Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Въпреки че методът е по-съвременен и нетравматичен
Спящият мозък може да изпълнява задачи
Съдържа важни хранителни вещества
реклама

Аденом на хипофизата

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

Аденом на хипофизата

Мнениеот dessig » 13 Сеп 2008 21:52

Здравейте,
След направена снимка на главата и съмнения за увеличена хипофиза, днес бях на ЯМР и заключението е че имам аденом на хипофизата. В понеделник ми предстоят хормонални изследвания. До тук стигнах след оплаквания като гадене, виене на свят, главоболие, замайване, безсънние. Родих преди 1г. и 8 месеца, спрях къременто преди година. Но имам секрет от гърдите (бял като коластра). Цикълът ми също е променен в сравнение с преди да забременея. Сега е доста оскъден и като времетраене и като количество (преди беше точно обратното). Съмненията са за пролактином (дано не бъркам поняието), при което се провежда лечение с медикаменти. Сега започва да ме обзема паника, защото имах глупостта да се ровя из нета и да се натъкна на това че ако хормоните са добре при наличие на аденом, то той се отстранява оперативно. Какво мога да очаквам според вас от хормоналните изследвания при тези мои оплаквания? Благодаря ви предварително.
dessig

Re: Аденом на хипофизата

Мнениеот Мила » 13 Сеп 2008 22:34

Описаните от Вас симптоми наистина много проличат на пролактином - хипофизарен аденом, произвеждащ прекомерно пролактин. Твърде вероятно е в този случай да има и хормонални нарушения. Но както се казва винаги в медицината 2 и 2 рядко е 4. Така че най-добре изчакайте и не си правете прибързани заключения.
Самата оперативна интервенция представлява премахване на аденома през носа и понякога е предпочитан метод в сравнение с медикаментозната терапия.
Мила

Мнениеот dessig » 15 Сеп 2008 17:29

Благодаря ви за отговора,
направиха ми хормоналните изследвания и всичко е в норма - TSH 1,52 (0,27-4,2); свободен T4 12,24 (9,3-17); Prolaktin 330 (127-637); STH 5,6 (0,06-5). Следващия час при ендокринолога ми е чак в сряда следобед и до тогава ще се побъркам. какво значи тогава денома при нормални хормони? Как се лекува? И може ли на него да се дъжат в такъв случай виенето на сят и главоболието? Благодаря ви!
dessig

Мнениеот Мила » 15 Сеп 2008 18:09

Главоболието и виенето на свят най-вероятно се дължат именно на хипофизарния аденом. Причината за възникването им е, че това образувание притиска околните тъкани и води до появата на болковия синдром.
По отношение на нормалните изследвания за съжаление не мога да Ви кажа много. Аз също продължавам да се чудя възможно ли е понякога да има хормонално нарушение при нормални хормонални нива. Част от ендокринолозите ми отговарят, че това е напълно възможно. Причината била в изключително фината ендокринна регулация, т.е. минимален хормонален дисбаланс (такъв, който дори лабораторно не се установява) води до значими промени в организма.
Или казано накратко, все още има доста въпросителни в медицинската наука.....
Мила

Мнениеот TOSHKITO » 16 Сеп 2008 15:04

Здравете, през 2006 се оперирах от съштото в София "Медицинска академия" там са най-добрите. Симптоми-високо кръвно,главоболие, червени очи, изпотяване. ЯМР-3,5см аденом,разтежен хормон в пъти над нормата. Операцията мина перфектно,без усложнеие. След 2месеца бях на работа. Сега,на последния контролен открих,че имам нисък ТЕСТОСТЕРОН! Това се корегира с медикаменти. Сега търся тестостерон с по продължително деиствие... Ако се стигне до операция,не се страхуваи! По-добре ,да не знаеш за усложненията който могат да възникнат. Мисли само позитивно.
TOSHKITO

Мнениеот n__n » 16 Сеп 2008 20:46

хора кажете кои хормони се изследват и водят към диагнозата, разбира се с ямр находка. Сега TOSHKITO казва растежен хормон, най-известно е пролактин за пролактином, някъде ставаше на въпрос за "кортизол +ACTH +17 alfa oh progesteron" и др.
n__n

Мнениеот n__n » 16 Сеп 2008 20:53

TOSHKITO, знаем по традиция че жизненоважните операции са по здравна каса, но лечебниците имат законово право да дописват суми за плащане от пациента..като консумативи и т.н., които никой точно не знае от къде се формират като няма пазарна рамка. Каква беше твоята сметка, тоест колко ти е по здравната каса операцията и лечението и колко доплащане. Разкажи повече подробности около лечението ти.
n__n

Мнениеот д-р Цончев » 17 Сеп 2008 16:46

:? По отношение на сумите за плащане в болниците - преди седмица направих грубо (+-100лв) изчисление на леглоден за пациентите минали през реанимацията в която работя - сметката излезе над 1500 лв. на ден. С това не искам да защитавам когото и да е а да придобиете представа за какво става въпрос. Една пътека плащана от здравната каса достига до 1000 - 2000 лв. като цяло, за целия болничен престой, а аз имам пациенти които се лекуват по над 20 дни.... къде му излиза сметката.
д-р Цончев

Мнениеот TOSHKITO » 17 Сеп 2008 21:17

Здравейте, след няколкко дни ще дам повече информация. утре пътувам..... по здравна каса моята операция,излезна безплатно ,само такса на легло за предстой в болницата.
TOSHKITO

Мнениеот n__n » 18 Сеп 2008 13:55

мойте почитания ;) д-р Цончев, аз съм пропуснала коя е вашата специалност.
Иначе темата с доплащанията е доста болезнена, защото така "на тъмно" формиране на цените в кавички за консумативи абсолютно правят невъзможен достъпа на болшенството хора до лечение. най ярък пример е пирони и планки в травматология, една и съща комбинация на двама пациента е над 5 пъти различна...Поне в коремна хирургия досега не съм чувала голями надувания и дано не ми се налага да ползвам и чувам, например лапароскопска операция на жлъчен мехур доплащане над 600лв. трябва да има ред в тези цени, необяснимо е за мен планка и 2 пирона да се предлагат за 1600лв за пенсионер...ако ще от злато да са. В магазина всички отиваме и четем една цена на сиренето, предполага се че плащаме данъци едни и същи за "здравно обслужване", ако не...да минем изцяло на доброволни застраховки а не задължителен процент здравен данък.
Все пак да не се много разсейваме, чакам си подробностите по "аденом на хипофиза" от TOSHKITO и всеки друг желаещ да сподели. стъпки в диагностицирането, етапи и избор на лечение, перспективи.
n__n

Мнениеот dessig » 18 Сеп 2008 21:24

Здравейте,
моето главоболие продължава, диагностицирането също. Следва изследването на още хормони. Ендокриноложката сега ми е пуснала за прогестерон, който се изследвал на 23-тия ден от цикъла, FSH и ZH на 5 до 7 ден. Но каза че ако нямам хормонални нарушения следват ежегодни профилактични прегледи без приемането на медикаменти. Което е ок, но притеснителното е че аз не се чувствам добре, а според нея това неразположение не може да е от аденома. Ходих и на очен - параметри, напречение, дъна. Само в периферното има дискретни промени. Вече не знам какво да мисля. Споделете вашите симптоми и как стигната до диагноза и причината за тях. Вече не знам на какви лекари да ходя.
dessig

Мнениеот nina74 » 24 Сеп 2008 16:03

ЗДРАВЕЙТЕ!АЗ ИМАМ ДОКАЗАН ПИКОАДЕНОМ /3ММ/НА ХИПОФИЗАТА !СТОЙНОСТИТЕ НА ХОРМОНИТЕ СА МИ В ГРАНИЦА ВКЛЮЧИТЕЛНО И ПРОЛАКТИНА!МОЯТА ЕНДОКРИНОЛОЖКА МИ ПРЕДПИСА ПАРЛОДЕЛ/БРОМОКРЕПТИН/ ,КАТО ИЗКАЗА МНЕНИЕ,ЧЕ ЛЕЧЕНИЕТО ЩЕ НАМАЛИ АДЕНОМА.НО КАТО ПРОЧЕТОХ БРОШУРКАТА НА ЛЕКАРСТВОТО МИ НАСТРЪХНА КОСАТА!МНОГО СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ!А И ЧЕСТНО КАЗАНЕ СЕ СЪМНЯВАМ ДА СЕ НАМАЛЯТ РАЗМЕРИТЕ!ТОВА НИКЪДЕ НЕ ГО ПРОЧЕТОХ ВЪВ ФОРУМИТЕ!КАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ ?СБЛЪСКВАЛИ ЛИ СТЕ СЕ С ТАКЪВ ПРОБЛЕМ?
nina74

Мнениеот Pufa » 17 Фев 2009 12:46

zdraveite az imam adenom na xipofizata ot 2007 g be6e 6mm sega e 3mm piq bromokriptin i se 4yvsvam mnogo dobre

;
Pufa

Мнениеот dobrina.angelova » 26 Фев 2009 17:37

moqt adenom predi operaciqta uj be6e 5mm,a sled operaciqta kazaha 4e e 11mm.Magnitniq rezonans mi napraviha na 30.10.2008g,aoperaciqta be6e na 21.02.2009g.prez vremeto predi operaciata pih dostinex.ne samo,4e ne e namalql,no dori e porasnal.i pritiskal hipotalamusa.bolkite bqha strashni ne,4e sega nqmam bolki,no pone sa 4oveshki.ve4e mina mesec otkakto me izpisaha.
dobrina.angelova

Мнениеот davlbo » 04 Юли 2009 23:57

Здравейте,мой близък има аденом на хипофизата 4,5см и в понеделник ще го оперират.Опасна ли е операцията?Какъв е рискът?Той е само на 33г.
davlbo

Следваща

Назад към ДРУГИ заболявания