ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
Превантивното средство е почти готово за пускане на пазара

дискова протрузия

Модератор: консултанти

д-р Габровски

Re: дискова протрузия

Мнение от д-р Габровски » 17 авг 2009 10:21

до chudotogb
при това описание на оплакванията и находката ви препоръчвам да се консултирате с неврохирург с опит в гръбначната хирургия.
Не чакайте да станете инвалид, за да търсите подходяща помощ.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

chudotogb

Мнение от chudotogb » 04 окт 2009 23:21

до д-р Габровски
сърдечно ви благодаря за отговора и съвета.бих искала да ми кажете вие специалист ли сте в тази област- на гръбначната хирургия,ако да-с какво работно време сте,.ако не кой бихте ми препоръчал.и накрая работите ли със здравната каса.

chudotogb

Мнение от chudotogb » 12 окт 2009 18:54

до д-р Габровски
Във форума прочетох много хубави неща за вас и работата ви.но нали съм припряна първо питам-после чета.ако може да публикувате тел.номер за възка,тъйкато посочения не отговаря, а бих искала да си запиша час за консултация

izipl

Мнение от izipl » 18 яну 2011 23:48

Здравейте, ходих на скенер и констатирах:
На ниво 4-5 дискова протрузия, с компресия на дуралния сак и стенозиране на неврофорамените. Наличие на апофизарен фрагмент по предната повърхност на пети лумбален прешлен. Интактни интервербрални стави.
На ниво L5-S1 медианна - парамедианна дискова херния в ляво, с компресия на дуралния сак и стенозиране на левия рецесус. Суспекция за секвестрация на диска и фрагмент в левия рецесус. Интактни интервертебрални стави.
Всичко това никой не ми поясни какво значи, а само и от скенера и невролога ми повтарят много е голяма дисковата херния и трябва операция, а аз не искам да се оперирам. Молбата ми е някой да ми поясни какво значи всичко това и има ли друг вариянт освен операция искам да опитам всичко друго.

Meigan

Мнение от Meigan » 30 яну 2011 10:04

Здравейте и от мен :)
От 16 годишна имам болки в кръста (сега съм на 27г). След ЯМР беше установена инициална дискова протрузия в областта на L5-S1. В момента правя упражнения, дадени от рехабилитатор. Може ли болката да отшуми след системните упражнения? Трябва ли да се прибягва до други методи (например Дисколиза)? След 2 седмици гимнастика няма никакъв резултат :( но ще продължа с гимнастиката докато има промяна или не се намери нещо друго.
Помогнете ми!
Благодаря предварително! :)

pepastz

Мнение от pepastz » 30 яну 2011 13:28

Meigan,едва ли болката ще отшуми от системното правене на упражнения,но до някъде ще те предпази от задълбочавене на проблема.
izipl,без да съм доктор ще те посъветвам да се оперираш,независимо дали искаш или не!Касае се за откъсване на част от диска./според мен/Намери си добър неврохирург и обсъди вариантите с него!

Meigan

Мнение от Meigan » 30 яну 2011 23:00

Благодаря за бързия отговор!
Лошото е, че ме боли постоянно, тръпимо е, но си боли. А когато малко натоваря кръста (чистене, носене на багаж...) заболява доста. За съжаление и работата ми е свързана със седене (случва се и по 10-13 часа на ден) и натоварване на гърба. А когато се съберат по много часове всеки ден се е стигало до там, че да не мога да си мръдна раменете, цялото тяло се блокира от болката. Пречи ми, не искам да ме боли и да ме спира да работя. Интересувам се дали има метод за пълното премахване на болката или ако се налага някакви периодични процедури или интервенции... всичко съм готова да направя!

izipl

Мнение от izipl » 31 яну 2011 00:34

И аз благодаря за отговора.

Meigan

Мнение от Meigan » 31 яну 2011 01:03

izipl, препоръчвам ви клиниката св. София (станало е по-нагоре дума за нея) Скоро оперираха майка ми там, а и аз за сега се консултирам със специалистите там. Много съм доволна! Работят със здравна каса. Има условия, добро отношение и най-важното - спокойно ти обръщат внимание най-подробно и дават компетентно мнение. За момента не съм чула отрицателни отзиви за лекарите и целия персонал там. Успех!

izipl

Мнение от izipl » 02 фев 2011 00:23

Много благодаря за информацията, но аз се притеснявам от последствията от тези операции да няма рецидив.

anonimen_1330

Мнение от anonimen_1330 » 02 сеп 2011 00:57

Здравейте...

до д-р Габровски

На 21г. съм и преди 7-8 месеца получих дискова протрузия,правих ЯМР но на него неизлизаше,че имам някакъв проблем.След което направих СКЕНЕР и листа пишеше: "Данни за дискова протрузия срединно към парамедианно вдясно на ниво L5-S1 с умерена предна компресияна дуралничт сак.Находката проминира и към десния рецесур."
Можете ли да ми обясните малко повече какво значи това тъй като хората който посещавах много необичаха да ми обяснат колкото и пъти да попитах.Имам болки в кръста само и по когато се опъна назад( да се извия в кръста назад,като при мост) и при клек,когато повдигам тежко също.
Обиколих доста специчлисти в София и почти нищо,масажи,лекарства,инжекций и т.н.В момента съм на някаква лазерна терапия и имам много леко подобрение,има ли вероятност да се оправя,тъй като се занимавам със спорт в момента съм болнични от както съм с този проблем.благодаря ви !

jrolling

Мнение от jrolling » 03 ное 2012 18:51

Здравейте! На 57 години съм и от 6 години ходя по болници и медицински центрове да ми правят изследвания. Последните са от края на октомври 2012 год. В епикризата на неврологична клиника на Първа градска болница е написано следното. Рьо графия на лумбосакрални прешлени: Изгладена шийна лордоза. Стеснено дисково пространство на нива С5-С6-С7. Деформирани интервертебрални форамени на същите нива. Рентгенологически има данни за Остеохондрозис С5-С6-С7. КАТ на гръбначен стълб: При изследване на ниво L4-L5 се установяват данни за неголяма медианна и пара медианна дискова протрузия оказваща компресия в/у предната стена на дуралния сак икоренчетата двустранно,повече в ляво. При изследването на ниво L5-S1 се установяват данни за начална медианна към парамедианна дискова протрузия водеща до минимална компресия в/у предната стена на дуралния сак. Начални спондилозни промени с наличие на малки ръбцови остеофити и начална остеохондроза на диска на ниво L4-L5. ЕМГ: ЕМГ данни за хронични предкоренчеви промени Л4,Л5,Ес1. Оплакването ми е, че имам слабост в краката а от около две години и в ръцете, като в краката имам и несигурност в походката, която с времето се увеличи. Преди една година направих ЯМР на главата и там пише, че находката отговаря на фокална исхемична лезия-с дясно,фронтално. В ПМБАЛ ми обясниха,че съм прекарал исхемичен инсулт, но аз мога само да гадая кога е станало това. Съмненията са ми за 1-2 години преди да започнат оплакванията. През годините съм лекуван с МИЛГАМА,НИВАЛИН и АГАПУРИН без никакъв резултат. След изписването ми от болницата отново ми е предписан МИЛГАМА N. Във форума прочетох много неща и голяма част от находките при повечето са като при мен. Единствената разлика е че мен все още не ме боли непрекъснато а отвреме на време и само когато натоваря кръста.Основният проблем при ходене е слизане и качване по стълби(трябва да се държа за парапета или да се подпирам на стената). Ако можете насочете ме при специалист ,който може да ми помогне. Предварително Ви благодаря!

Мери Радева

Мнение от Мери Радева » 17 ное 2015 19:45

преди два месеца лежах в болница заради главоболие ,което продължи почти 72 часа без прекъсване.Вляха ми 4 системи манитол и натриев хлорид,поставиха ми една инжекция аналгин и главоболието спря.Но тогава се появи друг проблем,започна да ме боли лявата ръка над лакътя болката беше все едно че боли зъб ,пробождаща и остра постоянна болка(денонощно).Така се държах близо месец и отидох на невролог,той ме изпрати на физиотерапевт,слагаха ми магнити,пускаха ми ток (постоянен и прекъснат)масажи.Имаше някакъв ефект спря да ме боли ръката но започнаха да ми изтръпват палеца и показалеца на лявата ръка,започнах да чувствам слабост в ръката понякога изтървах някой предмети.Пак отидох на невролог той ме изпрати на скенер ,направиха ми скенера и заключението е:остеохондрозни промени с дискова протрузия на ниво С 5-6.Другото което пише е:На ниво С 5-6 са налице остеохондрозни промени със задноръбова остеофитоза ,дискова протрузия с компресия на медулата .Интактни интервертебрални стави.Лекаря който ми прави скенера ми каза ,не се притеснявай няма ти нищо няма нужда от операция със времето ще мине.Но болката пак започна да се връща,не е толкова силна но е доста осезаема,изтръпва ми постоянно ръката най-вече пръстите (палеца и показалеца),и другото ,което до сега го нямаше е световъртеж всякаш постоянно съм в някакво люлеещо състояние.Искам да ви кажа ,че преди 3 години ми поставиха диагноза паническо разтройство и от тогава пия ривотрил 0,5 по половин хапче на ден.Има дни в които не го пия само ,когато усетя ,че получавам паническа атака,направи ми впечатление че когато получа световъртеж се повлиява от ривотрила като изпия половинка от 0,5 ми е по-добре.Има ли връзка това ошипяване (както ми го обясниха лекарите)със световъртежа,и да продължавам ли да пия ривотрил в момента от доста време не съм получавала паник атаки.Трябва ли освен физиотерапията да пия някакви лекарства или инжекции?Не пия по принцип никакви лекарства освен ривотрила както ви казах и то при нужда ,когато не мога да пазя равновесие.Невролога ми каза ,че трябва много да се пазя да не вдигам тежко,да не стоя на течение в студени помещения,но това означава да не ходя на работа трябва ли да спра да ходя на работа работя като магазинер-консултант в един хранителен магазин?Извинявайте за дългото и хаотично писмо ,надявам се да получа адекватен отговор :какво точно е заболяването и на какво се дължи световъртежа,и трябва ли хирургична намеса според вас!Страхувам се да не осакатея,а имам две деца ,които чакат на мен.Благодаря ви предварително !С уважение:Мери Радева!
Нагоре

Therapy Man

Мнение от Therapy Man » 17 ное 2015 20:42

Световъртежа , вероятно е причинен от остеохондрозата и спондилозата на шийните прешлени или т.н. задно-цервикален симпатикусов синдром на Bare - Lieou. Тъй като има и симптоматика на Цервико-брахиален плексит , не е излишна консултация и неврохирург.

Мери Радева

Мнение от Мери Радева » 28 юли 2016 21:37

Здравейте,следя с голям интерес темата за дискова протрузия и искам да ви пиша за моята диагноза и въпросите които имам по темата!На ниво С5-6 са на лице остеохондрозни промени със задноръбова остеофитоза ,дискова протрузия с компресия на медулата .Интактни интервертебрални стави.Заключение>остеохондрозни промени с дискова протрузия на ниво С5-6
Моите оплаквания са /световъртеж,стягане в горната част на главата,болки във врата,гърба и главоболие,постоянно гадене,чести позиви за уриниране,болки в ръцете и "омекване на краката"понякога стягане в гърдите и чувството на недостиг на въздух.Диагнозата ми я поставиха ноември 2015г.,въпроса ми е може ли от тогава до сега нещата да са се влошили,на тази протрузия ли се дължат всички тези симптоми,какво точно означава тази диагноза,има ли лечение за нея?

Отговори

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”