Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Те допринасят за оксидативния стрес
Има редица фактори, които могат да отслабят защитните сили
Те ще се състоят на 24-тии 25-ти ноември
реклама

Повишен Це Реактивен Протеин при дете

Зашука, шарки, Хепатит, инфекциозна мононуклеоза

Модератори: админ, консултанти

Повишен Це Реактивен Протеин при дете

Мнениеот Rositsa Tsankova » 15 Юни 2007 18:28

Здравейте!
Имам дъщеричка на 10 годинки,която от октомври миналата година кашля сухо и пристъпно,но не можем да открием причината ,въпреки многото консултации и изследвания .В хода на търсене на причината за кашлицата направихме изследване на ЦРП,който се оказа много завишен-3.8 при референтни стойности 0.8.Ден след резултата направихме гърлен секрет от който излязоха Се ауреус,а от стерилна урина Е-коли 10 на 5-та .Антибиограмата беше чувствителна на Аугментин и в двата случая .Приемахме го 10 дни ,след като спряхме лечението ,след седмица направихме ново изследване ЦРП,който вместо да се понижава ,се е повишил от 3.08 на 28.6 :(Не можем да установим причината за това повишаване . Правено е манту и квантиферонов тест -отрицателни са .Всичко останали изследвания са в норма.Кашлицата намаля,но периодично се появяват пристъпи,които овладяваме единствено с ледено студена Кока Кола.Моля ви помогнете ми,посъветвайте ме !
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 16 Юни 2007 14:00

С-реактивния протеин е неспецифичен маркер на възпалението. Сам по себеси не може да даде "диагноза" а да насочи към диагноза или да е показател за активност на заболяване при вече поставена диагноза. Тези възпалителни процеси, за които говорите могат да доведат до повишението му в посочените граници. Много са причините, които също могат да направят това.
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 17 Юни 2007 20:14

Благодаря Ви ,Доктор Цончев,но проблемът е в това ,че лекарите при които ходихме не могат да ни насочат на никъде.......нито ни се предлага някакво решение.А не е нормално да се повишава след лечение и да не се разбира от какво се провокира,а до колкото ми е известно,причината може да е в бъбреци,може да е ревматизъм,сърце и други още по-срашни неща :(
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 22 Юни 2007 14:08

Пак казвам, че СРП е неспецифичен маркер и повишението му може да е свързано, грубо казано "с каквото се сетите". Т.е. излишно е да се притеснявате за всички заболявания, които могат да доведат до това, а по-скоро се консултирайте с добър педиатър. С ревматолог консултирали ли стесе?
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 22 Юни 2007 14:32

Консултирали сме се до този момент с детски невролог,пулмолог,кардиолог.Тази седмица правихме консултация и за ревматизъм.Всичките изследвания на детето са "като по учебник" ,както казват колегите Ви.Правихме и ехография на бъбреци,далак,черен дроб-всичко е нормално.Само този ЦРП е висок и въпреки лечението се повишава още ,а Е-коли в урината и са си все така 10 на 4-та.Но си признавам,че вече се страхувам да и даваме антибиотик.От февруари тази година сме пили Клацид,после беше на инжекции Цефтреаксон,после пак Клацид ,сега наскоро Аугментин.От последният антибиотик детето се изрина,получи диария и се обезводни,повръщаше,появиха се големи червени петна по шията и гърдите и и стигна до задух,както и и се оцветиха зъбките в кафяво .Има и микоза ,която се появи въпреки витамините ........След последната консултация с педиатър,по-нейно мнение,решихме да не правим нищо един месец и после отново да повторим изследванията ,както и ЦРП,но така или иначе колкото и параноично да звучи,притеснявам се много и си мисля какво ли не,защото ЦРП се покачи главоломно от 3.8 на 28.6 за не повече от 20 дни и то по време на лечение с посленият посочен антибиотик .Благодаря Ви а отделеното време и внимание Доктор Цончев !
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 23 Юни 2007 20:07

СРП може да е мповишен и в резултат на уроинфекциятеа. Докато не се ликвидират подобни инфекции не очаквайте стойностите му да се нормализират. По-важното е в случая да се пребори инфекцията. СРП не е толкова важен..., в резултат на микозата за която говорите също може да е увеличен. Така че третирайте адекватно инфекциите, не гледайте СРП-то.
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 24 Юни 2007 08:27

Благодаря ви Доктор Цончев!!!!!
Успокоих се след като прочетох това.Иначе от всеки резултат на ЦРП всички гледат тревожно и аз невежата изпадах паника,защото не ми обясняват.Надявам се да се справим скоро.Желая ви здраве!
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 24 Юни 2007 15:40

Благодаря, успех и на Вас!
Дръжте ни в течение с развитието на проблема.
д-р Цончев

Назад към Инфекциозни болести и паразити. Хепатит