Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Или как се формират мазнините по корема
Трябва да се изготви стратегия...
Това предлагат от новосформираната партия АБВ
Има три основни вида вкусови рецептори
реклама

Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Мнениеот violota » 06 Юли 2009 19:41

Здравейте.От 20-тина дни не се чувствам добре,което се изразява в премалявания,прилошавания и много ниско кръвно .Не обръщах много внимание тъй като си казвах от кръвното ще е.До сега не съм лежала в болници,не съм пила все още нито аналгин,нито аспирин.През годините понякога ми се е налагало да пия антибиотик при вирусни истории.С две думи казано не съм имала никакви здравословни проблеми.През изминалата нощ имах задушаване и силни болки в сърдечната област.Днес посетих личния си лекар,след като чу сърцето ми,ми направи кардиограма.Не ми обясни много за нея,каза само че сърцето е почнало да се обажда.Приписвам кардиограмата по долу с точност:

Сърд честота .................... 81 у/м
PR инт. ......................146 m/s
QRS продълж. ...................80 m/s
QT/QTs инт. ......................384/422 m/s
P/QRS/T ос .......................73/-41/ 61
RV5/SV1 усил .....................0.780/ 0.325 mV
RV5+SV1 усил .....................1.105 mV

1100 Синусов ритъм
1102 Синусова аритмия
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2. съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
7200 Анормално ляво отклонение на оста[QRS oc < -30]
9130 ** гранична ЕКГ **

Много моля,ако е възможно лекар да ми обясни какво означава кардиограмата,това временно изменение на нервна почва ли е или заболяване на сърцето и какво трябва да се направи?
Благодаря предварително за отговора.
violota

Re: Моля за помощ за разчитане кардиограма от лекар

Мнениеот д-р Цончев » 07 Юли 2009 17:42

Хипертония имате ли?
д-р Цончев

Мнениеот violota » 07 Юли 2009 18:20

Д-р Цончев никога не съм имала високо кръвно,винаги съм била с ниско 90/60,а напоследък от както ми е зле е още по ниско.
violota

Мнениеот д-р Цончев » 09 Юли 2009 21:45

1100 Синусов ритъм
1102 Синусова аритмия

Тези две заключения си противоречат взаимно. Следва да проверите - има ли или няма аритмия.
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 26 Авг 2010 21:29

Здравейте! На 35 год съм.Повече от седмица не ми е добре. Чувствам изтръпване на лява ръка и крак, понякога засяга и лицевата част, което продължава с часове или цял ден. Правиха ми кардиограма, която показа:
Сърд честота .................... 87 у/м
PR инт. ......................162 m/s
QRS продълж. ...................96 m/s
QT/QTs инт. ......................362/406 m/s
P/QRS/T ос .......................78/71/ 46
RV5/SV1 усил ....................1.320/ 0.650 mV
RV5+SV1 усил .....................1.970 mV
1100 Синусов ритъм
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2. съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
9130 ** гранична ЕКГ **

Личната ми лекарка е в отпуск. Заместващият я лекар ми обясни, че съм настинала, да пия аулин и ако спя на отворен прозорец е от там. Наистина имам лека хрема и кашлица, но симптомите започнаха преди да настина.
С Хашимото съм и хормоните ми много варират от хипо в хиперфункция. Не съм хипертоничка. Кръвното ми винаги е било 90-60, а на периоди и по-ниско. През последните месеци се повишава леко до 115-80 на моменти. Може ли да е настъпило увреждане на сърцето в резултат на Хашимотото? Пушачка съм. Може ли някой да ми обясни какво точно показват резултатите от кардиограмата.
Реших да си сравня кардиограмата с предходни. Открих 2 разлики във V1 и V2:след "векорите"- като чавка изглеждат /не знам как се наричат/- липсват "+вълнички", а върви почти права линия и преди следващата чавка има "-вълничка", която подразбирам, че е правилно да я има. Обясних го абсурдно, но вече трудно започнах да вярвам на всеки лекар.
Моля, който има някаква представа да се включи.
Благодаря!
RIBA

Мнениеот д-р Цончев » 27 Авг 2010 17:30

нА КАРДИОГРАМАТА НЯМА НЕЩО ПАТОЛОГИЧНО.
Какви са ви оплакванията?
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 27 Авг 2010 22:18

Благодаря Ви д-р Цончев за успокоениет
Олакванията ми са: чувствам изстръпване на лява ръка и крак, най-силно изразено в пръстите, китката и глезена. Усещане за понижена чувствителност на кожата най-силно изразена по дланта и ходилото и по-слабо по крайниците. На няколко пъти ми се схваща и лявата лицева част- изстръпване на най-вече в областта на ставната връзка и бузата. В лявото слепоочие пулсираща болка-такава мигренозна болка ми се появи за първи път през зимата. Като се притесня от тези симптоми, изпадам в състояние на паника и усещанията се засилват до такава степен, че ми се схваща целият крак и от вътрешната част на бедреният мускул се появяват дълбоки бодежи като от игла. Прилошава ми и започват да ми се потят дланите. Така се чувствам от 18.08 като вечер се засилват симптомите. От 15.08 сама си намалих дозата на Л-тироксин от 25мг на 12мг, тъй като с тази доза влазох за кратко време в норма/ от ТСН 11.56 за 5 седмици спадна на 3.98 при референтни 0.27-4.20/. От 22.08 отново започнах да хия по 25мг, помислих си, че от това може да не ми е добре. От 20 дни имам и постоянни болки в млечните жлези. На 23.08 ми дойде месечният цикъл - изпреварил с 9 дни термина. На няколко пъти чувствам и тежест в гърдите и затруднено дишане - описвам го: все едно върху гръдната кост и от двете и страни има сложена тежест, която ме притиска.
Забелязяля съм, че от 1 год насам в пулсът ми на моменти има прескачане. През интервал от 40-50 удара един се забавя във времето, или липсва все едно. тогава пак не се чувствам добре.
Благодаря Ви!
RIBA

Мнениеот д-р Цончев » 28 Авг 2010 22:55

На ДЕКГ тези прескачания на сърцето не са "засечени". Такива се приемат за патологични когато надвишат определен брой през деня, като това обикновено се установява с поставянето на холтер за продължително мониториране на сърдечната дейност. Останалите Ви оплаквания са доста разнообразни, като в случая според мен е добре да се проведе и консултация с невролог, а ако той намери за удачно да се проведат и допълнителни изследвания.
д-р Цончев

Мнениеот RIBA » 28 Авг 2010 23:14

Благодаря ви! Ще посетя невролог.
RIBA

Мнениеот katerina spasova » 06 Окт 2010 15:23

Здравейте, на 39 години съм и от известно време имам здравословни проблеми, които от две седмици насам се задълбочиха. Работя като учител и по поровин ден изкарвам права на крак, а останалата половина от времето си прекарвам предимно на компютър, приведена напред. От няколко месеца започнаха да ми изтръпват пръстите на двете ръце, най- често последните два, но понякога всички. През весец август стоях и доста на течение, а така се случи, че спах и на неудобно легло и се събуждах с болки по целия гръбнак. Получавах чести пробождания в ляво, понякога и в дясно в гръдния кош. Преди две седмици нещата се влошиха. Започна да ми се вие свят, получих силно пристягане в лявата половина на гръдния кош, болки в ляната плешка. Стигна се дотам, че дори взех нитроглицерин, от който само получих замайване за кратко. Личната ми лекарка ме прати на невролог и след преглед ми бе поставена диагноза" Увреждане на брахиален плексус" и съмнения за радикулит и спондилоза. Беше ми назначено едноседмична терапия с профенид и милгама(инжекции) и веднъж на 7 дни- дипрофос, а също и 2 на ден мидокалм. На втората седмица от инжекциите остана само дипрофоса, три дни пих по 3 таблетки волтарен, а после по 1 на ден в следващите 4 дни и милгама по три пъти на ден, както и продължиф с мидокалма. Този понеделник ми сложиха трета инжекция диплофос и сега съм само на милгама и мидокалм по два пъти на ден. Трябва да ходя и на физиотерапия. Основната част от оплакванията отшюмяха, но все още имам парене в гръдната кост, сега като че ли се изтегли по вдясно. Винаги, когато се появи това парене усещам и притискане в гръбначния стълб - по оста. При пипане гръдната кост е болезнена, болезнени са и ребрата и мускулите. Лявата ми ръка продължава да изтръпва, боли ме и кръста и то доста. И там болката е пареща и нищо не облекчава тези болки, които макар че не са така силни са почти постоянни. Изчезват за известно време, когато полежа за час, но когато тръгна и особено когато стоя изправена това парене в търдите и прискане отзат в гръбначния стълб се появява. Понякога имам чувството, че пулса ми се качва в гърлото и започвам да се задушавам. Понякога имам пробождания в сърцето, които повече приличат на скубане и са като че ли във върха на сърцето. Най- много ме притеснява паренето в гръдната кост. Нямам високо кръвно налягане, напротив- дори е сравнително ниско. Днес при личния лекар ми направиха кардиограма. След като видя резултатите, личната лекарка каза, че засега няма зашо да се притеснява, да продължавам с валидола, който ми препоръча преди две седмици и евентуално, ако не отшуми щяла да ме прати при кардиолог, защото и според нея както и според невроложката ставало въпрос за невралгия. Моля да ми кажете и вие мнението си. Ето ги и данните от кардиограмата:

Сърд. честота- 90у/м
PR инт - 146ms
QRS продълж.- 96ms
QT/QTc инт- 380/ 427ms
P/ QRS/ T oc 50/ 37/ 15
RV5/SV1 усил 1.095/0.550mV
RV5+SV1 усил 1.645mV

1100 Синусов ритъм
4164 Т- вълна анормалност, вероятна предна исхемия
0102 НАЛИЦЕ АРТЕФАКТ
9150 анормална ЕКГ
Трябва ли да се притеснявам? Благодаря предварително
katerina spasova

Мнениеот д-р Цончев » 08 Окт 2010 15:55

Според тези данни аз лично не мога да направя някакво заключение. По принцип трябва да се гледа кардиограмата от специалист, като графика, не толкова като стойности измерени от електрокардиографа.
д-р Цончев

Мнениеот katerina spasova » 08 Окт 2010 16:37

Благодаря Ви!
katerina spasova

Мнениеот Kutina » 25 Окт 2010 19:37

Сърдечна честота ........... 73 у/м
PR инт. .... 154 ms
QRS продълж. .... 84ms
QT/QTc инт. ...... 368/393 мс
P/QRS/T ос. ..... 61/64/39
RV5/SV1 усил .. 1.765/ 1.220 mV
RV5+SV1 усил 2.985 mV

1100 Синусов ритъм
1108 Подчертана синусова аритмия
2420 RSR (QR) в отвеждане V1/V2 съответстващ на дяснокамерно проводно закъснение
9130 ** гранична ЕКГ **

Има ли нещо от което и аз трябва да се притеснявам? Благодаря ви предварително..
Kutina

Мнениеот д-р Цончев » 25 Окт 2010 21:13

Пак казвам - от изписаното на кардиограмата от апарата не може да се направи заключение за каквото и да е - кардиограмата се разчита от кардиолог.
д-р Цончев

Мнениеот shada » 14 Яну 2011 16:42

Здравейте! Днес правих ЕКГ при личния лекар. Каза, че не е добре и трябва консултация с кардиолог. Напрегнато ми е и искам информация по-рано. Д-р Цончев, моля ви, ако може да ми кажете какво значат следните редове на края на кардиограмата. Трябва ли да се притеснявам ...

unspecific intraventricular conduction defect
wpw syndrome type b
abnormal ecg
sinus rythm
shada

Следваща

Назад към ДРУГИ заболявания