Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Културата се счита за много мощен антиоксидант
Ако болестта не се лекува, засяга вътрешните органи
Опасна съставка нанася непоправими щети
Притежава дори антиракови свойства
реклама

До Д-р Габровски

Модератор: консултанти

mercedes

До Д-р Габровски

Мнениеот mercedes » 06 дек 2008 10:10

Заключение след ЯМР:

Начална ръбна остеофитоза от апофизите на телата и повече от процеси унцинати на C3,C4,C5, несъпътствана от хипертрофия на жълтите лигаменти в сегментите от цервикалния и горния торакален отдели на гръбнака. Статична аномалия-ректификация на шийната лордоза в кифоза в сегментите C3-4 и C 4-5. Запазена трислойна структура на дисковете в церв. и горния торакален отдели на гръбнака.Нискостепенен "bulging" на диска в сегмента C3-5. Описаната статична аномалия и набелязаната сполиндарна и дискална патология водят до централна и двустранна рецесуална стеноза на спиналния канал на посочените нива C3-4,C4-5, с нискостепенна предна компресия в/у цервикалната интумесценция и коренчетата C4 в рецусусите двестранно, без МП данни за миелопатия на този етап от развитие на заболяването. Шиен и торакален миелон-в норма.
Находката отговаря на: Статична аномалия с начална дегенеративна спонлидарна и дискова болест в цервикалния отдел на гръбнака.

Възможно ли е от това да чувствам мравучкане в различни части на тялото при навеждане на главата към гърдите? Също и слабост в лявата ръка и болка в лявото рамо?

д-р Габровски

Re: До Д-р Габровски

Мнениеот д-р Габровски » 07 дек 2008 23:24

да
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

mercedes

Мнениеот mercedes » 16 яну 2009 18:49

Днес правих нов ЯМР на шията, три месеца след първият.

Изгладена физиологична лордоза. Намалено водно съдържание и снишаване на дисковете в изследвания сегмент на гръбначния стълб. Телата на прешлените са с нормална височина, форма и сигнален интензитет. Хипертрофия на интервертебралните фасети.
Гръбначномозъчният канал е нормално широк.
Миелон- с нормален сигнален интензитет.
На ниво C7-TH1:медианна дискова херния.

Заключение:Спондилоза,.Остеохондроза.МЕдианна дискова херния на ниво C7-TH1.

Според Вас д-р къде да отида за преглед и какво значи този ЯМР?

mercedes

Мнениеот mercedes » 19 яну 2009 12:00

Също като си наведа главата и получавам вибрация в десния прасец? Това от врата ли е?
От два дни си мажа вратът със тези загряващите мазила и ми по-отмина.
загряванто помага ли при шийна херния?

д-р Габровски

Мнениеот д-р Габровски » 19 яну 2009 23:52

мисля, че трябва да направите консултация с неврохирург с опит в гръбначната хирургия
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

mimchety

Мнениеот mimchety » 23 мар 2010 15:20

Здравейте,д-р Габровски.Имам запитване кам Вас от името на майка ми.Преди три месеца получи силни болки и отоци в колената,които след медикаменти отшумяна.Но от един месец болката се прехварли на гьрба и раката.Неколкократно я водихме в LIFE XOSPITAL-Бурас,кадето я преглежда неврохирург,правиха снимки и се стигна до заключението че е--,,остеохондроза на С4-С5 и С5-С6-спондилоза/деформираща спондилоза и остеохондроза на средния тораксален отдел/.Изписаха и PROFENIT-100ml.u MALGAMMA-N,които и се бият мускулно,но започна да я боли стомаха.А мин.година е оперирано от гуша/щит.жлеза и вазли/,а кравното варира м/у високо и мн.ниско..Вьпросьт ми е -при толкова болести,кое ще е най-доброто лечение за нея,и ако решим да Ви потьрсим в София,как да се сваржем с Вас.Предварително Ви благодаря.

emiliq_67

Мнениеот emiliq_67 » 22 апр 2010 14:25

Уважаеми д-р Габровски,на 42 години съм.Преди 3,5 години бях оперирана по повод на спондилодисцит на L4-S1.Поставени ми бяха титанови пластини.След изследване на хистологичен материал от прешлен се установи наличие на staphylfcoccus aureus.В течение на 2 години 2 пъти получих сепсис.Лекуваха ме във ВМА-София с венозни антибиотици.Но и до ден днешен аз съм с почти постоянни,но може да се каже,горе-долу,търпими болки в лумбалната област,субфебрилитет/37,4-37,6/почти постоянно и леко до умерено изтръпване в десен долен крайник.Освен това страдам и от MS,доказана на ЯМР.Какво бихте ме посъветвали Вие като специалист?

nadjie_1

Мнениеот nadjie_1 » 07 сеп 2010 21:14

моля за помощ брат ми беше паднал преди години и си беше счупил два прешлена с течение на времето зараснали като притиснали нерв сега една вечер след работа му прилошава и припада по спещност го закараха в пловдив там ни казаха спешна операция дорзо-лумбална транспедикулна стабилизация моля да ми обесните какво означава това и необходимо ли е и ако евентуално като пари колко ще ни струва благодаря предварително

pepinaijoro

Мнениеот pepinaijoro » 22 окт 2010 21:16

Здравейте, Д-р Габровски.Пиша ви от Варна,касае се за майка ми, която е на 52г. и от 1година е с много силни болки в кръста, които преминават към долните крайници в изтръпване.Болките и започнаха януари месец тази година и през април месец се подложи на операция в Пловдив при доктор Борислав Калнев.Операцията се състоя на лумбални прешлени на ниво L4-L5 с диагноза "Стенозис каналис вертебралис регио Л-4/5 ЕТ Л-5/Ес-1 билатералис.Радикулопатия Л-5 билатералис.Д-р Калнев в Пловдив и каза,че ще и сложи накакъв гел и всичко ще е ок,но след 2месеца болките и отново се подновиха и то доста по силни.Сега си направи скенер и резултата е следния:L1-L2-данни за "бълджинг диск".Вакуум фаномен
L2-L3 - умерена обща дискова протрузия.Вакуум фаномен
L4-L5 съст. след ламинектория с постоперативна ротационна нестабилност, визуаризира се предна псевдолистеза на тялото на Л4 напред спрямо тялото на Л5 с 4,2мм.Скенира се напреднал вакуум фаномен с дегенерация на диска центрарно.Промените резултират в тотална протрузия на диска и тежка стеноза на неврофорамените.Отчита се абсолютна стеноза на гръбначно-мозъчния канал-9мм/норма 15мм,при 11-14мм релативна стеноза.
L5-S1-Дискалното пространство е стеснено, не се открива дискова херния.
Дегенеративни промени на истинските вертебрални ставички.
Моля за вашето мнение.От тук нататък какво следва.Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите бързо,доколкото ви е възможно.Благодаря предваритерно!

nikol_iv

Мнениеот nikol_iv » 10 яну 2012 16:21

Здравейте, бих желала да ми помогнете със съвет и мнение като лекар в областта относно проблем, който засяга майка ми. Наскоро претърпя операция на гръбначния стълб и по-точно на гръбначни прешлени л4-л5р поради парезал Първоначалните и симптоми бяха от доста дълго време и се изразяваха в изтръпване на пръстите на краката, което изтръпване с времето започва да се качва нагоре по краката. В края на м. ноември 2011г. долните и крайници се парализираха тотално, което наложи и операцията. Тя беше извършена в Неврохирургия към Бургаската болница, тъй като сме от Бургас. След операцията майка ми раздвижи кракатар но до изписването така и не успяхме да я вдигнем на крака. Удома викахме рехабилитатор, който ни показваше упражнения, които трябва да правим за раздвижване. Всеки ден се упражнявахме и каточели нещата взеха да отиват към по-добро, но в един момент започнаха да изтръпват и ръцете до степен, че в момента неможе да държи почти нищо с тях. Краката отново също започнаха да изтръпват и много трудно контролира движенията им. Тялото се ульолявя-ако мога така да се изразя. Твърди също, че не чувства и таза.
Ако трябва да говоря с по-конкретни имена ще цитирам това, което е записано в епикризата, а именно:
диагноза: стенозис каналис вертебралис л4-л5. парапарезис инфериор.
обективно състояние: неврологично-тежка долна вяла парапареза със сетивно ниво от Л4 дисталнолТлРезервоари-контролира.
Образни и инвазивни изследвания: ЯМР-лумбален сегмент. Дегенеративна остеохондроза в гръдно-поясен отдел на гръбнака. Релативнастеноза на спиналния канал Л4-5.
Оперативно лечение: ламинектомия декомпресива Л4. Либерализацио радицес Л5 Билатералис.
Какво е вашето мнение?
Благодаря предварително!

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 12 яну 2012 01:00

Пак трябва да се консултира с невролог или неврохирург, особено ако оплакванията се задълбочават.

nikol_iv

Мнениеот nikol_iv » 12 яну 2012 20:26

д-р Цончев, благодаря ви!

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 14 яну 2012 16:24

Моля, желая успех!

heart1982

Мнениеот heart1982 » 07 фев 2012 15:40

Zdraveite
Kazvam se Antoaneta Nikolova ot Plovdiv na 30 godini.Imam diskova herniq na c4-c5 dokazana s QMR predi 2 godini.Predi 6 meseca pravih snimka na rentgen okaza se spondiloza .Sega sam na leglo polu4avam silni bolki v celiqt grabnak i trydno di6am i otpred me boli v gardite nemoga da se dvija, kakvo 6te me posavetvate da vzimam kato dobri lekarstva zaradi silnite bolki sega vzimam deksofen 2 po 1, i movalis 2 po 1 ve4e treti den ne se opravqm. Kakvo da pravq s tazi herniq na vrata moje li da se operira bezkravno s tazi nova tehnologiq koqto e samo 2 sm razrez otzad i e mini invazivna. Iskam da doida pri vas v Sofiq no zasega mi pomognete s kakvi medikamenti da vzeman dokato se izpravq na kraka.

Blagodarq Vi

д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 08 фев 2012 19:12

Моля, пишете на кирилица!!

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”