ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
В повечето случаи чупливите нокти са напълно решим проблем.
България е от малкото страни, където билката вирее свободно
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...

Притеснение за ХИВ

Модератори: админ, консултанти, Приятели

partizan

Re: Притеснение за ХИВ

Мнение от partizan » 07 май 2017 12:46

Много благодаря за отговора. Може ли все пак и Nelogi4na да отговори ?

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 12:49

Galatriel написа:
22 апр 2017 01:07
В 40 годишната история на ХИВ пандемията, няма регистрирани случаи на инфекция с ХИВ при получаване на орален секс
Това НЕ е вярно.Има такива случаи,изключително малко са но има.Рецептивния орален секс на мъж(сиреч да правиш свирка) крие по-големи рискове,но все пак сравнително доста ниски ако няма рани в устната кухина и гингивити.
Оралния секс по принцип е "изключително опасен полов акт",но не заради ХИВ вируса.Все пак ХИВ не е изобщо единствената полово предавана болест.При този полов акт могат да се предадат хепатити А и B,Епщайн-Бар,Хламидия,папилома вирус и още куп херпес вируси,голяма част от които доказани онкогени.Плюс класиките в жанра.Колко да е безопасен при положение че в момента за една гонорея е останал само един действащ антибиотик,като и при него темповете с които се развива резистентност са главоломни??С тия темпове не бих се учудил ако до 5-10год. гонореята стане в огромната си част хронична и ненапълно-лечима инфекция...Хепатит Б и Епщайн-Бар отдавна са доказани че увеличават риска от развитие на левкемии.Да не говорим че някои от изброените водят и до сериозна опасност от стерилитет.Та колко да са безопасни!?Ама като се е казало-СПИН та СПИН...И целия свят се е вторачил само в него...

Nelogi4na

Мнение от Nelogi4na » 07 май 2017 12:53

Galatriel написа:
22 апр 2017 01:07
Оралният секс е ниско рисков акт, и то само и единствено за човек, който го прави, ако има наличие на отворени, кървящи рани в устата. В 40 годишната история на ХИВ пандемията, няма регистрирани случаи на инфекция с ХИВ при получаване на орален секс, а сличаите на зараза при хора правещи орален секс са изключително малко. Дори там не е доказано дали оралният секс е бил единственият рисков контакт. Дори консервативни световни организации като CDC, класифицират оралния секс като контакт с нисък риск. Дори при поглъщане на еякулат, риск има единствено ако има попадане на вирусът пряко в кръвообращението.
Да не забравяме, че вирусът на ХИВ и доста слаб и неустойчив, необходимо е продължително излагане и вирусът да е в големи количества. Други фактори са вирусният товар и дали виросоносителят е на лечение. Не споря с никого и не държа да приемате мнението ми, но то се базира на доста добра информираност от световно признати източници и специалисти като Д-р Хънтър Хендсфиелд и Д-р Едуард Хуук. Който желае да посети и сайтът на CDC и да прочете кои сексуални контакти носят риск и какъв е той в реалният свят.
И аз това казвам, че оралният секс е ниско рисков. Но ниско рисков не значи съвсем без рисков.
При поглъщане на еякулат риск има заради наличието на лигавица в гърлото. А ако е и раздразнена поради някаква причина, рискът е по - висок.
Това с продължителното излагане и големите количества ХИВ не е точно така. Бих го сравнила със забременяването: може да не се случи и след 1000 полови контакта, но може да се случи и от първия път. И това че в семенната течност на един мъж плуват 500 сперматозоида а в тази на друг - 50 000, разлика почти няма, тъй като е достатъчен само един за да направи белята. Разбира се, че при по - нисък вирусен товар рискът за предаване на вируса е по - малък, но надали някой би се успокоил от този факт, след като на практика риск има. Аз в момента съм снеоткриваем вирусен товар, което значи под 50 копия, но в никакъв случай не бих си позволила да правя секс без презерватив с неинфектиран партньор.
Ако някой ме харесва, определено знае защо. Ако някой не ме харесва, със сигурност не знае причината, но ако все пак я знае тя задължително не е свързана с мен :)
МЕРИ

Nelogi4na

Мнение от Nelogi4na » 07 май 2017 13:04

partizan написа:
05 май 2017 22:56
Извинявам се, че ще повторя горния въпрос, но просто мисля че сайта се бъгва.
Като цяло имам 3 въпроса.

Преди няколко месеца с едни приятели бяхме в наргиле бар и си поръчахме едно наргиле. Човекът, който се занимаваше с наргилета от заведението ни го донесе и го разпали, като си дръпна с уста от края на маркуча, от който по принцип се дърпа. Неволно аз веднага(нямаше и няколко секунди) след това го взех и си дръпнах от същия край на маркуча, от където си дръпна човека, без да го избърша. Чисто хипотетично, ако човека който си е дръпнал преди мене от наргилето, е оставил някакво количество кръв(или други телесни течности, които носят риск от заразяване: кръв, семенна течност, вагинална течност, лимфа, кърма) ще има ли риск от заразяване ? . Знам, че такава ситуация е социално-битова, и не носи риск от заразяване, просто питам чисто хипотетично.

Вторият ми въпрос е идентичен. Преди известно време на един купон не волно допих чужда бира. Не съм сигурен дали погледнах върха на бутилката(от където се пие) дали има някакви телесни течности, които носят риск от заразяване (кръв, семенна течност, вагинална течност, лимфа, кърма), тогава би ли имало риск в такава ситуация ? Знам, че такава ситуация е битова, и не носи риск от заразяване, просто питам чисто хипотетично.

Третият ми въпрос е почти същият като другите. Преди време като бях в един бар, си взех от бармана една цигара.( Знам, че вируса не се предава при социални контакти, но все пак не знам дали пушенето на цигари се характеризира като такова). Както и да е.(ситуацията беше отдавна, и не знам дали по цигарата е имало някакви телесни течности, но ако е имало, едва ли съм щял да я взема). Има ли риск в описаната ситуация, при положение, че понякога имам кървящи венци ? Ако в подобна като описаната от мен ситуация, да кажем, че човек има силно кървящи венци, или много рани в устата, ако по цигарата има течности, които предизвикват заразяване(като кръв, семенна или вагинална течност, кърма, лимфа и т.н.), какъв би бил тогава риска за човека, който ще пуши тази цигара ? (питам, защото Вие казвате, че вируса се инактивира във външна среда, а цигарите по принцип са в такава среда).

Извинявам се за леко налудничавите въпроси. Всички тези ситуации са се случили преди няколко месеца, и като са се случили съвсем нормално не съм се притеснявал. Сега явно от скука ми идват на ум разни сценарии или хипотетични ситуации. Както и да е. Ще се радвам ако ми отговорите дали има риск в тези 3 ситуации. Благодаря предварително.
И при трите ситуации риск няма. Мисля че даже за едната ме пита на лични и ти обясних защо. В слюнката се съдържат вещества които действат протективно срещу вируса, а и в слюнката не се съдържат вирусни частици годни да инфектират. Затова "мокрите" целувки не са рискови, както и пиенето от една чаша, пушенето на една цигара /наргиле, използването на общи прибори за хранене и пр.
Ако някой ме харесва, определено знае защо. Ако някой не ме харесва, със сигурност не знае причината, но ако все пак я знае тя задължително не е свързана с мен :)
МЕРИ

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 13:05

Nelogi4na написа:
07 май 2017 12:53
Това с продължителното излагане и големите количества ХИВ не е точно така.
Вируса е доста труднопредаваем.По принцип се считаше че рецептивния анален секс с доказано позитивен партньор дава около 3-4% риск от заразяване.Сиреч-за да е сигурно заразяването трябва да спиш със заразения 33пъти.Впоследствие тоя процент го вдигнаха доста.Силно се съмнявам някой и да е правил изследвания за целта,да не говорим и че всичко това са екстраполирани резултати изведени по друг начин защото такова изследване няма как да бъде проведено по чисто морални съображения...Отделно и на човек му е все тая дали ще се е заразил от първия път или от 33тия.Целта на тия приказки е просто да покажат че вируса не се предава толкова лесно,че не е задължително да се заразиш от първия път дори и партньора да е доказано позитивен.Все пак по света съществуват сумати серодискордантни двойки.Съществуват обаче и много хора заразени "от един път с неправилния човек".

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 13:29

Винаги ми е била странна тази фиксация върху СПИНа.До голяма част и инспирирана от медиите.Ейгое-наргилето е част от източната култура.Почти сигурно наргиле-бара го държи някой арабин.Всички араби знаем че ги кефят Осама и Ислямска Държава.Далеч по-вероятно е да е натъркал мущука на наргилето преди да ви го даде с абрин или антракс...Но никой не се замисля за това.Не че не е безумно параноично и подобно предположение също,но все пак малко да попроменим дискусията.Че все СПИН та СПИН омръзва... :mrgreen:

Nelogi4na

Мнение от Nelogi4na » 07 май 2017 14:00

markuch111 написа:
07 май 2017 13:05
Вируса е доста труднопредаваем.По принцип се считаше че рецептивния анален секс с доказано позитивен партньор дава около 3-4% риск от заразяване.Сиреч-за да е сигурно заразяването трябва да спиш със заразения 33пъти.Впоследствие тоя процент го вдигнаха доста.Силно се съмнявам някой и да е правил изследвания за целта,да не говорим и че всичко това са екстраполирани резултати изведени по друг начин защото такова изследване няма как да бъде проведено по чисто морални съображения...Отделно и на човек му е все тая дали ще се е заразил от първия път или от 33тия.Целта на тия приказки е просто да покажат че вируса не се предава толкова лесно,че не е задължително да се заразиш от първия път дори и партньора да е доказано позитивен.Все пак по света съществуват сумати серодискордантни двойки.Съществуват обаче и много хора заразени "от един път с неправилния човек".
Познавам хора които са го хванали от раз. Има и такива които са се инфектирали при сбиване или впръскване на кръв или семенна течност в очите /едва ли са го правили всеки ден че да са изложени продължително, нали?/. Има и обратния вариант: дискордантни двойки, живеят заедно с години и здравия партньор не се инфектира. Куриозен случай на едно семейство, в началото дискордантна двойка, правят си 4 деца по съвсем естествен път без той да се инфектира, накрая след 20-тина години изневерява на жена си с друга ХИВ позитивна и ... познай.
ХИВ не е кой знае колко трудно предаваем. Трябва му само входна врата /отворена рана или раздразнена лигавица/ и много бързичко се намърдва където не му е мястото.
МЕРИ

Nelogi4na

Мнение от Nelogi4na » 07 май 2017 14:15

markuch111 написа:
07 май 2017 13:29
Винаги ми е била странна тази фиксация върху СПИНа.До голяма част и инспирирана от медиите.Ейгое-наргилето е част от източната култура.Почти сигурно наргиле-бара го държи някой арабин.Всички араби знаем че ги кефят Осама и Ислямска Държава.Далеч по-вероятно е да е натъркал мущука на наргилето преди да ви го даде с абрин или антракс...Но никой не се замисля за това.Не че не е безумно параноично и подобно предположение също,но все пак малко да попроменим дискусията.Че все СПИН та СПИН омръзва... :mrgreen:
Ако не си забелязал темата е за ХИВ /СПИН. Така че тук за това се пише, и промяна на дискусията е мисията невъзможна. Казвам го от опит, понеже вече пробвах в началото и не стана.
Колкото до медийната "подкрепа" и аз съм на същото мнение. Има много по - страшни и смъртоносни вируси и заболявания от ХИВ, но никоя медия не пише за тях страшни неща.
Не веднъж съм правила сравнение на ХИВ с Диабета. Да, Диабета не е заразен, но пък е много по - смъртоносен от ХИВ. Признавам си че съм си правила безумни експерименти със себе си: спирала съм си терапията, намаляла съм дози, пила съм билки и добавки които уж при ХИВ позитивните са забранени... въобще, не знам как лекарката ми още ме търпи. Я един диабетик да си позволи да си спре инсулина, или да се натъпче с нещо което не трябва /напр. с тортичка/. Ако оцелее, то поне не би повторил да си прави е*авки със себе си.
Или да вземем Хепатита. Десетки пъти по - контагиозен и също толкова смъртоносен като ХИВ. Но в никой вестник не съм срещала да пише колко е страшен. И най - странното, което направо ме втрещява: много ХИВ позитивни са ми казвали че лъжат лекарите че имат Хепатит Б или Ц, за да ги приемат. За това вече нямам обяснение, наистина.
МЕРИ

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 17:21

Nelogi4na написа:
07 май 2017 14:00
ХИВ не е кой знае колко трудно предаваем.
За да кажем дали един вирус е труднопредаваем или не-трябва да имаме съпоставка с други вируси и да сравним с някой който се счита за ЛЕСНОпредаваем.Ретровирусите са част от вирусите които имат обвивка над капсида състояща се от липидна мембрана и протеин върху нея.Тази обвивка ги прави уязвими на изсъхване на биологичния материал който ги пренася,на топлина,слънчева светлина и химикали.Съответно и при тях спрямо останалите е нужно по-голямо количество биологичен материал или в голяма част от случаите заразяването е успешно само при директен контакт между вирусоносителя и приемащия.Нещо което не може да се каже примерно за една вариола при която е възможно заразяване примерно при контакт на здрава кожа със засъхнали телесни секрети,че дори и да бъде "прихванат" от въздуха в малки затворени помещения в които дори не е нужно заразният човек да пресъства едновременно с приемника по едно и също време.

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 17:32

Nelogi4na написа:
07 май 2017 14:15
Ако не си забелязал темата е за ХИВ /СПИН. Така че тук за това се пише, и промяна на дискусията е мисията невъзможна.
Че е така-така е,ама става някакси банално.И малко дете знае че при обикновен битов контакт-ползване на общи чаши,лъжици,бутилка,цигара и т.н. риска е нулев.От друга страна във форума има и наистина позитивни като теб,които може да имат съвсем реални проблеми и да питат за тях.Но темите за ХИВ които са 2 с по 200страници се задръстват с хипохондрии,огромна част от които главоломно-въпиющо параноидни.И такъв човек с реални проблеми и да пита-питането му потъва бързо-бързо по задните страници.А повечето в тая атмосфера и не смеят да питат...
Аз ако имах ХИВ щеше да ми е неудобно да питам във публичен форум само кат си представя ква мъка ще създам с питането си на голяма част от читателите кат знам че половината от тях ще тръгнат да си мият ръцете и да ги търкат с марля и спирт дето са барали клавиатурата докат ми изчетат поста...
И още по-лошото е че от хипохондриците масово се пита за неща които са дъвкани до втръсване,има ги писани стотици пъти в темите,често и на предишната страница два-три пъти са дискутирани същите неща.Не един или два форума с тая насоченост са грохнали под напора на хипохондриците,знаеш го-по-добре от мен.Така че ако успея поне 1-2души да отклоня от темата и да пуснат отделни "Може ли някой от Алкайда да ми е сложил антракс в манджата!?"-пак ще е от полза.А и тема за антракса така или иначе си нямаме.А той е живописна болест.

markuch111

Мнение от markuch111 » 07 май 2017 17:44

А колкот до медиите-те са само проводник на един феномен който има по-друго естество.ХИВ напрактика е неизкореним от организма(айде има 1-2случая след трансплантация на делта32 но те нито са масови,нито са прокламирани в медиите,повечето хора и не знаят за тях).В общи линии към днешна дата може да се каже че хванеш ли ХИВ е за цял живот.Че е лечим до степен че се живее с достатъчно добро качество на живот и същата продължителност кат на останалата популация,че след 10-20год почти сигурно ще е и изкореним-това са неща коит хората не ги вълнуват.Те знаят че хванеш ли ХИВ-отиде-цял живот ще си така.Има куп болести с по 80-90% смъртност-тетанус,вирусни енцефалити и т.н.Но те не са толкова страшни-щото все пак влепят ли те-има едни 10-20% надежда.Докато стоте процента са друго-те са присъда,ултимативни са.А никой не се замисля че живота като диагноза също има 100% леталност.Всичко това произлиза от скритата у почти всеки човек мисъл-"абе досега милиарди хора са живели по Земята и са измряли,ама все пак имам някаква надежда че аз може да съм първият който ще е безсмъртен".За жалост малко хора си я признаваме.

partizan

Мнение от partizan » 08 май 2017 14:05

Nelogi4na написа:
07 май 2017 13:04
partizan написа:
05 май 2017 22:56
Извинявам се, че ще повторя горния въпрос, но просто мисля че сайта се бъгва.
Като цяло имам 3 въпроса.

Преди няколко месеца с едни приятели бяхме в наргиле бар и си поръчахме едно наргиле. Човекът, който се занимаваше с наргилета от заведението ни го донесе и го разпали, като си дръпна с уста от края на маркуча, от който по принцип се дърпа. Неволно аз веднага(нямаше и няколко секунди) след това го взех и си дръпнах от същия край на маркуча, от където си дръпна човека, без да го избърша. Чисто хипотетично, ако човека който си е дръпнал преди мене от наргилето, е оставил някакво количество кръв(или други телесни течности, които носят риск от заразяване: кръв, семенна течност, вагинална течност, лимфа, кърма) ще има ли риск от заразяване ? . Знам, че такава ситуация е социално-битова, и не носи риск от заразяване, просто питам чисто хипотетично.

Вторият ми въпрос е идентичен. Преди известно време на един купон не волно допих чужда бира. Не съм сигурен дали погледнах върха на бутилката(от където се пие) дали има някакви телесни течности, които носят риск от заразяване (кръв, семенна течност, вагинална течност, лимфа, кърма), тогава би ли имало риск в такава ситуация ? Знам, че такава ситуация е битова, и не носи риск от заразяване, просто питам чисто хипотетично.

Третият ми въпрос е почти същият като другите. Преди време като бях в един бар, си взех от бармана една цигара.( Знам, че вируса не се предава при социални контакти, но все пак не знам дали пушенето на цигари се характеризира като такова). Както и да е.(ситуацията беше отдавна, и не знам дали по цигарата е имало някакви телесни течности, но ако е имало, едва ли съм щял да я взема). Има ли риск в описаната ситуация, при положение, че понякога имам кървящи венци ? Ако в подобна като описаната от мен ситуация, да кажем, че човек има силно кървящи венци, или много рани в устата, ако по цигарата има течности, които предизвикват заразяване(като кръв, семенна или вагинална течност, кърма, лимфа и т.н.), какъв би бил тогава риска за човека, който ще пуши тази цигара ? (питам, защото Вие казвате, че вируса се инактивира във външна среда, а цигарите по принцип са в такава среда).

Извинявам се за леко налудничавите въпроси. Всички тези ситуации са се случили преди няколко месеца, и като са се случили съвсем нормално не съм се притеснявал. Сега явно от скука ми идват на ум разни сценарии или хипотетични ситуации. Както и да е. Ще се радвам ако ми отговорите дали има риск в тези 3 ситуации. Благодаря предварително.
И при трите ситуации риск няма. Мисля че даже за едната ме пита на лични и ти обясних защо. В слюнката се съдържат вещества които действат протективно срещу вируса, а и в слюнката не се съдържат вирусни частици годни да инфектират. Затова "мокрите" целувки не са рискови, както и пиенето от една чаша, пушенето на една цигара /наргиле, използването на общи прибори за хранене и пр.
Много благодаря за отговора. Все пак, да попитам още, как бихте оценили вероятността по маркуча на наргилето(там от където се дърпа), по бутилката от бира(там от където се пие), и по цигарата(там от където се пуши), да е имало кръв, и аз да не съм я видял, например поради това, че е било тъмно в помещенията, където съм ги консумирал ? На мен ми се струва малко вероятно, пък и на момента, когато съм бил в тези ситуации, не съм имал притеснения, просто така си питам.

markuch111

Мнение от markuch111 » 08 май 2017 14:51

Имам предложение към форумната управа.Един психиатър или къв да е подобен душеприказчик да се пусне на платен live чат към сайта.И човека и сайта под пари ще останат.
А риск от ХИВ винаги има.Не е трудно да се изчисли с простите средства на математическата комбинаторика че в дадена конкретна точка от пространството(да вземем даден човешки организъм примерно) на всеки 10 на десета на десета на 56та степен години атомите в пространството ще се комбинират по чиста случайност така че да образуват един HIV-вирус.Тоест-нищо не пречи човек да се зарази дори и да не докосва хора.То вярно че цифрата е грамадна,но говорим за "ВЕДНЪЖ НА...".Кой ти дава гаранция-може да се случи след 10 на майната му степен години,ама може и утре...Въпрос на случайност.Просто атомите както си циркулират свободно кат птички,хоп срещат се в неподходящата комбинация,сблъскват се така че да образуват нуклеинови киселини,капсид,мембрана,протеини и се получава вирус.Въпрос на чиста случайност.10 с милиард милиарда нули по-вероятно е да спечелиш от тотото,но все пак спонтанния синтез в тялото на вируса не е изключен.Който вирус тръгва из организма,унищожава клетки,първична инфекция,латентен период,опортюнистични,докторите предвид липсата на съмнителен контакт няма и да се замислят да направят тест-сиреч следва страдание,смърт,посещение при свещенослужител в хоризонтално положение,консумация на жито.

markuch111

Мнение от markuch111 » 08 май 2017 15:01

partizan написа:
08 май 2017 14:05
Все пак, да попитам още, как бихте оценили вероятността....
Вероятност кат вероятност.Никога вероятността не е нулева.Миналата година до наше село беше паднал метеорит.Сериозно!Понеже са обект на иманярски интерес тръгнаха бая иманяри и го намериха в едно дере в Средна гора.Голям метален шуплест камък с размери горе-долу колкот скутер.С такава скорост се беше изсипал че едно дърво с огромен дънер го беше разцепил на две,отделно и пожар беше направил.Та дори и човек да не излиза от вкъщи за да не го блъсне кола,да не прави секс за да не го хване ХИВ,то пак си остава вероятността да му удари къщата метеорит и да го утрепе.

partizan

Мнение от partizan » 08 май 2017 23:23

markuch111 написа:
08 май 2017 15:01
partizan написа:
08 май 2017 14:05
Все пак, да попитам още, как бихте оценили вероятността....
Вероятност кат вероятност.Никога вероятността не е нулева.Миналата година до наше село беше паднал метеорит.Сериозно!Понеже са обект на иманярски интерес тръгнаха бая иманяри и го намериха в едно дере в Средна гора.Голям метален шуплест камък с размери горе-долу колкот скутер.С такава скорост се беше изсипал че едно дърво с огромен дънер го беше разцепил на две,отделно и пожар беше направил.Та дори и човек да не излиза от вкъщи за да не го блъсне кола,да не прави секс за да не го хване ХИВ,то пак си остава вероятността да му удари къщата метеорит и да го утрепе.
Може ли да получа отговор, който не е свързан с метеорити удрящи дървета и къщи ?

Отговори

Върни се в “Секс и здраве”