ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

Много ниски стойности на желязото - моля за консултация!

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

Чуденка

Много ниски стойности на желязото - моля за консултация!

Мнение от Чуденка » 22 юли 2017 20:08

Здравейте,
Нуждая се от консултация с хематолог или специалист, който може да помогне.
На 48 години съм. Преди 2 години се оказа, че имам желязодефицитна анемия.
Предположиха, че причината е в миомата (на краче), която действително предизвиква ежемесечни силни кръвотечения.
Хемоглобинът ми беше 76 :shock:, чувствах постоянна слабост, умора в мускулите на краката, задъхване и световъртежи. Приключих с вегетарианството и започнах да ям месо и да вземам желязо на таблетки - Малтофер.
След 1 година хемоглобинът ми беше вече 130, а желязото 6.6, но продължих да не се чувствам добре. Положението се утежни и от откриването на камъни в жлъчката, които наложиха ограничение на някои храни, които пък са необходими за анемията.
Затова от Нова година спрях да вземам желязо. В началото ми беше трудно, но постепенно усещането за умора изчезна и от 2 месеца се чувствам в добра форма. Реших, че тялото някак си се е справило само с проблема.
Вчера реших да си направя отново кръвни изследвания, за да потвърдят доброто ми състояние, но останах ужасена от резултатите:

Желязо - 1.9 реф.(10.7-32.2) :shock:
ЖСК - 80 реф.(44-72)
Хемоглобин - 103 реф.(120-165)
Хематокрит - 34 реф.(35-49)
МСV - 68 реф.(80-96)
МСH - 20.6 реф.(27-32)
RDW-CV - 17.3 реф.(11-15)
PDW - 18.2 реф.(9-17)
Останалите показатели: левкоцити, еритроцити, глюкоза, холестерол, Б12, триглицериди са в нормата.

Имам няколко въпроса към лекар-специалист:
1. Налага ли се да правя гастроскопия и колоноскопия, при положение че нямам проблеми със стомаха, с изхождането, няма кръв в изпражненията (освен много рядко слуз), няма запек или диария?...
2. Възможно ли е причината за анемията да е хеликобактер? (в последните изследвания тестът е положителен 4 > 1.1)? А от някаква тения, въпреки че фекалният тест е отрицателен?
3. Какво означава ниски стойности на желязото, а нормални стойности на хемоглобина в кръвните изследвания?
4. Как е възможно при тези ниски стойности на желязото и хемоглобина да се чувствам в добра форма?
5. Възможно ли е тялото постепенно да привикне към понижени стойности на желязото?

Предварително благодаря за отговорите!

д-р Цончев

Re: Много ниски стойности на желязото - моля за консултация!

Мнение от д-р Цончев » 25 юли 2017 21:53

Възможно е организмът до известна степен да се адаптира към ниските стойности на желязото и хемоглобина. Във вашия случай обаче е добреда продължитет със железнитепрепарати.

Отговори

Върни се в “ДРУГИ заболявания”