ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Как да компенсирате липсата на ключови хранителни вещества?
След като сме преустанови ли сме кърменето
Грижа при висока кръвна захар, невропатия и диабетно стъпало
Артишокът е в топ 10 на 3 класации за най-полезни храни

Операция от ингвинална херния.

Модератори: админ, консултанти

Veronika28

Re: Операция от ингвинална херния.

Мнение от Veronika28 » 09 окт 2017 19:21

Добър вечер,
Преди 2 години оперираха приятелят ми от ингвинална херния, всичко мина нормално възстанови се напълно без никакви проблеми всичко беше наред до преди 1 седмица. Приятелят ми започна да се оплаква от тежест на мястото на операцията, изпъване на кожата и много тъпа лека болка. Това нормално ли е след толкова време няма подуване на мястото всичко на външен вид изглежда нормално?
Благодаря предварително!

PatientZero17

Мнение от PatientZero17 » 09 окт 2017 19:55

Здравейте! От около 2 години имам ингвинална херния, ниско долу вдясно над десният тестис. До преди 2 седмици всичко беше добре, почти не я усещах. Но при едно вдигане на тежко, дискомфорта стана по - голям, та операцията изглежда неизбежна. Ще ми се да отида при добър хирург който прави лапароскопски операции на херния.

Въпросът ми е някой има ли опит с хирурзите във Варна, кой оперира лапароскопски, кой хирург може да ми препоръчате. Ще съм ви много благодарен.

Може би ако Д-р Атанасов може да препоръча негов колега във Варна.

Поздрави !

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 09 окт 2017 23:28

@Veronika28,
възможно е да се появят проблеми в областта на операцията даже и след години. Трябва да се погледне от хирург за да се прецени дали е необходимо да се предприеме нещо.

@PatientZero17,
не ми е известно във Варна някой от колегите да има опит с лапароскопска хирургия при хернии и за съжаление не мога да помогна

Поздрави!
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com

statler

Мнение от statler » 12 окт 2017 22:59

бонджорно. с едностранна операция на ингвинална херния съм. на 8 седмици. още от първия ден чувствам района около оперираното място като изтръпнат. някъде видях, че не трябвало да се притеснявам от това, щото обикновено отшумявало. сега се чудя дали при мен казуса може да се окаже необикновен, щото пък на друго място видях, че можело да остане така завинаги. в някакъв американски сайт говореха, че подобен проблем се отстранявал оперативно (доколкото разбрах някакви нерви вероятно са прекъснати), ама не съм чувал тва да се прави в българия...

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 14 окт 2017 00:29

Здравейте,

изтръпването се дължи на прекъсване на част от крайните разклонения на сетивните нерви по време на кожния разрез. С времето е възможно сетивността частично да се възстанови. Операции за възстановяване на сетивността не се правят.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

Uxbridge

Мнение от Uxbridge » 19 окт 2017 21:36

Здравейте,
Оказа се, че имам едностранна ингвинална херния от дясно. Никога не ме е боляла, напипах я съвсем случайно, бих казал подутината е пренебрежимо малка. Хирургът, който ме прегледа, твърди, че рано или късно, все един ден ще се стигне до операция и по-добре да се оперирам още сега. Това вярно ли е? Ако не се подува и не ме боли има ли смисъл да се оперирам сега? Тъкмо започнах нова работа и не ми се иска да се оперирам сега, но ако наистина не е добре да се отлага и операцията е неизбежна, вероятно ще го направя.
Също така, в случай, че си направя лапароскопска операция в София, след колко време ще мога да ходя на фитнес и да тренирам поне с леки тежести като постепенно увеличавам натоварването?

Предварително благодаря!

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 22 окт 2017 21:15

Здравейте,

хернията наистина трябва да се оперира. Тя представлява дефект на коремната стена, който няма да се възстанови и с времето ще става все по-голям. Операцията във Вашия случай не е спешна - може да се направи и след няколко месеца. Моят съвет е - подредете си ангажиментите и се оперирайте в разумни срокове.
След лапароскопска операция възстановяването протича по следния начин:
1-14ти ден - нормален режим и обем движения, без спорт. Позволени тежести за вдигане и пренасяне до 2-3 кг.
15-30ти ден - тичане, плуване, каране на колело. Позволени тежести за вдигане и пренасяне до 5-6 кг.
След 30ти ден - пълно натоварване, като във фитнеса започвате с 30-40 % от тежестите, които обичайно ползвате и с всяка следваща седмица повишавате натоварванията.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

veigar

Мнение от veigar » 27 окт 2017 18:51

Здравейте!Оперираха ме в сряда от ингвинална херния, лява.Използва се спинална анестезия.Всичкото много добре, обаче днес в петък сутринта а да си тръгвам от болницата и адски световъртеж гадене и отпадналост.Най-вероятно е постпункционно главоболие.Проблема е че в неделя трябва да ида до доктора който не е от моя град за да ми смени превръзката.Как да стане като при най-малкото навдигане изпитвам адски болки?Пия повече вода за да увелича налягането в гръбначния стълб но за сега видими резултати няма.Умолявам ви за съвет.

veigar

Мнение от veigar » 31 окт 2017 09:49

Добър ден.Извинявам се че пиша отново, главоболието ми мина, но имам друг проблем.А да се изправя и се започва адска болка и то към ингвиналния канал някъде, като щипане и продължава малко към бедрото, а да седна и става още по страшно.Раната е перфектна няма нито затичане нито нищо.Тази болка се появи на 3тия ден.Страшно много ме ограничава?Възможно ли е някой нерв да е пришит и да трябва да ме отварят пак.А дали не е от конеца който не е свален още?С интрадермален шев съм, ако има значение.Много ви моля ако имате информация споделете.Утре правя 1 седмица от операцията а аз още не мога да се движа повече от 10 15 метра.

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 31 окт 2017 19:13

Здравейте,

извинявам се за късния отговор.
Главоболието и виенето на свят са последствия от спиналната упойка. Би следвало да не се появяват повече.
Болката в областта на операцията може да се дължи на много фактори. Факта, че през първите 3 дни не Ви е боляло прави хипотезата за "пришиване" на нерв малко вероятна. Болката може да се дължи на оток на тъканите, на дразнене на сетивен клон на нерв от платното, на дразнене от някой от шевовете.
Със сигурност интрадермалния шев няма никакво отношение към проблема.
Трябва да изчакате още 7-10 дни за да видим как ще еволюира усещането за болка. През това време слагайте лед на мястото на операцията. Можете да приемате и обезболяващи медикаменти - аулин, профенид дуо и т.н.

Смята се, че болката трябва да отшуми до месец след операцията. Ако остане повече от 6 месеца, проблема става хроничен и се налага допълнителна терапия.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

hobit

Мнение от hobit » 06 ное 2017 13:09

Здравейте,
Преди 2 години ми направиха конвенционална операция на феморална херния. Тъй като оплакванията продължиха, малко под оперираното място откриха ингвинална херния. Лекарят, който ме оперира при първата хериня, каза че за втората не е препоръчителен конвенционален метод, защото двата среза ще бъдат много близо един до друг - около 1,5-2 см и се създава слаба зона, като поради това препоръча лапароскопска операция. Наистина ли е така и ползването й е наложително?
И още един въпрос. Беше ми обяснено, че при лапароскопска опреация платното се захваща към костта с такер и телчета. Притеснява ме нарушаването на целостта на костта, както и идеята за постоянен или дълъг престой на чуждо тяло в нея. Няма ли друг вариант за закрепване - шевове или залепване и ако няма за какъв срок биха се резорбирали телчетата?

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 07 ное 2017 19:05

Здравейте,

лапароскопската операция наистина е по-добрия избор във вашия случай. Тази методика позволява да се работи върху задната повърхност на коремната стена - там където не е работено предния път. Всички отвори през които могат да се появят хернии ще бъдат щателно огледани и проблемът Ви ще бъде решен със сигурност. Платното което ще се постави е с размер 15/13 см. По въпроса за фиксацията има най-различни решения. Аз лично ползвам Absorbatack - устройство за фиксация с резорбируеми такове. Може да се използва и фибриново лепило. Методиката с "телчета" не бих използвал - те създават предпоставки за хронична болка след операцията.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

veigar

Мнение от veigar » 09 ное 2017 22:37

Здравейте д-р Атанасов!Преди дни бях писал за дискомфорт от страната на операцията и изтръпване и щипане по бедрото и част от тестиса.Вече мога да шофирам и да вървя по километри за един ден, но просто зоната в близост до чатала ми от страната на операцията и то по-точно към бедрото е като и аз не знам какво сравнение да използвам, все едно ми е много раздразнена кожата, усещам дори дрехите които нося.Това дали ще се оправи?Много се надявам да не е някакво хронично дразнене от платното.Тъкмо раната ми много добре заздравя и почти ми падна коричката.Хич не ми се иска да ме порят втори път... :(( На 15 дни съм от операцията между другото.Може ли да споделите опит дали това дразнене би изчезнало?
Поздрави!

veigar

Мнение от veigar » 09 ное 2017 22:44

Извинявам се за спама, но забравих да пиша че съм правен по Постемски на два етажа, каквото и да значи това.

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 10 ное 2017 23:06

@veigar,

това, което описвате се случва често след операции и се дължи на дразнене на сетивни нервни клончета. Ще премине постепенно. Мястото около операцията ще остане частично безчувствено.

Поздрави!
Болница "Софиямед"

Отговори

Върни се в “Операции”