ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс
Възникване, симптоми и диагностика на астроцитома на малкия мозък
Какво ни предлага естетичната дерматология за бързо постигане ...
Дефицитът на магнезий често води до безсъние

ЕПИЛЕПСИЯ ИЛИ НЕ?КАЗАХА МИ:ЖИВЕЙТЕ СИ СПОКОЙНО- А ТАКА ЛИ Е?

Модератори: админ, консултанти

polibeti

ЕПИЛЕПСИЯ ИЛИ НЕ?КАЗАХА МИ:ЖИВЕЙТЕ СИ СПОКОЙНО- А ТАКА ЛИ Е?

Мнение от polibeti » 29 мар 2008 00:49

Ще помоля и аз за информация.Да не изпадам в подробности:преди три години дъщеря ми беше на 3г. и в една болница и поставиха диагноза епилепсия и предложиха да почнем лечение без да ми предоставят изследването от ЕЕГ.Направихме и консултация в друга и казаха, че няма нищо претиснително.
Резултатите тогава от ЕЕГ:Основна активност от средноамплитуден сравнително модулиран алфа ритъм с тилна честота 9сек. и добра реакция на потискане при ОО.Леки дифузни промени от групиран тета и еденични делта и остри вълн с максимум в центропареталнте отвеждания.ХВ води да леко нарастване количеството на бавните вълни дифузно.Заключение:фонова активност в норма, леки неспецифични дифузни промени.
Тогава беше кошмарно.Сега е на 6г. не е имала оплаквания освен някой път когато казва лошо ми е, но продължава да играе въпреки, че и казвам да ляга и да почива.Вчера направихме контролно ЕЕГ.
Резултати:Основна активност от средно амплитуден, модулиран алфа ритъм с добра реакция на подтискане при ОО.Двустранно в тилните отвеждания с превес в дясно се записват единични остра и делта вълни.ХВ - води до леко нарастване количеството на бавните вълни.Заключение:Фонова активност в норма.Леки, дифузни промени.
Разчитащият ЕЕГ-то се изказа"Еее оттървахме една епилепсия" след многото ми въпроси и опитвайки се да ми обяснява каза "Живейте спокойно".Но така ли е?Не можах да разбера тези остра и делта вълни и тези бавни вълни какво означава наличието им сега, на какво се отразяват, как и за в бъдеще как следва да се променят, а тези промени могат ли да доведат до някакви мозъчни увреждания или епилепсия?Извинявам се, ако питам смешни работи, но не мога да бъда спокойна като си помисля, че след известно време може да се появи нещо страшно.
Е нали знаете поговорката:"Да не ти се случва това, което майка ти го мисли"
Благодаря предварително.

д-р Габровски

Re: ЕПИЛЕПСИЯ ИЛИ НЕ?КАЗАХА МИ:ЖИВЕЙТЕ СИ СПОКОЙНО- А ТАКА ЛИ Е?

Мнение от д-р Габровски » 30 мар 2008 09:17

детето приемало ли е лекарства през тези три години?
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

polibeti

Мнение от polibeti » 30 мар 2008 21:59

Не е приемала лекарства.Когато в първата болница/няма да я цитирам, за да не създам проблеми/ ни казаха, че има епилепсия искаха да започнем лечение.Бяхме много стъписани, не искахме да приемеме, че е истина и тогава решихме да поискаме още поне едно мнение преди това.След второто ЕЕГ и скенер в друга болница ни казаха, че да, има едни бавни вълнички, но е нормално и с възрастта ще се оправи.Но сега като чета двете заключения от преди и сега не намирам кой знае какви разлики и затова не мога да се успокоя, че всичко е нормално.Да наистина не разбирам нищо от писаното, затова започнах да търся в интернет по -специфична литература, но нищо не намирам.Затова и писах в този форум надявайки се да получа мнения както на други с подобни проблеми, така и може би на специалисти в тази област.

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 31 мар 2008 16:23

Не виждам нищо притеснително в ЕЕГ-то на детето Ви. С термина "неспецифични промени" се означават особеностите на електричната активност която повечето хора имаме. При епилепсия се наблюдава най-често т.нар."пароксизмална активност" , а при децата и комплекси "пика-вълна" каквито в ЕЕГ на детето Ви няма. Все пак, за да сте абсолютно спокойна, направете контролна ЕЕГ на детето след 6 мес. По възможност на същия апарат на който е правено последното изследване.
Спокоен ли е сънят на детето? Има ли ходене, говорене, изпускане по нужда, стряскане на сън?
Как понася високите температури- имала ли е гърчове по време на температура?
Ако отговора на двата ми въпроса е "Не"- можете да спите спокойно.

polibeti

Мнение от polibeti » 31 мар 2008 17:54

Честно казано си мислех да спомена и това, но не знаех до колко има връзка.ДА, напикава се на сън и за това нещо сме я водили на консултации и са ни казвали, че няма физически причини за напикаването.Ако я събудя преди да се е напикала няма проблеми не се напиква.В повечето случаи се изпуска приблизително след 1-2 часа след като заспи.Що се отнася до говорене на сън случвало се е няколко пъти през тези почти 7 години да си е говорила нещо, но когато я будя за пикане често се случва да не може да се ориентира какво става.Примерно казвам "Стани да пикаш", а тя се е случвало да седне на гърнето/по удобно ни е за нощно време/ без да си свали гащите, или да почва да се преоблича и след като и кажа какво да прави почва да се усеща.Опитвам се да и вкарам режим по- късно вечер да не пие много течности, но си признавам, че ми е трудно.Сеща се късно, че трябва да хапне нещо и после ми вади душата за вода.Иначе спи спокойно.Не се е случвало да прави гърчове при по- висока температура.
Това с напикването е единственият проблем, който смятам, че не е нормално за годините и.Иначе и физически и умствено няма други проблеми.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 31 мар 2008 22:49

подкрепям мнението на д-р Янева
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

polibeti

Мнение от polibeti » 31 мар 2008 23:18

Благодаря, че се включихте в темата ми и дадохте мненията си като специалисти.
Трябва да ви кажа, че това, че участвате в подобни форуми е много благородно от ваша страна, защото това отнема от времето ви и не получавате никаква облага в замяна.
Надявам се да продължите, защото в някои случаи, човек трудно може да открие информация, а по този начин вие помагате на хората със знанията и опитът си.
ДОБРОТО ЩЕ ВИ СЕ ВЪРНЕ.
Е, надявам се и при нас нещата да се развиват добре.Засега ще го карам по-спокойно.Само това напикаване.........?
Благодаря.

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 01 апр 2008 15:26

За нощното напикаване има едно изследване- полисомнография. В София има един частен център "Мана" в Бъкстон. Там има лаборатория на съня- правят ЕЕГ записи по време на сън и се "вижда" на какво се дължи изпускането, т.е. дали по това време няма някаква патологична мозъчна активност. За съжаление нямам координати, но мисля че някъде из форума бяха цитирани....

крокодил

Re: ЕПИЛЕПСИЯ ИЛИ НЕ?КАЗАХА МИ:ЖИВЕЙТЕ СИ СПОКОЙНО- А ТАКА Л

Мнение от крокодил » 14 сеп 2013 04:00

здр, възможно ли е някой да ми разясни какво означава това от ЕЕГ-то: пароксизална активност двустранно центропариетенално и префронтално с вторична генерализяции при провеждане на хипервентилация и акцентуация на промените в ляво париетално. Дифузно изразена дезорганизация на ФЕА при ХВ. А това, което усещам като симптоми е едно странно объркване(буквално сякаш не знам какво става около мен)без припадъци, без болки в крайниците или на др. място
Благодаря Ви

zirit1

Re: ЕПИЛЕПСИЯ ИЛИ НЕ?КАЗАХА МИ:ЖИВЕЙТЕ СИ СПОКОЙНО- А ТАКА Л

Мнение от zirit1 » 15 апр 2014 10:16

Zdraveite molq da mi kaje nqkoi lekar na kakvo se dulji vieneto na svqt i precernqvane imam i topli vulni ot lqvata mi strana na glavata usestam go za sekundi i otsumqva napraviha mi ЕЕГ i mi kazaha ce mi nqma nisto zaklucenieto e leki difuzni nespesifichni promeni molq vi kajete mi kakvo da napravq za tazi glava zastoto mnogo cesto imam i glavobolie nqmam pozivi za povrustane i gadene kakva e pricinata

Pepi18

Мнение от Pepi18 » 30 май 2017 10:23

Здравейте! на 36г. съм по повод силно главоболие ми назначиха ЕЕГ. Никои не ми каза какво означава искаха да ме лекуват с депакин,но аз отказах. Основна активност от средноамплитуден алфа ритъм добре модулиран с честота 9-10 херца/сек. Със запазена реактивност,примесен със заострени тета вълни и ед.остри вълни в ляво фронто- темпорално. При ХВ се регистрират залпове от ед.остри вълни билатерално-бисинхронно с макс.Амплитуда в ляво фронтално.Заключение:Иритативен фокус в ляво дебитни-темпорално.Леки неспецифични промени в ляво фронтално. Моля дайте ми съвет какво означава и как да постъпя. Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 31 май 2017 20:38

До сега припадъци имали ли сте?

T_NIK

Мнение от T_NIK » 23 юли 2017 17:53

Здравейте. Преди година получих нещо като "изгърмяване" в главата. В спешното ми казаха високо кръвно 160/90. Свалиха го за момента. След това проведох консултация с кардиолог и ми изписаха Конкор 2.5 мг. От тогава съм с виене на свят, заглъхване и шум на ушите, лесна изморяемост, като всичко това е на кризи с продължителност от ден два до седмици. Просто не съм аз. Ходих на невролог и направиха ЕЕГ - реакцията на доктора беше "изключва ти мозъка". Не го приех сериозно. Правиха ми и скенер - всичко е ок. Сега реших да се взема в ръце и ходих на невролог в София. Направиха ми ЕЕГ - Основна активност от организиран и средноволтажен алфа ритъм 9 хц. Окципитален максимум, реактивен при о.о. Дифузно пръснати единични остри вълни. ФС не провокира патологичен отговор. След ХВ се наблюдава еднократно група от билатерални високи заострени тета вълни двустранно с битемпорален максимум. Не се регистрира огнищна или генерализирана пароксизмална активност.
ЕЕГ и МК с дифузни неспецифични промени и тета активност двустранно темпорално.
Изписаха ми Депакин хроно 300 мг.
Моля кажете ми какво означава това?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юли 2017 21:14

За мен това нищо не означава, но не съм невролог... Има някакви изменения в ЕЕГ но не са специфични та да дам някакво смислено заключение.
Къде сте се изследвали?

Отговори

Върни се в “Епилепсия. Припадъци. Гърчове”