Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Това ще позволи на повече семейства да имат бебе
Рисковите фактори не са еднакви за двата пола
30 000 българи са засегнати от заболяването
Това ще позволи по-рационално лечение
реклама

Какво е сърдечен блок ?

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: консултанти, админ

venelyna

Какво е сърдечен блок ?

Мнениеот venelyna » 16 юли 2007 16:25

Какво значи да имаш "блок на сърцето" ? Опасно ли е ? Как се лекува ?

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 17 юли 2007 13:50

Ще се опитам с думи прости да обясня....
Сърцето, като мускул изпълнява ролята на сърдечна помпа. Тази функция е свързано със строго последователно "свиване" (контрахиране е думата) на неговите отделни части - предсърдия и камери. Нарушаването на тези функции води до неизпомпването на кръв в кръговете на кръвообращението, намаляване или спиране на циркулацията на кръвта в организма и болестно състояние или смърт. Строгата ритмика в сърдечната дейност се ръководи от автоматични нервни импулси, които се генерират в т.н. проводна система на сърцето. Тя се състои от следните части най-общо:
- синусов възел (генерира импулсите и се нарича водач на ритъма)
- атриовентрикуларен възел
- сноп на Хис
- ляво и дясно снопче, разклонения на снопа на Хис
В реда, по който са изброени се предава и импулса за съкращение на мускулната тъкан. Нарушаването на проводимостта на което и да е място по този път (импулсът не преминава) води до настъпването на проводно нарушение на сърдечната дейност - някакъв тип блок. В зависимост от мястото на проблемно предаване на импулса се дефинират и различните типове блокове:
- синусов блок
- атриовентрикуларен - АV - блок
- ляв и десен бедрен блок и др.

Доста хора си живеят нормално с някой видове дълги години, естествено е необходим контрол. Други блокове са животозастрашаващи - тогава обикновено се поставя пейсмейкър.
Повече информация по въпроса ще намерите на
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 1%86%D0%B5

ivo_nina

Re: Какво е сърдечен блок ?

Мнениеот ivo_nina » 30 мар 2012 21:47

Здравейте,от около 2 седмици усещам бодежи в сърдечната област.На 32г.съм.Вчера бях при личната докторка.Направи ми електрокардиограма и ми каза,че би трябвало да знам,че имам непълен AV блок.Попитах какво значи това и тя ми каза само,че е вродено заболяване,но не се лекува.Пусна ми изследвания на кръв и каза,че всичко е в норма.Кръвното ми беше 100/65.Моля само за второ мнение,наистина ли това състояние не е опасно и възможно ли е дискомфортът в лявата страна да се причинява от ниското кръвно?Ще съм благодарна за отговора!

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 31 мар 2012 12:25

Така е, и вероятно оплакванията ви нямат общо с него. Но за да придобиете увереност и спокойствие е добре да вземете мнение и на кардиолог, мога да препоръчам в София.

ivo_nina

Мнениеот ivo_nina » 31 мар 2012 15:08

Благодаря за отговора!Напишете ми координати на кардиолог в София,когато Ви е възможно.Поздрави!

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 31 мар 2012 16:50

София, ИСУЛ, д-р Красимир Петков, кардиолог. На регистратурата ще питате къде да го откриете, че правиха реорганизации и разместваха кабинети в последно време. Вземете си направление.

Dunav03

Мнениеот Dunav03 » 01 апр 2012 20:30

Здравейте от 4 години имам притеснения със сърцето си, като започнаха със сърцебиения през следващата година и половина, но в течение на времето се преборих с тях и успях да ги овладея, но започнаха да получава сливания в сърцето за около 1-2 секунди. Напоследък зачестиха, ходих на кардиолог направиха ми кардиограма и ми казаха, че имам десен бедрен блок, но доктора ми каза, че това не било изобщо нещо за което да се притеснявам, защото имало много хора които живеят с това и изобщо не съм единствения.
Кажете наистина ли десния бедрен блок не е опасен?

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 02 апр 2012 14:29

започнаха да получава сливания в сърцето за около 1-2 секунди
- какво е "свиване", болка ли?
Кажете наистина ли десния бедрен блок не е опасен?
- не е

Dunav03

Мнениеот Dunav03 » 05 апр 2012 13:25

Не знам не мога да кажа, че е болка. Аз не го определям като болка, по скоро по силен удар на сърцето.

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 07 апр 2012 10:46

Вероятно се касае за екстрасистоли. Добре е, ако зачестят през денонощието (по няколко на час) да се постави холтер и да се види какви са.

Dunav03

Мнениеот Dunav03 » 07 апр 2012 11:09

Ами в понеделник ще ходя да ми правят кардиограма при натоварване. Но мисля, че като цяло е на нервна почва, защото усещам и голямо напрежение над стомаха. Интересното при мене, е че няма фактори които да ме стресират, водя много спокоен живот, но не интензивен. Преди 3 години ми бяха сложили холтер, не успяха да хванат нищо на него, но и тогава нямах толкова чести оплаквания. От 1 седмица, сърцето ми е добре, но имам чувството, че нервите ми са опънати като струна. Докторката при която ходих ми каза, че вероятно е на нервна почва, но тя като че ли не можа да ме разбере с тея силни удари на сърцето ми, сякаш за 1ви път чува за нещо подобно.

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 07 апр 2012 11:30

Възможно е и това да е причината, но е добре първо да се отхвърли наличието на някакъв кардиологичен проблем.

Dunav03

Мнениеот Dunav03 » 09 апр 2012 16:45

Ходих на доктор, направиха ми всички възможни изследвания и ми казаха, че сърцето ми е в абсолютно здраве. Направиха ми кардиограма дори и при натоварване на едно колело и всичко отново беше в нормата.
Докторката ми каза, че по силните удари които съм получавал ги получавал всеки човек, това било избързан ход на сърцето, просто аз ги усещам, а други хора не. Десния ми бедрен блок е от рождение и не е опасен, също така ми казаха, че дори не мога психически да предизвикам по силните удари на сърцето си, както и тахикардията която получавах преди време.
Малко ми е трудно да свикна с мисълта, че трябва да живея с факта, че трябва да усещам ударите на сърцето си при минимални натоварвания, но явно така ще е и трябва да се науча да живея с това. Въпреки това има ли хапчета, които да действат успокояващо. Валидол, ментаглог, невробекс това вземах до сега, не съм усетил изобщо дали ми помагат.

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 09 апр 2012 18:57

Има, но се изписват след преглед при лекар,т.е. аз не мога да препоръчам такива средства.

Nikolova_30

Мнениеот Nikolova_30 » 15 сеп 2012 18:43

Здравейте, имам болки в сърцето от 2 години, имам диагноза лупус, но последно установиха, че е само кожна форма. Правила съм си електрокардиограма и не е установено нищо, т.е. без особеност. Напоследък усещам отново тази болка, както и тупане на сърцето.
Какво издледване трябва още да си направя? След имунологията установих, че имам повишени стойности на Анти SS-RO,антитела.Стойностите са 1.34 и и са гранични. Значи ли това,че имам повишен риск от сърдечен блок и как може да се установи? Нямам увредени органи, заболяването ми е кожно.

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”