ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Не всички последствия се усещат на момента!
За мъжете, които искат да станат бащи на здрави деца
Бета глюканът е сред най-мощните имуностимулатори

Моля д-р Цончев за мнение и съвет относно "Манту" и "БЦЖ"!

Модератори: админ, консултанти

Митко Стойчев

Моля д-р Цончев за мнение и съвет относно "Манту" и "БЦЖ"!

Мнение от Митко Стойчев » 23 мар 2017 01:22

Здравейте!Нуждая се от компетентно мнение за следния случай!Дъщеря ми е на 17 години!На 27 февруари и беше направен тест"Манту",който бе отчетен,като положителен и след никакви други изследвания освен рентгенова графия на бял дроб на която няма нищо притеснително и бе предписан препарата "ИЗОНИД",който трябва да приема 6 месеца!След много прочетени публикации разбрахме,че "Mанту" тестът се съпътства от много проблеми.Специфичността на туберкулиновия кожен тест (ТКТ, проба Манту) за диагностика на туберкулоза при ваксинирани с БЦЖ индивиди е хетерогенна и значително много по-ниска.Причина за тази ниска специфичност е, че ППД туберкулинът съдържа много антигени, които не са характерни само за M. tuberculosis, а се съдържат в M. bovis БЦЖ ваксината и в повечето нетуберкулозни микобактерии. По тази причина ТКТ не може да разграничи инфекция с вирулентен M. tuberculosis от предхождаща ваксинация с БЦЖ или от контакт с нетуберкулозни микобактерии. Поради съдържанието на много антигени на различни патогени, показва невисока специфичност също и при определяне на имунна реакция към предшестваща БЦЖ ваксинация, при което може да даде фалшиво положителен или отрицателен резултат, което да компрометира преценката за прилагане на последваща БЦЖ реваксинация.
Ниската специфичност е най-голямото ограничение на ТКТ и е в основата на големия брой фалшиво-положителни резултати вследствие на кръстосана антигенна реактивност след БЦЖ ваксинация или контакт с нетуберкулозни микобактерии.
Искаме да направим квантиферонов тест,който е от най-съвременните тестове за откриване на туберкулозна инфекция.Въпросите ми са :
-Тя приема изонид от 9 март!Възможен ли е тест след този прием и дали това ще допринесе за компроментирано отчитане на резултата?
-От провинцията сме.В града ни има лаборатория"Рамус".Вземат кръв и я пращат с кола до София.Увериха ме,че ще вземат кръв и ще я пратят,но имам притеснение,след като прочетох,че е доста специфичино изследване,дали ще бъде коректно извършено и да вярваме ли на резултата?
-След направа на квантиферонов тест и ако той е отрицателен трябва ли да се спре "Изонида" ?
-Преди малко прочетох във форума на Пулс,че трябва да мине някакъв определен период от самото"Манту"Това така ли е?Джи пи то ни и пулмолога не са запознати явно с квантифероновия тест и специфичността му.Иначе и двете са на мнение да се направи,но остават ние да вземем решението за спирането на "ИЗонида"!
Цитирам пулмолога:"Аз съм назначила лечение-вие правете,каквото си искате и сами си взимайте решение!"
Тотално сме обръкани и притеснени със съпругата ми и се чудим,какво да правим?Моля ви помогнете със съвети!
И най-новото все още неприето разбира се
https://www.actualno.com/healthy/mz-s-p ... 99298.html
P.S.Предното и Манту и БЦЖ са направени преди 10 години ,когато е била в първи клас!

д-р Цончев

Re: Моля д-р Цончев за мнение и съвет относно "Манту" и "БЦЖ"!

Мнение от д-р Цончев » 26 мар 2017 13:11

Ако квантифероновия тест е отрицателен следва да се прецизира поведение. Ако имате съмнения относно диагностиката - сменете специалист или направете допълнителна консултация примерно в София. За адекватността на Рамус - няма как да се каже, ако имате съмнения в тях - идете в друга лаборатория. Аз лично до момента не съм се натъквал на нередности при тях.

Митко Стойчев

Мнение от Митко Стойчев » 28 мар 2017 18:52

Благодаря ви много д-р Цончев!
Бихте ли разяснили термина"следва да се прецизира поведение",моля.Ще ви бъдем много блатгодарни за да решим,какво да правим?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 мар 2017 21:53

Ако са отрицателни тестовете да се махнат тия лекарства...

Митко Стойчев

Мнение от Митко Стойчев » 01 апр 2017 19:58

Благодаря ви много!

Отговори

Върни се в “Бели дробове и плевра. Пневмония”