ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
На какво се дължи?Какви могат да бъдат оплакванията?
Не всички последствия се усещат на момента!
Мъчителна за болния и околните

Две дискови хернии на шийни прешлени

Модератор: консултанти

tediidet

Две дискови хернии на шийни прешлени

Мнение от tediidet » 07 ное 2008 00:13

След силен удар в темето на главата в една стена и последващо падане на тила, изпаднах в безсъзнание/ временно/ и се установи комоцио.В първите часове не виждах, не чувах.Бях много млада и неразумна / 15/ години и въпреки силните болки, които изпитвах не спазвах предписанията да лежа, да не ходя на дискотеки със силна музика и на море също.Всичко правех наопаки.Не знам дали това е причината, но от 27 мата ми година та до сега/ 38 г./съм с постоянни болки във врата, раменете, дясната ръка.Не мога да си мърдам без болка главата в различни посоки.Имаше периоди, в които ми изтръпваха пръстите, но това от само себе си отшумя и се появява само след физическа преумора.Та направих си наскоро ЯМР - много е изписано, но накратко 2 дискови хернии с 5-6 и с 6-7.Ръбна остеофитоза от апофизите на телата, процеси унцинати по протежение на дорзалните повърхности на с 5 и с6.И т.н.Толкова дълго ми се вижда обяснението надолу.И накрая - Дгенеративна ставна и дискова болест в цервикалния отдел на гръбнака.Бях на консултация с неврохирург , мнението му е операция - имплантиране на едни материалчета, които държат дисковете раздалечени.По всяка вероятност/задължително/ще отида със снимката и при поне още един негов колега, защото ...гръбнака си ми е скъп.Дано и друг специалист потвърди необходимостта от операция, та да убедя някак и близките си, че те са по-уплашени от мен.
И въобще трябва ли да се влачи човек от болки и неудобства - изтръпвания, болки, обездвижване, за да предприеме така операция или да не чака до там.Защо аз си върша всичко, свързано с физически натоварвания, даже в повече - градинарство, счетоводство, тае-бо, но изпитвам болка, постоянна.Моля, ако някой има подобна дилема за решаване или вече я е решил да драсне нещо.Е, ако и някой специалист ми обърне малко внимание ще съм му много благодарна.

д-р Габровски

Re: Две дискови хернии на шийни прешлени

Мнение от д-р Габровски » 07 ное 2008 21:57

Основната цел на лечението е да се подобри качеството на живот. Във вашия случай - да се редуцира болката в ежедневието ви.
Когато медикаментите и другите неинвазивни методи не дават резултат е разумно да се премине към хирургично лечение, стига разбера се да има ясни индикации за това.
При вас трябва да се прецени доколко оплакванията ви се дължат на установените хернии и да се прецизират възможните терапевтични варианти.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

tediidet

Re: Благодаря Ви за отговора д-р Габровски!

Мнение от tediidet » 08 ное 2008 00:10

Не знам дали с те бащата или синът, но това, че отделяте време да отговаряте в интернет е от голяма полза за нас, особено, ако сме на по-голямо разстояние от вас.Надявам се скоро да се видим.С уважение.
Теодора.

tediidet

Re: След операцията

Мнение от tediidet » 03 фев 2009 01:13

Искам да благодаря чрез вашия форум на доц.Петков и екипа му от ВМА София.В момента съм с титанова пластина около 4 см, обхващаща 3 шийни прешлена, прикрепена за тях с болтчета и пластмасови елементи между прешлените и предполагам с поизпилени шипове.Много съм доволна от резултата.Минаха около 2 месеца.Нямам никакви болки във врата, раменете, ръцете, мога да стоя дълго пред компютъра без да ми изтръпват и болят.Не ми изпуква постоянно вратът.Поне за сега нито веднъж.Чувствам се като нова.С пълна сила важи " като след основен ремонт".Препоръчвам на всички, на които им е показно да се доверят на неврохирузите и да се оперират, вместо да се пробват с лекарства.Забравих да кажа, че ми изчезна изтръпването на главата и световъртежа.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 04 фев 2009 18:49

съвременната гръбначна хирургия дава много добри резултати когато е приложена от опитен екип и при съответните индикации
Благодаря ви за този призив, защото забавянето на пълноценното лечение често е с необратими последици
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

stregeta

Мнение от stregeta » 18 окт 2009 23:18

Здравейте!
От две седмици се раххождам из форумите и чета ли чета статии и мнения по въпроса който ме касае.А именно това е имплантирането на титанова пластина и отстраняване на шийна херния на две нива с тоято се сдобих вследствие катастрофа.Хернията е на ниво С 5 -С6.Болките са отвратителни и никакво обезболяващо не ми помага.Направих и курс на лечение в Павел баня преди година-ефекта беше временен.След направените скенер ЯМР хирурзите ми предлагат операция ,защото започналото сковаване на горните крайници е доста неприятно а да не казвам пукането при всяко движение колко е болезнено.Много ме е страх -незнам какво да правя?Дайте ми съвет

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 10 ное 2009 16:33

До сега не съм виждал някой, койт изобщо да не го е страх от предстояща операция.
Това е напълно нормално и разбираемо, но не трябва да е повод да отлагате необходимото лечение.
Особено щом имате вече "сковаване" на горните крайници.
Не ви съветвъм да чакате докато се инвалидизирате.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

stregeta

Мнение от stregeta » 15 яну 2010 15:46

Здравейте, докторе!
Надявам се да прочетете писмото ми.Прегърнах Вашата идея за опрецията и сега съм в период на възстановяване.Операцията направих в Ортопедията в гр.Плевен на 01,12,2009 год.Отстраниха диска ,хернията и направиха укрепване с метална ортеза.Изтръпването на ръцете продължава/обясниха ми че е нормално/ ,но не е както беше преди операцията.Сега няма болките и "сковаването" за часове наред.Цикатрикса се възстановява добре и е еластичен ,но имам няколко въпроса на които моля ,ако може да отговорите:
1/Лявата ръка при направеното ЕМГ отчете 80 % загуба на чувствителността на нервите-въпроса ми е -Ще може ли да се възстанови на 100 % и след колко време?
2/Кога може да се прави рехабилитация/колко време след операцията/ и каква трябва да бъде-ел.стимулация ,масажи или само гимнастика
В момента съм с полиоретанова ортеза която ще нося 60 дена/24 часа/
3/Какви ограничения се спазват при шийно инплантиране?има ли огроничения в натоварването и видовете дейности които могат да бъдат извършвани!
Благодаря предварително . Лек и успешен ден Ви желая!

neco_bg80@hotmail.com

Мнение от neco_bg80@hotmail.com » 14 апр 2013 15:31

zdraveyte, az sam s diskova herniya na vrata 4-5,5-6,6-7. 2009 god. me operiraha v Belgiya,bolkite ne mi spryaha,naprotiv sled operatsiyata se uveli4iha,biha mi kurtizol na vrata pak nyama efekt,sled operatsiyata 6uma v u6ite se uveli4i sega bu6at pi6tyat ne moga da spya ot tyah,napravo poludyavam. raboteh i stiskah zabi dokato napalno blokirah,sega sam v bolni4ni ot 3 sedmitsi i 4akam da mi doyde reda pri moyta nevrohirurjka,tya e mng zaeta edna sre6ta pri neya se 4aka s mesetsi,malko spetsialisti mng bolni ili lekarite ne rabotyat dostata4no neznam. napraviha mi skener, v ponedelnik 6te mi pravyat i EMERY,neznam kakvo zna4i no si 4akam reda,a ot bolki ni moga da se dvija spokoyno nito spya spokoyno,ne pojelavam nikomu takava bolest

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 апр 2013 11:38

Моля, пишете на кирилица!

Yana_Asenova

Мнение от Yana_Asenova » 12 мар 2014 13:29

Здравейте!
Надявам се да получа отговор на това съобщение. Дано!
Пиша по повод факта, че около 2 месеца се опитвам да се справя с 2 дискови хернии на шията. След физиотерапевтичен курс, който започнах веднага след направа на рентгенова снимка, направих ЯМР, където се установи, че имам две дискови хернии на врата. Епопеята започна не толкова с болки, колкото с омаляване на дясната ми ръка, както и мравучкане. Проф. Романски каза, че за него ситуацията е за операция, препоръча ми мека шийна яка, смяна на възглавница, пожела ми да ми се случи чудо за две седмици /не зная защо определи този период/ и ме изпроводи.
По препоръка посетих Д-р Антов, който се занимава и с мануална терапия. След около 6 сеанса към момента вече нямам т.нар. отпадна симптоматика в дясната ръка. Чувствам се добре. Дори яката нося по - малко.
Въпросът ми е, ако има кой да ми отговори, как следва да процедирам от тук насетне. Дали да направя още един ЯМР, което е не евтина процедура. Да посетя отново Проф. Романски ли или да потърся поредното мнение. И ако да, чие?!
Надявам се на коментар!
Успех на всички, в чиито живот е дадено да се справят с тази болест.
Поздрави,

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 мар 2014 21:00

Направете контролна консултация с проф. Габровски в клиниката по неврохирургия в Пирогов. Кажете че аз ви пращам. Телефона му го има на сайта.

krasi04

Мнение от krasi04 » 24 ное 2014 10:19

Здравейте, наскоро бях в болница за изследвания, понеже бях с адски болки в ръката и се установи, че имам на нива С4-С5 и С5-С6 десностранни интрафораминални дискови хернии компресиращи елементите на неврофорамините. А на първото ниво са налице и остерофитни заостряния по задните ръбове на телата на прешлените. След лечение сега съм ОК, но прочетох доста стряскащи неща в интернет, а от лекарите получих само изчитане на епикризата без разяснения. От прочетеното в интернет наистина съм в стрес и не мога да спя. Кога точно ще се стигне до операция и опасна ли е тя? Благодаря от сърце.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 26 ное 2014 20:01

След като в момента сте ОК, значи херниите не са чак толкова големи че да се налага някаква намеса. Инак в мрежата пише доста неща...

detstvo

Мнение от detstvo » 01 фев 2015 19:08

Здравейте, от половин година и повече имам невероятни болки в гърба, по - точно около двете плешки , скованост на врата и главоболие и замайване. Бях на невролог направи ми ЕМГ със заключение Н. мЕДИАНУС ДВУСТРАННО С ЛЕКА ПЕРИФЕРНО- СТВОЛОВА УВРЕДА. Н. УЛНАРИС ДВУСТРАННО В НОРМА. Ф-ВЪЛНА- ДАННИ ЗА ЛЕКА ПРЕДНО-КОРЕНЧЕВА УВРЕДА НА С6 КОРЕНЧЕ ДВУСТРАННО-
Рентгенологичното изследване: Шийни прешлени: с правилна форма, с нормален костен строеж. Изострени връхчета на processi uncinati на нива с5 - с6 в ляво.
- Uncarthrosis incipiens.
Лечение: Алфа липомакс 2 пъти по 1т
Мидокалм 150 по 1 т вечер
Етодин форт сутрин и вечер

Лечението е от 1 месец, имам известно подобрение няма я сутрешната скованост и главоболие, но болката в гърба пак се проявява.
Въпросът ми е доколко е сериозно състоянието ми и дали лечението изисква по- продължително време.
Благодаря предварително.

Отговори

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”