Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Това заяви евродепутатът д-р Антония Първанова
Пазете се от капана "натурални продукти"
Това е четвъртата сесия от безплатни лекции за бременни
Спадът на кръвната захар прави любимия човек агресивен
реклама

дискова херния, протрузия

Модератор: консултанти

дискова херния, протрузия

Мнениеот Waterdragon » 02 Фев 2008 10:23

Здравейте,
Наскоро бях неприятно изненадан от диагностицирана със скенер калцирана дискова херния на ниво Л4-Л5.За щастие е централно разположена и не притиска канала на гръбначния мозък.На следващото ниво Л3-Л4 имам протрузия.Спортувам от доста години и явно съм прекалил неразумно с натоварванията.Имам много слабо изразена болкова симптоматика, почти неусетна, понякога при продължително седене на твърдо след ставане и с известно забавяне получавам лека болка започваща от таза и достигаща до горната част на прасеца, но само временно за няколко секудни.Моля за компететно мнение от невролози и неврохирурзи относно двигателния режим, процедури, въобще какво да правя, защото страшно ми се тренира !Ще съм благодарен и за мнения на хора с подобни проблеми.

p.s.На 32 г. съм,а невролога ми предписа Мидокалм, Фламексин и Бипрофенид, чудя се дали да ги вземам.
Извинявам се за дългия пост !
Благодаря предварително !
Waterdragon

Re: дискова херния, протрузия

Мнениеот д-р Габровски » 02 Фев 2008 15:50

Щом оплакванията ви са леки, а хернията - калцирана, няма причина да променяте нормалния си ритъм на живот.
Редно е да пазите кръста както всеки друг - вдигане на тежест само с приклякане, да се избягват резки ротации, ергономично легло и стол...
Ако опласванията ви преминават спонтанно не е необходимо да се прекалява с медикаментите.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот Waterdragon » 03 Фев 2008 19:14

Д-р Габровски,
Благодаря ви за отговора, доста обнадеждаващ е за мен, но понеже имам протрузия на горното ниво /L3-L4 / трябва ли да спирам с тренировките.Ако да, за какъв период от време става въпрос, или въбще да забравя за фитнеса ?
Не ми се струва логично да го прекратявам изобщо, защото загубата на тонус на коремната и гръбната мускулатура би било по-лошо.
Благодаря ви предварително !
Waterdragon

Мнениеот sacho » 08 Фев 2008 18:06

По принцип според мен не е необходимо да спираш спорта а трябва да намалиш натоварването.Аз имам протрузия на L4 L5 и засега от 3 години съм на консервативно лечение.По принцип то включва физиотирапия, лечебен масаж и ежегодишно балнеолечение.В българия има много подходящи места за това например Павел баня, Баня Карловско, Хисар и други.Медикаментозното лечение по принцип подтиска болката и е противовъзпалително така че прибягвай до него само при наличие на остри болки и криза.Всички медикаменти от този вид дразнят стомашно чревния тракт. :( Едва когато са изчерпани възможностите на консервативното лечение се прибягва до оперативно, но както аз така и ти сме далеч от подобни индикации. :D Желая ти здраве. :D
АЛ.ПЕТРОВ
sacho

Мнениеот Waterdragon » 08 Фев 2008 21:27

Сашо,
Благодаря ти за проявения интерес и откровения, лишен от излишна претенциозност отговор.Аз също смятам, че тренировките с умерена интензивност са удачни, още повече, че и световната практика го потвърждава.Вече ги поднових и се чувствам прекрасно, а и планирам посещение в Павел баня.Предписаните хапчета изобщо не съм ги пил, дано и не се налага.Понеже си изброил и други места за физиотерапия и балнеолечение освен Павел баня, ще те помоля да споделиш впечатленията си.Къде си останал най-доволен? Благодаря ти предварително!
Бъди здрав !
Waterdragon

Мнениеот sacho » 10 Фев 2008 10:47

По принцип аз вече 3 години подред посещавам Баня Карловско и съм доволен от резултата при мен.Там обаче процедурите не са чак така на ниво .В смисъл че персонала не е чак много заинтересован от работата си ,но все пак сме в България.На други места нямам отзиви но казват че в Павел Баня има най-добри възможности.Аз предпочитам обаче и по- ненатоварените и по- тихите места затова и избора ми е за Баня.Ако обаче обичаш по-големи курорти със заведения и много хора в Баня ще ти е скучно.По принцип в Хисаря е много хубаво и е близо на 11 км. до Баня и често прескачам до там.Абе освен лечение трябва да си създадеш и компания това е 50 % от лечението.Истината за тези курорти е минералната вода и водните процедури.Успех :D
АЛ.ПЕТРОВ
sacho

Мнениеот simeonova » 14 Фев 2008 19:09

Здревейте!
Преди 2 дни след преглед на скенер ми откриха:
- медианна дискова херния на ниво L4-5 с компресия на дифрагния сак.Не ми обясниха нищо дори незнам какво представлява точно.Искам да се обарна към Вас за малко повече информация и съвети,защото наистина много съм се отчаяла.
simeonova

Мнениеот bpetrov » 18 Фев 2008 14:56

Революционен двигателно-опорен колан за поддържане и лечение на херния на лумбалния диск. Disk Dr. представлява уникална разширяваща се система на основата на “въздушен джоб”, която спомага за комбиниране на ефективното лечение и облекчаването на болката чрез намаляване на налягането в лумбалните прешлени.

Специалните патентовани колони на Disk Dr., които могат да се разширяват вертикално, осигуряват механична подкрепа за лумбалните прешлени. Опорният колан служи като корсет между долната част на гръдния кош и ханша на пациента, като отклонява силите, оказващи тежест, от прешлените на гръбначния стълб, като по този начин намалява налягането между прешлените.

Disk Dr. има уникален и патентован дизайн за въздушна опора, която отличава продукта от всички останали съществуващи опори за гърба/шията, създаден с единствената цел да се ограничи движението на лумбалния/цервикалния гръбначен стълб. Disk Dr. не само осигурява изключително удобна опора, но има и допълнителното преимущество да упражнява нежна опора на лумбалния/цервикалния гръбначен стълб, като по този начин намалява налягането между прешлените и осигурява бързо и ефективно облекчаване на болката.

Рентгеновите изследвания показаха увеличаване на предното изкривяване на лумбалните прешлени и разкриха, че разстоянието между прешленестите дискове на 4-ти и 5-ти сегмент на гръбначния стълб се е увеличило средно до 3 мм. Оказва се, че полученото в резултат на действието на Disk Dr. намаляване на налягането между прешлените намалява болката и осигурява продължително лечение при продължително носене на Опорния колан.

За подробна информация:
+359 88 9431027 Д-р Петров
bpetrov

Мнениеот sacho » 23 Фев 2008 21:45

Не се притеснявай.Това че нищо не са ти обяснили не е добре защото те плаши.Тук съм ти сложил една снимка на която може да видиш какво представлява най-общо твоя проблем.Това че в момента има компресия означава че диска е провиснал назад както е на снимката и притиска различни коренчета които минават през сечението на канала.Описвам ти го съвсем просто и не мога да си служа с термини защото не съм специалист.В зависимост от степента на компресия невролога ще прецени какво да се предприеме.Може да се влачиш с години както съм аз без особени проблеми .Не вярвам ако досега не си имала такива изведнъж положението да ти е чак толкова сериозно.Важно е да не се притесняваш и да промениш някои навици като завързването на обувки ,вдигането на тежести и други елементарни и ежедневни неща.Първо се опитва с консервативното лечение това са медикаментозното в острия стадии с обезболяващи и противавъзпалителни медикаменти.След това физиотерапия ,балнеолечение, лечебна физкултура и други.Едва когато тези методи не помагат се прибягва до оперативно лечение.Но това може да го прецени само специалист невролог като проследи състоянието ти.Може да прочетеш още по темата в линка и на много други места в GOOGLE. Желая ти здраве !!!
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/82001010.htm
Изображение
АЛ.ПЕТРОВ
sacho

Мнениеот kokinos » 28 Мар 2008 18:39

Хора, ако смятате да ходите на процедури, препоръчвам ви Павел баня, точно за дискова херния.Но се свържете с д-р Йордан Гечев. Съпругът ми е опериран от тази коварна болест и сега всяка година ходим там на профилактика. Попитайте за колана, който прави суха екстензия - много помага, южнокорейски е и струва около 300 лв.- струва си!
kokinos

Мнениеот д-р Габровски » 28 Мар 2008 23:43

"суха екстензия"???
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот kokinos » 30 Мар 2008 16:38

Да точно така!!!-коланът се поставя на краста, слага се специална помпа и се помпи, като при това той се разширява 3 пъти.Би трябвало докторите да знаят за този колан.Най подходящ е за продължително седене например при кормуване.
kokinos

Мнениеот д-р Габровски » 31 Мар 2008 23:03

коланите временно облекчават оплакванията, но като краен резултат водят до "отслабване" и атрофия на мускулатурата.
Добрата мускулатура е от особена важност при този тип заболявания.
Затова и не препоръчвам постоянното ползване на колан.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"
д-р Габровски

Мнениеот stefi_ » 31 Яну 2009 13:48

здравейте
ако можете да ми кажете от къде да си закупя колан за суха екстензия бих била много благодарна
stefi_

Мнениеот niki4eli4 » 16 Авг 2009 18:04

Имам две дискови хернии на ниво L4-L5. На 16.06.2009г. вдигнах сина си и ме скова кръста вземах лекарства, преливаха ми глюкоза с дексаметазон и профинит после ми биха и инжекции (мовалис,трамал,дексаметазон) последната не мога да я разчета.Както и да е въпросът ми е следният понеже вече два месеца съм с болки хем ме боли много хем ме отпуска нека някой компетентен лекар тук от вас да ми пише дали е възможно тези хернии за това време да са се калцирали и аз да си остана искривена. И какво бихте ме посъветвали вие като лекар. Ето какво е заключението от ЯМР. Направиха ми го в Пирогов и ми го дадоха без някой от там да ми го разчете.

Техника на изследване:Т2/RSE, T1/SE
Резултат:

Не се установиха огнищни патологични сигнали в прешлените.
Изправена физиологична лордоза.
Данни за медианна и парамедианна десностранна дискова протрузия на ниво L4-L5, водеща до лекостепенна компресия върха сака.
Данни за медианна и парамедианна десностранна екстериоризирана дискова херния, ангажираща изцяло рецесуса и водеща до компресия върху сака и коренчето.
Не се установи протрузия или херниране на дискове на останалите нива.

Много ви моля кажете ми на по достъпен език какво точно пише.
Лекарката която погледна резултатите каза само , че имам две дискови хернии нищо повече. Само това ли пише или има още нещо което не ми е казано и тези две херни от коя страна са мен ме боли предимно от дясната по някога и от лявата или през целия кръст. Последното го разбирам нямам хернии на др. нива. Много ви моля отговорете ми ще се клцира ли и ако да за какъв период от време, и какво точно пише на по достъпен език.
niki4eli4

Следваща

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията