ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Риби в депресия помагат за разработване на антидепресанти
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Може ли един размер да пасне на всички мъже?

пукам си пръстите........

Модератори: админ, консултанти, Приятели

ArgIn

пукам си пръстите........

Мнение от ArgIn » 18 яну 2010 12:55

здравейте.пукам си пръстите от 5 6 години(ако не и повече).чувал съм, че е вредно но не съм получавал мнение от специалисти затова реших да пиша тука.чувал съм, че когато остарея ще ми треперят ръцете, ще ме болят, да доведат до артрит и куп дриги неща.ВЯРНО ЛИ Е?моля за подробно мнение.смятам,че доста хора се интерасуват до какво би могло да доведе това пукане на пръстите.благодаря предаврително :)

Потребителски аватар
Ростислав

Re: пукам си пръстите........

Мнение от Ростислав » 20 яну 2010 22:57

Артрокинематиката (движенията в ставите) най-общо биха могли да се разделят на два основни вида-физиологични (ангуларни) и аксесорни (транслация, компресия, дистракция, усукване). При нарушаване на някой от двата типа подвижност е налице ставна дисфункция, с множество причини. При нарушаване на аксесорните движения резултата е нарушена механика на ставната подвижност, намален обем на движение, ригидност в областта на ставата и болка при силов натиск в края на възможния обем на движение. Загубата на аксесорна подвижност е позната под названието "ставен блокаж", "позиционна грешка" и др. Най-често се среща при ставите, класифициращи се като плоски (фасетни стави на гръбначния стълб, ставите на карпалния и ходилния комплекс). Възстановяването на аксесорната ставна подвижност се постига чрез т.н ставна мобилизация или манипулация. Накратко: създава се преднапрежение чрез тракция между ставните партньори, с което се обтяга максимално капсуло-лигаментарния ставен апарат, след което се провежда мобилизационен импулс по посока на физиологичната ставна подвижност. При тази процедура често се чува отчетливо изпукване, дължащо се на сепарацията мъжду ставните компоненти. Широко е разпространено схващането, че "пукането" ще доведе до неврологични проблеми като тремор, паркинсон и т.н. За запознатите-тремора често се дължи на редица проблеми в екстрапирамидната система, а Паркинсон е заболяване дължащо се на дефицит на допамин в рубро-нигро-стриарната система. Ревматоидния полиартрит е системно възпалително заболяване засягащо първично ставната капсула. С други думи-това са вече отхвърлени митове! Ако човек самостоятелно в продължение на години "изпуква" ставите си, най-вероятно ще си докара ставна нестабилност, поради увеличаване лакситета на статичните ставни стабилизатори. Този дълъг пост се постарах да напиша преди всичко за Blader, за да дам малко разяснение около този вид често срещана ставна дисфункция, с пожелание след като е поел по пътя на медицината да не спира да изучава изкуството да помагаш на хората давайки винаги най-доброто от себе си.
Медицински университет гр. Плевен; УМБАЛ "Д-р Г. Странски" гр. Плевен

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 21 яну 2010 11:33

Благодаря! Изображение
д-р Стефанов

ArgIn

Мнение от ArgIn » 21 яну 2010 17:02

Ростислав

БЛАГОДАРЯ МНГ ЗА ПЪЛНОЦЕННИЯ ОТГОВОР

Good Man

Мнение от Good Man » 03 авг 2010 12:30

Я колко интересно, и аз имах такъв проблем, ама започнах сам да се възпирам.

beginner

Мнение от beginner » 19 ное 2010 16:34

Благодаря и аз за изчерпателния отговор. Имам същия проблем, не само пръстите, но и врата си пукам редовно и ми бяха набили в главата разни доброжелателни колеги в работата, че ще получа шипове от времдния си навик.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 26 май 2012 20:22

Искам да върна темата и да я отворя, за да видите мнението на този професионалист отново!
Благодарности отново, Ростислав!
д-р Стефанов

Mepoooo
Контакти:

Мнение от Mepoooo » 01 юни 2012 14:25

Доста изчерпателен отговор на въпрос , който и мен ме интересува. Радвам се, че има отзивчиви хора в този форум:)

simpatichna80

Мнение от simpatichna80 » 25 фев 2013 15:30

и аз имам същия проблем,но не мога да спра,несъзнателно го правя :(

ivan_80

Мнение от ivan_80 » 08 апр 2013 16:27

И аз като малък имах този гаден навин , добре , че навреме се отказах от него :)

roymakaay

Мнение от roymakaay » 08 апр 2013 22:43

Аз пък пукам к'вото дойде, на ръцете, на краката, голяма краста е! :mrgreen:

rumbe6kata

Мнение от rumbe6kata » 10 ное 2014 14:14

И аз го имам същия проблем, опитвам се да не го правя, защото понякога е неприятно за околните, но ми е много трудно. :(

aborigenka

Мнение от aborigenka » 17 ное 2014 16:32

Аз си изпуквам врата, ужасен навик.

traiko

Мнение от traiko » 01 дек 2014 12:31

Не знам дали ще доведе до нещо на старини, но като гледам, масажистите винаги си изпукват ръцете преди работа, а и изпукването на тялото си им влиза в работата. Аз лично не обичам, но много хора си падат. След като тези хора го правят, явно не е толкова страшно, все пак те би трябвало да са учили за тези неща.

Потребителски аватар
championv

Мнение от championv » 03 дек 2014 12:35

Аз също съм фен на пукането на пръстите, особено, когато ми е напрегнато. Не мисля, че това води до някакви трайни последици.

Отговори

Върни се в “Движение и здраве”