ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Зачеването на момиче наистина е майсторлък
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс
Сдружение „Зачатие“ отново ще раздаде ваучери за подпомагане н...

Епилепсия

Модератори: админ, консултанти

bubo

Епилепсия

Мнение от bubo » 01 фев 2007 00:59

Здравейте на всички,самият аз съм в процес на лечение от тази болест още от 7 годишен я получих
(епи-пти-мал докторите и до днес казват че е получено от
-стрес или наследственно,след което аз задавам въпроса
-ми аз ако имам деца те ще го наследят ли а те казват твърдо НЕ
объркан съм)
11 години по късно по късно получих епи-гранд-мал,разминах се с 3-4 припадъка и в момента отново съм на лечение вече 7 години
след като ме префъргха 3 доктори на различно лечение с различни медикаменти
предлагам да направим тази тема за всички които имат интерес както от история на заболяванато та до лечение и други такива,Бе който кво се сети да пита или да казва

МАМЧЕТО

Мнение от МАМЧЕТО » 01 фев 2007 15:46

Приветствам идеята.Силно съм заинтересувана от темата.Четох доста неща,но искам да се свържа с хора ,преживели,излекували се или лекуващи се от епилепсия.

bubo

Мнение от bubo » 01 фев 2007 20:47

И аз силно се надявам да почерпя информация от всякакви хора,които са минали по тоя път

МАМЧЕТО

Мнение от МАМЧЕТО » 02 фев 2007 15:04

Не знам защо ,но много рядко някой се включва по темата.Пробвах и в други форуми ,но да се отзоват 1-2.Вие как се лекувате?Употребявате ли хранителни добавки и какви? Има доста информация за тези на аквасорс и вижън,но по-добре да каже някой ,който ги е ползвал.Имате ли странични ефекти от лекарствата?Как се справяте с тях?Заболяването пречи ли на социалния ви живот?Например променя ли се отношението към вас на познати ,колеги,работодатели? Пробвали ли сте алтернативно лечение или някакво ,съпътсващо основното?Например хомеопатично заедно с алопатичното.Споделете,моля.

ana_p

Мнение от ana_p » 03 фев 2007 21:24

МАМЧЕТО - според мен просто някой трябва да започне. Макар и да е анонимно по интернета, мисля, че хората се притесняват да говорят и споделят за болестите си. Потискат го в себе си.

Ако някой разкаже своята история, предполагам ще се появят и други.

Исках да попитам ако някой знае - какво стана с скандала, който избухна поради подмяна на медикаменти и по-специално с Епитрижин. Някак си нещата заглъхнаха и не се разбра имало ли е проблем или не.
Ще съм ви благодарна ако някой сподели опита и мнението си.

ани минкова

лечение на епилепсия

Мнение от ани минкова » 05 фев 2007 09:13

Детето ми е на 10 години и от седем години е с диагноза епилепсия, но преди три години разбрахме, че има тумор в мозъка и си мисля, че гърчовете са от него. Вмомента се лекува с ламиктал, депакин и трилептал.Сега беше болна от грип и след като вдигна температура, получи повече гърчове, обикновено получава 2-3 на месец, за около 1 минута . Лекуваме се на 4км. Знам руска рецепта за епилепсия, че трябва да се ядат банани. Дори един възрастен може да я приложи да яде само банани и да пие вода.

ana_p

на 27 Октомври 2006 се обявява скандала

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:41

Преглеждала съм доста активно пресата и това е което намерих:
в. Стандарт на 27 Октомври 2006
обявявя скандал
По-евтиното лечение е за сметка на пациентите
Епилептици берат душа заради сменени хапчета
Родители в паника от избора на здравната каса
Състоянието на 6-има пациенти с епилепсия рязко се е влошило заради смяната на терапията им с ново безплатно лекарство, включено в списъка на НЗОК от 1 септември.
Тази "диагноза" са поставили в 6-те отделни случая лекарите от Александровска болница в София. "Имаме данни, че същата съдба е сполетяла и пациенти във Варна и Търговище, главно деца. Каква е картината в страната, ще знаем до две седмици", заяви пред "Стандарт" Веска Събева, председател на Сдружението на страдащите от епилепсия.
"Очаквам, че скоро броят на епилептиците с усложнения заради принудителната смяна на безплатните им лекарства ще скочи рязко", заяви доц. Александър Алексиев от Неврологична клиника в университетската клиника. Първите случаи на влошаване на състоянието на пациенти са били регистрирани в началото на октомври. "Дотогава болните имаха известни запаси от медикамента "Ламиктал", с който се лекуваха успешно. Мнозина обаче бяха принудени да го сменят с предлагания безплатно от касата "Епитрижин", добави доцентът.
От 1 септември "Ламиктал" бе изваден от списъка на НЗОК с формалното обяснение, че фирмата производител е представила в касата нередовни документи. Дали истината е тази, ще каже Софийският градски съд. Компанията, чиито лекарства не бяха допуснати в списъка, от няколко месеца съди НЗОК за груби нарушения в процедурата на договаряне.
Зачеркнатият "Ламиктал" бе заменен в новия списък с генеричното лекарство "Епитрижин". То е българско, малко
по-евтино, но неефективно
установяват наскоро експертите.
"Отначало се пусна слухът, че медикаментът се произвежда в Исландия. Всъщност "Епитрижин" се таблетира в Дупница (в предприятие, собственост на исландски милиардер, б.а.), като субстанцията за него се внася от Канада", коментира доц. Александър Алексиев. "Убеден съм, че субстанцията е перфектна, очевидно таблетирането й у нас обаче е несполучливо", уточни доцентът.
Новият списък на НЗОК стресира и повечето родители на болни от епилепсия деца. По стария те получаваха лечебните сиропи безплатно. От 1 септември касата реши да покрива само 1/3 от сиропите за бебетата от 1 до 3 години. Родителите на по-големите се оказаха заставени да плащат над 90 лева месечно. Надигна се недоволство. Само преди 2 дни касата реши да отстъпи частично. На 25 октомври на преговорите между НЗОК и пациентското сдружение на болните от епилепсия НЗОК пое ангажимента от 1 януари 2007 г. да реимбурсира
33 на сто от сиропите за децата
от 3 до 18 години. Оттогава родителите ще доплащат по 62,35 лв. месечно. За първи път касата даде заден ход пред епилептиците на 6 октомври 2006 г. С изрична заповед бе възстановено 100-процентовото реимбурсиране на скъпоструващия медикамент "Кепра". До 1 септември то се получаваше безплатно, после НЗОК пое 2/3 от финансирането - реимбурсира 2000 мг от необходимата месечна доза от 3000 мг. Остави нуждаещите се да доплащат по 176 лв. месечно. "Пациентите отново могат да получат пълната доза "Кепра", трябва да подадат молба в районната каса и да минат през комисия", увери шефката на пациентската организация Веска Събева.
Докато бедните
родители събират пари от близки
и познати за нормалното лечение на децата си, по-заможните набавят лекарства от чужбина. "Знам, че е незаконно, защото те не са регистрирани у нас, но за здравето на детето ми никой закон не може да ме спре", заяви пред "Стандарт" родител на болно от епилепсия момиче. 3-4 са лекарствата, които от години се внасят нелегално от Румъния, Турция или Франция. Там те са официално регистрирани. От края на септември смяната на лекарствата е влошила състоянието и на десетки страдащи от паркинсон, увери Васил Настев от пациентската организация. "Трудно е да посоча точна бройка, всеки ден се обаждат нови и нови отчаяни хора", твърди той. Самият Настев е броил тези дни последните си пари за лекарство, което досега е получавал безплатно. При това - направил комбина с друг болен, за да могат да платят месечната доза. Той не е оптимист от разговорите с шефове на НЗОК и с производители на лекарства за паркинсон преди седмица. От касата "натиснали" компаниите да предложат съвместна програма за решаване на проблема с паркинсониците.
"Очакваме същата участ да сполети и болните от астма с ограничени възможности", заяви Емилия Тодорова от сдружението на пациентите с белодробни заболявания. "Досега хората имаха запаси от инхалатори - в колата, на вилата или вкъщи. Повечето са платили за нови, но се чудят какво ще правят след месец".
Следващата сряда болните от астма започват преговори с шефове на касата и фармацевтични фирми. Те, както и останалите пациентски сдружения, настояват за спешни промени в действащия лекарствен списък и да участват в преговорите за списъка на НЗОК, който ще влезе в сила от 1 март.
Божидар Димитров

ana_p

30 октомври - отговор на Актавис

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:45

На 30 октомври http://www.focus-press.net съобщава позицията на Актавис

Във връзка със статия, публикувана във в. “Стандарт” на 27 октомври, от “Актавис” заявяват, че лекарството „Епитрижин” отговаря на всички изисквания за сигурност и ефективност.
“Бихме искали да уведомим медийната общественост, че съзнавайки тревогата и болката, която тази статия е предизвикала у родителите на болни от епилепсия деца и у всички болни от тази коварна болест, водени единствено от желанието да бъдем максимално точни, обективни и полезни, да внесем яснота и спокойствие у вас, като притежател на разрешението за употреба и производител на медикамента „Епитрижин”, ще говорим с езика на ясните, професионални и доказуеми факти.
Медикаментът „Епитрижин” на “Актавис” (Lamotrigine) вече втора година се прилага изключително успешно в 13 европейски държави, между които Великобритания, Австрия, Дания, Испания и Холандия. На 29 март 2005 г. Изпълнителната Агенция по лекарствата (ИАЛ) е издала разрешение за употреба на лекарствения продукт в България по реда на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина (ЗЛАХМ). Този факт, сам по себе си доказва, че медикаментът отговаря на всички изисквания за сигурност и ефективност според европейските фармацевтични стандарти”, съобщават от компанията.
Лекарственият продукт „Епитрижин” се произвежда в Исландия, а “Балканфарма-Дупница” АД извършва само опаковане. Всяка партида таблетки, получена в "Балканфарма Дупница” АД, е придружена от сертификат за качество и сертификат за съответствие, доказващи качеството на партидата, както и условията на неговото производство. Сертификатите се издават от исландския производител. Всички партиди, присъстващи на българския пазар са разрешени по реда на ЗЛАХМ.
Притежателят на разрешението за употреба на медикамента – “Актавис” ЕАД и производителят – „Балканфарма Дупница” АД разполагат с всички необходими документи за производство и контрол, доказващи качеството, ефективността и безопасността на лекарството.
“Нека погледнем и от икономическата страна на въпроса. Цитираният в статията медикамент “Ламиктал” 100 мг е на цена 83,55 лв., а “Епитрижин” 100 мг струва 44, 95 лв. Тук не става въпрос за „малко по-евтино”, а за два пъти по-евтин и също толкова ефективен медикамент. На практика НЗОК ще изразходва два пъти по-малко средства за реимбурсиране на медикамента за лечение на болните от епилепсия, като освободените средства ще има възможност да пренасочи към други нуждаещи се от медикаменти пациенти.
Продължавайки с езика на фактите, според разпоредбите на лекарственото законодателство на Република България, ако има данни за липса на лечебен ефект или нежелани лекарствени реакции на определен медикамент, специалистът, установил това, е длъжен да уведоми ИАЛ по надлежния ред. По процедура ИАЛ уведомява притежателя на разрешение за употреба. До момента “Актавис” ЕАД като притежател разрешение за употреба на това лекарство не е получил такова уведомление. Задължение на лекарите, цитирани в статията е било да уведомят ИАЛ за това, което са наблюдавали. А те не са го направили! Това ли е правилната и адекватна лекарска реакция?”, отправят въпрос от “Актавис”.
“За “Актавис”„съпричастност към проблемите на пациентите”, „достъпни лекарства за качествено здраве”, „морал”, „етично поведение”, не са празнословие, а принципи на отношение към пациентите. Ние боравим с доказани факти, а не с „очаквания”, „пуснати слухове”.
Ние от “Актавис”уважаваме нелеката работа на лекарите у нас; действията на всички институции у нас с цел осигуряване на адекватно, качествено и достъпно здраве; ние инвестираме в производството на качествени и ефективни медикаменти, защото всеки един от нас заслужава да бъде лекуван и да се радва на живота.
“Актавис” създава ценности във фармацията, а не ги руши”, заявяват още от дружеството.

ana_p

31 октомври мнение на Доц. Александър Алексиев

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:49

Доц. Александър Алексиев: Не може да се твърди, че медикаментът “Епитрижин” не работи

31 октомври 2006, Агенция "Фокус"

След влизането в сила на новия реимбурсен списък на Националната здравноосигурителна каса и въвеждането на нови медикаменти при лечението на епилептиците няма пациенти с рязко влошено състояние. Има шест пациенти със странични ефекти. Това заяви пред Агенция “Фокус” доц. д-р Александър Алексиев от Александровска болница. Той бе потърсен по повод твърденията на представители на Сдружението на страдащите от епилепсия, че заради смяната на медикамента “Ламиктал” с генеричния лекарствен продукт “Епитрижин” има пациенти с рязко влошено състояние. Доц. Алексиев поясни, че при шест пациента след приема на новия медикамент има странични ефекти като гадене и повръщане. Състоянието им по отношение на припадъците обаче не се е променило. “Става въпрос само за шест души от всички пациенти, които лекувам, които са над 100. Не всички от пациентите ми са минали на преглед след смяната на медикамента. Има и такива, които вече имаха преглед и те нямат оплаквания след приема на новия медикамент”, каза още доц. Алексиев.
“Това, че при шест пациента има странични ефекти не означава, че медикаментът не работи, тъй като пристъпите не са се възобновили. Само при двама пациенти се появиха пристъпи. При тях аз намалих дозировката на лекарството, заради страничните ефекти. Появата на пристъпите е свързана с намалената дозировка. Ако бях намалил дозировката на оригиналния препарат, те пак щяха да имат пристъпи. В този смисъл не може да се твърди, че медикаментът “Епитрижин” не работи”, категоричен бе специалистът.
По думите му рязката смяна при лечението от ден за ден очевидно е причина за появата на странични ефекти. Когато на пациент се дава медикамент от типа на “Епитрижин” е необходимо в началото дозировките постепенно в разстояние на два месеца да се увеличават, докато се стигне до желаната доза.
“Ние на практика нямаме тези два месеца и направо сменяме единия медикамент с друг”, поясни доц. Алексиев.
Маргарита КОЛЕВА

ana_p

31 октомври мнение на Изпълнителната агенция по лекарствата

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:52

В Агенцията по лекарствата няма постъпили съобщения за липса на ефект на лекарството "Епитрижин"

31 октомври 2006 Агенция "Фокус"

Изпълнителната агенция по лекарствата ( ИАЛ) заявява, че лекарственият продукт "Епитрижин" Актавис АД е разрешен за употреба на 29. 03. 2005 г. по реда на Закона за аптеките и лекарствата в хуманната медицина след предоставяне на всички необходими доказателства за съществена подобност, които се изискват и оценяват по еднакъв начин, както у нас, така и във всяка страна на Европейския съюз. Това се заявява в официална позиция на ИАЛ, публикувана на сайта на агенцията по повод статия във вестник “Стандарт” от 27.10.2006г относно липса на ефективност на лекарствения продукт "Епитрижин". Зад оценката на този и на всички разрешени за употреба в Република България лекарствени продукти стои авторитетът на ИАЛ и авторитетът на водещите българи клиницисти-експерти, номинирани от министъра на здравеопазването да осъществяват оценка на ефикасността на лекарствените продукти, кандидатстващи за разрешение в България.
Към момента на разрешаването в Република България, лекарственият продукт "Епитрижин" е имал вече разрешение за употреба в четири от страните на ЕС. В противоречие с направените в статията твърдения, според регистрационното досие на лекарствения продукт включително таблетирането се извършва в Исландия. В България се осъществява първичното и вторичното опаковане на готовите таблети, се посочва в позицията на ИАЛ.
До момента в ИАЛ има данни за реализация на българския пазар, възлизаща на около 15 000 опаковки. За тази немалка лекарствена експозиция с днешна дата няма нито едно съобщение за липса на ефект, а всеки дипломиран лекар знае, че липсата на ефект, особено при лекарства, предназначени за тежки и животозастрашаващи заболявания подлежи на съобщаване.
Непотвърдените с доказателства твърдения представляват риск за общественото здраве, защото унищожават изключително важното за лечебния процес доверие на пациентите и хвърлят съмнение на обслужване на интереси, различни от здравните интереси на населението на България, се посочва още в официалната позиция на ИАЛ.

ana_p

01 ноември изказване на Веска Събева

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:54

Веска Събева: Медикаментът „Епитрижин” не трябва да се изключва от списъка на НЗОК

01 ноември 2006 Агенция "Фокус"

Никога не сме твърдели, че лекарстевният продукт „Епитрижин” на "Актавис" ЕАД е лош продукт. Това заяви за Агенция “Фокус” Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Събева каза това по повод официалните позиции на „Актавис” АД и Изпълнителната агенция по лекарствата във връзка със статия във вестник ”Стандарт”, в която се твърди, че „Епитрижин” не работи ефективно.
Веска Събева поясни, че от асоциацията са срещу рязката промяна в процеса на лечение и настояват да има период на адаптация. „Защитавайки правото си на избор на медикамент, ще излезе, че ние сме виновни за цялата ситуация. Ние не можем да контролираме какво излиза в пресата”, каза още Събева.
„Ние твърдим, че при нито едно заболяване не трябва да липсва възможността за плавно преминаване от един медикамент към друг. Един медикамент, дори и оригинален може да даде странични действия. Нашата позиция е, че не може да се предприемат действия, с които медикаменти на зависмисост да се сменяват от днес за утре”, посочи още предсдателят на асоциацията.
Веска Събева бе категорична, че медикаментът „Епитрижин” не трябва да се изключва от списъка на Националната здравноосигурителна каса. „Ние не сме за това медикаментът да се изключи от списъка на касата. Винаги сме потваряли, че принципът е сгрешен, а не че медикаментът е лош. Доколкото зная, ще влязат още генерични форми на лекарства. Те не бива да бъдат изключвани от списъка. Всеки пациент има своето лекарство. И изключването на лекарства от списъка означава да лишим някой пациент от медикамента му, а аз като родител знам какво означава това”, допълни Веска Събева.
Маргарита КОЛЕВА

ana_p

02 ноември изявлени на ИАЛ

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 19:57

В Агенцията по лекарствата няма постъпили съобщения за липса на ефект на лекарството "Епитрижин"

02 ноември 2006 Агенция "Фокус"

Изпълнителната агенция по лекарствата ( ИАЛ) заявява, че лекарственият продукт "Епитрижин" Актавис АД е разрешен за употреба на 29. 03. 2005 г. по реда на Закона за аптеките и лекарствата в хуманната медицина след предоставяне на всички необходими доказателства за съществена подобност, които се изискват и оценяват по еднакъв начин, както у нас, така и във всяка страна на Европейския съюз. Това се заявява в официална позиция на ИАЛ, публикувана на сайта на агенцията по повод статия във вестник “Стандарт” от 27.10.2006г относно липса на ефективност на лекарствения продукт "Епитрижин". Зад оценката на този и на всички разрешени за употреба в Република България лекарствени продукти стои авторитетът на ИАЛ и авторитетът на водещите българи клиницисти-експерти, номинирани от министъра на здравеопазването да осъществяват оценка на ефикасността на лекарствените продукти, кандидатстващи за разрешение в България.
Към момента на разрешаването в Република България, лекарственият продукт "Епитрижин" е имал вече разрешение за употреба в четири от страните на ЕС. В противоречие с направените в статията твърдения, според регистрационното досие на лекарствения продукт включително таблетирането се извършва в Исландия. В България се осъществява първичното и вторичното опаковане на готовите таблети, се посочва в позицията на ИАЛ.
До момента в ИАЛ има данни за реализация на българския пазар, възлизаща на около 15 000 опаковки. За тази немалка лекарствена експозиция с днешна дата няма нито едно съобщение за липса на ефект, а всеки дипломиран лекар знае, че липсата на ефект, особено при лекарства, предназначени за тежки и животозастрашаващи заболявания подлежи на съобщаване.
Непотвърдените с доказателства твърдения представляват риск за общественото здраве, защото унищожават изключително важното за лечебния процес доверие на пациентите и хвърлят съмнение на обслужване на интереси, различни от здравните интереси на населението на България, се посочва още в официалната позиция на ИАЛ.

ana_p

06 ноември мнение на Маргарита Грозданова

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 20:02

Маргарита Грозданова: Няма постъпили сигнали за странични ефекти след смяната на лекарството „Ламиктал” с „Епитрижин”

06.11.06 Агенция „Фокус”

В Националната здравноосигурителна каса няма постъпили никакви сигнали за странични ефекти, вследствие на смяната на медикамента „Ламиктал” с „Епитрижин” при болните от епилепсия. Това заяви в интервю за Агенция „Фокус” Маргарита Грозданова, началник отдел „Лекарствена номенклатура” към Дирекция „Лекарствена политика” на НЗОК. По думите на Грозданова законът изисква, ако има проблеми при използването на определен медикамент към Изпълнителната агенция по лекарствата да постъпят съобщения. Такива съобщения не са постъпвали. „Малко е пресилено да се твърди, че страничните реакции при някои пациенти са резултат от смяната на лекарството. Странични реакции се появяват и при „Ламиктал”. Ако се съпоставят кратките характеристики на двата продукта, неразделна част от Разрешението за употреба, издадено от ИАЛ при регистрацията им – те са абсолютно идентични, и показанията им, и страничните им реакции. Вероятно при тази смяна лекуващият лекар би трябвало да направи титриране, започване на терапията от по-малка към по-висока доза, до постигане на постоянната доза. Въпреки, че след като пациентът е приемал „Ламиктал” титрирането вече е направено”, посочи още Маргарита Грозданова. Тя допълни, че пациентите нямат основание да се притесняват от включването на генерици в списъка на здравната каса, защото това е световна практика.
Навсякъде здравноосигурителните фондове включват в списъците си генерици. Едно лекарство, след като изтече патентът му, може да се произвежда вече и от други фирми, при това на значително по-ниски цени. Съставът на генеричните лекарства е абсолютно същият като на оригиналното лекарство, което е носило патента, поясни Грозданова.
На въпрос каква е причината за смяната на „Ламиктал” с „Епитрижин” в списъка на здравната каса, Маргарита Грозданова отговори: „Документите на фирма „Глаксо”, притежател на разрешението за употреба на „Ламиктал” не бяха изрядни от юридическа гледна точка при кандидатстването. Процедурата дава възможност на фирмата в известен период от време да приведе документацията си в изправност. По незнайни причини фирма „Глаксо” не успя в този срок да се справи с документацията и по тази причина след първия етап фирмата отпадна от договарянето за включването им в лекарствената листа на здравната каса”.
Маргарита КОЛЕВА, focus-news.net

ana_p

Мнение от ana_p » 05 фев 2007 20:20

Ще продължавам да качвам събраната информация.
Някой да каже как се чувства на Епитрижин - имаше ли проблеми при смяната на лекарството?
Изобщо дайте някакви мнения защото темата се появи точно за 5 дена и после напълно изчезна - все едно не е било.
А то може наистина да не е било...

bubo

Мнение от bubo » 06 фев 2007 22:21

Добре давайте по темата аз личнос е лекувам с Trileptal
на тази терапия съм повече от година в окръжна болница гр София сменил съм доста болници като 1-ва детска,Александровска,Военна и сега окръжна при доктор Цанков(някой да сподели ако има впечатления от този доктор)
бил съм на лечение като малък с Suxilep
след това на konvusofin(Александровска)
tegretol(Военна,при един професор незнам как му бе името страшно много ме влоши)
Това е давайте,интересно ми е да пише някой като мен и да изкаже мнение как се чувства

Отговори

Върни се в “Епилепсия. Припадъци. Гърчове”