ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Методът има не само релаксиращ но и лечебен ефект
Блуждаещ нерв – отделя влакна към вътрешните органи
Чупенето на ноктите през зимата има решение

смяна на сърдечна клапа

Модератори: админ, консултанти

danyna

Re: смяна на сърдечна клапа

Мнение от danyna » 07 май 2015 11:34

Здравейте,
Реших да попитам и тук, тъй като решението е трудно и се нуждая от съвет. Баща ми е на 66 години и е с четири инсулта, и диабет, а преди няколко дни получи и инфаркт. Решението на докторите е операция за смяна на метрална клапа и три байпаса, но преди да я сторят искат нашето решение. Беше ни обяснено и съм изключително благодарна за това, че операцията е много рискова, предвид инсултите, и има три изхода, след извършването и. Единият е да почине на операционната маса, другият е да се стабилизира сърцето, но да се увреди мозъкът, третият е всичко да мине както трябва. Въпросът ми е колко може да живее, ако не извършим операцията? На ясно съм, че не може да се каже точна цифра, но нещо приблизително с евентуални грижи, които ние трябва да положим за него, ако не сторим операцията. Благодаря предварително!

akeltchev

Мнение от akeltchev » 07 май 2015 14:58

Всичките споменати рискове съществуват, като смъртността при тези операции е 8-16%. За да съм по-коректен в прогнозата на операцията , може да изпратите копие от епикризата на assen1978@yahoo.com. Ще се радвам да съм ,Ви от полза.
Д-р Асен Келчев - кардиохирург " Токуда Болница София "

danyna

Мнение от danyna » 08 май 2015 13:22

Благодаря ви за отговора, тъй като той е все още в болницата и ние нямаме достъп до него и епикризата, всичко идва при нас като информация само устно. Много се надявам скоро да мога да ви я изпратя, ще съм ви много благодарна за вашата отзивчивост.

vivaldi

Мнение от vivaldi » 01 юни 2015 23:16

Здравейте, случайно влязох в този форум, търсейки информация дали 2-3 чаши вино на ден са вредни за сърцето....Зачетох се в постингите и се върнах 15 години назда..Бях на 39-40 г., когато един ден установих, че не мога да дишам, да вървя повече от няклоко метра без задъхване, нощем се потях и спях по 2-3 часа.Отидох на лекар и ..ужасът се изсипа върху мен..Някъкв грип или прекаран ревматизъм беше уголемил ляото ми предсърдие-да не ровя в документацията, но при норма 30-40 мм на лявото предсърдие, моете беше в пъти повече-наричат ги гигантски..имах 4 степен регургигация, даваха ми няколко месеца живот...Не знаех какво.. ме очаква..Като видях онези с количките, по пижами, с разрези по гърдите, с изъклени погледи в "Света Екатерина" ме обзе ужаса..Оперира ме доц.Боян Баев.Тогава беше само лекар..доверих му се и не съжалявам.Най- добрият на клапите, само че не зная, от година вече не е в тази болница...Всичко мина перфектно, след това нормалния перикарден излив, извадиха ми доста кръв и вода..предсърдно мъждене и постояна аритмия-до днес.Въпреки това си пия виното и то редовно.Ще спестя привикването към онова чукане на клапата, с което трудно се свиква и което особено лятно време плаши всички околни/ сега са по-безшумни клапите/..ставането с въже първия меец-два, неразстващите белези по гърдите, непрекъснатото взимане на синтром, невъзможността да си извадиш зъб, да ти бият инжекция...и още и още...В едни момент ти писва и казваш- майнта му- всеки ден е подарен..и без това всички сме осъдени на смърт, просто присъдата се изпълнява в различно време...в началото се бях вманиачил, изчетох всичко, /само дето специалност кардиология не ми дадоха/, тичах до София за прегледи всеки месец.След това ми писна..работя, живея нормално,колкото по- малко мисля за това, по-добре.Не зная каква е трайността на тези клапи, но биологичните винаги се сменят след няколко години, въпреки предимствата им...Не зная кой колко живее-от тези 6 в стаята останахме двама/понеже поддържаме връзка и до днес..Зная за един още жив, опериран преди 23 години..Не се стряскайте-инжекция, заспиваш и се събудаш след няколко часа с тръба в устата в интензивното, дават ти вода с капкомер, първите дни не знаеш къде си и кой си, омотан в кабели, надупчен, разрязан, ...Хубавото беше, че даваха по чаша вино, веднага като излязохме от интензивното..Така и не разбрах защо...Най- важно след това е движението- по няколко километра на ден, на чист въздух...животът добива цвят и мирис, дребните житейки тревоги нямат никакво значение....човек става философ, наслаждава се на всеки миг..Дали ще оцелете зависи от вас самите..ако си повярвате всичко ще е наред....

tara123

Мнение от tara123 » 16 юни 2015 14:47

Моля,някой да разчете ехокардиографията ми
Митрална стеноза и инсуфициенция със застойна сърдечна недостатъчност.
Обективно състояние: Изострено дишане в основите, без спазъм, РСД,90, АН-120/80 без застойни отоци.
Ехокг.-Ао Корен-25мм,ЛП-45мм, 29 см2-дилатирано,ТДО/ТСО-62/18мл.,ФИ-70%, МК-органично променена, задебелени ръбове,
сраснало комисури, лекостепенна калциноза, MVA-планим.-1.3см2, изчислено-PHT-160 мс-1.3см2 ,среден градиент-13ммНг,
пиков 20 ммНг, умерена стеноза, умерена МИ-/1-2/ към 2 ст, Десни кухини-неразширени, без доловима ТИ, без БАХ и ДК дисф.,
VCI-неразш., без перикарден излив.
ЕКГ-синусов ритъм 81,инд.ос, без СТ промени.
На 24 т.м. ми предстои влизане в Александровска за доуточняване на функц.на щитовидната жлеза и нарастващ аденом на надбъбрачната жлеза. Тъй като аденома нараства ще се наложи операция, засега съм се спряла на Втора хирургия, но вчера бях на кардиолог и се установи горната диагноза.
Та въпросът ми е доколко това увеличава риска от операция и къде евентуално да се насоча. Ще добавя, че от началото на февруари ме лекуват за белодробно заболяване, а то се оказа че проблемът идва от сърцето. В момента имам доста храчки,който се стичат към гърлото,слабост, липса на апетит, отоци, стягане( като с обръч) около гърдите и гърба и от началото на месеца доста силни болки в ставите и костите,които не мога да си изясня на какво се дължат. Пия трифас кор от 5 мг. ежедневно, а кардиологът ми каза да го заменя с фурантрил, но май не може да се намери никъде. От аптеката казаха, че има някакъв проблем с производството.

akeltchev

Мнение от akeltchev » 16 юни 2015 17:17

Здравейте, моето мнение е , че митралната клапа трябва да се смени. Поредността на оперативните интервенции зависи от големината на аденома и скоростта на нарастването му. Риска от коремната операция няма да се вдигне съществено, но все пак трябва да се внимава .
Асен Келчев - кардиохирург Токуда Болница София

tara123

Мнение от tara123 » 16 юни 2015 23:16

Благодаря за бързия отговор!
Аденомът е нараснал двойно от 21/13 мм на 30.4/27.4мм за три месеца, което доста ме притесни. Открит е като случайна находка при КТ. Всъщност се надявам на лапароскопска операция, но дали надеждите ми ще имат нещо общо с действителността :roll:

mara75

Мнение от mara75 » 15 юли 2015 12:23

Здравейте,
Бих искала да попитам д-р Келчев ,ако може да ми даде съвет. Отнася се за майка ми ,която е в добро общо състояние ( без придружаващи болести ) на 69 г. има задух, умора , кашлица , отоци по краката ( които бяха овладяни с лекарства) . Има поставен пеисмейкър ( 2011 г. ) .Направена и е ЕхоКГ със следните показатели : Ао.син Валсава - 31 мм , Ао асу 30мм,ДК - 39 мм ДК - стена 5 мм, ЛП площ 29.8 кв.см ,ДП66/51 мм, МКП/ЗСЛК - 12/11 м ,ТДР/ТСР - 49/25 мм, ТДП/ТСО - 66/31мл. ФИ 52% хипоки ДТ 225мсек. Е/lat E' 6.1,МR до II -ра ст./в.к. = 5 мм, Ао клапа трикуспидална без патологичен градиент , без AR .Тр. клапа пръстен 32 мм , TAPSE 22, С - 12,5 TR III ст. / два джета основен екцентричен джет към МПП Електрод в ДП/ДК . Систолно налягане в АР - около 40 mmHg . Без перикарден излив. Направена и е коронарография с резултати : СКАГ - LM , LAD, LCX - без стенози . RCA - несигнификантна, 25-30 % стеноза в среден сегмент на клапа за DK. ЛВГ. ФИ - 56 % , митрална инсуфициенция до I ст. ДСК пиково налягане в a. pulmonalis до 52 mm Hg ДАР - 12963 .
(Всички тези резултати нищо не ми говорят и може да съм сбъркала нещо при преписването ) .
Въпроса ми е следният : лекуващия кардиолог каза да се изчака, да се опита да се овладее състоянието с лекарства. Кардиохирурга казва ,че трябва да се оперира ( TVP/TVR ). Близък мой лекар ( които не е кардиолог ,а общопрактикуващ ) каза ,че трябва веднага да се оперира преди да е получила сърдечна недостатъчност, защото това състояние вече е необратимо. Излишно е да казвам ,че всички сме изключително притеснени. Имаме насрочена дата за операция ,но майка ми се колебае. Като чета този форум имам чувството ,че дори операцията да е успешна , възстановяването е изключително трудно , опасността от усложнения е много голяма. Както казах майка ми за момента си води нормален живот , да задъхва се , не може да качва сълби ( но пък живее в къща ) . Може да чопли по малко в градината , да готви , да гледа внуците и въобще да води някакъв макар и ограничен живот. Моля кажете ми според вас , вие бихте ли препоръчали при това положение операция на Вашата майка.

akeltchev

Мнение от akeltchev » 15 юли 2015 17:54

Здравейте, изпратете ми епикризата на майка Ви на assen1978@yahoo.com. Дали да се оперира е дискутабилно и епикризата ще отговори на част от въпросите. Поздрави.

mara75

Мнение от mara75 » 16 юли 2015 17:12

Здравейте,

Благодаря за бързия отговор. Изпратих епикризата. Поздрави.

tara123

Мнение от tara123 » 17 авг 2015 22:32

Здравейте,
Днес отново бях на кардиолог и за два месеца нещата са се усложнили. Резултатът от предишната кардиография беше:
Митрална стеноза и инсуфициенция със застойна сърдечна недостатъчност.
Обективно състояние: Изострено дишане в основите, без спазъм, РСД,90, АН-120/80 без застойни отоци.
Ехокг.-Ао Корен-25мм,ЛП-45мм, 29 см2-дилатирано,ТДО/ТСО-62/18мл.,ФИ-70%, МК-органично променена, задебелени ръбове,сраснало комисури, лекостепенна калциноза, MVA-планим.-1.3см2, изчислено-PHT-160 мс-1.3см2 ,среден градиент-13ммНг,
пиков 20 ммНг, умерена стеноза, умерена МИ-/1-2/ към 2 ст, Десни кухини-неразширени, без доловима ТИ, без БАХ и ДК дисф.,
VCI-неразш., без перикарден излив.
ЕКГ-синусов ритъм 81,инд.ос, без СТ промени.
Беше ми назначена терапия с фурантрил -понеделник и петък по една таблетка(40мг.), през останалото време 1/2 т. Днешната кардиография :
Митрална умерена стеноза и високостепенна инсуфициенция, застойна сърдечна недостатъчност.
Изострено дишане в основите, без спазъм, РСД, 95, АН-130/80, дискретни отоци,Ехокг-Ао Корен-25мм, ЛП-45мм, 30см2-дилатирано, АоК-интактна, без АоИ, ЛК-недилатирана, ТДО/ТСО-62/18мл.,ФИ-70%, МК-органично променена, задебелени ръбове,сраснало комисури, лекостепенна калциноза, MVA-планим.-1.2-1.3 см2, изчислено-РНТ-160мс-1.3см2, среден градиент-18ммНг, пиков 33ммНг, умерена към високостепенна МИ-3 ст.,Десни кухини-неразширени, без доловима ТИ,без ДК дисф., VCI-НЕРАЗШ., без перикарден излив.
За инвазивна дианостика-СКСГ и ЛВГ, за MVR.
Препоръката е за операция до един месец заради бързото прогресиране. Смяна на клапата ли е единствената опция или е възможна пластика? Възможно ли е бързото влошаване да се дължи на медикаменти? Доколко ще се подобри качеството на живот и струва ли си риска от операцята? На 44г.съм ,жена, имам неизяснени болки в ставите от три месеца, отоци, задух, силен косопад, аденом на надбъбречната жлеза. В момента провеждам и лечение на парадонтоза и гранулом.
Предварително благодаря!

mara75

Мнение от mara75 » 08 сеп 2015 14:00

Здравейте,

Мога с радост да кажа , че операцията на майка ми за пластика на трикуспидална клапа в края на юли тази година премина успешно. Тя бяше извършена в СИТИ КЛИНИК от д-р Гълъбов,на когото сме искрено благодарни. Изключително съм впечатлена от апаратурата в болницата , условията и чистотата в стаите , отношението на персонала . Мога да заявя ,че операциите на сърдечни клапи вече явно се превръщат в рутинни ,защото операцията на майка ми беше трета за деня. Оперираха я във вторник ,в събота ( същата седмица ) я изписаха ( на 4-тия ден.) . Два дена по-късно махнахме превръзката и се оказа ,че раната е лепена и абсолютно чиста. Възстановяването върви отлично. още в съботата,когато я изписаха ,майка ми беше раздвижена. Поставихме на леглото и едно въже ,за да може да се издърпва по него, за да става. Всъщност проблема е при ръцете. В началото се обличаше трудно . Някъде около месец след операцията можеше да се включва за някои неща в кухнята ( майка ми по принцип не се спира ). Все още се оплаква , че не може да мие по - тежки чинии и като иска да избърше нещо не може да натисне хубаво. Относно движението , вече трудно я стигам. Имам чувството ,че след още месец ще ме надбяга. Преди 2 седмици се изкачвахме по едни стълби и тя дори за момент не се спря. Изобщо не може да става и дума за сравнение за състоянието и преди и след операцията. Много се радвам ,че се доверих на мнението на хирурзите в клиниката да не отлагаме операцията. Може да видите, от предишната ми публикация ,за огромните ни притеснения. Пиша всичко това ,за да вдъхна кураж на всички ,които са изправени пред това изпитание. Резултатите наистина са изумителни и си струват мъките. Качеството на живот на оперирания се променя напълно. Пожелавам успех на всички , на които им предстои подобна операция. Горе главата и с Бога напред.

tara123

Мнение от tara123 » 10 сеп 2015 02:17

Здравеите,Мара!
На мен също ми предстои операция за смяна на клапа, само че митрална и много се колебая между Сити клиник и Токуда. Хубаво е че споделяте за такива като мен, на които подобно упражнение предстои. Мога само да пожелая бързо въстановяване на майка Ви и здраве занапред!

akeltchev

Мнение от akeltchev » 10 сеп 2015 21:25

Здравейте, Тара123, митралната Ви клапа е за смяна както показват всички изследвания. Извършването на пластика е по мое мнение много трудна и комлицирана процедура с неясен изход поради комплексният клапен порок. Все пак последно мнение ще има хирурга в операционната. Мисля че разумен вариант за Вас е механичната клапа с оглед на възрастта Ви (44г.) . Операцията по никакъв начин не е спешна , но е добре да се извърши преди да се е появила някоя аритмия поради увеличените размери на лявото предсърдие вследствие на митралната стеноза и регургитация. Ако имате други въпроси пишете ми на лични съобщения или на e-mail assen1978@yahoo.com
Д-р Асен Келчев кардиохирург "Токуда Болница София "
Успех

tara123

Мнение от tara123 » 11 сеп 2015 15:18

Благодаря за отделеното време! Определено ще се консултирам с Вас. Сега въпросът, който най-много ме тревожи е оток на ръката, който се появи на 12 ден от коронарографията и не спада, въпреки третирането с хепароид. Няма болка и заключението на ангиолога е че съдовете са проходими, но мен ме притеснява.
Явно ще трябва да се подложа на операция, но сега ми предстои постъпване в клиника по ревматология заради съмнения за SLE, а след това Исул за метаболитна и хистологична оценка на стеатоза на черния дроб.
Поздрави!

Отговори

Върни се в “Операции”