Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
То ще се проведе на 25 октомври
Три стъпки при ситуации "под пара"
Глутаминът може да води борба със складирането на мазнини
реклама

Повишен Це Реактивен Протеин при дете

Зашука, шарки, Хепатит, инфекциозна мононуклеоза

Модератори: админ, консултанти

Повишен Це Реактивен Протеин при дете

Мнениеот Rositsa Tsankova » 15 Юни 2007 18:28

Здравейте!
Имам дъщеричка на 10 годинки,която от октомври миналата година кашля сухо и пристъпно,но не можем да открием причината ,въпреки многото консултации и изследвания .В хода на търсене на причината за кашлицата направихме изследване на ЦРП,който се оказа много завишен-3.8 при референтни стойности 0.8.Ден след резултата направихме гърлен секрет от който излязоха Се ауреус,а от стерилна урина Е-коли 10 на 5-та .Антибиограмата беше чувствителна на Аугментин и в двата случая .Приемахме го 10 дни ,след като спряхме лечението ,след седмица направихме ново изследване ЦРП,който вместо да се понижава ,се е повишил от 3.08 на 28.6 :(Не можем да установим причината за това повишаване . Правено е манту и квантиферонов тест -отрицателни са .Всичко останали изследвания са в норма.Кашлицата намаля,но периодично се появяват пристъпи,които овладяваме единствено с ледено студена Кока Кола.Моля ви помогнете ми,посъветвайте ме !
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 16 Юни 2007 14:00

С-реактивния протеин е неспецифичен маркер на възпалението. Сам по себеси не може да даде "диагноза" а да насочи към диагноза или да е показател за активност на заболяване при вече поставена диагноза. Тези възпалителни процеси, за които говорите могат да доведат до повишението му в посочените граници. Много са причините, които също могат да направят това.
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 17 Юни 2007 20:14

Благодаря Ви ,Доктор Цончев,но проблемът е в това ,че лекарите при които ходихме не могат да ни насочат на никъде.......нито ни се предлага някакво решение.А не е нормално да се повишава след лечение и да не се разбира от какво се провокира,а до колкото ми е известно,причината може да е в бъбреци,може да е ревматизъм,сърце и други още по-срашни неща :(
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 22 Юни 2007 14:08

Пак казвам, че СРП е неспецифичен маркер и повишението му може да е свързано, грубо казано "с каквото се сетите". Т.е. излишно е да се притеснявате за всички заболявания, които могат да доведат до това, а по-скоро се консултирайте с добър педиатър. С ревматолог консултирали ли стесе?
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 22 Юни 2007 14:32

Консултирали сме се до този момент с детски невролог,пулмолог,кардиолог.Тази седмица правихме консултация и за ревматизъм.Всичките изследвания на детето са "като по учебник" ,както казват колегите Ви.Правихме и ехография на бъбреци,далак,черен дроб-всичко е нормално.Само този ЦРП е висок и въпреки лечението се повишава още ,а Е-коли в урината и са си все така 10 на 4-та.Но си признавам,че вече се страхувам да и даваме антибиотик.От февруари тази година сме пили Клацид,после беше на инжекции Цефтреаксон,после пак Клацид ,сега наскоро Аугментин.От последният антибиотик детето се изрина,получи диария и се обезводни,повръщаше,появиха се големи червени петна по шията и гърдите и и стигна до задух,както и и се оцветиха зъбките в кафяво .Има и микоза ,която се появи въпреки витамините ........След последната консултация с педиатър,по-нейно мнение,решихме да не правим нищо един месец и после отново да повторим изследванията ,както и ЦРП,но така или иначе колкото и параноично да звучи,притеснявам се много и си мисля какво ли не,защото ЦРП се покачи главоломно от 3.8 на 28.6 за не повече от 20 дни и то по време на лечение с посленият посочен антибиотик .Благодаря Ви а отделеното време и внимание Доктор Цончев !
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 23 Юни 2007 20:07

СРП може да е мповишен и в резултат на уроинфекциятеа. Докато не се ликвидират подобни инфекции не очаквайте стойностите му да се нормализират. По-важното е в случая да се пребори инфекцията. СРП не е толкова важен..., в резултат на микозата за която говорите също може да е увеличен. Така че третирайте адекватно инфекциите, не гледайте СРП-то.
д-р Цончев

Мнениеот Rositsa Tsankova » 24 Юни 2007 08:27

Благодаря ви Доктор Цончев!!!!!
Успокоих се след като прочетох това.Иначе от всеки резултат на ЦРП всички гледат тревожно и аз невежата изпадах паника,защото не ми обясняват.Надявам се да се справим скоро.Желая ви здраве!
Rositsa Tsankova

Мнениеот д-р Цончев » 24 Юни 2007 15:40

Благодаря, успех и на Вас!
Дръжте ни в течение с развитието на проблема.
д-р Цончев

Назад към Инфекциозни болести и паразити. Хепатит