Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Сред исканията е оптимизирането на бюджета
В момента над 1200 българи чакат за нов орган
И лечимо ли е това състояние
реклама

Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Мнениеот violota » 06 Юли 2009 19:41

Здравейте.От 20-тина дни не се чувствам добре,което се изразява в премалявания,прилошавания и много ниско кръвно .Не обръщах много внимание тъй като си казвах от кръвното ще е.До сега не съм лежала в болници,не съм пила все още нито аналгин,нито аспирин.През годините понякога ми се е налагало да пия антибиотик при вирусни истории.С две думи казано не съм имала никакви здравословни проблеми.През изминалата нощ имах задушаване и силни болки в сърдечната област.Днес посетих личния си лекар,след като чу сърцето ми,ми направи кардиограма.Не ми обясни много за нея,каза само че сърцето е почнало да се обажда.Приписвам кардиограмата по долу с точност:

Сърд честота .................... 81 у/м
PR инт. ......................146 m/s
QRS продълж. ...................80 m/s
QT/QTs инт. ......................384/422 m/s
P/QRS/T ос .......................73/-41/ 61
RV5/SV1 усил .....................0.780/ 0.325 mV
RV5+SV1 усил .....................1.105 mV

1100 Синусов ритъм
1102 Синусова аритмия
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2. съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
7200 Анормално ляво отклонение на оста[QRS oc < -30]
9130 ** гранична ЕКГ **

Много моля,ако е възможно лекар да ми обясни какво означава кардиограмата,това временно изменение на нервна почва ли е или заболяване на сърцето и какво трябва да се направи?
Благодаря предварително за отговора.
violota

Re: Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Мнениеот д-р Цончев » 07 Юли 2009 17:42

Хипертония имате ли?
д-р Цончев

Мнениеот violota » 07 Юли 2009 18:20

Д-р Цончев никога не съм имала високо кръвно,винаги съм била с ниско 90/60,а напоследък от както ми е зле е още по ниско.
violota

Мнениеот д-р Цончев » 09 Юли 2009 21:45

1100 Синусов ритъм
1102 Синусова аритмия

Тези две заключения си противоречат взаимно. Следва да проверите - има ли или няма аритмия.
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 26 Авг 2010 21:29

Здравейте! На 35 год съм.Повече от седмица не ми е добре. Чувствам изтръпване на лява ръка и крак, понякога засяга и лицевата част, което продължава с часове или цял ден. Правиха ми кардиограма, която показа:
Сърд честота .................... 87 у/м
PR инт. ......................162 m/s
QRS продълж. ...................96 m/s
QT/QTs инт. ......................362/406 m/s
P/QRS/T ос .......................78/71/ 46
RV5/SV1 усил ....................1.320/ 0.650 mV
RV5+SV1 усил .....................1.970 mV
1100 Синусов ритъм
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2. съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
9130 ** гранична ЕКГ **

Личната ми лекарка е в отпуск. Заместващият я лекар ми обясни, че съм настинала, да пия аулин и ако спя на отворен прозорец е от там. Наистина имам лека хрема и кашлица, но симптомите започнаха преди да настина.
С Хашимото съм и хормоните ми много варират от хипо в хиперфункция. Не съм хипертоничка. Кръвното ми винаги е било 90-60, а на периоди и по-ниско. През последните месеци се повишава леко до 115-80 на моменти. Може ли да е настъпило увреждане на сърцето в резултат на Хашимотото? Пушачка съм. Може ли някой да ми обясни какво точно показват резултатите от кардиограмата.
Реших да си сравня кардиограмата с предходни. Открих 2 разлики във V1 и V2:след "векорите"- като чавка изглеждат /не знам как се наричат/- липсват "+вълнички", а върви почти права линия и преди следващата чавка има "-вълничка", която подразбирам, че е правилно да я има. Обясних го абсурдно, но вече трудно започнах да вярвам на всеки лекар.
Моля, който има някаква представа да се включи.
Благодаря!
RIBA

Мнениеот д-р Цончев » 27 Авг 2010 17:30

нА КАРДИОГРАМАТА НЯМА НЕЩО ПАТОЛОГИЧНО.
Какви са ви оплакванията?
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 27 Авг 2010 22:18

Благодаря Ви д-р Цончев за успокоениет
Олакванията ми са: чувствам изстръпване на лява ръка и крак, най-силно изразено в пръстите, китката и глезена. Усещане за понижена чувствителност на кожата най-силно изразена по дланта и ходилото и по-слабо по крайниците. На няколко пъти ми се схваща и лявата лицева част- изстръпване на най-вече в областта на ставната връзка и бузата. В лявото слепоочие пулсираща болка-такава мигренозна болка ми се появи за първи път през зимата. Като се притесня от тези симптоми, изпадам в състояние на паника и усещанията се засилват до такава степен, че ми се схваща целият крак и от вътрешната част на бедреният мускул се появяват дълбоки бодежи като от игла. Прилошава ми и започват да ми се потят дланите. Така се чувствам от 18.08 като вечер се засилват симптомите. От 15.08 сама си намалих дозата на Л-тироксин от 25мг на 12мг, тъй като с тази доза влазох за кратко време в норма/ от ТСН 11.56 за 5 седмици спадна на 3.98 при референтни 0.27-4.20/. От 22.08 отново започнах да хия по 25мг, помислих си, че от това може да не ми е добре. От 20 дни имам и постоянни болки в млечните жлези. На 23.08 ми дойде месечният цикъл - изпреварил с 9 дни термина. На няколко пъти чувствам и тежест в гърдите и затруднено дишане - описвам го: все едно върху гръдната кост и от двете и страни има сложена тежест, която ме притиска.
Забелязяля съм, че от 1 год насам в пулсът ми на моменти има прескачане. През интервал от 40-50 удара един се забавя във времето, или липсва все едно. тогава пак не се чувствам добре.
Благодаря Ви!
RIBA

Мнениеот д-р Цончев » 28 Авг 2010 22:55

На ДЕКГ тези прескачания на сърцето не са "засечени". Такива се приемат за патологични когато надвишат определен брой през деня, като това обикновено се установява с поставянето на холтер за продължително мониториране на сърдечната дейност. Останалите Ви оплаквания са доста разнообразни, като в случая според мен е добре да се проведе и консултация с невролог, а ако той намери за удачно да се проведат и допълнителни изследвания.
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 28 Авг 2010 23:14

Благодаря ви! Ще посетя невролог.
RIBA

Мнениеот katerina spasova » 06 Окт 2010 15:23

Здравейте, на 39 години съм и от известно време имам здравословни проблеми, които от две седмици насам се задълбочиха. Работя като учител и по поровин ден изкарвам права на крак, а останалата половина от времето си прекарвам предимно на компютър, приведена напред. От няколко месеца започнаха да ми изтръпват пръстите на двете ръце, най- често последните два, но понякога всички. През весец август стоях и доста на течение, а така се случи, че спах и на неудобно легло и се събуждах с болки по целия гръбнак. Получавах чести пробождания в ляво, понякога и в дясно в гръдния кош. Преди две седмици нещата се влошиха. Започна да ми се вие свят, получих силно пристягане в лявата половина на гръдния кош, болки в ляната плешка. Стигна се дотам, че дори взех нитроглицерин, от който само получих замайване за кратко. Личната ми лекарка ме прати на невролог и след преглед ми бе поставена диагноза" Увреждане на брахиален плексус" и съмнения за радикулит и спондилоза. Беше ми назначено едноседмична терапия с профенид и милгама(инжекции) и веднъж на 7 дни- дипрофос, а също и 2 на ден мидокалм. На втората седмица от инжекциите остана само дипрофоса, три дни пих по 3 таблетки волтарен, а после по 1 на ден в следващите 4 дни и милгама по три пъти на ден, както и продължиф с мидокалма. Този понеделник ми сложиха трета инжекция диплофос и сега съм само на милгама и мидокалм по два пъти на ден. Трябва да ходя и на физиотерапия. Основната част от оплакванията отшюмяха, но все още имам парене в гръдната кост, сега като че ли се изтегли по вдясно. Винаги, когато се появи това парене усещам и притискане в гръбначния стълб - по оста. При пипане гръдната кост е болезнена, болезнени са и ребрата и мускулите. Лявата ми ръка продължава да изтръпва, боли ме и кръста и то доста. И там болката е пареща и нищо не облекчава тези болки, които макар че не са така силни са почти постоянни. Изчезват за известно време, когато полежа за час, но когато тръгна и особено когато стоя изправена това парене в търдите и прискане отзат в гръбначния стълб се появява. Понякога имам чувството, че пулса ми се качва в гърлото и започвам да се задушавам. Понякога имам пробождания в сърцето, които повече приличат на скубане и са като че ли във върха на сърцето. Най- много ме притеснява паренето в гръдната кост. Нямам високо кръвно налягане, напротив- дори е сравнително ниско. Днес при личния лекар ми направиха кардиограма. След като видя резултатите, личната лекарка каза, че засега няма зашо да се притеснява, да продължавам с валидола, който ми препоръча преди две седмици и евентуално, ако не отшуми щяла да ме прати при кардиолог, защото и според нея както и според невроложката ставало въпрос за невралгия. Моля да ми кажете и вие мнението си. Ето ги и данните от кардиограмата:

Сърд. честота- 90у/м
PR инт - 146ms
QRS продълж.- 96ms
QT/QTc инт- 380/ 427ms
P/ QRS/ T oc 50/ 37/ 15
RV5/SV1 усил 1.095/0.550mV
RV5+SV1 усил 1.645mV

1100 Синусов ритъм
4164 Т- вълна анормалност, вероятна предна исхемия
0102 НАЛИЦЕ АРТЕФАКТ
9150 анормална ЕКГ
Трябва ли да се притеснявам? Благодаря предварително
katerina spasova

Мнениеот д-р Цончев » 08 Окт 2010 15:55

Според тези данни аз лично не мога да направя някакво заключение. По принцип трябва да се гледа кардиограмата от специалист, като графика, не толкова като стойности измерени от електрокардиографа.
д-р Цончев

Мнениеот katerina spasova » 08 Окт 2010 16:37

Благодаря Ви!
katerina spasova

Мнениеот Kutina » 25 Окт 2010 19:37

Сърдечна честота ........... 73 у/м
PR инт. .... 154 ms
QRS продълж. .... 84ms
QT/QTc инт. ...... 368/393 мс
P/QRS/T ос. ..... 61/64/39
RV5/SV1 усил .. 1.765/ 1.220 mV
RV5+SV1 усил 2.985 mV

1100 Синусов ритъм
1108 Подчертана синусова аритмия
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2 съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
9130 ** гранична ЕКГ **

Има ли нещо от което и аз трябва да се притеснявам? Благодаря ви предварително..
Kutina

Мнениеот д-р Цончев » 25 Окт 2010 21:13

Пак казвам - от изписаното на кардиограмата от апарата не може да се направи заключение за каквото и да е - кардиограмата се разчита от кардиолог.
д-р Цончев

Мнениеот shada » 14 Яну 2011 16:42

Здравейте! Днес правих ЕКГ при личния лекар. Каза, че не е добре и трябва консултация с кардиолог. Напрегнато ми е и искам информация по-рано. Д-р Цончев, моля ви, ако може да ми кажете какво значат следните редове на края на кардиограмата. Трябва ли да се притеснявам ...

unspecific intraventricular conduction defect
wpw syndrome type b
abnormal ecg
sinus rythm
shada

Следваща

Назад към ДРУГИ заболявания