Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Важно е на детето да му се помогне за бързото напредване
В организма ни има стотици хиляди бактерии
Прави умът „по-устойчив“ на възрастта
Така лекарството срещу рака ще бъде по-ефективно
реклама

смяна на сърдечна клапа

Модератори: админ, консултанти

смяна на сърдечна клапа

Мнениеот giorev » 15 Фев 2010 18:09

Здравейте,
баща ми е на 62 г. През 2004-та г. му правиха коронарография+валвулопластика на една от клапите (несъм сигурен коя) в Св.Анна. В момента пак е там, тъй като от 4-5 мес. поддържа променлива аритмия. Днес са му правили коронарография и това, което са му казали по време на самото изследване е, че едната клапа е за операция, а друга ще стане негодна до 4-5 години. В момента не се сещам за кои клапи става въпрос, но след като го изпишат ще взема да се запозная с епикризата и ще постна по-точна информация. Тъй като баба ми по майчина линия има изкуствени клапи от 20-ина г., което и създава периодични проблеми (аритмия, задъхване и пр.) и знам, че възстановяването от тази операция е много тежко, през всичките години откакто баща ми има проблеми, съм се надявал, че все някак ще му се размине тази "касапска" интервенция, но ето, че вече няма накъде. Първото нещо което направих днес, беше да разровя в google всичко по темата. Най-шокиращото, което прочетох, беше статистика че 20% от оперираните непреживяват първите 6 мес., тъй като източника не е особено сигурен (статия във всекидневник), а цифрата е потресаваща, интересува ме, наистина ли операцията е толкова рискова? Прочетох, че в Св.Екатерина вече правят експериментално (а през тази година не само) безкръвни операции за смяна на митрална клапа, но предимно на пациенти около 80-те. Някой има ли информация, какъв е реда и критериите за подбор, какви са рисковете?
giorev

Re: смяна на сърдечна клапа

Мнениеот giorev » 17 Фев 2010 01:08

Ето и обобщено от епикризата:
2004-та год. MVP на митрална клапа (изходно МКО=0,9 кв.см., след корекцията=1,6 кв.см.)
2009-та год. митрална рестеноза/регургитация І-ва степен (МКО=1,4 кв.см, среден градиент=8 mmHg), СН ІІІ ФК, аортна регургитация ІІ+ степен

За капак кардиолозите в Св.Анна заключават - операция, а второ мнение от Токуда при предоставени всички изследвания (вкл. коронарографията) казва, че момента не е подходящ?!?

Моля, някой с личен опит поне да го сподели!
giorev

Мнениеот akeltchev » 20 Мар 2010 14:45

Добър ден, аз работя в кардиохирургичното отделение в болница Токуда, по предоставените от вас данни ващият баща има средностепенна митрална стеноза и средностепенна аортна инсуфициенция, което за момента не налага сърдечна операция. Нека на всеки 6 месеца да се прави контролна ехокардиография и оценка на прогреса на клапните заболявания. Уместно е оптимизиране на антиаритмичната и диуретичната терапия за намаляване на ритъмните нарушения които са основното му оплакване. Резултатът от митралната валвулопластика през 2004 година е много добър. Операцията може да бъде отложена с няколко години, а смъртността и тогава ще е < 5 %.
akeltchev

Мнениеот didi_panteva » 15 Апр 2010 13:05

Здарвейте!Моя роднина е с увредена митрална клапа.Правехме коронарографиия,но състоянието на белия дроб е много лошо и операцията крие голям риск .Тя отказа и сега ще я поддържаме само с лекарства.Трябва само да успеем да я предпазим от белодробен застой,защото от там идва големия проблем.За сега е на 2 спиронолактона от 50 мг. и 2 трифаса от 10 мг. дневно,но лекарите ни предупредиха,че нещата ще се влошават и ни посъветваха да потърсим в чужбина флурантрил-500 мг. или мл. не съм сигурна.Въпросът ми е към лекар,който да ми каже има ли такова лекарство във справочниците или аз нещо не съм разбрала,защото отводняването ще е животоспасяващо за нея поне доколкото може и то да помогне.
didi_panteva

Мнениеот akeltchev » 15 Апр 2010 15:03

Търсеният от вас медикамент е Lasix 500 mg. Производител е SANOFI-AVENTIS . Потърсете в интернет повече информация. В коя болница определиха риска от операцията. Решението за високият риск на кардиохирург ли е? Дайте малко повече информация за случая. Може и да се предприеме хирургично лечение.
akeltchev

Мнениеот didi_panteva » 17 Апр 2010 11:37

Радвам се че ми отговорихте.Коронарографията правихме в болница Лозенец.Жената има кръвоносни съдове на млад човек,но белият дроб е страшно увреден.Цяла зима изкарахме по болниците със жестоки белодробни застои,задушаване.При най-малката промяна тя намалява количеството урина и започват едни страшни пристъпи с кашлица и задушаване.За сега е закрепена,но от отводнителните подържа кръвно 110-70 или100 -60,а пулса и е 50-52 удара и сърцето бие както си поиска-толкова е страшна аритмията.В Лозенец ни обясниха ,че целият дроб е на малки гнойни торбички ,в които се образува застоя, а така също от много години има срастване в ляво,от което си се чуват влажни хрипове непрекъснато..Мислим,че операцията е почти невъзможна,затова се готвим как да облекчим състоянието и.В болницата ни извикаха за втора графия,защото при първата състоянието и не позволяваше никаква оперативна намеса.Изкара един курс на антибиотик/сумамед/може и да неказвам точно така,но като отидохме втория път жената категорично отказа да се подлага на процедурата,така че сега търсим начин само как да и облекчим положението.Не споменах,че е на 76 години.
didi_panteva

Мнениеот akeltchev » 17 Апр 2010 12:37

Възрастта не е чак толкова проблемна. Естествено решението за оперативна корекция на клапата е изцяло нейно. Все пак на коя клапа е порока, аортна или митрална. Има алтернативни начини на лечение , все пак живеем в 21 век. С тези оплаквания продължителността на живота е 6 месеца най-много. Защо не я доведете в Болница Токуда в отделението по кардиохирургия и да чуете и друго мнение. Може все пак да и дадем някакъв шанс.... кой знае? тел са 403 4119, 403 4120 кабинет кардиохирургия
akeltchev

Мнениеот didi_panteva » 19 Апр 2010 14:34

При първия преглед в лозенец казаха ,че митралната клапа е буквално като отворена врата,която се отваря и не се затваря като при течение.За сега се чуства добре,но до кога-не знам.Тя категорично отказва всякаква лекарска намеса и просто незнам какво и кога да очаквам.
didi_panteva

Мнениеот akeltchev » 19 Апр 2010 17:33

Със сигурност трябва да се оперира, иначе ................ Решението и отговорността за живота й са изцяло нейни, все пак.
akeltchev

Мнениеот leo_74 » 27 Апр 2010 13:06

Здравейте, майка ми е с диагноза "Нестабилна стенокардия". След проведено "ехо" тук, в Пазарджик, докторите я препращат за по-нататъшно изследване на "коронарография", със съмнение че може да има проблем с клапата (мисля че се касае за митралната клапа). Пращат я в Пловдив или в София. Къде, според Вас, е най-удачно да се направи това изследване (тя си има съответното направление), понеже, както са й казали, където се направи "коронарография"-та, евентуално може би там ще се провежда и по-нататъшната оперативна намеса? Благодаря много предварително.
leo_74

Мнениеот didi_panteva » 29 Апр 2010 14:44

ние бяхме в софия в болница лозенец
направо съм очарована от отношението,условията и лекарите.имах чуството ,че не съм в България като се има в предвид ,че 3 месеца изкарахме в провинциална болница без диагноза,а в същото време се проведоха 4-5 курса с антибиотик и то доста силен.Бих я препоръчала на всеки,който има нужда.
didi_panteva

Мнениеот didi_panteva » 30 Апр 2010 09:11

Понеже виждам ,че ми се отговаря компетентно моята близка се оплаква от 2 дена ,че има гадене.Дали това е някакво ново състояние,което се появява от повредената митрална клапа или е моментно неразположение.
didi_panteva

Мнениеот akeltchev » 30 Апр 2010 20:59

Може да е страничен ефект на някой от медикаментите , които тя приема. Взема ли Дигиталкис или Ланитоп. Ако да, уместно е да се изследва дигиталисово ниво. И пак да кажа, нужна е оперативна интервенция.
akeltchev

Мнениеот vanq3020 » 03 Юни 2010 19:10

Мисля че напоследък следите какво се пише и гледа за трета градска болница.....
vanq3020

Мнениеот blader » 10 Юни 2010 21:21

Ваня, дообяснете, моля, какво имате предвид с последния си постинг.
akeltchev, добре дошъл сред нас! Приветствия от Пулс.бг
Medical student in Medical university of Sofia
Аватар
blader

Следваща

Назад към Операции