Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Вижте какво да избягвате да хапвате
И как еволюира така, че да инфектира хора
Недостиг на баластни вещества, дехидратация и заседнал начин н...
реклама

Рехабилитация след имобилизация на счупен глезен

Заболявания, които още не са обособени в отделна група или просто не сте сигурни къде да пишете

Модератори: anna_media, админ, консултанти

Рехабилитация след имобилизация на счупен глезен

Мнениеот angoi » 22 Юни 2009 20:09

На 46 г съм.На 23.05.09 си счупих глезена/ външен малеол.След една седмица трябва да сваля гипса,защото стават 45 дена от имобилизацията.Една седмица след сваляне на гипса ще имам възможност да се обърна към рехабилитатор,защото съм в чужбина.Моля,даите ми съвет какви упражнения мога да започна сама докато се прибера в България. Нямам оток на глезена,движа свободно пръстите,дори стъпвам на крака си и леко се предвижвам.
angoi

Re: Рехабилитация след имобилизация на счупен глезен

Мнениеот Ростислав » 23 Юни 2009 18:34

За сега нямате оток, но като махнете гипса ще има такъв,който може да продължи доста време. Освен това, ще е налице намален обем на движение в глезена и отслабнала мускулатура на подбедрицата. След свалянето на гипса започнете борба с отока. С ледено кубче обтривайте областта малко над глезена, около самите малеоли и малко под тях. Така 2-3 пъти с продължение не повече от 2-3 минути (до зачервяване на кожата). Използвайте колкото си може повече време крака да е подвигнат над нивото на сърцето (от легнало или седнало положение-крака на висока възглавница), и от това положение извършвайте леки движения в глезена и пръстите на крака. Натоварвайте го постепенно с тежестта на тялото, но внимателно и не много продължително. След започването на рехабилитацията ще ви се направи функционална оценка, и назначат съответните мероприятия. Успех!
Медицински университет гр. Плевен; УМБАЛ "Д-р Г. Странски" гр. Плевен
Аватар
Ростислав

Мнениеот angoi » 24 Юни 2009 15:08

Благодаря,че ми отговорихте!Ще изпълня стриктно указанията!
angoi

Мнениеот spasovam » 28 Апр 2012 12:16

Със същата диагноза съм, свалиха ми гипса и казаха - ходене. Само това. Дали ще се възстановя напълно без процедури? На 34 години съм. Още имам болки в петата и прасеца, трудно свивам глезена, особено при слизане от стълби - минаха 4 дена от сваляне на гипса. Не зная защо не казаха за рехабилитация, не ми показаха и упражнения. Не очаквах подобно нещо от Пирогов....
spasovam

Мнениеот д-р Цончев » 28 Апр 2012 14:52

Вероятно са преценили, че няма нужда. Но вие можете да си вземете направление от ЛЛ за физиотерапия и да си направите, мисля, че имате право след фрактура.
д-р Цончев

Назад към ДРУГИ заболявания