ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Стандартното лечение на киселини може да увреди черния дроб
Аспермия - причини, симптоми и лечение
Отключва осезаеми промени в детския мозък

Операция на дебелото черво

Модератори: админ, консултанти

steff*I

Операция на дебелото черво

Мнение от steff*I » 01 апр 2010 13:54

Здравейте приятели на пулс.бг, включвам се отново с въпрос! Оперираха по спешност майка ми - 62 г., от некроза на дебелото черво и изрязаха почти половината от него. Сега се възстановява от операцията, но проблема с хранетото е голям. Храни се предимно с кашеобразни храни, но въпреки това й трябва разхлабващи чайове и това ни притеснява. Въпросът ми е какви сурови плодове и зеленчуци може да яде, за да предотврати запека и това да не пречи на оздравяването й. Предварително благодаря за отговорите на всички. Честит Велики Четвъртък и Весели празници!

d-r lyu

Re: Операция на дебелото черво

Мнение от d-r lyu » 04 апр 2010 13:13

Ако всичко е наред след операцията и тя е захранена, постепенно може да се храни с всичко. Важното е да бъде 4-5 пъти дневно и да дъвче добре.
Д-р Веселин Люцканов, д.м.

hristy84

Мнение от hristy84 » 26 апр 2010 12:50

Здражеите,бих искала да получа още едно професионално мнение по моят въпрос ,а той е такъв,,предивече ще станат 6 години бях бременна в 7 месец и ме оперираха от апендисит 1 година след това ме оперираха от перитонит никроза тогава ми изрязаха близо 60 см.от червата ,хирурга тогава каза,че са нужни 3 години за пълно въстановяване това така ли е,и имали вероятност за втора бременност,и трябвали да се спазва някаква диета,
благодаря за отделеното внимание!

d-r lyu

Мнение от d-r lyu » 26 апр 2010 22:14

Ако нямате оплаквания можете да мислите за бременност и да пишете писмо на Щъркела.
Д-р Веселин Люцканов, д.м.

hristy84

Мнение от hristy84 » 27 апр 2010 09:55

:P мерси за отговора,да се надяваме,че малкия които не е чак толкова малък вече скоро ще е батко тогава.......... :P :lol:

shelley26

Мнение от shelley26 » 07 май 2010 18:02

Здравейте, преди 2 години ме оперираха от Ileus (преплитане и срастване на тънките черва ) след 8 месечно мъчително възтановяване отново получих Ileus , но този път и с некроза .Отрязаха ми около 1 м черва.Възтановяване то беше значително по трудно.Измина вече година но не мога да кажа че съм напълно добре..Много често получавам разтройство не знам дали е по добре че не е запек..Опитвам се да пия повечко вода, но спазвам хранителната диета все още.. Доста неща изчетох из интернет и съм се консултирала с хирурзи и най гадното е че никой не ти дава гаранция че няма да те потрети ...и аз като жена на 32 не съм раждала ако след 6м или година забременея каква ми е гаранцията че няма да получа наново Ileus. и няма да се наложи да абортирам..??!

Д-р Юлиянов

Мнение от Д-р Юлиянов » 21 май 2010 18:15

За съжаление няма гаранция, но при спазване на хранителен режим без механично груби, дразнещи и трудносмилаеми храни можете да редуцирате риска до минимум. Вярно, че трябва да се ограничавате в голяма степен и да внимавате какво ядете, но това не е причина да живеете в постоянен страх.

д-р А. Юлиянов, д.м., FACS
http://www.julianov.com

vaninaan

Мнение от vaninaan » 22 юли 2010 07:25

Зравейте!Аз имам много голям проблем.Болен съм от крон,имам перианални фистули,лекувам се от 2 години и половина,но няма напредък.В момента съм пак на урбазон и ципринол плюс имурана и салофалка,но възпалението на дебелото черво е голямо,не се овладява.Предстои ми включване в програма за лечение с ремикейд и дано ми се отрази добре,че иначе ще ми прекъснат червото и ще го изведат на корема.Някой ще ми обясни ли как се живее с това? Много ли пречи тази стома,храниш ли се нормално или си все по болници?После като ми мине възпалението как отново ще ми работи нормално дебелото черво?

rborisov

Мнение от rborisov » 28 яну 2011 15:31

Здравейте.
На 07.01 постъпих спешно в болница за операция от апендисит. По време на операцията се установи, че не апендисит, а тумор на дебелото черво е причината за всичките тези оплаквания.Операцията е била исключително тежка –отстранени са 20-30 см от дебелото черво.За наше щастие и облекчение хистологичното изследване е добро- „55-61”.Направено ми е временно стомиране и след около 20-на дена ще се направи следващата операция за въстановяване на дебелото черво. Това, което ме притеснява е, че имам теглене и болки в областта на тестисите в изправено положение и парене след уриниране.Каква може да е причината за това оплакване? Възможно ли е бактериална инфекция или е засегнат нерв в тази област по време а операцията? Благодаря предварително!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 яну 2011 00:43

Трябва да се отхвърли инфекция - да се пусне уретрален секрет и урина са микробиология, за да се види ще има ли растеж.

rborisov

Мнение от rborisov » 01 фев 2011 20:42

Д-р Цончев, благодаря за отговора. Днес пуснах стерилна урина и левкоцити. Ще пиша за резултата в четвъртък 03.02.11

rborisov

Мнение от rborisov » 05 фев 2011 10:50

Здравейте д-р Цончев. В стерилната урина, която дадох няма бактериален растеж. За левкоцитите не ми дадоха резултат, казаха че са в норма....Трябва ли да изследвам други показатели и какви? В такъв случай, къде трябва да търся причината за моето неразположение. Хирурзите ми отговарят, че е това е резултат от катетъра, личната лекарка ми изписа веднага антибиотик /който разбира се отказах да приема/... Притеснявам се да няма друга сериозна причина, която хирурзите са пропуснали при операцията. Благодаря! Очаквам Вашия отговор.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 06 фев 2011 12:09

Въможно е да е от катетеризацията. Секреция и парене в уретрата има ли?

rborisov

Мнение от rborisov » 06 фев 2011 14:11

Секреция няма, само парене след уриниране, съпроводено със стягане в тестисите/само в края на урин-то/, както и тежест в областта на простатата.Преди около 1 седмица имах и стягане/незначителна болка/ в областта на кръста /бъбреците/, не винаги, а на последък го няма Възможен ли е проблем с простатата?Поради генетична предразоположеност редовно си правя PSA.Последното ми изследване от 28.12.10 показа - 0.62ng/ml.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 08 фев 2011 11:14

Според мен е малко вероятно да е от простатата, по-скоро от катетеризацията още е раздразнено.

Отговори

Върни се в “Операции”