ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Много важно е самонаблюдението за размера и цвета им
Можем да започнем с малки, но ефективни промени
Кои са 6-те основни грешки, които допускат начинаещите?

Биполярно разстройство - моят случай

Модератори: админ, консултанти

bipolar1

Биполярно разстройство - моят случай

Мнение от bipolar1 » 22 яну 2016 09:33

Да напиша малко и за мен. Страдам от БАР от 3 години, лекуван съм с променлив успех и все още търся точните медикаменти и дози. Състоянието ми е колебливо, с хипо манийни и депресивни епизоди. В момента пия Депакин Хроно 500 МГ, 1 и 1/2 сутрин, 1 и 1/2 вечер. (При 2 сутрин и 2 вечер, валпровата киселина беше в норма в кръвта, сега ще видим при 3 на ден как ще е.) Клопиксол 10 мг по 1 вечер и мендилекс 2 мг на обед. Онзи ден бях при нова психиатърка, която ми назначи изследване за литий на кръвта и може да добавим литий към цялата схема, а ако не е нужен ще добавим ламиктал. Тя разкритикува предишните ми психиатри, които ми изписваха андидепресанти - противопоказно е антидепресанти при БАР, поне повечето. Аз пих малко време ксетанор и съм много недоволен. Малко антидепресанти са подходящи за БАР и те са от ново поколение като например валдоксан, но ще видя дали ще се стигне до него. Според вас има ли нужда от още лекарства? Или някакви забележки към схемата ми? Мисля да добавя и хедонин за съня.

gw9597

Re: Биполярно разстройство - моят случай

Мнение от gw9597 » 24 мар 2018 19:33

Здравейте, пиша тук, защото майка ми е диагностицирана с биполярно афективно разстройство. Опитвам се да разбера възможно най-много за различни терапевтични методи. В момента майка ми взима Депакин Хроно (500мг) и това определено оказва добро влияние. Обсъждах с лекуващата психиатърка на майка започване на терапия с литий. Доста съм обнадежден и бих искал да опитам да набавя лекарството от Сърбия.
Исках да попитам тези от вас, които вече са се лекували с литийи: От къде го набавяте (Гърция, Сърбия, Македония и т.н.)?; Как стои въпросът със следенето на нормите на литий в кръвта (разбира се, ще обсъдя това и с психиатърката на майка, но просто ме интересува какъв опит имате)?; Колко време продължи лекуването Ви с лития и съответно до какви дози смъкнахме постепенно и какк протече лечението Ви?
Много съм притеснен за здравето на майка си и се надявам да споделите опита си с мен.

emilya

Мнение от emilya » 02 апр 2018 08:31

Здравейте! От 1 год. и 6 месеца съм с БАР, но искма да чуя и второ мнение от лекар. Четох за проф. Крум Миланов. Моля, ако някой го е посещавал да сподели мнение.

Bipolar

Биполярно разстройство

Мнение от Bipolar » 13 май 2018 00:09

Възможно ли е да се живее пълноценно с Биполярно афективно разстройство? Биполярното афективно разстройство (БАР) е психично заболяване, чиито по-стари имена са маниакална депресия и циклофрения. Най-общо казано това заболяване се характеризира с промяна в настроенията - редуват се епизоди на депресия с периоди на мания (еуфория). Периодите, в които си напълно здрав и нормален, се наричат ремисия. Има много известни личности, които са диагностицирани с Биполярно разстройство: Катрин Зита-Джоунс, Шиниъд О"Конър, Линда Хамилтън, Бен Стилър, Жан-Клод Ван Дам, Аксел Роуз, Джим Кери, Роби Уилямс, Вирджиния Улф, Винсент ван Гог, Мерилин Монро, Лудвиг ван Бетовен, Ханс Кристиан Андерсен и мн. др. Не казвам, че кризите при тях са по-леки или че нямат проблеми, но, когато си богат и известен, сякаш всичко ти е простено. Чували сме, че хората с БАР са по-интелигентни, по-креативни, едва ли не по-по-най... Въпросът е какво да правим ние, обикновените хора с този БАР и то в държава като България. Тук, ако разберат, че имаш диагноза и си лежал в психиатрия, автоматично ставаш аутсайдер. Не е достатъчно, че едва се справяш с тъгата по време на депресия и с изцепките си по време на мания, а и в момента, в който се стабилизираш, се оказваш сам и дискриминиран. Приятелите ти стават все по-малко, заради безкрайните ти проблеми и промяната в настроението; семейството ти страда заедно с теб; сменяш работата често, защото по време на мания си неработоспособен, а дадеш ли болничен с истинската диагноза - край. Законът ни защитава и работодателят няма право да те уволни или съкрати, но има други начини да те накара да се чувстваш ужасно на работното си място и ти накрая си тръгваш доброволно. Все още не ми се е случвало такова нещо, но е само защото аз си тръгвам без предизвестие и не се обяснявам. Докога ще мога да продължа така? Вече имам 3 трудови книжки, а съм на 33 г. Имам чувството, че мога да пиша няколко дни без да спирам, но няма да го направя. Целта ми е да намеря други хора, които имат тази диагноза и да разбера дали успяват да живеят пълноценно.

h_stoyanova

Мнение от h_stoyanova » 14 май 2018 14:03

Здравейте.Аз страдам от БАР вече 14 год. и съм на 36г.Имах 7 годишен период през който ми нямаше нищо и не пиех никакви лекарства.Но последните 4 год. правя по две кризи на година и постоянно съм на хапчета/литий+хедонин/.С хапчетата се преодоляват кризите.Възможно е да се живее пълноценно, но много трудно и трябва да имаш голяма подкрепа от семейството и шефове.Аз съм главен счетоводител имам и дете на 12год. и мъж.Т.е. успях да се реализирам и в работата и в семейството.Сега планирам и второ дете, но ще бъда под постоянно наблюдение от психиатър.

Отговори

Върни се в “Шизофрения. Циклофрения. Психично здраве”