Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
И кои са симптомите за тях
Само 2% от българите се ваксинират срещу грип
Три стъпки при ситуации "под пара"
Хапчето за спешна контрацепция...
реклама

Изгладена шийна лордоза

Модератор: консултанти

Изгладена шийна лордоза

Мнениеот ania » 22 Ное 2009 17:22

Здравейте,
страдам от ужасно главоболие, което е изключетелно силно. Болката е денонощна и почти няма ден, в който да не ме боли главата. В същото време врата ми се схаваща, пука и сухожилията "прещракват". Правя упражнения - стречинг за врата и гърба, но не ми помагат особено.
Затова си напарвих рентгенова снимка на шийните прешлени и се оказа, че имам изгладена шийна лордоза. Лекарката каза, че може би глабоволието се дължи на нея, но аз не съм сигурна, защото страдам от него много преди да се появи болката във врата. Посъветва ме да ходя на масаж-яка, защото нищо друго не можело да се направи.
Знаете ли някаква ефикасна физиотерапия или упражнения, с които да подобря състоянието на врата си? Възможно ли е да се "поправи" тази лордоза и прешлените да заемат нормалното си положение, вместо "изправеното"? Има ли някой друг с тежко главоболие и лордоза, дали наистина има връзка между двете?
ania

Re: Изгладена шийна лордоза

Мнениеот д-р Цончев » 22 Ное 2009 22:57

Лордозата няма как да се коригира. Добре е да се направи първо консултация с невролог по отношение на главоболието, след това с физиотерапевт за да се обсъдят възможните варианти за лечение.
д-р Цончев

Мнениеот Magda-lena » 23 Ное 2009 15:48

ania, здравей! Изгладената шийна лордоза наистина не може да се върне в правилно положение. Но голямо подобрение ще имате ако посещавате кинезитерапевт. С правилни масажи може да ви облекчат натоварването в тази област и болките дори могат да изчезнат. Зависи дали и работата не ви пречи в случая (на компютър).
Аз го изпитах същото и се радвам, че се запознах с добър кинезитерапевт (в София). Прави ми и масаж с инфрачервени лъчи с втриване на лекарство.
Magda-lena

Мнениеот ania » 23 Ное 2009 17:53

Благодаря ви за отговорите!
Силно се надявах лордозата да може да се "коригира", тъй като съм чувала за гръбначни изкривявания, които с помощта на упражнения и терапия се коригират поне до известна степен. :roll:
Работата ми е на компютър и няма как да облекча натоврването, но ще проуча за масажи поне.
ania

Мнениеот puffy » 26 Ное 2009 15:25

Лордозата е изкривяване на гръбнака в неговата лумбална област (кръста), като прешлените са извити към корема. При тази деформация се усещат болки в областта на кръста и дискомфорт при седене в правилна позиция, чисто визуално се получава изпъкване на корема. Най-честа причина за лордозата е неправилна позиция на тялото и слаба абдоминална мускулатура или твърде скъсена мускулатура на кръста, а заболяването може да бъде и вродено. Структурни изменения на прешлените не се наблюдават толкова често, колкото при сколиозата и кифозата. Лечението е предимно чрез физиотерапия, плуване и стречинг.

Важно е да се знае, че гръбначните изкривявания в повечето случаи са лечими, но също така повечето хора не знаят че ги имат, така че ако имате съмнения, най-сигурният начин е просто да се консултирате със специалист ортопед. Често лечението се състои в физоиотерапевтични упражнения, масажи, стречинг, плуване и не на последно място коригиране на стойката в изправено положение и седеж. Ако нямате твърде сериозно изкривяване, заниманията във фитнеса биха Ви били от полза, стига да използвате умерени тежести, още повече, че някои от упражненията се припокриват с физиотерапевтичните (хиперекстензии, набирания и др.).
Аватар
puffy

Мнениеот puffy » 26 Ное 2009 15:36

Лордозата е естествена извивка на шията,тази форма се променя при някои сьстояния,като шипове или дискова херния.Желателно е да се консултирате сьс специалист.Самолечението може да влоши процеса
Аватар
puffy

Мнениеот Рангел Иванов » 29 Ное 2009 22:58

Този тип заболявания и симптоматика са често срещани при хора работещи в седнало положение.Дължи се на отслабнала мускулатура (паравертебрална и др.) и неправилна статика и динамика.Главоболието е най-вече от мускулният спазъм,който ограничава мозъчното кръвообращение.Повечето ми пациенти с тези оплаквания се повлиявят много добре от масаж и кинезитерапия.При интерес пишете на лични за повече информация и насока.
Рангел Иванов

Мнениеот riri » 27 Яну 2012 23:43

Здравейте :| Виждам, че във форума последно е писано през 2009, но ще ви помоля за помощ.
От близо 2 години съм с адска болка в главата и сковаване във врата и наскоро ми откриха шийната лордоза. На 19 години съм и се тъпча с болкоуспокояващи. Моля ви кажете как се лекувате, при кой специалист в София да отида, дали болката някога ще премине ?? :?: Очаквам да ми отговорите,че съм на ръба на отчаянието :cry: :cry: :!:
riri

Мнениеот д-р Цончев » 28 Яну 2012 23:50

Невролог гледал ли ви е?
д-р Цончев

Мнениеот riri » 11 Фев 2012 18:12

Да , доктор Иляна Зографова в болница "Токуда" ..
riri

Мнениеот mimkaaz » 11 Фев 2012 19:35

Аз току що излизам от неврологично отделение, промяна няма. Имам изгладена шийна лордоза и адска тежест в кръста. Мога да ставам за по 10-15 минути и после трябва да лежа много дълго и пак си ми е тежко и ме боли. Пробвах с упражнения, тежеста и болката се усилват. Ще ходя при личната, ама като знам как ме изпрати при невролог и не ми помогнаха, къде ли ще ме прати сега?
mimkaaz

Мнениеот Явора » 12 Фев 2012 07:25

mimkaaz,
Изгладена шийна лордоза е много общо определение, ..........според мен дори са само общи приказки които можеш да получиш от ВСЕКИ без да е лекар поне малко запознат с анатомията на гръбнака.....и добра наблюдателност.
Ако симптомите са сериозни както описваш че можеш да ставаш само за десет петнадесет минути .....отиди и си направи сериозно изследване - скенер, ЯМР. Ако лекар не те изпраща на такова изследване, вземи инициативата в твои ръце. Да си наясно какво става с теб, и как да действаш от тук нататък!
Явора

Мнениеот riri » 20 Фев 2012 22:16

Кажете как облекчавате болката ? Предложете физиотерапевт или кинезитерапевт в София , който е запознат и може да помогне .. :cry:
riri

Назад към Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията