ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Въпрос на полови предразсъдъци или биологични разлики
Какво причинява нарцистичното разстройство на личността?

операция на медиален пателофеморален лигамент (mpfl)

Модератори: админ, консултанти

Azallia78

операция на медиален пателофеморален лигамент (mpfl)

Мнение от Azallia78 » 22 мар 2015 01:11

Здравейте, имам вродена луксация на капачките, при изпъване се изместват силно в дясно и при свиване се връщат обратно. На 36 години съм и до сега съм ходела нормално, карала съм ски, качвала съм планини. Проблем беше само, че не можех да бягам и бях освободена от физическо. Три пъти съм изкълчвала дясното коляно, но ми минаваше за около месец и после не съм имала проблеми с него.

През август 2014 си изкълчих лявото коляно, имах разтеглени връзки (медиален колатерален лигамент и задна кръстосана връзка), но лекарите прецениха, че ще зараснат сами и не ми препоръчаха операция. Осем месеца след травмата все още не мога да ходя нормално. Капачката на контузения ми крак се фиксира значително и сега се мести много по-малко, отколкото на здравия крак и отколкото беше преди травмата. Ходих на три рехабилитации, на мануална терапия и на много консултации с ортопеди и всички ми казват, че е добре наместено, но двете колене се различават и видимо, в изправено положение лявата капачка стои по-надолу и вдясно и по-изпъкнала от дясната и при ходене не се мести (само от легнало положение когато изпъна крака).

Лекарите ми препоръчват операция за възстановяване на медиален пателофеморален лигамент, която да фиксира капачките ми и да спрат да се движат (mpfl reconstruction). Препоръчват ми да я направя и на двата крака, първо единия, после другия. Моля ако някой е претърпял тази операция, да сподели дали е била успешна и дали се е възстановил напълно, за колко време също. Ако някой ортопед е правил подобна операция на човек с моя проблем, който всъщност е много рядък (едва 3 % от хората имат подвижни капачки по рождение), ще се радвам да ми сподели също какви са били резултатите. Дали мога да се надявам, че ще ходя нормално след такава интервенция, какви са рисковете от усложнения? Благодаря предварително за всяка споделена информация! Ще се радвам ако чуя и мнение от някой със същия вроден дефект като моя, дали е имал същите проблеми и дали се е оперирал?

vencisfh

Re: операция на медиален пателофеморален лигамент (mpfl)

Мнение от vencisfh » 21 дек 2017 22:39

Аз лично съм доволен даже съжалявам че не си направих по рано реконструкциятя. Щях да си спестя много болки и артроза на капачката.

Отговори

Върни се в “Операции”