Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Той вреди най-вече на сърцето и мозъка
Омега-3 мастните киселини предпазват мозъка от увреждане
Гастритът се дължи на инфекция с Helicobacter pylori в 85% от ...
Помага дори и при тежки заболявания
реклама

До Д-р Габровски

Модератор: консултанти

До Д-р Габровски

Мнениеот mercedes » 06 Дек 2008 10:10

Заключение след ЯМР:

Начална ръбна остеофитоза от апофизите на телата и повече от процеси унцинати на C3,C4,C5, несъпътствана от хипертрофия на жълтите лигаменти в сегментите от цервикалния и горния торакален отдели на гръбнака. Статична аномалия-ректификация на шийната лордоза в кифоза в сегментите C3-4 и C 4-5. Запазена трислойна структура на дисковете в церв. и горния торакален отдели на гръбнака.Нискостепенен "bulging" на диска в сегмента C3-5. Описаната статична аномалия и набелязаната сполиндарна и дискална патология водят до централна и двустранна рецесуална стеноза на спиналния канал на посочените нива C3-4,C4-5, с нискостепенна предна компресия в/у цервикалната интумесценция и коренчетата C4 в рецусусите двестранно, без МП данни за миелопатия на този етап от развитие на заболяването. Шиен и торакален миелон-в норма.
Находката отговаря на: Статична аномалия с начална дегенеративна спонлидарна и дискова болест в цервикалния отдел на гръбнака.

Възможно ли е от това да чувствам мравучкане в различни части на тялото при навеждане на главата към гърдите? Също и слабост в лявата ръка и болка в лявото рамо?
mercedes

Re: До Д-р Габровски

Мнениеот д-р Габровски » 07 Дек 2008 23:24

да
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот mercedes » 16 Яну 2009 18:49

Днес правих нов ЯМР на шията, три месеца след първият.

Изгладена физиологична лордоза. Намалено водно съдържание и снишаване на дисковете в изследвания сегмент на гръбначния стълб. Телата на прешлените са с нормална височина, форма и сигнален интензитет. Хипертрофия на интервертебралните фасети.
Гръбначномозъчният канал е нормално широк.
Миелон- с нормален сигнален интензитет.
На ниво C7-TH1:медианна дискова херния.

Заключение:Спондилоза,.Остеохондроза.МЕдианна дискова херния на ниво C7-TH1.

Според Вас д-р къде да отида за преглед и какво значи този ЯМР?
mercedes

Мнениеот mercedes » 19 Яну 2009 12:00

Също като си наведа главата и получавам вибрация в десния прасец? Това от врата ли е?
От два дни си мажа вратът със тези загряващите мазила и ми по-отмина.
загряванто помага ли при шийна херния?
mercedes

Мнениеот д-р Габровски » 19 Яну 2009 23:52

мисля, че трябва да направите консултация с неврохирург с опит в гръбначната хирургия
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот mimchety » 23 Мар 2010 15:20

Здравейте,д-р Габровски.Имам запитване кам Вас от името на майка ми.Преди три месеца получи силни болки и отоци в колената,които след медикаменти отшумяна.Но от един месец болката се прехварли на гьрба и раката.Неколкократно я водихме в LIFE XOSPITAL-Бурас,кадето я преглежда неврохирург,правиха снимки и се стигна до заключението че е--,,остеохондроза на С4-С5 и С5-С6-спондилоза/деформираща спондилоза и остеохондроза на средния тораксален отдел/.Изписаха и PROFENIT-100ml.u MALGAMMA-N,които и се бият мускулно,но започна да я боли стомаха.А мин.година е оперирано от гуша/щит.жлеза и вазли/,а кравното варира м/у високо и мн.ниско..Вьпросьт ми е -при толкова болести,кое ще е най-доброто лечение за нея,и ако решим да Ви потьрсим в София,как да се сваржем с Вас.Предварително Ви благодаря.
mimchety

Мнениеот emiliq_67 » 22 Апр 2010 14:25

Уважаеми д-р Габровски,на 42 години съм.Преди 3,5 години бях оперирана по повод на спондилодисцит на L4-S1.Поставени ми бяха титанови пластини.След изследване на хистологичен материал от прешлен се установи наличие на staphylfcoccus aureus.В течение на 2 години 2 пъти получих сепсис.Лекуваха ме във ВМА-София с венозни антибиотици.Но и до ден днешен аз съм с почти постоянни,но може да се каже,горе-долу,търпими болки в лумбалната област,субфебрилитет/37,4-37,6/почти постоянно и леко до умерено изтръпване в десен долен крайник.Освен това страдам и от MS,доказана на ЯМР.Какво бихте ме посъветвали Вие като специалист?
emiliq_67

Мнениеот nadjie_1 » 07 Сеп 2010 21:14

моля за помощ брат ми беше паднал преди години и си беше счупил два прешлена с течение на времето зараснали като притиснали нерв сега една вечер след работа му прилошава и припада по спещност го закараха в пловдив там ни казаха спешна операция дорзо-лумбална транспедикулна стабилизация моля да ми обесните какво означава това и необходимо ли е и ако евентуално като пари колко ще ни струва благодаря предварително
nadjie_1

Мнениеот pepinaijoro » 22 Окт 2010 21:16

Здравейте, Д-р Габровски.Пиша ви от Варна,касае се за майка ми, която е на 52г. и от 1година е с много силни болки в кръста, които преминават към долните крайници в изтръпване.Болките и започнаха януари месец тази година и през април месец се подложи на операция в Пловдив при доктор Борислав Калнев.Операцията се състоя на лумбални прешлени на ниво L4-L5 с диагноза "Стенозис каналис вертебралис регио Л-4/5 ЕТ Л-5/Ес-1 билатералис.Радикулопатия Л-5 билатералис.Д-р Калнев в Пловдив и каза,че ще и сложи накакъв гел и всичко ще е ок,но след 2месеца болките и отново се подновиха и то доста по силни.Сега си направи скенер и резултата е следния:L1-L2-данни за "бълджинг диск".Вакуум фаномен
L2-L3 - умерена обща дискова протрузия.Вакуум фаномен
L4-L5 съст. след ламинектория с постоперативна ротационна нестабилност, визуаризира се предна псевдолистеза на тялото на Л4 напред спрямо тялото на Л5 с 4,2мм.Скенира се напреднал вакуум фаномен с дегенерация на диска центрарно.Промените резултират в тотална протрузия на диска и тежка стеноза на неврофорамените.Отчита се абсолютна стеноза на гръбначно-мозъчния канал-9мм/норма 15мм,при 11-14мм релативна стеноза.
L5-S1-Дискалното пространство е стеснено, не се открива дискова херния.
Дегенеративни промени на истинските вертебрални ставички.
Моля за вашето мнение.От тук нататък какво следва.Ще съм ви много благодарна ако ми отговорите бързо,доколкото ви е възможно.Благодаря предваритерно!
pepinaijoro

Мнениеот nikol_iv » 10 Яну 2012 16:21

Здравейте, бих желала да ми помогнете със съвет и мнение като лекар в областта относно проблем, който засяга майка ми. Наскоро претърпя операция на гръбначния стълб и по-точно на гръбначни прешлени л4-л5р поради парезал Първоначалните и симптоми бяха от доста дълго време и се изразяваха в изтръпване на пръстите на краката, което изтръпване с времето започва да се качва нагоре по краката. В края на м. ноември 2011г. долните и крайници се парализираха тотално, което наложи и операцията. Тя беше извършена в Неврохирургия към Бургаската болница, тъй като сме от Бургас. След операцията майка ми раздвижи кракатар но до изписването така и не успяхме да я вдигнем на крака. Удома викахме рехабилитатор, който ни показваше упражнения, които трябва да правим за раздвижване. Всеки ден се упражнявахме и каточели нещата взеха да отиват към по-добро, но в един момент започнаха да изтръпват и ръцете до степен, че в момента неможе да държи почти нищо с тях. Краката отново също започнаха да изтръпват и много трудно контролира движенията им. Тялото се ульолявя-ако мога така да се изразя. Твърди също, че не чувства и таза.
Ако трябва да говоря с по-конкретни имена ще цитирам това, което е записано в епикризата, а именно:
диагноза: стенозис каналис вертебралис л4-л5. парапарезис инфериор.
обективно състояние: неврологично-тежка долна вяла парапареза със сетивно ниво от Л4 дисталнолТлРезервоари-контролира.
Образни и инвазивни изследвания: ЯМР-лумбален сегмент. Дегенеративна остеохондроза в гръдно-поясен отдел на гръбнака. Релативнастеноза на спиналния канал Л4-5.
Оперативно лечение: ламинектомия декомпресива Л4. Либерализацио радицес Л5 Билатералис.
Какво е вашето мнение?
Благодаря предварително!
nikol_iv

Мнениеот д-р Цончев » 12 Яну 2012 01:00

Пак трябва да се консултира с невролог или неврохирург, особено ако оплакванията се задълбочават.
д-р Цончев

Мнениеот nikol_iv » 12 Яну 2012 20:26

д-р Цончев, благодаря ви!
nikol_iv

Мнениеот д-р Цончев » 14 Яну 2012 16:24

Моля, желая успех!
д-р Цончев

Мнениеот heart1982 » 07 Фев 2012 15:40

Zdraveite
Kazvam se Antoaneta Nikolova ot Plovdiv na 30 godini.Imam diskova herniq na c4-c5 dokazana s QMR predi 2 godini.Predi 6 meseca pravih snimka na rentgen okaza se spondiloza .Sega sam na leglo polu4avam silni bolki v celiqt grabnak i trydno di6am i otpred me boli v gardite nemoga da se dvija, kakvo 6te me posavetvate da vzimam kato dobri lekarstva zaradi silnite bolki sega vzimam deksofen 2 po 1, i movalis 2 po 1 ve4e treti den ne se opravqm. Kakvo da pravq s tazi herniq na vrata moje li da se operira bezkravno s tazi nova tehnologiq koqto e samo 2 sm razrez otzad i e mini invazivna. Iskam da doida pri vas v Sofiq no zasega mi pomognete s kakvi medikamenti da vzeman dokato se izpravq na kraka.

Blagodarq Vi
heart1982

Мнениеот д-р Цончев » 08 Фев 2012 19:12

Моля, пишете на кирилица!!
д-р Цончев

Следваща

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията