ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Пийте чай от джинджифил
Хората на 90 - 102 са по-щастливи от 51 – 74-годишните
Преувеличават ли мъжете в страданията си
Формула дава резултата според пол, ръст, тегло и възраст

Стойности на ASAT и ALAТ при дете

Модератори: админ, консултанти

bastet

Стойности на ASAT и ALAТ при дете

Мнение от bastet » 06 май 2016 18:56

Здравейте,
от няколко седмици детето ми - на седем години, има постоянен и упорит сърбеж по цялото тяло, без обриви.Посъветваха ме да му направя изследване на кръвна захар и чернодробни ензими, но резултатите са странни според мен - АСАТ е твърде висок, а лаборантката каза, че при децата стойностите по принцип са по-високи, обаче не знаеше в какви граници,а към изследването няма референтни стойности за деца.Моля, ако може някой да ми каже дали са добре. ASAT - 47, ALAT - 28, кръвна захар - 5,7. Благодаря.

д-р Цончев

Re: Стойности на ASAT и ALAТ при дете

Мнение от д-р Цончев » 06 май 2016 21:12

Нямам практика с деца, но според мен е завишен ензима. Педиатъра какво казва?
Добре е да се пуснат и билирубини.

bastet

Мнение от bastet » 06 май 2016 21:25

Ами чухме се по телефона, според нея при деца референтните стойности са до 60, и няма повод за притеснение, но аз се порових в нета, и намерих различни стойности, като не знам на кои да вярвам.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 май 2016 23:39

Вероятно е така, т.е. излишно се притеснявате. Добре е всъшност да се вземат и референциите на конкретната лаборатория за деца при тези ензими.

bastet

Мнение от bastet » 10 май 2016 08:46

Здравейте,
точно това направих, но в лабораторията казаха, че нямат референтни стойности за деца. Повторихме изследването в друга лаборатория, където обаче не можаха да вземат кръв от вена, и го бодоха в пръста, като на резултата пишеше, че изследването е правено " на фона на силна хемолиза, да се повтори без антикоагулант". Асат там излезе 52.9, при референтни стойности <41, всички други са в норма( и там нямат отделни стойности за деца).Алат 18.82 при граници <41, общ билирубин 4.07 при граници <17 за деца, GGTP 9.28 при реф.ст-ти 11 - 49 мъже,7-32 жени. АФ и директен билирубин не са успели да изледват, заради тази хемолиза.ПКК е абсолютно нормална, без отклонения. Говорих с двама педиатри - единият настоява, че всичко е в норма, и АСАТ при деца е до 60. Според другия има леко завишаване, но не е тревожно. Никак не ми се иска да го бодат пак, защото много се плаши и всеки път има някакви усложнения- или не намират вена, или се налага да му пробиват няколко пръстчета, защото не могат да вземат достатъчно кръв от един и пр. Иначе няма никакви оплаквания, освен много силен рефлукс, но не знам би ли могло това състояние да завиши стойностите на асат, и дали изобщо са завишени. Може ли да ми кажете, какво освен заболяване на черен дроб може да завиши само този ензим? Благодаря.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 13 май 2016 20:31

Според мен оставете детето и не го мъчете повече с изследвания. Дори и да има завишение, то не е голямо и вероятно с израстването ще се нормализира.

didkatd

Мнение от didkatd » 06 апр 2017 19:41

basted извинявам се ще се намеся с въпрос, помните ли дали детето след раждане е карало дълга жълтеница?

bastet

Мнение от bastet » 09 апр 2017 16:04

Да. Имаше тежка жълтеница, която казаха, че е от различните ни резус фактори.

Отговори

Върни се в “Децата”