Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Какво може да означава неприятната миризма?
И какви са симптомите на състоянието
Как най-ефикасно да се справим с малките наранявания?
Който не се очаква да предизвиква пристрастяване
реклама

Какво е сърдечен блок ?

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

Какво е сърдечен блок ?

Мнениеот venelyna » 16 Юли 2007 16:25

Какво значи да имаш "блок на сърцето" ? Опасно ли е ? Как се лекува ?
venelyna

Мнениеот д-р Цончев » 17 Юли 2007 13:50

Ще се опитам с думи прости да обясня....
Сърцето, като мускул изпълнява ролята на сърдечна помпа. Тази функция е свързано със строго последователно "свиване" (контрахиране е думата) на неговите отделни части - предсърдия и камери. Нарушаването на тези функции води до неизпомпването на кръв в кръговете на кръвообращението, намаляване или спиране на циркулацията на кръвта в организма и болестно състояние или смърт. Строгата ритмика в сърдечната дейност се ръководи от автоматични нервни импулси, които се генерират в т.н. проводна система на сърцето. Тя се състои от следните части най-общо:
- синусов възел (генерира импулсите и се нарича водач на ритъма)
- атриовентрикуларен възел
- сноп на Хис
- ляво и дясно снопче, разклонения на снопа на Хис
В реда, по който са изброени се предава и импулса за съкращение на мускулната тъкан. Нарушаването на проводимостта на което и да е място по този път (импулсът не преминава) води до настъпването на проводно нарушение на сърдечната дейност - някакъв тип блок. В зависимост от мястото на проблемно предаване на импулса се дефинират и различните типове блокове:
- синусов блок
- атриовентрикуларен - АV - блок
- ляв и десен бедрен блок и др.

Доста хора си живеят нормално с някой видове дълги години, естествено е необходим контрол. Други блокове са животозастрашаващи - тогава обикновено се поставя пейсмейкър.
Повече информация по въпроса ще намерите на
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 1%86%D0%B5
д-р Цончев

Re: Какво е сърдечен блок ?

Мнениеот ivo_nina » 30 Мар 2012 21:47

Здравейте,от около 2 седмици усещам бодежи в сърдечната област.На 32г.съм.Вчера бях при личната докторка.Направи ми електрокардиограма и ми каза,че би трябвало да знам,че имам непълен AV блок.Попитах какво значи това и тя ми каза само,че е вродено заболяване,но не се лекува.Пусна ми изследвания на кръв и каза,че всичко е в норма.Кръвното ми беше 100/65.Моля само за второ мнение,наистина ли това състояние не е опасно и възможно ли е дискомфортът в лявата страна да се причинява от ниското кръвно?Ще съм благодарна за отговора!
ivo_nina

Мнениеот д-р Цончев » 31 Мар 2012 12:25

Така е, и вероятно оплакванията ви нямат общо с него. Но за да придобиете увереност и спокойствие е добре да вземете мнение и на кардиолог, мога да препоръчам в София.
д-р Цончев

Мнениеот ivo_nina » 31 Мар 2012 15:08

Благодаря за отговора!Напишете ми координати на кардиолог в София,когато Ви е възможно.Поздрави!
ivo_nina

Мнениеот д-р Цончев » 31 Мар 2012 16:50

София, ИСУЛ, д-р Красимир Петков, кардиолог. На регистратурата ще питате къде да го откриете, че правиха реорганизации и разместваха кабинети в последно време. Вземете си направление.
д-р Цончев

Мнениеот Dunav03 » 01 Апр 2012 20:30

Здравейте от 4 години имам притеснения със сърцето си, като започнаха със сърцебиения през следващата година и половина, но в течение на времето се преборих с тях и успях да ги овладея, но започнаха да получава сливания в сърцето за около 1-2 секунди. Напоследък зачестиха, ходих на кардиолог направиха ми кардиограма и ми казаха, че имам десен бедрен блок, но доктора ми каза, че това не било изобщо нещо за което да се притеснявам, защото имало много хора които живеят с това и изобщо не съм единствения.
Кажете наистина ли десния бедрен блок не е опасен?
Dunav03

Мнениеот д-р Цончев » 02 Апр 2012 14:29

започнаха да получава сливания в сърцето за около 1-2 секунди
- какво е "свиване", болка ли?
Кажете наистина ли десния бедрен блок не е опасен?
- не е
д-р Цончев

Мнениеот Dunav03 » 05 Апр 2012 13:25

Не знам не мога да кажа, че е болка. Аз не го определям като болка, по скоро по силен удар на сърцето.
Dunav03

Мнениеот д-р Цончев » 07 Апр 2012 10:46

Вероятно се касае за екстрасистоли. Добре е, ако зачестят през денонощието (по няколко на час) да се постави холтер и да се види какви са.
д-р Цончев

Мнениеот Dunav03 » 07 Апр 2012 11:09

Ами в понеделник ще ходя да ми правят кардиограма при натоварване. Но мисля, че като цяло е на нервна почва, защото усещам и голямо напрежение над стомаха. Интересното при мене, е че няма фактори които да ме стресират, водя много спокоен живот, но не интензивен. Преди 3 години ми бяха сложили холтер, не успяха да хванат нищо на него, но и тогава нямах толкова чести оплаквания. От 1 седмица, сърцето ми е добре, но имам чувството, че нервите ми са опънати като струна. Докторката при която ходих ми каза, че вероятно е на нервна почва, но тя като че ли не можа да ме разбере с тея силни удари на сърцето ми, сякаш за 1ви път чува за нещо подобно.
Dunav03

Мнениеот д-р Цончев » 07 Апр 2012 11:30

Възможно е и това да е причината, но е добре първо да се отхвърли наличието на някакъв кардиологичен проблем.
д-р Цончев

Мнениеот Dunav03 » 09 Апр 2012 16:45

Ходих на доктор, направиха ми всички възможни изследвания и ми казаха, че сърцето ми е в абсолютно здраве. Направиха ми кардиограма дори и при натоварване на едно колело и всичко отново беше в нормата.
Докторката ми каза, че по силните удари които съм получавал ги получавал всеки човек, това било избързан ход на сърцето, просто аз ги усещам, а други хора не. Десния ми бедрен блок е от рождение и не е опасен, също така ми казаха, че дори не мога психически да предизвикам по силните удари на сърцето си, както и тахикардията която получавах преди време.
Малко ми е трудно да свикна с мисълта, че трябва да живея с факта, че трябва да усещам ударите на сърцето си при минимални натоварвания, но явно така ще е и трябва да се науча да живея с това. Въпреки това има ли хапчета, които да действат успокояващо. Валидол, ментаглог, невробекс това вземах до сега, не съм усетил изобщо дали ми помагат.
Dunav03

Мнениеот д-р Цончев » 09 Апр 2012 18:57

Има, но се изписват след преглед при лекар,т.е. аз не мога да препоръчам такива средства.
д-р Цончев

Мнениеот Nikolova_30 » 15 Сеп 2012 18:43

Здравейте, имам болки в сърцето от 2 години, имам диагноза лупус, но последно установиха, че е само кожна форма. Правила съм си електрокардиограма и не е установено нищо, т.е. без особеност. Напоследък усещам отново тази болка, както и тупане на сърцето.
Какво издледване трябва още да си направя? След имунологията установих, че имам повишени стойности на Анти SS-RO,антитела.Стойностите са 1.34 и и са гранични. Значи ли това,че имам повишен риск от сърдечен блок и как може да се установи? Нямам увредени органи, заболяването ми е кожно.
Nikolova_30

Следваща

Назад към Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт