ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
При тях подборът на храната е особено важен
Ще отпадне ли нуждата от инжекционно лечение
Доказано: съставка в него действа

ЯМР-РАЗЧИТАНЕ

Модератор: консултанти

mirkasp

ЯМР-РАЗЧИТАНЕ

Мнение от mirkasp » 30 яну 2017 17:02

Моля ,ако някои може да ми помогне за разчитането на резултата от ЯМР.
Запазена е торакалната кифоза.
Прешленните тела и прилежащите им задни елементи са със запазен краниокаудален размер и сигнален интензитет.Остеофитни наслоявания по предните дискални повърхности на прешленните тела на нива ТН6-12.Кавернозен хемангиом в доразалните аспекти на прешленното тяло ТН4.Съхранен краниокоудален размер и сигнален интензитет на всички дискове в торакалния сегмент.Няма данни за значими дискови промени в торакалния сегмент на гръбначия стълб.Миелона е без зони на патологично променен сигнален интензитет.Няма данни за интра/екстрадурална компресия, както и за пре/паравретебрални формации.
Начална дегенеративна трансформация в торакалния сегмент на гръбначия стълб.

д-р Цончев

Re: ЯМР-РАЗЧИТАНЕ

Мнение от д-р Цончев » 30 яну 2017 21:00

Като цяло нищо особено притеснително. Има възрастови дегенеративни изменения, които нормално се наблюдават след определена възраст. На колко години сте?

mirkasp

Мнение от mirkasp » 30 яну 2017 21:08

Здравейте, на 35г съм и ме боли много гърба най вече от лявата страна и едното ми ребро на гърба ми е надуто.Болката е най силна като съм седнала.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 яну 2017 21:10

Посетете невролог за да огледа конкретната симптоматика в гърба, но като цяло на рентгена няма нещо притеснитено. Вероятно се касае за интеркостална невралгия която се лекува, но боли...

mirkasp

Мнение от mirkasp » 30 яну 2017 22:06

Много Ви благодаря за отговора!
Как се лекува? Можел ли да ми препоръчате някакви лекарства.Аз пия, милгама, диклак, дексофен, паратрамол, мелбек, мидокалм, но нищо не ми помага.Препоръчителна ли е физиотерапия или нещо друго според вас?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 05 фев 2017 20:13

С това което пиете се лекува, физиотерапията също би помогнала в случая.

aneliai

Мнение от aneliai » 17 фев 2017 15:24

Здравейте!
Да попитам и аз дали можете да помогнете. Прикачих ЯМР резултатите от 2012 (Изображение). Продължавам да изпитвам замайване на главата, безсилие, слабост в краката. Дали според вас може да се дължи на написаното като резултат, препоръчвате ли да направя ново изследване? На 54г. съм.

aneliai

Мнение от aneliai » 17 фев 2017 15:26

още веднъж линк към резултатите: https://www.dropbox.com/s/gikoctrl8f51jqz/1.jpg?dl=0

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 фев 2017 22:11

Това заключение като цяло на мен нищо не ми говори.... описани са някакви находки, но те по никакъв начин не са свързани с клиничната картина - оплакванията ви. Приемам, по-скоро, че това са възрастови изменения в мозъка, което често се открива при хората в старшата възраст. Възможно е оплакванията ви да са свързани с описаната находка, но и тоя дето го е разчел не е казал нищо конкретно.

Merisp

Мнение от Merisp » 21 фев 2017 17:52

Здравейте ! Бихте ли коментирали моя ЯМР ?

Изгладена физиологична цервикална и поясна лордоза . Запазена дорзална алиенация на прешлените . Липсва скилиоза . Няма интраспонгиозни шморлови инцизури по контурите на прешленните тела . Непроменена костна структура и сигнална характеристика - не се визуализира огнищен костно-мозъчен едем . Дехидратация на дисковете на нива С5-6 и L5-S1.

Протрузия на фиброзните анулуси на нива С5-6 , Тн3-4, Тн 6-7 , Тн8-9 и L5-S1, която стенозира предното епидурално пространство в неголяма степен . Не се установяват клинично значими дискови хернирания . Надлъжните лигаменти са с обичайно изобразяване .

Наличие на течностни колекции в някои от ставните фасети .

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 фев 2017 21:52

Има изменения на определени нива на гръбнака, но според заключението не би трябвало да създават проблеми. Някакви оплаквания имате ли, защо направихте това ЯМР?

Merisp

Мнение от Merisp » 22 фев 2017 09:36

Имам болка в целия гръбнак и мускулите около него , също и в кръста . Болката е от години , но с времето се засилва . Също болката се засилва след физическо натоварване , при покой намалява , но не изчезва . След физическо натоварване също имам и сковаване в краката . Заключението от ЯМР е торако-лумбална спондилоза . Кръвната картина е в норма , освен СУЕ - 30 мл. CRP- 0.47мл. HLA-B 27 - отрицателно . На едно от местата , на които съм ходила на база ЯМР ми поставиха диагноза Бехтерев , на друго пък я отхвърлиха .

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 26 фев 2017 22:01

За мен това не е Бехтерев, а по-скоро възрастови изменения, които периодично ще ви създават проблеми....

Merisp

Мнение от Merisp » 02 мар 2017 20:38

На 33 години съм . Как е възможно да е от възрастта ? Какви са необходимите промени за поставяне на диагноза Бехтерев ? Имам също ляв сакроилеит .

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 07 мар 2017 23:45

Болестта на Бехтерев върви с прогресиращи изменения от определен характер на гръбнака. При вас мисля че не е това. А възврастовите изменения начеват от 25 години насетне - по малко и по полека

Отговори

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”