ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дори в малки количества провокират стомашен дискомфорт
Схващането, че застрашават само жените е много грешно
Промените в изхожданията при бебето могат да насочат към серио...

Бременност след дете с ВСМ

На въпроси за кардиологичното здраве на децата ще отговарят специалисти от Националната кардиологична болница

Модератори: админ, консултанти

svetlaiv

Бременност след дете с ВСМ

Мнение от svetlaiv » 19 юли 2012 15:39

Здравейте, много ще съм благодарна за мнението Ви.Имах дете с ВСМ(с обща камера)което бе оперирано в Националната Кардиологична Болница,но за съжаление почина...След няколко месеца забременях отново, правихме фетална морфология и преглед в Националната Кардиологична болница при Д-р Велковски.Всичко беше наред и сега си имам здраво момиченце на 4години.Въпросът ми е, има ли наследственост в сърдечните заболявания(ние нямаме сърдечни проблеми)?Евентуално при нова бременност какъв % вероятност има, да имам дете със сърдечно заболяване?Какви изследвания още бих могла да си направя за да съм сигурна че бебето ще е добре. Искам още едно дете, но се страхувам безкрайно...незнам дали да пробваме или да се откажа.Благодаря Ви

доц. Анна Кънева

Re: Бременност след дете с ВСМ

Мнение от доц. Анна Кънева » 24 юли 2012 18:44

Здравейте,
Съжалявам за загубата Ви и се радвам за здравото Ви дете.
Рискът в семейство на здрави родители да се роди дете с вродена сърдечна малформация (ВСМ) е около 1%, а в семейство с дете с ВСМ той нараства до 5%. Най-често причината остава неизяснена, както е било при Вас.
Съвременната медицина позволява откриване на ВСМ с помощта на феталната ехокардиография в 20-22 седмица на бременността. Феталният и биохимичен скрининг в 13-15 седмица откриват и най-честите генетични заболявания като синдром на Даун.
Много семейства като Вашето по-късно имат здрави деца.
Лекарите от Детска кардиологична клиника на НКБ сме готови да консултираме всяка бъдеща майка.

vasilevaa

Мнение от vasilevaa » 16 авг 2012 13:53

Здравейте!
За съжаление ние също имахме дете със ВСМ-стеснение на аортата и междукамерни дефекти, което за съжаление почина :( Сега имам две здрави дечица, за което много се радвам. И при двете бременности ходих на ФЕХКГ във НКБ, всичко беше наред.
Искам да попитам, трябва ли да се следят децата или не щом всичко е било наред тогава?

доц. Александра Лачева

Мнение от доц. Александра Лачева » 21 авг 2012 11:17

Уважаема госпожо,
радваме се за Вашите 2 здрави деца. При тях е изключена ВСМ още с феталната ЕхоКГ, а вероятно и след раждането.
При това положение не е необходимо те да се следят от детски кардиолог, а само от педиатър, както всички останали деца.

Отговори

Върни се в “Кардиологичните проблеми при деца”