможно е, мисля, посоката на ефекта да е обратна. Аз пия по едно около обед, тъй като ставам късно.
Озадачен съм обаче от предписанието - да се пие едно хапче вечер? Понеже обикновено не се препоръчва приемането му след 15 - 16 ч. следобед, тъй като може да доведе до по-голяма възбуденост и оттам до безсъние (информация от лекаря ми). Това е, което мога да кажа като пиещ Деанксит. Другото оставям на специалистите.

В допълнение, на мен много добре ми действат и хапчетата Neuropan (комбинация валериан, глог и мента). При нервност, безсъние и ускорен пулс ги намирам за чудесни. Нощем понякога ми се е налагало да си взема едно и до 30-ина минути се успокоявам, унасям и заспивам.

Тук бих искал да попитам д-р Янева, има ли някакъв проблем, ако Deanxit се комбинира с Neuropan? Например, около обяд вземам Деанксит, а Невропан - нощем около или след полунощ. Ако обаче чувствам нервност в следобеда, примерно първите 2 часа след вземането на Деанксит, може ли да глътна и един Невропан?

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 05 мар 2008 17:59

Не, няма проблеми в комбинацията Деанксит и Невропан. Можете да вземате и извънредна доза от Невропан - при нужда.

simo

Мнение от simo » 02 юни 2008 11:35

Аз от 3 дена пия deanxit всяка сутрин по 1 ,и има добьр ефект в смисал чувствам се по добре но
като се сабудя сутрин осештам се едно има някав натиск в главата,това нормално ли е ?

Отговори

Върни се в “Депресия, тревожност, стрес”