ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Слуховите халюцинации са терапевтично предизвикателство
Как ще се открива HPV при скрининг за цервикален рак?
Има ли антидот, който се прилага при свръхдоза?

Операция на дискова херния

Модератор: консултанти

pitanka_pita

Операция на дискова херния

Мнение от pitanka_pita » 22 май 2008 09:29

Имам въпрос към доктор Габровски : по какъв начин се извършва операцията на дискова медианна херния , но ако може в малко повече детайли .
Благодаря предварително .

д-р Габровски

Re: Операция на дискова херния

Мнение от д-р Габровски » 24 май 2008 09:22

Операцията се прави с пълна упойка и не усещате нищо
прави се минимален разрез на гърба - около 2,5-3 сантиметра
под микроскоп, със специален инструментариум се преминава между мускулите и между дъгите на прешлените
хернията, която притиска нерва се изважда с което се премахва причината за оплакванията ви
продължителността на операцията е около 30-45 минути
обикновено болките в крака престават веднага
на първия ден след операцията ви изправяме и можете да се движите свободно
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

loraddd

Мнение от loraddd » 23 юни 2008 14:10

Фактът, че нито озонотерапията нито поставянето на хулеоронова киселна ми помогнаха и болката в десния ми крак е все още непоносима,означава ли че е необходимо да премина към първите стъпки за реализирането на операция на Л5С1. Болката е вече едногодишна, придружена е с тръпнене в десния крак и затруднява доста нормалното ми движение. Какъв е начинът да се свържа с доцент Габровски, за да коментираме съвместно случая

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 24 юни 2008 10:39

Да, мисля, че трябва да се консултирате за хирургично лечение.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

magi1963

Мнение от magi1963 » 07 апр 2009 09:47

Здравейте, майка ми ена 71гл има дискова херния,направихме консултация с неврохирург,предлага и операция .може ли някой да ни посъветва какво да правим,възраста не е ли проблем при такава интервенция.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 08 апр 2009 22:45

сама по себе си възрастта не е проблем
въпросът е по-скоро общото състояние и съпътстващите заболявания
на тази възраст се среща по-често стесняване на канала отколкото само дискова херния, а лечението при двата случая е различно
със сигурност ви препоръчвам да се обърнете към екип с опит в гръбнъчната хирургия
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

magi1963

Мнение от magi1963 » 09 апр 2009 09:46

Благодаря за отговора,сега ще Ви напиша какви са резултатите от направените изследвания при последния престой в болница:КТ на междупр.нива L3-4.L4-5.L5-S1:фораминална лява дискова херния на ниво L3-L4.Дискова протрузия на нива
L4-L5 и L5-S1.Деформираща спондилоартроза и остеохондроза на лумбални прешлени.
ЕМГ: данни за проводен блок по L5 предно коренче в ляво.Сегментна демиелинизация на L4 и S1 ляво.Аксонална детенерация на n.fibularis sin.Тези изследвания са правени преди 1г.6м.

magi1963

Мнение от magi1963 » 27 апр 2009 14:01

Здравейте проф.Габровски
Днес направихме ЯМР,пиша Ви резултатите от него.Моля за Вашето мнение.
На ниво L2-L3 Дискова протузия стенозираща предното субарахноидно пространство.
Ниво L3-L4 - Стеноза на спиналния канал на базата на дискова протузия и легаментарна и фасетна хипертрофия.
Ниво L4 -L5 - Стеноза на спиналния канал на базата на дискова протузия и легаментарна и фасетна хипертрофия.
Ниво L5-S1- Не се вижда дискова протузия.
Не се вижда вторична стеноза на канала на базата на лигаментарна и фасетна хипертрофия.При тези данни наложителна ли е операция.Благодаря Ви предварително.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 28 апр 2009 10:41

Препоръчвам ви консултация с неврохирург, за ад обсъдите възможностите.
Възможно е да се налага оперативно лечение.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

queele

Мнение от queele » 25 сеп 2009 23:22

Mоля за помощ ,може ли да споделите от вашия опит /вслучая/какви са цените на тези импланти /c3-c4-c5-c6-c7 /.Ще ви споделя че при мен излиза сума от 1500-2000лв това е само за екипа ,а след това X1 пластина от6500лв + 2600 за 1кейдж.2-ри вариант x2000 на дх +избор на екип

didona73

Мнение от didona73 » 23 окт 2009 22:08

На съпруга ми също му направиха операция от дискова херния . Д-р Габровски пише , че на втория ден трябва да отшумят болките в крака , но днес е петия ден от операцията и съпруга ми чувства още леко парене и мравучкане в крака , не е силна болка но дразнеща. Пие лекарства , но се притеснявам да не би нещо да не е на ред, моля споделете вашето мнение. Лекуващия лекар казва , че това ще отшуми, но по бавно иначе операцията е успешна стана още на 2-рия ден не куца както преди операцията , но има слаба болка.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 10 ное 2009 16:23

мравучкането и намалената чувствителност могат да продължат и по-дълго - зависи колко силно и колко продължително е бил притиснат нерва.
Основната цел на операцията е да няма болка. Доколкото разбирам, във въшия случай, след операцията вече няма болка. Следователно имате основание да сте спокойни.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

ГеоргиГеоргиев_123

Мнение от ГеоргиГеоргиев_123 » 29 ное 2009 20:24

Добър ден името ми е Георги и съм на 15 години.Преди няколко месеца си падах на главата от един лост и получих много силна безчувственост във дясната ръка.Отидох на лекар и получих направление за ЯМР.От него получих резултати: МРт ба даббу десностранен парамедиален дисов пролапс на ниво C3-4 и на ресесуса нс компресия в-у коренче C4.-Рефлекси стилорадиален в дясно.Паравертебална болезненост на вале двуъстранно шийно ниво C3 C4 C5 C6 C7.Хипестезия по дерматомен тип C5 в дясно.Ходих после на 4 километър в неврологията и ми предписаха лечение с лекарства които да ми ги вливат венозно.Също ми предписаха някакви хапчета които да пия но стомахът ми не ги понася и много ме боли като ги пия и затова ги спрях много рано.Болката все пак беше отминала но на скоро отидох на баскетбол и явно на ново съм се контузил защото дясната ми ръка отново е много слаба и гърба ме боли доста.Искам да ви попитам има ли шанс за оперативно лечение защото наистина несе понася болката..
Поздрави,Георгиев

ГеоргиГеоргиев_123

Мнение от ГеоргиГеоргиев_123 » 29 ное 2009 20:40

Мрт данни на... объркал съм буквите в горния пост.. там където пише даббу да..съжалявам за допуснатата грешка

bioplanik

Мнение от bioplanik » 05 дек 2009 00:24

Здравейте,някой може ли да даде мнение по този резултат от ЯМР
На нивоЛ3-Л4 се установява слабо изразена,незначителна протрузия на диска. Неврофорамемените и рецесусите са свободни. Интервертебралният канал е с размери в норма.
На ниво Л4-Л5 се установява слабо изразена протрузия на диска стесняваща субархноидното пространства,стеснява и неврофорамените двостранно,като най-вероятно и компресира невралните коренчета. Интервертебралният канал е с размери в норма.
На ниво Л5-Ес1 се установява медиолатерална и левостранна протрузия на диска стесняваща субархноидното пространство и левият неврофорамен. Невралното коренче е най-вероятно компремирано.
Миелонът и каудия еквина е с нормална форма,структура и сигнална характеристика
Пре параветебралното пространство е в норма.

ЗАКЛ: Данни за дегенеративни промени от типа на Спондилоартрозата. Протризии на дисковете на описаните нива.

На 54 години съм. Оплаквам се от болки в кръста и слизат към краката. Първата ми криза беше през 03.2007. Получих и пареза на лявото стъпало,но се оправи от мануална терапия и инжекции Нивалин 1 месец. Болките ,когато не съм в криза се понасят,но почти не изчезват. Не се чуствам пълноценен човек,движенията ми са ограничени,въпреки,че правя всеки ден гимнастика и разходки мин.3 до 5 км. или 30 мин. велоергометър. Не мога да се навеждам и вдигам тежести и др.
Мисля си дали операцията при тази диагноза е по - добрата алтернатива?!
Благодаря предварително!

Отговори

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”