Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Болниците ще предоставят комплексни грижи за определени пациенти
Или как мозъкът може да бъде измамен
Често оплакванията се появяват след забременяване
реклама

Епилепсия. Помогнете ми

Модератори: админ, консултанти

Д-р.Хинкова

Re: Епилепсия. Помогнете ми

Мнениеот Д-р.Хинкова » 26 май 2008 11:27

За sgj.Може ли да повторите въпросите,които имате за мен,съжалявам,но не си спомням.Но пишете тук!

sgj

Мнениеот sgj » 26 май 2008 17:24

Здравейте, д-р Хинкова! Синът ми - 6,5 г от февруари месец е с диагноза фокална епилепсия - ВГТКП. Лечение Трилептал 300 - 1+0+1 1/2 табл. Скенер и ЯМР - б.о. ЕЕГ - добре организиран средноволтажен основен алфа ритъм с честота 9Хц, епизодично с дифузия в предните отвеждания. Пръснати единични остри вълни, единични и групи дифузни тета вълни. Добра реактивност при ОО/ОЗ. При ФС - б.о. При ХВ леко увеличаване на дифузните тета вълни. Огнищна и пароксизмална активност не се наблюдава. Заключение: Адекватна за възрастта ЕЕГ активност от добре изразен алфа ритъм. ЕЕГ в граници на нормата. Днес след контролен преглед получих нова епикриза - идиопатична фокална епилепсия - ВГТКП. След подробно описание на ЕЕГ изследването, закл. бе - Нормална за възрастта основна активност с леки дифузни промени преобладаващи в дясно, където има две независими възбудни огнища от роландова морфология. Лечението остава същото. Въпросът ми е защо второто ЕЕГ е по-лошо (според мен) от първото, какво означава ""роландова морфология" и този вид епилепсия зависи ли от възрастта на детето, т.е. възможно ли е да се израсте. Предварителна благодаря!

Д-р.Хинкова

Мнениеот Д-р.Хинкова » 26 май 2008 17:32

Въпросът е специфичен от специалността на детската неврология и ако проявите търпение,ще получите компетентен отговор от специалист.Моята специалност е друга.

sgj

Мнениеот sgj » 28 май 2008 15:08

Моля, за мнението на специалист! Синът ми е на 6,5г. с диагноза идиопатична фокална епилепсия - ВГТКП. Скенер и ЯМР - б.о. ЕЕГ - основна активност от предимно високоволтажен алфа ритъм с честота 9 в сек, общо- добре организиран и с правилно разпределение, с пълна реакция при ОО/ОЗ. Пръснати тета вълни на места групирани около 4-6 в сек в дясна хемисфера. Рядко задните области двустранно се наблюдават по-високи заострени тета, а напред и делта вълни. В дясно окципитално и независимо парието-темпорално до централно се наблюдават асинхронни, със сходна морфология предимно положителни остри вълни, често с последваща бавна вълна или комплекси остра-бавна вълна. ФС - без пароксизмален отговор. При ХВ до 5 мин - зачестяване на промените в дясно, без разлика в активността на двете огнища. Зак. Нормална за възрастта основна активност с леки дифузни промени преобладаващи в дясно, където има две независими възбудни огнища с роландова морфология. Въпросът ми е - на базата на закл. от ЕЕГ може ли да се говори за Роландовь епилепсия.

Д-р Янева

Мнениеот Д-р Янева » 28 май 2008 17:18

От второто заключение на ЕЕГ- записа може да се говори за Роландова епилепсия. Има ли пристъпи детето Ви и в какво се изразяват те? По въпроса дали "ще се израсте" не мога да отговоря еднозначно. Ще се наблюдава и лекува, често след нормализиране на ЕЕГ записа и липсата на пристъпи лекарствата се спират в един момент. Но към днешна дата едва ли някой би могъл да прогнозира. А защо записа сега е по-лош от предишния- вероятно лечението не е било достатъчно ефективно или болестта търпи развитие независимо от терапията. Все пак обаче важно правило е, че се лекуват не ЕЕГ записите е самата клинична картина(т.е. има ли или не пристъпи детето и какви).

sgj

Мнениеот sgj » 28 май 2008 17:38

Здравейте, д-р Янева! Напред във форума бях писала, че детето ми от м. ноември 2007 г. Получаваше схващане с потреперване на лявото краче. През февруари 2008 г. след подобно схващане бе получил гърч със загуба на съзнание в детската градина. От тогава започна и нашето ходене по болници. Първото ЕЕГ бе направено 2 дни след пристъпа, т.е на 7.02. и пишеше - нормално за възрастта. Лечението, което започнахме от 14.02. бе с Трилептал 300 - доза 1+0+11/2 табл. От тогава не е имал схващания, а не мога да забележа и някаква друга промяна, т.е. той си е същото дете каквото беше - играе, пише, учи се да чете. На 22 май бяхме на контролен преглед, на който ни направиха ЕЕГ, което цитирах по-горе. Лечението остана непроменено. Ако няма пристъпи - през ноемвре сме отново на контролен преглед. Четох, че Роландовата епилепсия се лекува най-успешно и затова попитах на базата на нашето ЕЕГ може ли да става въпрос за нея? Неразбирам как се тълкува изразът "роландова морфология".

sgj

Мнениеот sgj » 02 юни 2008 15:39

Моля, за коментар на написаното от мен по-горе! Благодаря

svilena petrova

Мнениеот svilena petrova » 03 фев 2009 10:57

d-r Qneva -imam momi4e na 7 g.V sredata na mesec dekemvri 2007g. v dva poredni dni sutrin deteto mi po vreme na syn zapo4na se trese,ustni4kata i se izvi na dqsno s potrepervane,i be6e s otvoreni o4i,bez pqna na ustata.Prieha ni v bolnica za izsledvania-diagnoza Epilepsia neuto4nena.Napraviha skener na koito vsi4ko e nared,kryv,urina,pregled na syrceto.Napraveno EEG-s nedobre sinhroniziranaBEA.Izqva na teta vylni i kompleksi spaik-vylna v lqva hemisfera-v spokoino systoqnie.Reaktivnost-dobra reakcia na OO.HV vodi do leko zabavqne na BEA,izqva na teta vylni i kompleksi spaik vylna v lqva hemisfera.FS-pri vsi4ki 4estoti izqva na kompleksi spaik vylna v LH.-ot data 10.09.2008.Ot 1 godina pie Depakin 200-3 po 1.Na vseki 3-4 meseca pravim EEG,no vsi4ko e gore dolu sy6toto kato rezultat.Na 31 qnuari ve4erta napravi sy6tiq pristyp za okolo minuta.Zavedoh q na lekar,no otgovor za6to stava taka ne polu4ih.iskam da i napravq qdreno magniten rezonans,bo sigurno nqma da me udobrqt.Ot ruse sym.Bih iskala da razbera ne6to pove4e,i dali naistina tova e epilepsia sys sigurnost.

mnoznae6ta
Контакти:

Мнениеот mnoznae6ta » 03 фев 2009 22:38

svilena petrova,здравей!
Вие само в Русе ли сте ходили при невролог!
Ако се съмняваш,твое право е да направиш консулт със втори невролог.
За повече информация ,можеш да разгледаш линка в подписа ми!

svilena petrova

Мнениеот svilena petrova » 04 фев 2009 11:09

Da.Pri dve lekarki-ednata e kategori4na 4e e epilepsia,a drugata kazva 4e samite izmeneniq v EEG-to sa ot tova 4e myrda po vreme na izsledvaneto t.e. ne e sigurno 4e e tova.Za6toto tq pravi tozi pristyp po vreme na syn.Mislq da otida v Sofiq v detska nevrologi4na bolnica,da q pregleda t i da vidq kakvo 6te kajat.Drugata sedmica 6te i pravqt EEG v Ruse,pyk da vidim kakvo 6te pokaje.Lekarkata smqta da i uveli4i dozata na Depakina ili kombinacia s drugo lekarstvo.

mnoznae6ta
Контакти:

Мнениеот mnoznae6ta » 04 фев 2009 19:31

Хубаво си решила да си направиш консулт с детски невролог в София.
С добро име се ползват детските невролози:
Доц. Божинова - Свети Наум-или 4рти км.
http://www.svnaum.com/begin.html
Д-р Димитрина Христова-Болница Токуда
http://www.tokudabolnica.bg/
И Д-р Иван Литвиненко- педиатрията към МА
Доколкото разбрах от написаното детето е на 7г.Опитай се да му обясниш ,че трябва да стои мирно и спокойно да изпълнява това ,което му се казва от специалиста правещ ЕЕГ то!
А случайно да сте правили изследване за серумното ниво на депакина.Това е кръвно изследване,какво е нивото на депакина!
А относно ЯМР,щом сте с неуточнена причина за пристъпите и въпреки приложеното лечение,пак ги има самите пристъпи ,лекуващата ви невроложка ,спокойно може да подаде даните ви в РЗОК за ЯМР.Изчаква се около 3 месеца.

svilena petrova

Мнениеот svilena petrova » 05 фев 2009 11:13

Ne 4e ne sym obqsnila naprotiv.Tq si myrda o4ite.blagodarq za infoto.Za QMR kazvat 4e nai veroqtno nqma da mi razre6at.Tezi 3 meseca ne sa li mnogo,u4udvam se.Kato se napravi tova izsledvane kakvo sledva ima6 li ideq?

svilena petrova

Мнениеот svilena petrova » 05 фев 2009 12:31

vyv varna ima dobyr detski nevrolog?

ulia777

Мнениеот ulia777 » 16 фев 2009 00:53

Привет на всички епилептици или хора живеещи с такива! Моята история е много дълга, но ще се опитам да разкажа по- сбито!
През 1998г. вече 20г. получих първия си епи припадък, след което се почна ходенето по мъките . Безбройни ЕЕТ- та, холтер кръвно, холтер сърце и т.н Обикалях болниците. Започнах лечение с Nevroto retard, след което разбрах за Проф. Чавдаров. Посетих го започнах лечение с Trileptal , Topamax i Piramem. Но припадъците продължаваха. Направиха ми МРТ- оказа се, че имам глиозан участък. Друг лекар каза, че това е глиом. Следващия лекар каза: "- Не това е астроцитом и трябва да се оперира!!!!" Изпаднах в ужас, но с Божията помощ реших, че няма да се оперирам. Опитах се да живея спокойно и нормално. Омъжих се, дипломирах се започнах работа.Една , втора ,трета все нещо се получаваше и напусках въпреки, че никога не съм припадала на работното си място. Забременях, един лекар да не цитирам името му ми каза:" Веднага оборт и после операция, ти ще умреш....."
Но аз и съпруга ми решихме, че искаме това дете, сега детето ми е на 3 год. живо, здраво, весело и засмяно! Заради него живея!
Миналата година в една софийска болница се установи, че това не е тумор, а епилепсия!
Сега се лекувам с Trileptal, Lyrika и Tranxen.
Искам да питам някой ползвал ли е Лирика и какви са отзивите от това лекарство.
P.S. От цялото това лутане и ходене по мъките получих и паническо разстройство и сега съм безработно мамче!

mnoznae6ta
Контакти:

Мнениеот mnoznae6ta » 18 фев 2009 20:58

Лириката е някъде от 1година по здравна каса и е за пациенти над 17г.
Ако има някой,на който са я предписали ,моля да си напише впечатленията от приема!

Върни се в “Епилепсия. Припадъци. Гърчове”