Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Като лекарство от първа линия за разлика от други болки
Над половината не знаят че са ХИВ-позитивни
Водят затлъстяване, бъбречни и заболявания на яйчниците
реклама

разчитане на резултати

Модератор: консултанти

разчитане на резултати

Мнениеот di_ta » 31 Окт 2008 19:10

Здравейте. Това са резултатите ми от скенера и естественно аз не съм наясно какво точно значат.На ниво L3-4 КТ данни за протрузия на диска с релативно стеснение на коренчевите канали.начална спондилоартроза. На ниво L4-5 КТ данни за медианна протрузия на диска,стесняваща предно спинално субарахноидно пространство. На ниво L5-S1 КТ данни за медианна дискова херния,компримираща дуралния сак.Начална спондилоартроза.Благодаря ви предварително.
di_ta

Re: разчитане на резултати

Мнениеот smartypants » 01 Ное 2008 18:11

Здравейте, по принцип резултатът означава, че на 3 нива дисковете между лумбалните прешлени не са си съвсем на мястото. Защо е правено това изследване? Какви са Ви симптомите? На колко сте години?
smartypants

Мнениеот di_ta » 02 Ное 2008 01:15

Благодаря за отговора.Правено е ,защото бях със силни болки и изобщо неможех да се изправя.Невролог ме изпрати,но нищо не ми разясни ,каза ми,че трябва да се оперирам,с което не се съгласих.На 35г. съм.Ходих 06 месец на санаториум и имаше леко подобрение,но сега съм пак с болки в кръста и надолу по краката.По краката е всъщност като изтръпване,но работата ми е -12h. съм седнала, което може би допълнително натоварва кръста.Физиотерапия дали би помогнала?Какво би следвало да направя?
di_ta

Мнениеот smartypants » 02 Ное 2008 18:07

Имахте ли травма като начало? А проблеми с уриниране, липса на чувствителност по кожата или намаляване обема на някой мускул имате ли? Кога е най-сериозен проблемът, при покой или при ходене, седнала/легнала? Къде е изтръпването? Къде са болките?
smartypants

Мнениеот di_ta » 02 Ное 2008 20:33

Не съм имала травма, понякога ме е наболявал кръста,но лека болка.Проблем с уриниране-нямам,нито липса на чувствителност по кожата и намаляване обема на мускул.Боли ме най-много сутрин,като ставам,седнала дълго време в една поза и легнала по гръб понякога.Болките са ниско долу в кръста,а изтръпването е по бедрата и надолу по прасеца.Понякога десния,понякога левия крак.И на кръста понякога отляво или отдясно,но винаги е ниско.
di_ta

Мнениеот smartypants » 02 Ное 2008 20:55

Доколкото разбирам дотук, във всички случаи ще ви трябва консултация с добър неврохирург (може и ортопед ). Това е по-скоро за да установи какво е сегашното положение и да обсъдите възможностите, т.е. консултацията не значи че отивате за операция. По принцип не винаги се бърза да се оперира, но това трябва да го изясните с хирурга. Има много случаи на консервативно лечение, но каквото и да се прави, ще трябва да ви наблюдава специалист на редовни интервали. А физиотерапията ще е задължителна със или без операция. Надявам се това да ви направи по-смела да отидете при подходящ специалист.
smartypants

Мнениеот di_ta » 03 Ное 2008 20:59

Благодаря ви.
di_ta

Мнениеот dandonova » 03 Ное 2008 21:30

Здравейте,скоро ми се появи силна болка схващаща целият ми ляв крак особенно нощем.Отидох на невролог,и ме изпратиха на рентген,резултатите от него са следните:рентгенови данни за лекостепенна тораколумбална сколиоза.Единични ръбцови остеофити в областта на горните лумбални прешлени.Шморлови телца по долните повърхности на първите два лумбални прешлена.Уплътнени ставни повърхности на същите нива.Лумбализиран S1.
Заключение:Спондилозис лумбалис.Остеохондроза на ниво L1 L2. Съмнение за дискова херния на същото ниво.
Ако може да ми кажете какво точно означава диагнозата ми понеже невролога не ми даде пояснения.Единственно каза нищо сериозно за сега и ми написа рецепта с един куп инжекции и хапчета.Благодаря предварително.
Аватар
dandonova

Мнениеот smartypants » 03 Ное 2008 23:59

Може ли да опишете схващането, като тези схващания на прасеца, които се получават при плуване ли е? Кое точно се схваща? Имате ли други оплаквания?
smartypants

Мнениеот dandonova » 04 Ное 2008 13:30

Схващането е по дължината на целия ляв крак отзад,особенно нощем и изтръпнало ходило,при сядане ми опъва отстрани на бедрото.
Аватар
dandonova

Мнениеот smartypants » 04 Ное 2008 13:47

На каква възраст сте? Имате ли други оплаквания? Имаше ли травма/вдигане на тежко преди да започне болката?
smartypants

Мнениеот dandonova » 04 Ное 2008 14:58

На 32 години съм.Нямам травми.Миналата година получих една криза, но отшумя за два-три дни, само със диклак.Пазя се да не вдигам тежко.
Аватар
dandonova

Мнениеот smartypants » 05 Ное 2008 11:21

Трудно е да се даде точен съвет без преглед естествено, но ще ви дам насока.
По принцип ако проблемът започва да отшумява полека-лека (не знам откога имате болка) може да се подхожда по-спокойно и да се изчака. Обаче ако болката е непроменена от седмици, или става повече, във всички случаи трябва консултация с неврохирург. На мен нивото на първи и втори лумбален прешлен не ми се връзва много добре анатомично с изтръпване отзад. Затова ако болките продължават, ви съветвам да се обърнете неврохирург, ако няма такъв наблизо - ортопедите също се занимават с тази област естествено. Има вероятност да ви се назначи скенер, защото рентгеновите снимки не дават много ясна диагноза.
smartypants

Мнениеот dandonova » 05 Ное 2008 14:51

Болките са ми от петък вечер.Бия си инжекции от понеделник два пъти на ден дексофен и веднъж мелгама.Вчера ходих на друг невролог и той да си каже мнението,каза че това било дискова херния.На въпроса ми защо вечер продължават болките /не като в началото де/,той отговори че не минавало изведнъж.Посъветва ме след като приключа с инжекциите да направя една физиотерапия и скенер.Иначе ходилото ми е още изстръпнало,куцам като вървя понеже ми опъва на прасеца /имам чуството че съм направила 1000 клякания/а вечер ми се схваща крака/лявото бедро в ляво отзад/.Препоръча ми да лежа сега докато мине болката,каза да си пазя кръста от сега нататък,да е на топло да не се навеждам неправилно и да не вдигам тежко и да забравя за климатиците лятото.
Наистина ли толкова бавно минават болките?След три дена на инжекции не трябва ли вечер да не се схваща кракът ми ?Благодаря Ви за отговорите.
Аватар
dandonova

Мнениеот smartypants » 05 Ное 2008 22:25

В повечето случаи болките отшумяват в рамките на седмици, а не на дни. При съмнения за сериозен натиск върху корените на нервите от дисковата херния наистина е добре да се направи скенер.
Физиотерапията и упражненията за гърба са много важни както ви е казал неврологът.
smartypants

Следваща

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията