ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

Твърда подутина на горен венец при дете

Модератори: админ, консултанти

tinahristova58

Твърда подутина на горен венец при дете

Мнение от tinahristova58 » 29 мар 2016 16:15

Здравейте,
питането си бях написала в една друга тема, но мисля, че тук е правилното място, и ще го повторя. В началото на месеца( около 10), на горния венец на детето ми(7г.) точно под устната, забелязах твърда червена подутина, след оплакване от негова страна, че го боли.Освен това има и повишено слюноотделяне. Заведох го на зъболекар, където предположиха, че е от зъб, травмиран преди време, но след няколко дни,казаха, че не е това, защото не го боли, а и подутината се промени. Върху нея имаше бяло петно, за което решиха, че е афта, но не го болеше изобщо, а и не приличаше на такава. Казаха да изчакаме седмица и след това, когато го заведох, се съгласиха,че не е афта, но какво е - не се знае. Бялото петно се сви, но отока си го има, и е абсолютно безболезнен.Сутрин лигавицата изглежда почти нормално, но през деня се зачервява.Изпратиха ни на снимка и на хирург за консултация. Според хирурга, това може би е зародиш на постоянен зъб, който ще се смъкне с времето надолу, но това "може би", ме плаши. Освен това е твърде високо, почти към носа, не трябва ли да е по- ниско? Млечните зъби са там, само единият резец съвсем леко се клати, но отокът се намира между него и следващия зъб, по- скоро към другия. И изобщо не го боли, което също ме притеснява, не трябва ли да усеща нещо ако това е зъб? И не трябваше ли вече да се е показал - почти от месец е подуто? Колко време продължава пробива и смъкването на постоянен зъб? Може ли да е нещо друго, лошо - има остеосаркоми, хондроми и пр., ако е такова ще се види ли на снимка? И с какъв специалист трябва да се консултирам?..Ще бъда безкрайно благодарна за някаква информация и мнение по въпроса, защото се притеснявам..

д-р Цончев

Re: Твърда подутина на горен венец при дете

Мнение от д-р Цончев » 31 мар 2016 21:16

Според мен е добре да го види УНГ специалист и евентуално да се направи рентгенова снимка. Възможно е да е някакъв прост оток, който да премине спонтанно, но е добре да се уточни. Не мислете отсега за разни сложни диагнози, обикновено нещата са прости и тривиални.

tinahristova58

Мнение от tinahristova58 » 31 мар 2016 21:26

Направиха му панорамна рентгенова снимка на зъбите, но хирурга не каза нищо като я гледа. За такава снимка ли говорите, или трябва друга?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 31 мар 2016 21:51

Панорамната снимка е със стоматологична насоченост, освен това стоматолозите гледат доста едностранно на такива проблеми, та за това препоръчвам УНГ специалист, най-малкото за сигурност

Отговори

Върни се в “Дентално здраве”