Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Те ще се състоят на 24-тии 25-ти ноември
Това е психологическа акупресурна техника
реклама

Епилепсия. Помогнете ми

Модератори: админ, консултанти

Re: Епилепсия. Помогнете ми

Мнениеот Д-р.Хинкова » 26 Май 2008 11:27

За sgj.Може ли да повторите въпросите,които имате за мен,съжалявам,но не си спомням.Но пишете тук!
Д-р.Хинкова

Мнениеот sgj » 26 Май 2008 17:24

Здравейте, д-р Хинкова! Синът ми - 6,5 г от февруари месец е с диагноза фокална епилепсия - ВГТКП. Лечение Трилептал 300 - 1+0+1 1/2 табл. Скенер и ЯМР - б.о. ЕЕГ - добре организиран средноволтажен основен алфа ритъм с честота 9Хц, епизодично с дифузия в предните отвеждания. Пръснати единични остри вълни, единични и групи дифузни тета вълни. Добра реактивност при ОО/ОЗ. При ФС - б.о. При ХВ леко увеличаване на дифузните тета вълни. Огнищна и пароксизмална активност не се наблюдава. Заключение: Адекватна за възрастта ЕЕГ активност от добре изразен алфа ритъм. ЕЕГ в граници на нормата. Днес след контролен преглед получих нова епикриза - идиопатична фокална епилепсия - ВГТКП. След подробно описание на ЕЕГ изследването, закл. бе - Нормална за възрастта основна активност с леки дифузни промени преобладаващи в дясно, където има две независими възбудни огнища от роландова морфология. Лечението остава същото. Въпросът ми е защо второто ЕЕГ е по-лошо (според мен) от първото, какво означава ""роландова морфология" и този вид епилепсия зависи ли от възрастта на детето, т.е. възможно ли е да се израсте. Предварителна благодаря!
sgj

Мнениеот Д-р.Хинкова » 26 Май 2008 17:32

Въпросът е специфичен от специалността на детската неврология и ако проявите търпение,ще получите компетентен отговор от специалист.Моята специалност е друга.
Д-р.Хинкова

Мнениеот sgj » 28 Май 2008 15:08

Моля, за мнението на специалист! Синът ми е на 6,5г. с диагноза идиопатична фокална епилепсия - ВГТКП. Скенер и ЯМР - б.о. ЕЕГ - основна активност от предимно високоволтажен алфа ритъм с честота 9 в сек, общо- добре организиран и с правилно разпределение, с пълна реакция при ОО/ОЗ. Пръснати тета вълни на места групирани около 4-6 в сек в дясна хемисфера. Рядко задните области двустранно се наблюдават по-високи заострени тета, а напред и делта вълни. В дясно окципитално и независимо парието-темпорално до централно се наблюдават асинхронни, със сходна морфология предимно положителни остри вълни, често с последваща бавна вълна или комплекси остра-бавна вълна. ФС - без пароксизмален отговор. При ХВ до 5 мин - зачестяване на промените в дясно, без разлика в активността на двете огнища. Зак. Нормална за възрастта основна активност с леки дифузни промени преобладаващи в дясно, където има две независими възбудни огнища с роландова морфология. Въпросът ми е - на базата на закл. от ЕЕГ може ли да се говори за Роландовь епилепсия.
sgj

Мнениеот Д-р Янева » 28 Май 2008 17:18

От второто заключение на ЕЕГ- записа може да се говори за Роландова епилепсия. Има ли пристъпи детето Ви и в какво се изразяват те? По въпроса дали "ще се израсте" не мога да отговоря еднозначно. Ще се наблюдава и лекува, често след нормализиране на ЕЕГ записа и липсата на пристъпи лекарствата се спират в един момент. Но към днешна дата едва ли някой би могъл да прогнозира. А защо записа сега е по-лош от предишния- вероятно лечението не е било достатъчно ефективно или болестта търпи развитие независимо от терапията. Все пак обаче важно правило е, че се лекуват не ЕЕГ записите е самата клинична картина(т.е. има ли или не пристъпи детето и какви).
Д-р Янева

Мнениеот sgj » 28 Май 2008 17:38

Здравейте, д-р Янева! Напред във форума бях писала, че детето ми от м. ноември 2007 г. Получаваше схващане с потреперване на лявото краче. През февруари 2008 г. след подобно схващане бе получил гърч със загуба на съзнание в детската градина. От тогава започна и нашето ходене по болници. Първото ЕЕГ бе направено 2 дни след пристъпа, т.е на 7.02. и пишеше - нормално за възрастта. Лечението, което започнахме от 14.02. бе с Трилептал 300 - доза 1+0+11/2 табл. От тогава не е имал схващания, а не мога да забележа и някаква друга промяна, т.е. той си е същото дете каквото беше - играе, пише, учи се да чете. На 22 май бяхме на контролен преглед, на който ни направиха ЕЕГ, което цитирах по-горе. Лечението остана непроменено. Ако няма пристъпи - през ноемвре сме отново на контролен преглед. Четох, че Роландовата епилепсия се лекува най-успешно и затова попитах на базата на нашето ЕЕГ може ли да става въпрос за нея? Неразбирам как се тълкува изразът "роландова морфология".
sgj

Мнениеот sgj » 02 Юни 2008 15:39

Моля, за коментар на написаното от мен по-горе! Благодаря
sgj

Мнениеот svilena petrova » 03 Фев 2009 10:57

d-r Qneva -imam momi4e na 7 g.V sredata na mesec dekemvri 2007g. v dva poredni dni sutrin deteto mi po vreme na syn zapo4na se trese,ustni4kata i se izvi na dqsno s potrepervane,i be6e s otvoreni o4i,bez pqna na ustata.Prieha ni v bolnica za izsledvania-diagnoza Epilepsia neuto4nena.Napraviha skener na koito vsi4ko e nared,kryv,urina,pregled na syrceto.Napraveno EEG-s nedobre sinhroniziranaBEA.Izqva na teta vylni i kompleksi spaik-vylna v lqva hemisfera-v spokoino systoqnie.Reaktivnost-dobra reakcia na OO.HV vodi do leko zabavqne na BEA,izqva na teta vylni i kompleksi spaik vylna v lqva hemisfera.FS-pri vsi4ki 4estoti izqva na kompleksi spaik vylna v LH.-ot data 10.09.2008.Ot 1 godina pie Depakin 200-3 po 1.Na vseki 3-4 meseca pravim EEG,no vsi4ko e gore dolu sy6toto kato rezultat.Na 31 qnuari ve4erta napravi sy6tiq pristyp za okolo minuta.Zavedoh q na lekar,no otgovor za6to stava taka ne polu4ih.iskam da i napravq qdreno magniten rezonans,bo sigurno nqma da me udobrqt.Ot ruse sym.Bih iskala da razbera ne6to pove4e,i dali naistina tova e epilepsia sys sigurnost.
svilena petrova

Мнениеот mnoznae6ta » 03 Фев 2009 22:38

svilena petrova,здравей!
Вие само в Русе ли сте ходили при невролог!
Ако се съмняваш,твое право е да направиш консулт със втори невролог.
За повече информация ,можеш да разгледаш линка в подписа ми!
mnoznae6ta

Мнениеот svilena petrova » 04 Фев 2009 11:09

Da.Pri dve lekarki-ednata e kategori4na 4e e epilepsia,a drugata kazva 4e samite izmeneniq v EEG-to sa ot tova 4e myrda po vreme na izsledvaneto t.e. ne e sigurno 4e e tova.Za6toto tq pravi tozi pristyp po vreme na syn.Mislq da otida v Sofiq v detska nevrologi4na bolnica,da q pregleda t i da vidq kakvo 6te kajat.Drugata sedmica 6te i pravqt EEG v Ruse,pyk da vidim kakvo 6te pokaje.Lekarkata smqta da i uveli4i dozata na Depakina ili kombinacia s drugo lekarstvo.
svilena petrova

Мнениеот mnoznae6ta » 04 Фев 2009 19:31

Хубаво си решила да си направиш консулт с детски невролог в София.
С добро име се ползват детските невролози:
Доц. Божинова - Свети Наум-или 4рти км.
http://www.svnaum.com/begin.html
Д-р Димитрина Христова-Болница Токуда
http://www.tokudabolnica.bg/
И Д-р Иван Литвиненко- педиатрията към МА
Доколкото разбрах от написаното детето е на 7г.Опитай се да му обясниш ,че трябва да стои мирно и спокойно да изпълнява това ,което му се казва от специалиста правещ ЕЕГ то!
А случайно да сте правили изследване за серумното ниво на депакина.Това е кръвно изследване,какво е нивото на депакина!
А относно ЯМР,щом сте с неуточнена причина за пристъпите и въпреки приложеното лечение,пак ги има самите пристъпи ,лекуващата ви невроложка ,спокойно може да подаде даните ви в РЗОК за ЯМР.Изчаква се около 3 месеца.
mnoznae6ta

Мнениеот svilena petrova » 05 Фев 2009 11:13

Ne 4e ne sym obqsnila naprotiv.Tq si myrda o4ite.blagodarq za infoto.Za QMR kazvat 4e nai veroqtno nqma da mi razre6at.Tezi 3 meseca ne sa li mnogo,u4udvam se.Kato se napravi tova izsledvane kakvo sledva ima6 li ideq?
svilena petrova

Мнениеот svilena petrova » 05 Фев 2009 12:31

vyv varna ima dobyr detski nevrolog?
svilena petrova

Мнениеот ulia777 » 16 Фев 2009 00:53

Привет на всички епилептици или хора живеещи с такива! Моята история е много дълга, но ще се опитам да разкажа по- сбито!
През 1998г. вече 20г. получих първия си епи припадък, след което се почна ходенето по мъките . Безбройни ЕЕТ- та, холтер кръвно, холтер сърце и т.н Обикалях болниците. Започнах лечение с Nevroto retard, след което разбрах за Проф. Чавдаров. Посетих го започнах лечение с Trileptal , Topamax i Piramem. Но припадъците продължаваха. Направиха ми МРТ- оказа се, че имам глиозан участък. Друг лекар каза, че това е глиом. Следващия лекар каза: "- Не това е астроцитом и трябва да се оперира!!!!" Изпаднах в ужас, но с Божията помощ реших, че няма да се оперирам. Опитах се да живея спокойно и нормално. Омъжих се, дипломирах се започнах работа.Една , втора ,трета все нещо се получаваше и напусках въпреки, че никога не съм припадала на работното си място. Забременях, един лекар да не цитирам името му ми каза:" Веднага оборт и после операция, ти ще умреш....."
Но аз и съпруга ми решихме, че искаме това дете, сега детето ми е на 3 год. живо, здраво, весело и засмяно! Заради него живея!
Миналата година в една софийска болница се установи, че това не е тумор, а епилепсия!
Сега се лекувам с Trileptal, Lyrika и Tranxen.
Искам да питам някой ползвал ли е Лирика и какви са отзивите от това лекарство.
P.S. От цялото това лутане и ходене по мъките получих и паническо разстройство и сега съм безработно мамче!
ulia777

Мнениеот mnoznae6ta » 18 Фев 2009 20:58

Лириката е някъде от 1година по здравна каса и е за пациенти над 17г.
Ако има някой,на който са я предписали ,моля да си напише впечатленията от приема!
mnoznae6ta

ПредишнаСледваща

Назад към Епилепсия. Припадъци. Гърчове