Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Водят до затлъстяване, бъбречни и заболявания на яйчниците
Над половината не знаят че са ХИВ-позитивни
Мета-анализ показва 37% по-висок риск от заболяването при мъжете
реклама

Операция на дискова херния

Модератор: консултанти

Операция на дискова херния

Мнениеот pitanka_pita » 22 Май 2008 09:29

Имам въпрос към доктор Габровски : по какъв начин се извършва операцията на дискова медианна херния , но ако може в малко повече детайли .
Благодаря предварително .
pitanka_pita

Re: Операция на дискова херния

Мнениеот д-р Габровски » 24 Май 2008 09:22

Операцията се прави с пълна упойка и не усещате нищо
прави се минимален разрез на гърба - около 2,5-3 сантиметра
под микроскоп, със специален инструментариум се преминава между мускулите и между дъгите на прешлените
хернията, която притиска нерва се изважда с което се премахва причината за оплакванията ви
продължителността на операцията е около 30-45 минути
обикновено болките в крака престават веднага
на първия ден след операцията ви изправяме и можете да се движите свободно
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот loraddd » 23 Юни 2008 14:10

Фактът, че нито озонотерапията нито поставянето на хулеоронова киселна ми помогнаха и болката в десния ми крак е все още непоносима,означава ли че е необходимо да премина към първите стъпки за реализирането на операция на Л5С1. Болката е вече едногодишна, придружена е с тръпнене в десния крак и затруднява доста нормалното ми движение. Какъв е начинът да се свържа с доцент Габровски, за да коментираме съвместно случая
loraddd

Мнениеот д-р Габровски » 24 Юни 2008 10:39

Да, мисля, че трябва да се консултирате за хирургично лечение.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот magi1963 » 07 Апр 2009 09:47

Здравейте, майка ми ена 71гл има дискова херния,направихме консултация с неврохирург,предлага и операция .може ли някой да ни посъветва какво да правим,възраста не е ли проблем при такава интервенция.
magi1963

Мнениеот д-р Габровски » 08 Апр 2009 22:45

сама по себе си възрастта не е проблем
въпросът е по-скоро общото състояние и съпътстващите заболявания
на тази възраст се среща по-често стесняване на канала отколкото само дискова херния, а лечението при двата случая е различно
със сигурност ви препоръчвам да се обърнете към екип с опит в гръбнъчната хирургия
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот magi1963 » 09 Апр 2009 09:46

Благодаря за отговора,сега ще Ви напиша какви са резултатите от направените изследвания при последния престой в болница:КТ на междупр.нива L3-4.L4-5.L5-S1:фораминална лява дискова херния на ниво L3-L4.Дискова протрузия на нива
L4-L5 и L5-S1.Деформираща спондилоартроза и остеохондроза на лумбални прешлени.
ЕМГ: данни за проводен блок по L5 предно коренче в ляво.Сегментна демиелинизация на L4 и S1 ляво.Аксонална детенерация на n.fibularis sin.Тези изследвания са правени преди 1г.6м.
magi1963

Мнениеот magi1963 » 27 Апр 2009 14:01

Здравейте проф.Габровски
Днес направихме ЯМР,пиша Ви резултатите от него.Моля за Вашето мнение.
На ниво L2-L3 Дискова протузия стенозираща предното субарахноидно пространство.
Ниво L3-L4 - Стеноза на спиналния канал на базата на дискова протузия и легаментарна и фасетна хипертрофия.
Ниво L4 -L5 - Стеноза на спиналния канал на базата на дискова протузия и легаментарна и фасетна хипертрофия.
Ниво L5-S1- Не се вижда дискова протузия.
Не се вижда вторична стеноза на канала на базата на лигаментарна и фасетна хипертрофия.При тези данни наложителна ли е операция.Благодаря Ви предварително.
magi1963

Мнениеот д-р Габровски » 28 Апр 2009 10:41

Препоръчвам ви консултация с неврохирург, за ад обсъдите възможностите.
Възможно е да се налага оперативно лечение.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот queele » 25 Сеп 2009 23:22

Mоля за помощ ,може ли да споделите от вашия опит /вслучая/какви са цените на тези импланти /c3-c4-c5-c6-c7 /.Ще ви споделя че при мен излиза сума от 1500-2000лв това е само за екипа ,а след това X1 пластина от6500лв + 2600 за 1кейдж.2-ри вариант x2000 на дх +избор на екип
queele

Мнениеот didona73 » 23 Окт 2009 22:08

На съпруга ми също му направиха операция от дискова херния . Д-р Габровски пише , че на втория ден трябва да отшумят болките в крака , но днес е петия ден от операцията и съпруга ми чувства още леко парене и мравучкане в крака , не е силна болка но дразнеща. Пие лекарства , но се притеснявам да не би нещо да не е на ред, моля споделете вашето мнение. Лекуващия лекар казва , че това ще отшуми, но по бавно иначе операцията е успешна стана още на 2-рия ден не куца както преди операцията , но има слаба болка.
didona73

Мнениеот д-р Габровски » 10 Ное 2009 16:23

мравучкането и намалената чувствителност могат да продължат и по-дълго - зависи колко силно и колко продължително е бил притиснат нерва.
Основната цел на операцията е да няма болка. Доколкото разбирам, във въшия случай, след операцията вече няма болка. Следователно имате основание да сте спокойни.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот ГеоргиГеоргиев_123 » 29 Ное 2009 20:24

Добър ден името ми е Георги и съм на 15 години.Преди няколко месеца си падах на главата от един лост и получих много силна безчувственост във дясната ръка.Отидох на лекар и получих направление за ЯМР.От него получих резултати: МРт ба даббу десностранен парамедиален дисов пролапс на ниво C3-4 и на ресесуса нс компресия в-у коренче C4.-Рефлекси стилорадиален в дясно.Паравертебална болезненост на вале двуъстранно шийно ниво C3 C4 C5 C6 C7.Хипестезия по дерматомен тип C5 в дясно.Ходих после на 4 километър в неврологията и ми предписаха лечение с лекарства които да ми ги вливат венозно.Също ми предписаха някакви хапчета които да пия но стомахът ми не ги понася и много ме боли като ги пия и затова ги спрях много рано.Болката все пак беше отминала но на скоро отидох на баскетбол и явно на ново съм се контузил защото дясната ми ръка отново е много слаба и гърба ме боли доста.Искам да ви попитам има ли шанс за оперативно лечение защото наистина несе понася болката..
Поздрави,Георгиев
ГеоргиГеоргиев_123

Мнениеот ГеоргиГеоргиев_123 » 29 Ное 2009 20:40

Мрт данни на... объркал съм буквите в горния пост.. там където пише даббу да..съжалявам за допуснатата грешка
ГеоргиГеоргиев_123

Мнениеот bioplanik » 05 Дек 2009 00:24

Здравейте,някой може ли да даде мнение по този резултат от ЯМР
На нивоЛ3-Л4 се установява слабо изразена,незначителна протрузия на диска. Неврофорамемените и рецесусите са свободни. Интервертебралният канал е с размери в норма.
На ниво Л4-Л5 се установява слабо изразена протрузия на диска стесняваща субархноидното пространства,стеснява и неврофорамените двостранно,като най-вероятно и компресира невралните коренчета. Интервертебралният канал е с размери в норма.
На ниво Л5-Ес1 се установява медиолатерална и левостранна протрузия на диска стесняваща субархноидното пространство и левият неврофорамен. Невралното коренче е най-вероятно компремирано.
Миелонът и каудия еквина е с нормална форма,структура и сигнална характеристика
Пре параветебралното пространство е в норма.

ЗАКЛ: Данни за дегенеративни промени от типа на Спондилоартрозата. Протризии на дисковете на описаните нива.

На 54 години съм. Оплаквам се от болки в кръста и слизат към краката. Първата ми криза беше през 03.2007. Получих и пареза на лявото стъпало,но се оправи от мануална терапия и инжекции Нивалин 1 месец. Болките ,когато не съм в криза се понасят,но почти не изчезват. Не се чуствам пълноценен човек,движенията ми са ограничени,въпреки,че правя всеки ден гимнастика и разходки мин.3 до 5 км. или 30 мин. велоергометър. Не мога да се навеждам и вдигам тежести и др.
Мисля си дали операцията при тази диагноза е по - добрата алтернатива?!
Благодаря предварително!
bioplanik

Следваща

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията