ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Развива всички мускули на тялото
Бременността през лятото може да бъде дори приятна.
Макар и косвено, бащата е важен фактор в процеса на кърмене

ЯМР-РАЗЧИТАНЕ

Модератор: консултанти

georgievadarina

Re: ЯМР-РАЗЧИТАНЕ

Мнение от georgievadarina » 30 дек 2017 11:23

Здравейте отново! Изминаха три месеца след операцията на майка ми на менингиом на гръбначен стълб.Направихме нов ЯМР :
Торакален отдел на гръбначен стълб-нативно и след интравенозно контрастиране :
-хемиламинектомия на ТХ 10 и хемисемиламинектомия на ТХ 9 в дясно
-не се визуализира локален рецидив, а също така и резидуална туморна маса на обхванатите нива, при нативните и постконтрастни серии,както и на дифузните секвенции
-постоперативни адхезии на нивото на интервенцията,както и тракция на миелона надясно,откъм латералната стена,добре възстановена ликворна обтекаемост
-хемангиоми на нивото на ТХ7 и ТХ9 прешлени
-дегенеративни трансформации на гр.стълб изразяваща се в развитието на умерени маргинални остеофити в областта на апофизите на прешленни тела в торакалния отдел
-дехидратация на интермертебралния диск втори тип по Пфирман на нива Т5-Т6 Т6-Т7 Т7-Т8 Т8.Т9
-умерена хипертрофия и осфикация на нивото на капсулите на интервертебралните стави в обема на изследването
Разбирам,че няма новопоявил се тумор, какво означава постоперативни адхезии -че има вътрешни сраствания ли?,опасни ли са?
Промяна в парезата на крака към по-добро не виждам,проведе болнична физиотерапия.
Какво друго изследване може да се направи, да се установи дали не е парезата от друго,а не от този тумор който премахнаха?
Много са ми въпросите,но съм обезверена във възможността й за възстановяване,всички казват ,че трябва време,но КОЛКО?

pandavbitka

Мнение от pandavbitka » 05 яну 2018 00:07

Здравейте, можете ли да ми кажете какво означава това ? ----> Субхондрален костномозъчен ендим в латерния бедрен кондил. Не се намират във формата и сигналната характеристика на мускулите, обхванати при изследването. Наличие на малък ставен или. Свободно тяло с размер около 5мм зад латерния бедрен кондил със сигнална характеристика близка до тази на хрущяла. Дълбок дефект с диаметър около 5мм на ставния хрущял на латералния бедрен кондил и едем в подлежащата кост.
Не е нарушена височината на ставния хрущял на медиалния бедрен кондил и тибиалните плата. Рептура на предния рог на латералния мениск достигаща горната му повърхност . Не се проследява свободния край (върха) на задния рог на същия мениск (състояние на операция преди няколко години). Нормална форма и сигнален интензитет на медиалния мениск. Не се установяват патологични промени на кръстните връзки. Нормално представени колатерални лигаменти. Запазена цялост на сухожилието на м. бицепс феморис.
Заключение: Руптура на предния рог на латералния мениск. Увреда на ставния хрущял на латералния бедрен кондил 4-та степен, ДД дисециращ остеохондрит

д-р Ал. Игнатова

Мнение от д-р Ал. Игнатова » 05 яну 2018 18:12

Здравейте!

Заключението означава, че има разкъсване на външния менискус (диск, разположен в ставата на коляното), както и че там, където е менискуса има и увреждане на хрущяла, който покрива тази част на бедрената кост, участваща в ставата на коляното.
Лекарите са заключили, че диференциална диагноза (т.е. друга диагноза, съвпадаща с находката) би могло да бъде дисециращ остеохондрит - възпаление на гореспоменатия хрущял.

Поздрави!

pandavbitka

Мнение от pandavbitka » 07 яну 2018 12:53

А написано ли е, че в самия хрущял има дупка ?

Tatyana Toncheva

Мнение от Tatyana Toncheva » 13 яну 2018 00:00

Здравейте, може ли да ми обясните един резултат от скенер? Инфратенториално: Запазена и съответна за възраста плътностна характеристика на сиво и бяло мозъчно същество. Не се установяват огнищни лезии с характер на пространство заемащ процес. В областа на ДГМХ се сканира хиподензна зона с характеристика на мозъчен едем компресираща предния рог на десен латерален вентрикул. Вентрикулна система: разположена по срединната линия. Множество калцификати в областа на фалкс церебри по цялото му протежение и масивни вкалцявания в плексус хороидеус двустранно. Моля ви за мнение. Много се притеснявам.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 яну 2018 21:40

Има данни за мозъчен оток, това изследване по какъв повод е правено?

Chick_antique

Мнение от Chick_antique » 16 яну 2018 22:53

Здравейте , имам направено ЯМР, като симптомите ми от две години са просто нетърпими, лошото е че става по зле а съм само на 28 години, два пъти в месеца получавам страшна болка в долната част в кръста и ставам почти не подвижна, краката ми изтръпват и това изтръпване, слабост и безчувственост в краката не минава по не една седмица,през която съм на легло, когато кризата отмине, с помощта на противовъзпалителни, остава постоянна болка в таза и в краката която също е нетърпимама защото е постоянна, но все пък през това време мога да се движа. Днес посетих неврохирург с резултатите от ЯМР но не видях никакво притиснение от негова страна освен желание за интервенция с местна опойка с поставяне на инжекция в гръбначния стълб. Ето резултатите от ЯМР:
Остеохондроза, спондилоартоза на L4-L5. Промени на дискалните повърхности на телата на прешлените тип Модик 2. Дискът на ниво Л4-Л5 е с намален сигнален интензитет, както при загуба на водното съдържимо. Медиана дискова херния, стенозираща предното епидурално пространство с МР данни за компресия върху дуралния сак.
Това е, какво да правя, къде да ходя

Tatyana Toncheva

Мнение от Tatyana Toncheva » 17 яну 2018 00:19

Изтекъл Телк и за да подаде за подновяване този път е включено и скенер. До сега не са искали скенер. И при него се открива това. Това опасно ли е? Няма симптоми като главоболие и др.

Tatyana Toncheva

Мнение от Tatyana Toncheva » 17 яну 2018 00:23

Лекува ли се и по какъв начин?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 яну 2018 21:08

Не съм неврохирург, но според мен хернията е за операция, вземете още едно мнение.

danasport

Мнение от danasport » 01 фев 2018 14:25

Здравейте
Касае за за следното
Техника на изследване T2_TSE,T1_TSE,T2_TIRM
Изправена физиологична лумбална лордоза.
Телата на прешлените са със запазени форма,размери и сигнални характеристики без зони на костномозъчен едем.
На ниво Л5-Ес1 се визуализира голяма рецесуална в ляво дискова херния,компримираща текалния сак и лявото коренче.
Не личат патологични сигналноинтензни фокуси в миелона,конус медуларис и кауда еквина.
Какво означава рецесуална херния и при тази диагноза за операция ли съм
Благодаря

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 фев 2018 23:40

Означава странична херния. Това дали сте за операция или не се определя от наличните оплаквания и неврологични нарушения.

danasport

Мнение от danasport » 03 фев 2018 12:34

Благодаря ви за бързия отговор!

qnkova

Мнение от qnkova » 29 мар 2018 10:35

Здравейте,
Днес имаме резултат от направен ЯМР на майка ми на шийни прешлени. Прегледа и при невролог е чак след 6 дни. Казва, че усеща тежест на главата си, че и пари на темето и сутрин има голяма замаяност, която по-късно след раздвижване отшумява, но не напълно.
Бихте ли могли да коментирате резултата, тъй като се притесняваме да не е късно да чакаме след 6 дни прегледа.
Ето заключението: Данни за дискови протрузии и пролапси на описаните нива. Хемангеоми в телата на С5, С6 и Тх4. Кистични дилатации на периневралните пространства на описаните нива. Ръбни остеофити от апофизите на телата С5 и С6. Миелонът е с нормален напречен размер и сигнална характеристика, без данни за атрофия или експанзия.
Благодаря Ви за отделеното време.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 31 мар 2018 17:36

Има хернии и шипове, та вероятно от там са и оплакванията на жената. Добре е да се направи доплер на съдовете на шията и главата за всеки случай. Вероятно това са възрастови изменения, срещу които няма кой знае какво да се направи освен симптоматично лечение

Отговори

Върни се в “Дискова херния. Дископатия. Болки в гърба, кръста и шията”