ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Откри френски научен екип

Операция на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

rborisov

Re: Операция на дебелото черво

Мнение от rborisov » 08 фев 2011 11:52

Много благодаря, д-р Цончев.Надявам се да е от това, защото се притесних да не съм получил простатит. Вероятно ще трябва да изчакам да се направи и втората операция, след една седмица и ще се надявам да отшумат тези симптоми.Успешен ден!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 08 фев 2011 19:37

Благодаря! Желая успех!

rborisov

Мнение от rborisov » 18 фев 2011 17:46

д-р Цончев, пише ви съпругата на rborisov, много изплашена и притеснена.Затварянето на стомата не мина сполучливо. Беше направена във вторник със хиляди усложнения- сраствания, образувана херния, преплитания.......и не зная още какво. .След което имаше много силни болки в областта на корема. Докторите го отдаваха от започналата перисталтика и образуването на газове.Но хемоглобина рязко започнал да спада и започнало силно кръвотечение. Вчера /в четвъртък/ го вкарват по спешност на операция, траеща часове. Премахнали са му и част от тънките черваВлели са му три банки кръв и беше на апаратно дишане до вечерта. От тази сутрин хемоглобина му е над 120, до колкото разбрах му слагат кръвоспиращи , антибиотици и може би и други медикаменти.Извинявам се за подробното описание но съм изключително притеснена за състоянието му, след тази животоспасяваща операция.Явно направихме огромната грешка от това че не отидохме в сф да затворят стомата. В момента казват че е стабилизиран и всички показатели са в норма.Не зная какво точно да питам.. но трябва ли да предприемем транспортиране до сф. за да се следи състоянието му. Ако са необходими скъпоструващи медикаменти сме готови да ги закупим ... Ще съм Ви много благодарна ако обърнете внимание на нашия случай.

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 18 фев 2011 20:27

От това , което сте написали не смятам, че е умесно пациента да бъде транспортиран.
Другия проблем е, че НЗОК няма да заплати на болницата, която би приела пациента разходите около него - за касата това е "некоректна хоспитализация", каквото и да значи това според тях...
Къде е опериран съпруга Ви?
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com

rborisov

Мнение от rborisov » 19 фев 2011 14:00

Благодаря ви, д-р Атанасов за отговора.Писах ЛС.Тази нощ отново се е наложило да му прелеят една банка кръв, поради спадане на хемоглобина. Като го посетих каза че се чувства зле и че му е лошо.Имаше Т-37.6 и от дренажа не изтичаше кръв./Не съм много компетентна и не мога да боравя с медицински терми, за което моля да ме извините, описвам събитията така както ги разбирам/.Това много ме шокира, извикахме спешно опериращия лекар, назначиха ехография. Слава богу ехо-та беше добра, започнала е бурна перисталтика. Докторите казаха че това неразположение се дължи на медикаментите които му слагат и на перисталтиката.Моля се само, докторите да предприемат адекватни действия за неговото с-е.Разбирам, че едно транспортиране в неговото състояние, не е за препоръчване, но може ли да изискваме спешна консултация /в случай на нужда/ от друг специалист, напр. от София и каква е процедурата в такива случаи. Толкова се страхувам да не се получат усложнения пак и да се наложи още една операция..

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 19 фев 2011 15:52

Здравейте,
видях и личното съобщение.
Температурата не изглежда притеснителна и липсата на кървене от дрена е добър белег. Все пак ми е трудно да дам мнение така, има много фактори, които не мога да предвидя и оценя така дистанционно.
Консултация могат да поискат хирурзите в Монтана - има републикански консултант по обща хирургия - проф. Червеняков от Пирогов, но какъв е реда точно не мога да Ви кажа. Стискам палци всичко да завърши благополучно и съпруга Ви да се възстанови без повече проблеми.
Болница "Софиямед"

rborisov

Мнение от rborisov » 19 фев 2011 16:58

Много Ви благодаря Д-р Атанасов.Наистина за да дадете он-лайн съвет, ви трябва много повече информация от това което описвам тук във форума.Имах нужда и от Вашия съвет. Надявам се, да не се стигне до външна консултация, но ако се наложи ще имам вариант за това. Днес към 14.00 часа докторите казаха, че няма повод за притеснение и възстановяването му протича в рамките на нормалното. Още веднъж благодаря, че отделяте от личното си време за нашия случай.Поздрави!

rborisov

Мнение от rborisov » 20 фев 2011 13:00

Здравейте д-р Атанасов, след посещението си тази сутрин при съпругът ми, вече съм значително по-спокойна от състоянието му. Дебелото черво от вчера вече работи, перисталтиката е добра, той също се чувства много по-добре и вече има апетит. Вечерта имаше Т-37.9, тази сутрин също е имал.Кръвното -нормално.Вливат му хумана албумин,перисталтични и може би още др.медикаменти.Надявам се критичния период да е преминал вече.
Желая Ви здраве и късмет!

etito1

Мнение от etito1 » 05 авг 2011 21:34

Реших и аз да задам въпроса си тук. Преди около месец и нещо ми бе направена операция на дебелото черво. Възстановявам се добре, но има един проблем, който ме безспокои. И при мен след операцията се появи един секрет, който може би се дължи на някаква инфекция от катетризацията. Аз се надявах нещата да се оправят от само себе си, но май не е възможно. С какви изследвания да започна - урина обикновена и стерилна урина ли. Мойто GP не ми обърна внимание и ще трябва да се справям сама поне като начало. Сигурно не е необходима ПКК. Има ли билки, които помагат за прочистване на пикочните пътища?

kalin4etoo

Мнение от kalin4etoo » 07 авг 2011 16:48

Mоже би въпросът ми е към д-р Атанасов.
В Пирогов при операции на дебелото черво използват ли се автоматични съшиватели? Те сигурно се заплащат от пациентите. Ако се използват, може ли преди операцията да се уточни това. Какво е предимството на тези съшиватели - само скъсяване времето за операция или и по-добро зашиване. Интересувам се, защото на мой близък може би предстои такава операция и ми е необходима такава информация. Предварително благодаря за отговора.

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 08 авг 2011 09:47

@elito1,
от къде изтича този секрет? какво е количеството?

@kalin4etoo,
автоматични съшиватели се ползват често в "Пирогов".
Не само скъсяват времето, но и когато анастомозата се прави на място, където се шие трудно, дават по-голяма сигурност. При много ниско разположени процеси осигуряват възможност да се запази нормалния пасаж, а не да се изведе противоестествен анус на корема.
При лапароскопски операции се използват няколко съшивателя, които значително оскъпяват операцията, но пък там възстановяването е значително по-бързо и по-леко.
За съжаление НЗОК не покрива тези консумативи и те се закупуват от пациента.
Болница "Софиямед"

kalin4etoo

Мнение от kalin4etoo » 08 авг 2011 15:01

Mного Ви благодаря д-р Атанасов. Само още едно уточнение. Тези съшиватели ги има в болницата и Вие и вашите колеги по време на операцията преценявате какво трябва да се използва или предварително трябва да се набавят от пациента. Нали все пак колкото и да е уточнена една операция не може всичко да се предвиди и понякога крие неизвестни и изненади. А може би ги предлагат и различни фирми с различно качество и цена. Вероятно са добри не само за място, където се шие трудно, а и за всяко друго място по хода на дебелото черво.
Въпросите ми може би звучат лаишки, но...

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 08 авг 2011 15:48

Хирурга предварително може да прецени какво ще му трябва. В болниците не са налични.
Има съшиватели различно производство и качество. Реномираните фирми са Covidien и Ethicon.
Цените при тях са близки. Има и китайски - в пъти по-евтини, но аз лично не работя с тях.
По принцип е добре да са налични , независимо от локализацията на процеса. В белите държави се ползват по няколко на операция и застрахователите ги заплащат. Даже румънците вкараха кръговите съшиватели с държавна поръчка в пътеката за тумор на дебелото черво.
Болница "Софиямед"

kalin4etoo

Мнение от kalin4etoo » 08 авг 2011 23:07

д-р Атанасов, така точно и убедително обяснявате всичко. Истинско удоволствие е да чете човек вашите постове / признавам си, че прочетох всичките Ви постове и открих много неща на които съм търсила отговор/ независимо, че проблемите, които се обсъждат обикновено ни притесняват нас, тези които сме по-далеч от медицината. Сигурно и вашите пациенти и вашите началници оценяват качествата Ви. Надявам се аз лично да нямам нужда от вашите знания и умения, но ако недай си боже това се случи сигурно ще Ви потърся и надявам се няма да установя, че сте от тези, които вече са напуснали България. Благодаря Ви, че в този форум има и такива като Вас.

etito1

Мнение от etito1 » 09 авг 2011 16:44

След операцията на дебелото черво на бикините ми започна да се появява едно бледо жълто малко петно вероятно като някаква капка от урината. Нещо, което преди това не съм имала. Като количество не е много. Аз направих изследване на урината и наистина се оказа, че има някакъв проблем - има левкоцити, бактерии, следи от албумин , не е много бистра и в нея плуват едни белезникави неща. Стерилната урина, която дадох за посявка ще бъде готова след 3 дни. Може би това е нещо което не трябва да свързвам непременно с операцията и с катетъра, който имах тогава. Какво ще ме посъветвате - да отида на уролог и на ехограф може би. Натискането върху шева при ехографския преглед възможно ли е месец и половина след операцията? След няколко дни ще повторя изследването - започнах да пия повече вода, но това едва ли ще помогне. :?:

Отговори

Върни се в “Операции”