Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Спортуване и хубава храна ни пазят от летаргията
Това съобщи служебният министър д-р Мирослав Ненков
Микрокърлежите са водещата причина за това
реклама

листеза

Модератор: консултанти

листеза

Мнениеот ttod » 25 Авг 2008 12:33

След раждане на второто ми дете преди 16 години получих болки в кръста, но от миналата година болките станаха жестоки. Получавам такива схващания, че не мога да направя и една крачка. След няколко дена отшумява от само себе си. От няколко месеца болките са постоянни и не чувствам никакво облекчение. При направената рентгенова снимка установиха - леко изострени задни ръбове на телата на прешлените, слаба листеза на ниво Л5-ЕС 1. Лекуваха ме с инжекции - Ultra-Demoplas. Ефектът е нулев. Докторът препоръчва да отида на саниториум, но не съм сигурна дали ще ми помогне. Болките са постоянни, не само в кръста, но и в дясната част на корема, а от няколко дни болката се премести пък отляво. Кажете ми какво точно представлява листезата и към какъв специалист да се обърна за лечение. Изобщо лечимо ли е това? Благодаря предварително.
ttod

Re: листеза

Мнениеот g_doff » 27 Авг 2008 18:41

Листезата представлява приплъзване на два прешлена един спрямо друг. Лечението е оперативно. Поставя се метална стабилизация, която не позволява прешлените да се приплъзват.
g_doff

Мнениеот g_doff » 27 Авг 2008 18:47

Листезата представлява приплъзване на два прешлена един спрямо друг. Лечението е оперативно. Поставя се метална стабилизация, която не позволява прешлените да се приплъзват. Задължително си направете и КТ или ЯМР на гръбнак!!! И след това консулт с неврохирург!!!
g_doff

Мнениеот ttod » 28 Авг 2008 13:35

Благодаря ви много за информацията!
ttod

Мнениеот zlatnite » 08 Сеп 2008 00:51

Здравейте ! Имам вашата диагноза и съм доста обезпокоена от факта , че лечението е само оперативно.Искам да ви попитам как сте сега и предприехте ли някакво лечение ? Благодаря !
zlatnite

Мнениеот д-р Габровски » 09 Сеп 2008 15:30

освен разминаването на прешлените е много важно и общото състояние на гръбнака - има ли "шипове" и "стеснение" на канала, какво е състоянието на междупрешленните дискове и т.н.
Това, че нямате облекчение от медикаментите е обезпокоително и показва, че вероятно това лечение не е подходящо за вас.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот ttod » 11 Сеп 2008 15:24

Здравейте!
В момента ходя на физеотерапия - електролечение, но не ми помага много. Оказа се, че съм алергична към прокаин и получих страхотни обриви по целия кръст. Смениха ми терапията с някакви магнити.
Ще ви напиша какво пише на амбулаторния лист, защото аз нищо не разбирам.
Основна диагноза: увреждания на междупрешлените дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия.
Обективно състояние: Влошено (М51.1); вертебрален синдром за лумбален дял, ригидна паравертебална мускулатура, ограничени движения, засилена гръдна кифоза, вертебрален синдром за цервикален дял.
Терапия: Физио-терапични процедури от ІІІ група. Общ брой 20
Аналитична ЛФК - 2 бр.
Лечение с НЧТ - 9 бр.
Лечение със СЧТ - 9 бр.
Лекарят ми каза, че може да ми мине след много упражнения. Надявам се, но нещо взех да губя надежда.
ttod

Мнениеот zlatnite » 20 Сеп 2008 23:35

Здравейте !
При мен диагнозата е листеза , но в обективното ни състояние имаме известни различия. От няколко дни пробвам космодиск , но подобрение не настъпва. С инжекции и медикаменти болката отшумява само по време на прием.Докторът , ми предложи саниториум , но през месец октомври. Други терапии не са ми предлагани. За съжаление , болките съществуват и също нямам никаква надежда !
zlatnite

Мнениеот ttod » 14 Окт 2008 11:38

Здравейте!
След 6 месечни болки, най-после неврохирурга ме изпрати на скенер, при което се установи следното:
На ниво Л4-Л5 бомбиран диск, без друга патология.
На ниво Л5-S1 дискова херния с ляво разположение медианно (предимно парамедианно и отиваща към латерално краниален срез, водеща до вторична рецесулна стеноза с афект на прилежащо коренче).
След това 7 дни ми биха по 2 инжекции: Profenid и Milgamma.
Наистина болката понамаля, но вече две седмици левия крак ми е схванат и куцам.
Все още не съм правила консултация с неврохирург.
Трябва ли да се подложа на операция или да пробвам с някакъв саниториум?
ttod

Мнениеот д-р Габровски » 15 Окт 2008 13:58

консултирайте се с неврохирург
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот klavdya » 07 Дек 2008 13:43

Здравейте!От около 3 години имам проблеми с равновесието.Световъртеж,залитане,гадене,шум в ушите.Миналата година ми правиха следните изследвания КТ на главен мозък, преглед на очните дъна.Консултирах се с отоневролог.Диагнозата беше световъртеж от централен произход.От около 2 месеца пак започнаха същите проблеми.Невролога ме изпрати на рентгеново изследване на шийни прешлени.Резултатите са: Листеза на С4.Остеофитни промени на дорзалните ръбове С3-7.Изправена лордоза.Спондилолистеза.Остеофитоза.Какво да правя ?Какви изследвания и какво лечение да предприема?
klavdya

Мнениеот д-р Габровски » 07 Дек 2008 23:23

трява да направите преглед с неврохирург, за да се оцени стабилността на гръбнака ви и да се прецени, дали има опасност за притискане на гръбначния мозък и резпективно парализа
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот klavdya » 08 Дек 2008 09:32

Благодаря Ви за бързия отговор.
klavdya

Мнениеот zlatnite » 12 Дек 2008 00:04

Здравейте ! Болките ми отново са много сериозни и всекидневни ! В момента пия "Proenzi 3 " ,но за съжаление и от него нямам полза! Отново съм изправена пред голямата дилема -какво да правя ? Какво би могло да спре тези ужасни болки ?
zlatnite

Мнениеот ttod » 31 Дек 2008 20:12

Здравейте!
Всъщност мойте болки си останаха. Продължих да си куцам с левия крак и ето какво направих: Заминах на лечение на санаториум. Там ми правиха различни процедури: физеотерапия и водни процедури. За съжаление се завърнах от санаториума с влошено състояние. Накрая се консултирах с неврохирург. Той ми каза, че съм 99% кандидат за операция. Накрая се реших и преди една седмица се оперирах. Оказа се, че хернията ми е сраснала с нерва и оттам получавам парезата. Сега се чувствам добре. Рано е още да кажа, че съм оздравяла, но поне засега се чувствам по-добре отколкото преди операцията.
ttod

Следваща

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията