ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оптимално решение за бели зъби и здрави венци.
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние

Операция от ингвинална херния.

Модератори: админ, консултанти

asd1

Re: Операция от ингвинална херния.

Мнение от asd1 » 22 мар 2016 18:59

здавейте, имам една подутина на десния тестис (в горната дясна част на тестиса) която се появява от време на време в отпуснато положение на тестисите но понякога я няма, подутината е с размери най много колкото 1 стотинка или по малка понякога. Нямам болки като я натискам, нямам болки при клякане или вдигане на тежко или когато кашля. случайно я забелязах тъй като не е постоянно на тестиса може да ми е от години. имам възпаен нерв на краста незнам дали може да е свързано. един ден се намазах със един затолящ крем и изчезна за няколко дена после пак взе да се появява от време на време , не е твърда на пипане. за какви симптоми трябва да следя ако е херния.

Doko72

Мнение от Doko72 » 25 мар 2016 16:58

Нормално ли е след операция на ингвинална херния да има подуване на тестиса,от страната на операцията. И се появиха тъмни кръвоносни съдове. Като от разширени вени.

stefoka77

Мнение от stefoka77 » 26 мар 2016 23:40

На мен ми беше отекъл и тестиса и пениса, вените също бяха такива каквито ги описваш, но след 10 - ина дена след операцията всичко се нормализира :)

IvanSt87

Мнение от IvanSt87 » 27 мар 2016 22:56

Здравейте,
Възможно ли е 1 месец след лапароскопска операция (TEP) на ингвинална херния (двустранно) да се образува пъпна такава? Като се има на предвид, че не съм вдигал повече от 5-10 кг. и от 20-тия ден правя леки аеробни натоварвания (ходене на пътечка под наклон). Благодаря Ви предварително!

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 28 мар 2016 19:50

@asd1,
възможно е да се касае за херния. Трябва да Ви прегледа хирург.

@Doko72,
това, което описвате е нормално, особено след отворена операция.

@IvanSt87,
след ТЕР е малко вероятно да се образува пъпна херния, поради естеството на операцията. Тази методика не е свързана с влизане в коремната кухина, работи се в самата коремна стена и входната точка е около 1 см на място, добре защитено от големи мускулни групи.

Поздрави!
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com

siok

Мнение от siok » 31 мар 2016 21:52

Здравейте, имам 2 операция от херния. Една в ляво преди 1 година с платно, другата е от дясно и е от преди 30 години ( в момента съм на 31 :) . И двете са правени по класическия метод с разрез.
В момента ми откриха херния в дясно.Дефакто са минали 30години води ли се рецидивна тази операция.Как е по добре да процедирам сега? Класическа отново или лапароскопска ?

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 31 мар 2016 23:21

Здравейте,

хернията се води рецидивна, след като е оперирана веднъж. Лапароскопската операция е по-добрия избор за Вашият случай.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

Ivan1212

Мнение от Ivan1212 » 01 апр 2016 11:14

Здравейте всички!

Аз реших около 8 месеца след операцията си да споделя кога какво става и да допринеса малко към херния-обществото в България. Преди да се оперирам се дразнех, защото нямаше нито едно хубаво описание на живота след операцията (намерих само едно такова, което мисля, че реално е превод от американски форум). Преди да се оперира всеки пита наляво и надясно какво е, що е, но след като му мине тревогата изчезва, без да даде фиидбек.
Не претендирам, че моя опит е като на всички други и че вашия ще е като моя. Това което мога да ви кажа е че съм на 30 години, оперирах се лапароскопски от малка двустранна ингвинална херния, 6 месеца след като беше диагностицирана.

Общо за диагнозата: Хернята открих случайно без да се натоварвам или подобно. Просто докато стоях прав в офиса усетих, че нещо се разместни долу вдясно. След седмица отидох на доктор (4ма) и всички ми казваха - херния. Не е голяма, но все някога ще я оперираш, особено ако тренираш. Започна едно четене в нета, заклещвания, инкарцерации, рецезии и кво ли още не. Трябваше само да се реши как и при кого. Един доктор ти казва "лапароскопски", друг "конвенционално" и т.н. и т.н. Упойката също притеснява някои - едни пациенти не искат да запиват, други не искат да са буди докато ги ремонтират - това са все важни фактори

Хирурзите: В един момент си мислиш, че всеки ти рекламира неговата услуга и се чудиш дали всички са толкова добри в самата операция, колкото в промотирането на способа си. Правил съм си вече друга операция без предварително проучване и реших, че този път няма да е така. Четох какво ли не за кой ли не доктор и така избрах моя човек. Това е толкова важно, че си нямате представа - не само заради чисто професионалните умения на доктора, а и заради отношението към теб и това дали може да ти вдъхне доверие. Бих казал, че повечето хирурзи, които се занимават с лапараскопии ми направиха много добро впечатление, но хирургът, който е много активен в този форум, е просто изключителен.

Деня преди операцията: Предишния ден отиваш за тестове - кръв, снимка на бял дроб и ЕКГ. Изследванията стават бързо, даже имаш чувството, че досаждаш, а утре ще те оперират. Това е донякъде добре - очевидно не е голяма работа. Не съм пил очистителни или нещо такова - просто не ям и не пия абсолютно нищо към 12 часа преди операцията.

В самия ден на операцията: Отивате в болниицата - не сте много на кеф. Настаняват ви, гледат дали сте избъснат и ви казват да чакате. Времето минава ту бързо, ту бавно, чакате да ви извикат и даже след първия час нямате търпение да минете. Като ви кажат - "тръгвай към операционната", адреналина се удря в тавана, но се преживява. Лягаш на масата, връзват те към нея (процедура при абсолютно всяка операция, без значение от упойката) и ти слагат абокатче. Идва анестезиолог, който ти говори сякаш те познава от 10 години и си коментирате я футбол я някоя друга банална тема. Успокояващо е честно казано, даже доста. Държи ти маска с кислород на 10 см. от носа, който те унася леко - не ти се доспива, а малко ти се размазва или размества картината, но си напълно адекватен. И така до един момент, който не помниш ....

Непосредствено след операцията: чуваш шумове, спи ти се и се разбуждаш малко по-малко. След няколко секунди се сещаш, че май е минала операцията. Анестезиолога твърди, че е говорил с мен преди да махне интубационната тръба, но това за мен не се е случило - просто е изтрито от паметта ти. На човек не му се вярва, но наистина е така. Като отвориш очи вече си в стаята си. Боли ли - малко ме боляха малките ранички и много ми се ходеше по малка нужда. Оплаках се на сестрата с полунеразбираемо мрънкане и тя ми удари една инжекция в д**ето. След 2 минути забравяш за болката, вече не ти се ходи до тоалетна и заспиваш (много ти се спи). След около 2-3 часа се събуждаш изморен, но доста адекватен. Нищо не те боли имаш леко усещане в ингвиналната област. Като я докоснеш леко се усеща като изтръпнало, горе-долу като не особено силна муслулна треска. По това време ти казват да ставаш. Първо само сядаш на леглото, защото от упойката много ти се вие свят. Трябва да станеш, да направиш две крачки и да седнеш, защото бързо ще изгубиш контрол - аз се поразходих малко повечко, което не беше разумно и с малко зор се върнах на леглото. Ставането и лягането, както и стоенето седнал не е проблем - това е голям лукс, за който много неоперирани хора не си дават сметка. В самия ден на операцията можеш да идеш до тоалетна и да се върнеш до леглото - повече от това не опитвайте. Ако се изморите - сядате и си почивате. Така или иначе ще сте изморени и ще ви се спи постоянно. Този ден ще имате нещо като хранителен режим - без зелета и целулоза, които надуват корема.

Деня след операцията: бързо започва да става по-добре. Излизаш от стаята и ходиш бавничко, но не повече от 15-20 метра в началото. Ако прекалиш, може и да те наболи, но ако се ходи по малко, всичко е наред. Ще се чувствате много по-добре и по-отпочинали и ще мислите, че можете да минете километър, но не е добре да се опитва. Приберете се вкъщи с кола - приятел или такси. Градски транспорт не е оптималното решение. Ще ви сменят превръзката в болницата и ще ви изпратят към къщи като минат 24 часа от операцията. Може да ви погледнат и на ехограф. Вкъщи си гледайте ТВ. Аз поне смятам, че първата седмица е добре да сте повече легнал - не че не можете да седите, но това го правете, ако ядете или гледате нещо на компютъра.

Втори ден след операцията: върви все по-добре. Ставане и лягане почти не ви прави впечатление, ходите по голяма нужда без проблем, но и без да напъвате и да си давате зор. Можете да се изкъпете под душа без превръзка, но набързо и без много плацикане. Без вани и водни басейни - само течаща вода. Аз гледах да щадя раните и да приключа за пет минути. След това си слагате нова превръзка сами. Лежите и си гледате ТВ.

Трети ден след операцията: тук вече реших да изляза малко навън. Отидох до магазина за нещо дребно и се върнах - всичко за 5 минути. Навън си е друго, по-приятно е да сте сред хора, но още усещате платната като изтръпнала зона. Затова няма да ви се прекалява с излизането. Из къщи си правих квото ми скимне, даже сменях нещо в банята, но без напъване! Все пак е още първа седмица. Добре е да спомена, че при мен имаше винаги човек, който да ми помага, въпреки че реално не се е налагало и само сме коментирали кво става по ТВ.

Четъврти ден - вече по-спокойно спях и настрани. Аз не обичам да спя по гръб, а и като лежиш 4-5 часа започва да те дразни гърба. Придобивате по-голямо спокойствие, но само за ходене - кола не ми се опитваше да карам.

Пети ден - излизах за много дълга разходка - към 25-30 минути до първото сядане - не ме е боляло, просто се пазех. Тук е време да спомена, че МНОГО съм се пазил и глезил - ако нещо не ми е приятно или комфортно, просто не го правя. Така че всичко съм правил при пълен комфорт и липса на болка.

Щести ден - вече бях без придружител вкъщи, карах кола и седях доста пред компютъра. Спрях да усещам платната, но се появи лек дискомфорт в сгъвката на крака, която остана няколко дни. Нищо притеснително.

Втора седмица: ходих на контролен преглед, оказа се, че всичко е ОК, аз и се чувствах добре. През първите дни след операцията пих 2-3 аулина за леееека болка (малко и в раменете), но след това спрях. През втората седмица вече имаше само дискомфорт. Ходих до магазина пеш и накупих 7-8 кг стока - по малко във всяка ръка. С тежест и спокойно ходене имах лека болка на моменти, но много рядко.

Трета седмица: ходих до работа, да оставя болничен и да видя колегите. Имате 30 дни болничен, така че ако можете да стоите вкъщи 4 седмици, но без никакъв проблем можете да се върнете към офис-работа след 14 дни - аз не го направих, защото нямаше нужда, но в някои фирми 30 дни може да се възприеме като лукс. Принципно за офис-работа можете да се върнете и на 7ми ден, но няма да сте в оптимална форма. През третата седмица имах и малко болка над тестиса - лека и постоянна. Изчезна по едно време. Всички тези болки си ги обяснявам с платната - раните са ме наболявали 1-2 дни след операцията, след това са ОК. Бях и със саморазграждащи се конци, така че махане на конци не е имало, но то така или иначе не е болезнено.

Четвърта седмица: ще се чувствате супер и това според мен е малък проблем. Не вдигайте 100 от лежанка веднага - започнете малко по малко, защото имате платна, които не са се хванали перфектно към вас. Аз си дадох малко повече зор и после ме попридърпваше платното, така че се отказах от бързо връщане към тежък фитнес. На теория след 30 дни можете да правите всичко, но аз бих внимавал. Рециидиви стават рядко, но не е приятно да сте в тези 3-4%.

След като тръгнете на работа ще сте забравили за операцията. Е, не е точно така - мен още ме придърпва, тежи ми понякога, даже като е по-студено и наболява малко, но не е нещо страшно. Аз съм с двустранна херния, но от едната страна дискомфорта винаги е по-голям - при всички двойни хернии е така.

Написах доста дълго описание и съм сигурен, че забравям нещо, но ако имате въпроси ми пишете лично съобщение. Не съм лекар, но съм минал през процедурата и искам да споделя опит. Ако имате парите и имате добър и опитен доктор на разположение - лапароскопска TEP. Ако нямате - чувам, че и Лихтенщайн не е лош. Пак казвам - това е мой личен опит - при всеки е различно. Сигурен съм, че много хора минават през операцията далеч по-бързо от мен, защото са по-смели, имат друг праг на болка или търпят повече на болка. Аз съм бил супер внимателен, особено през първия месец.

Успех на кандидатите за операция!

Gyokhann7

Мнение от Gyokhann7 » 24 апр 2016 01:45

Здравейте! Значи на 11ти март ме оперираха от ингвинална херния дясна! много се притеснявам като чета тука всеки който е имал от една страна има и от другата ? това значи ли ,че някой ден и аз ще го срещна и от ляво ? и основният въпрос ми е ,че след 20-30 дена мисля да почна да спортувам защото след операцията до сега надебелях доста около 5-10кг и ми е някво гадно :D иначе не чувствам болки и т.н, но под мястото на операцията като си го пипна с ръка все едно това място е на чуждо тяло някво гадно чувство имам - знам ,че това е платното но нормално ли е ?

djima83

Мнение от djima83 » 24 апр 2016 15:31

Здравейте преди 2 месеца бях опериран от двустранна ингвинална херния по лапароскопски начин.Преди 4 дни усетих дискомфорт от ляво в областа над тестисите и под корема като чувството е за чуждо тяло което се движи все едно балонче с въздух,дискомфорта не е в точно една точка.Даже при допир от бельото пак се усеща.Ходих на хирург който чрез пипане каза че с ингвиналните канали всичко е наред и че няма рецидив.Този дискомфорт го изпитвах и преди самата операция.

Gyokhann7

Мнение от Gyokhann7 » 01 май 2016 17:01

Здравейте! Значи на 11ти март ме оперираха от ингвинална херния дясна! много се притеснявам като чета тука всеки който е имал от една страна има и от другата ? това значи ли ,че някой ден и аз ще го срещна и от ляво ? и основният въпрос ми е ,че след 20-30 дена мисля да почна да спортувам защото след операцията до сега надебелях доста около 5-10кг и ми е някво ?
някой ще ми отговори ли >>>?

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 09 май 2016 23:07

@Gyokhann7,

вероятността на се появи херния при Вас от другата страна е около 40 %.
По отношение на спорта - спокойно можете да започнете да тренирате, но повишавайте натоварванията стъпаловидно.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

stretfordend

Мнение от stretfordend » 15 май 2016 17:31

Здравейте,
На 26 Януари ме оперираха от Ингвинална херния (от дясно), преди 1 месец ме оперираха и от ляво. При възстановяването и на двете нямах никакви усложнения, даже от ляво се едно не съм опериран. Поради Алергичен ринит в последните седмици кихам постоянно и ми се появиха леки болки от дясно под белега към тестисите. Възможно ли е да ме боли щом са минали 3 месеца и може ли да рецидивира от кихане ?

stretfordend

Мнение от stretfordend » 15 май 2016 17:37

stretfordend написа:Здравейте,
На 26 Януари ме оперираха от Ингвинална херния (от дясно), преди 1 месец ме оперираха и от ляво. При възстановяването и на двете нямах никакви усложнения, даже от ляво се едно не съм опериран. Поради Алергичен ринит в последните седмици кихам постоянно и ми се появиха леки болки от дясно под белега към тестисите. Възможно ли е да ме боли щом са минали 3 месеца и може ли да рецидивира от кихане ?

И двете операции са "отворен тип" и е поставено хубаво платно !

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 15 май 2016 18:17

Здравейте,

възможно е да Ви боли от кашлицата. Възможно е и да се появи рецидив вследствие на това.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

Отговори

Върни се в “Операции”