ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

Аденом на хипофизата

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

amazing123

Re: Аденом на хипофизата

Мнение от amazing123 » 29 яну 2012 20:58

Да, знам че е много важна. Аз също нямам смущения в цикъла (да чукна на дърво), но пък имам други симптоми - главоболие, замайване, гадене, виждам петна, посиняват ми ръцете и устата. Според лекаря, когато правих ЯМР тези прояви се дължат именно на аденома..и аз какво да правя, да се мъча ли?

brumba

Мнение от brumba » 29 яну 2012 21:27

Моята сестра също има аденом който произвеждаше много пролактин и този приятел се нарича пролактеном и може би сме прецедент в медицината
преди месец може би и спряха лечението което продължи около 2 години защото и се нормализираха показателите и сега се чувства добре и въпреки всичко пак ще го наблюдават няколко години такава е процедурата
А ти когато направиш тези изследвания тогава ще стане ясно какво ще ти е лечението отива се рано сутрин без да си пила кафе и естествено гладна сядаш или лягаш на кушетката пред или в кабинета и се отпускаш за около 10или 20 минути и след това то вземат пробата бъди спокойна всичко ще мине добре не предавай доброкачествен лекува се но без мъки няма да мине

amazing123

Мнение от amazing123 » 29 яну 2012 22:48

brumba, благодаря ти за прекрасните думи и за подкрепата, макар и виртуална! Имах нужда някой, които знае какво е да каже! Пожелавам ти и ти да се чувстваш добре!!! :)

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 яну 2012 17:26

интралезионна компонента
- не знам това какво е, трябва да се попита на място.

brumba

Мнение от brumba » 01 фев 2012 20:47

amazing123 здравей как вървят работите при теб

mikelitta

Мнение от mikelitta » 30 май 2012 13:47

Здравейте, родих преди 2 години, имах голям проблем с гърдите и тръгването на кърмата, така и не успях да кърмя пълноценно, спрях кърменето около 6 месец и вече две години продължавам да имам мляко по около 20-30 мл. от гърда, цедя на 10 дни като почуствам напрежение. Пих бромокриптин, но без резултат. Забелязвам, че имам често главоболие и гадене и не се чуствам добре, преди няколко дни опитах да изцедя малко мляко и от едната ми гърда потече жълто гъсто мляко примесено с кръв, много се уплаших, освен това имам и болка точно над мамилата, четох доста, тъй като сега организирам посщение при лекар и си мисля най-страшното, вероятно проблем с хипофизата или рак на гърдата знам ли, какъв лекар да посетя за начало - мамолог, ендокринолог, посъветвайте ме и ако знаете добър специалист в Пловдив, моля препоръчайте....благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 май 2012 18:27

Аз лично не мога да препоръчам в Пловдив. Мога да препоръчам ендокринолог в София.

samotnatax

Мнение от samotnatax » 08 юни 2012 14:02

Здравейте! Извинете, че се обръщам към вас просто се чувствам стресната и в безизходица. Със съмнение за аденом на хипофизата съм и чакам ЯМР.
Проблема при мен е,че имам още милион други неща и никой не може да открие резона за тях.
От 13 годишна имам нарушен цикъл и пия ДИАНЕ 35 като след всяка една почивка и нов блистер качвах по около 15-20 килограма.
Тази година претърпях тежко мозъчно сътресение, след което започнах обиколките по кабинетите. Започна кървене от носа обилно и повторни замайвания, болка в главата и загуба на памет,
На изследванията се забеляза хормонална нарушеност и лежах в инсистута по ендокринология където излязох с ред диагнози/диабет, метаболитен синдром, обс. диабетна невропатия, артериална хипертония гр.2, субклиничен хипотиредизъм, киста и посттравматична енцефалопатия./
Вече 3ти месец нямам цикъл, имам постоянни световъртежи, болка в главата и никаква преценка за разстояние.
СУЕ 30, Хемоглобин 141, АЛАТ 143,5, АСАТ 145,4, ГГТ - 91,7, ТСХ - 4, Тестостерон - 5,6, 17 ОН прогестр. 3,8 + високо очно налягане с глаукома ...
Намериха и някакво одебеляване на стена на снимка от скенера.

След всичко това изобщо не съм наясно какво търсят и не знам какво може да казват тези изследвания.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 юни 2012 20:42

От това, което споменавате има данни за нарушена чернодробна функция, това уточнено ли е или попада в рамките на метаболитния синдром?

didonu

Мнение от didonu » 23 юни 2012 14:16

Добър ден д-р Цончев.Искам да попитам дали мога да открия неврохирург които да ме оперира от аденом на хипофизата без да ми иска пари за операцията.Парите били уж за избор на екип или уж за консумативи а аз доколкото знам операцията е по клинична пътека изцяло към здравната каса.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юни 2012 21:48

Труден въпрос. Според мен трябва да проверите на различните възможни места и да видите къде какво ще искат.

didonu

Мнение от didonu » 26 юни 2012 21:34

Д-р Цончев обръщам се към вас ако може да кажете има ли влошаване от единият до другия МРТ. При първия е написано така-Нормално широки субарахноидни пространства.Мозъчният паренхим е с непроменен сигнален интензитет.Вентрикулна система е с нормални размери.Киста на пинеалната жлеза с размери 7/10мм.Турско седло-с нормална големина гладки очертания без данни за остеолитични промени.Хипофизата е с уголемени размери конвексна деформация на диафрагмата на турското седлои избутване на инфундибулума на жлезата напред и наляво от сагиталната равнина.Описаните промени са за сметка на трайно хиперинтезна както на нативните така също и на постконтрасните Т1-образи неправилна по форма зона в областта на неврохипофизата.Не се установи видима промяня на сигнала след аплицирането на контрастна материя.Същата зона е безсигнална на Т2-образите и с интермедиерен сигнален интензитет на tirm- образите.Уголемената хипофиза проминира в супраселарната цистерна и компримира оптична хиазма.Заключение-Киста на пинеалната жлеза.Описаната хипофизарна находка е суспектна за хематом в областта на неврохипофизата.Втория МРТ е-При контролното МРТ изследване не се установяват патологични-интензни фокуси в мозъчния паренхим супра и инфратенториално.Не се визуализира находка суспектна за глиоза в хипокампусите на коронарните срезове.Вентрикулната система е със запазени размери.Нормално изобразяване на мозъчните гънки и бразди.Неразширени арахноидни пространства и мозъчни системи.Нормална съдова архитектоника.Персистира киста в областта на пинеалната жлеза без динамика в размерите.В селарната област персистира уголемената хипофиза с конвексни горни очертания и наличие на нискосигнална Т2 и високосигнална в Т1 зона дорзобазално в структурата без динамика в размерите и разположението.Инфундибулума е скъсен и изместен в ляво.Заключение-МРТ находката в хипофизата кореспондира с апоплексия.Киста на пинеалната жлеза.Без динамика от предходното изследване.Всички други изследвания са ми в норма.Имам симптоми-постоянен световъртеж постоянно главоболие и вариращо кръвно.Моля за съвет дали трябва да се оперирам. Мненията на двама неврохирурзи е различно.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 юни 2012 14:25

Няма някаква динамика във времето според тези заключения. Решението дали да се оперирате или не следва да вземете вие, след съответните консултации с неврохирурзите, зависи - ако симптомите се влошават, трябва да се мисли за операция, но също трябва да се вземе предвид и възможната прогресия на аденома, така, че може да се говори и с ендокринолог.

rosi4ka88

Мнение от rosi4ka88 » 24 юли 2012 18:43

Здравейте д-р Цончев! От 2 години имам висок пролактин и след ЯМР е установен микроаденом 5мм. Изписаха ми бромокриптин, но не ми действаше добре. Казаха ми и че няма да мога да имам деца. Миналата година ми изписаха достинекс-по-добър вариант било, но и от него ми беше зле. Почти не съм пила и двете лекарства. Успях да забременея за радост, лекарката настояваше да пия достинекса, но аз го спрях, така пишеше и в листовката, за което не съжалявам. Сега имам прекрасно дете. Но...все още нямам цикъл, което не е нормално, отново си направих ЯМР и пак аденома беше 5мм, а пролактина ми завишен 10 пъти. Дали има вариант за възстановяване и какъв, след като не се чувствам добре от тези лекарства, а иначе като симптоми имам главоболие, отпадналост и нервност. Благодаря предварително!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юли 2012 15:30

Няма как да отговоря на такива въпроси, не съм специалист, добре е да се вземе мнението на ендокринолозите.

Отговори

Върни се в “ДРУГИ заболявания”