Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
И полезно ли е млякото
Кризата с младите лекари се задълбочвава
Всеки пациент ще има ясен лимит за доболнична помощ
реклама

Шийни дискови хернии

Модератор: консултанти

Шийни дискови хернии

Мнениеот euro » 09 Юли 2008 21:31

Здравейте! От 6 месеца имам болки и изтръпване в лявата ръка. Лекувана съм със стероидни и нестероидни противовъзпалителни средства, болкоуспокояващи, приложиха ми физиотерапия, ЛФК, балнеолечение в Павел баня, суха екстензия.
Преди 2дена ме изписаха от НО, където ми вляха 7 банки манитол 10%500мл и Дексавен амп., Фелоран инж. В момента продължавам с физиотерапия - йонофореза с нивалин, магнит и ЛФК , Дексофен 3X1 и Милгама Н 3X1. В момента болките се засилиха. Досега съм имала само временно повлияване, а сега е обратното, дори ми изтръпна левия крак.
Имам направен скенер, ЯМР, ЕМГ.
Ще ви препиша част от епикризата: Остеохондроза на Ц5-Ц6. Спондилозни промени. Изгладена лордоза. Начални дистрофични промени от спондилозен характер. Медианна дискова протрузия на ниво Ц5-Ц6 и медианна и парамедианна дискова херния в ляво на ниво Ц6-Ц7. ПОлифазни "М' отговори. Ф вълната не се получава.
При направени консултации с независими неврохирурзи мненията по отношение на лечението ми бяха противиречиви - операция или консервативно лечение. Аз не мога да приема операцията за момента.
На 48 години съм и мисля, че трябва да отзвучи болката.
Моля Ви, кажете какво да правя?
euro

Re: Шийни дискови хернии

Мнениеот g_doff » 10 Юли 2008 13:43

Индикациите за оперативно лечение на шийни дискови хернии са строги. до оперативна интервенция се прибягва когато:
1. неврологичния дефици прогресира бързо
2. тазово резервоарна дисфункция(затруднено уриниране)
3. липса на светъл период на фона на консервативно лечение
Във военна болница Варна имат добри оперативни резултати в тази област. Обърнете се и към тях - д-р Добрев или д-р Филипов
g_doff

Мнениеот марена » 25 Юли 2008 09:25

здравейте,
аз имам същия проблем като вашия. имам десностранна дискова херния на шията на нива С5-С6, С6-С7.
мнението на специалистите е единствено операция. за сега след хилядо инжекции и болкоудпокоителни, нетърпимата болка затихна, но незнам до кога. започнах да получавам и припадъци, в следствие на не добро оросяване на главата.
моля, пишете ми нещо успокояващо като лечение, изключващо операция.
не съм готова за това
марена

Мнениеот euro » 25 Юли 2008 23:17

Д-р Габровски,
много Ви моля да ми обясните каква е прогнозата за увредени нервни коренчета - така е написано в епикризата от НО. Във форума от 04. 07. за шийни хернии съм описала резултатите от изследванията и провежданото лечение.
Болката ми не си отиде, вече 7 месеца.
В момента пия 300 мг габаневрал, 1 път вечер и 1/2 амитриптилин валеант 25мг, вечер - от 9 дена.
Изтръпването в лявата ръка намаля, но не изчезна напълно. Казват, че нерва се лекува много бавно и е много индивидуално.
Притеснява ме стягащото главоболие в тилната част, което обхваща и цялата глава. Странното е, че то се появява, когато съм извън дома.
Пращат ме на ендокринолог да се изследвам за щитовидната жлеза и на психиатър. Личният лекар ми каза, че имам депресия. Отново съм объркана. Много моля за Вашето компетентно лекарско мнение за проведеното и за понататъшното ми лечение.
euro

Мнениеот ДМ » 26 Юли 2008 10:00

Говорят, че помагала много деликатна мануална терапия, но в България не знам как стоят нещата с нея.
Имам подобни оплаквания вече 6 години.
ДМ

Мнениеот д-р Габровски » 01 Авг 2008 12:21

Вероятно оплакванията ви не намаляват тъй като не е премахната причината за тях - дисковата херния.
съветвам ви да се консултирате с неврохирург и да си решите проблемите като премахнете причината, а не последиците.
в неврохирургичната клиника на Пирогов имаме голям опит с лечението на подобни проблеми и резултатите са много добри.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот kat » 05 Авг 2008 09:58

Здравейте!
Имам въпрос, а виждам, че тук сте само професионалисти и хора, които са запознати с темата. Аз съм на 23 и имам дискова херния на шийните прешлени, но в начален стадии. Работя седнала и с компютър. Не пия лекарства, но болката понякога е доста силна, удря ме в главата, гърба и т.н. Вратът ми много пука, понякога стряскам околните... Въпросът ми е - при моето 'заседнало' ежедневие мога ли да си позволя да тренирам. Говорим за динамични тренировки тип тае бо, аеробика, плуване и т.н. По моята логика раздвижването и натоварването би трябвало да помагат, не да вредят, но вие сте специалистите. :) И ако помага, то има ли шанс да се излекува...
kat

Мнениеот д-р Габровски » 05 Авг 2008 13:47

да, желателно е да тренирате
добрата мускулатура е от съществено значение, за да се намалят оплакванията ви.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията