ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Стандартното лечение на киселини може да увреди черния дроб
Аспермия - причини, симптоми и лечение
Отключва осезаеми промени в детския мозък

пневмоторакс

Модератори: админ, консултанти

weeknd

пневмоторакс

Мнение от weeknd » 07 яну 2017 17:28

Здравейте на всички.
На 22 години съм.
На връх Нова Година ( 01.01.2017 ) около 03.00 получих остри болки в белия дроб и затруднено дишане.Понеже бях далеч от родния си дом, изчаках до сутринта когато шофьора беше в състояние да се приберем.
Отидох в спешното в Стара Загора и там ми остановиха спонтанен пневмоторакс, и че трябва да бъда "опериран" на момента.Направиха ми дренаж от лявата страна и бях на аспирация 5 дена.
Вчера ме изписаха след снимка на рентген, като ми казаха,че дроба се е разтворил,но ме предупредиха много да внимавам,защото съм имал малки мехурчета в двата си дроба.
Разбира се,спрях цигарите до минимум,не съм дръпвал от тогава и мисля така да си остане,гледам да не се напрягам и физически..
Въпроса ми е, какво да правя с тези малки мехурчета в двата си дроба?
Не мога така да продължавам и да си мисля,че всеки момент може някои да се спука и отново да ходя на дренаж.Искам и да си продължавам с тренеровките..като мисля да изчакам поне 6 месеца да се възстановя..
Трябва ли да се притиснявам от тези малки мехури, и ако е възможно това да се повтори..
Какво да направя,че да не се повтаря и да не се пукат?

д-р Цончев

Re: пневмоторакс

Мнение от д-р Цончев » 07 яну 2017 21:01

Обикновено в случай като вашия са вродени. Цитирайте ми резултата от рентгеновата снимка.

weeknd

Мнение от weeknd » 08 яну 2017 17:55

Не разполагам със снимка от рентгена,пратих ви лично съобщение с това което имам..

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 яну 2017 21:57

Не отговарям на лични, нямам време.

Katerina73

Мнение от Katerina73 » 20 яну 2017 14:01

Здравейте,на 43 г.и във връзка с това че и аз прекарах спонтанен пневмотаракс отляво месец октомври имам няколко въпроса ? На рентгеновата снимка ли се вижда наличието на були или само при преглед със скенер ? Аз лежах 4 дни в болницата със дренаж и ме изписаха със разгънат бял дроб , но от тогава до сега имам една тежест , опъване и лека болка ниска долу към края на ребрата не знам това дали е нормално . Не разбрах причината за пневмоторакса , а прочетох че има вероятност от повтаряне . Казаха ми да се пазя от настинки , грип, вдигане на тежко и натоварване . До момента съм болнични но скоро тръгвам на работа , просто не знам колко време трябва да се пазя минаха три месеца ? Моля ви д-р Цончев може ли да ми кажете дали е необходимо да си направя някакви изследвания за да се установи причината ?Предварително ви благодаря .

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 яну 2017 19:53

1. И на двете може да се види, зависи кой го гледа
2. Ето тук е писано повече по въпроса
http://inspiro-bg.com/spontanen-pnevmotoraks/

Нормално е известно време да изпитвате някакъв дискомфорт на мястото където е бил пневмоторакса, обикновено е заради настъпили сраствания. Постепенно ще изчезне. Работете си спокойно, естествено без да се претоварвате.

Katerina73

Мнение от Katerina73 » 24 яну 2017 22:25

Прочетох всичко което сте ми изпратили благодаря , между другото потърсих още след изписването всичко в интернет , но има много медицински термини които ни са ми ясни ,
за това питам толкова ли е опасна настинката и грипа за това състояние понеже сме сега в такъв сезон и върлува много грип и всеки се оплаква как тая година го е изкарал много тежко и аз станах параноичка давам луди пари за превенция и пак се страхувам непрекъснато а и след три месеца не съм ли по-малко застрашена ?.Също прочетох в статията която ми изпратихте а и на друго място че това състояние е изключение след 40 г. възраст но не ми стана ясно защо и въпреки всичко ми се случи при положение че не съм имала сериозни белодробни проблеми до сега . Пушачка съм но от както ми се случи пневмоторакса не съм пушила защото и в статиите пише че се повлиява от цигарите въпреки че ми се пуши но за момента се въздържам трудно :oops: . Благодаря още веднъж че ни подкрепяте и помагате , защото за болния човек неяснотата и незнанието води до много неоснователни страхове като мен например .

weeknd

Мнение от weeknd » 26 яну 2017 08:25

Здравейте, д-р Цончев.
Имам проблем нещо със самата рана.Бях със скоби и скобата беше паднала сама 2-3 дена след като бе сложена.Отидох на контролния си преглед с цел да ми махат скобата, но след като казах, че тя сама е паднала доктора просто ме попита дали ме боли - казах му не и дори не ме погледна.Каза ми, че мога да се къпя свободно - тоест без лепенки и така и направих..няколко дни по-късно много почна да ме боли и имаше нещо като гной, следователно отидох на хирург и ми махнаха коричката и ме промиха и от тогава се пръскам с Оксикорт докато раната отново почна да зараства.
В момента пак има много странна коричка и отново чувствам болка..притиснявам се дали не е останало нещо отдолу и не може да зарастне правилно..знам ли..днес ще отида на този хирург да ме види отново..

Другото което искам да споделя е : Не ми дава мира това, че има 70 процента шанс отново да се спука була.Бях минал скенер преди да ме дренират и на него "уж" се били виждали и други "малки мехури" в двата ми дроба..(това доста ме притиснява)
Аз съм на 22 години и преди да се случи това си бях доста активно момче. (трениране,нощен живот..всичко нормално за тази възраст).
Доста се пазя в момента, стоя само в нас на топло.Дори изтървах сесията в университета.Спрях цигарите..но искам да попитам какви движения мога да правя..мога ли поне някаква лека тренеровка в нас да правя.. (лицеви опори,клекове,коремни преси).

И кога е най-добре да си направя отново скенер, и да го види друг лекар?
Мисълта ми е, дали сега тези сраствания които стават дали ще се отразят на скенера..

И как да предотвратя това, че да не се случи отново

Katerina73

Мнение от Katerina73 » 26 яну 2017 09:51

weeknd написа:Здравейте на всички.
На 22 години съм.
На връх Нова Година ( 01.01.2017 ) около 03.00 получих остри болки в белия дроб и затруднено дишане.Понеже бях далеч от родния си дом, изчаках до сутринта когато шофьора беше в състояние да се приберем.
Отидох в спешното в Стара Загора и там ми остановиха спонтанен пневмоторакс, и че трябва да бъда "опериран" на момента.Направиха ми дренаж от лявата страна и бях на аспирация 5 дена.
Вчера ме изписаха след снимка на рентген, като ми казаха,че дроба се е разтворил,но ме предупредиха много да внимавам,защото съм имал малки мехурчета в двата си дроба.
Разбира се,спрях цигарите до минимум,не съм дръпвал от тогава и мисля така да си остане,гледам да не се напрягам и физически..
Въпроса ми е, какво да правя с тези малки мехурчета в двата си дроба?
Не мога така да продължавам и да си мисля,че всеки момент може някои да се спука и отново да ходя на дренаж.Искам и да си продължавам с тренеровките..като мисля да изчакам поне 6 месеца да се възстановя..
Трябва ли да се притиснявам от тези малки мехури, и ако е възможно това да се повтори..
Какво да направя,че да не се повтаря и да не се пукат?
Здравей и мен точно това ме притеснява , дали няма да се повтори ,колко мога да се натоварвам прочетох всичко в нета което намерих.При теб са видели були по белите дробове което заедно с това че си млад предполага че са по рождение .Коментирайки с други претърпели това , ми казаха да не плувам , да не стрелям ,да се пазя от разболяване да се пазя от падане от вдигане на тежко и др.Пазя се вече 3 месеца и аз като теб питам докога ? На мен даже не ми казаха от какво се е получило .

weeknd

Мнение от weeknd » 26 яну 2017 12:04

Аз дефакто точно се върнах от болницата и ми казаха, че раната ми зараства нормално, и било нормално да ме боли..все пак е студено и това е дълбока рана..препоръчаха ми да пия болкоуспокояващи.

Ами то и за моя пневмоторакс не се знае от какво е, просто се е случило..явно е дошло времето..
Аз спортувах активно няколко години и точно когато стоя на маса ям и пия..тогава стана проблема..
Та мисълта ми е .. да не севпрягаме толкова..то ако стане ще стане..
Дали ще си супер внимателна или не..няма голямо значение..
Най-важните фактори са да вдигаш тежко (аз под тежко разбирам да не вдигам 70-80кг) доктора ми каза 5 кг максимум да вдигам.. то тва направо е нищо
И да не пушиш .. ( съвет за всички пушачи - представи си как стоиш пак на легло с дренаж в теб и ти е супер гадно,представи си как го вадят от тебе и те боли и пак ти е супер гадно..и всичкото това заради цигара.. - струва ли си? )

Katerina73

Мнение от Katerina73 » 26 яну 2017 16:04

Ами колко е от цигарите не знам , че помагат много помагат ,но на колко пушачи това се случва ?
Аз три месеца вече не пуша но ме е яд че отказах цигари по тази причина а не по желание .Иначе аз пневмоторакса го получих сутринта в леглото бях събуждайки се от силна болка .Но въпроса ми е пак колко време трябва да се пазим и правят ли се някакви специални изследвания с които да се открие причината за по нататъшна превенция .Аз нямах проблеми с раната но не я мокрих доста време.

Katerina73

Мнение от Katerina73 » 13 мар 2017 19:49

Ммоля Ви докторе писах преди един месец но сега имам проблем и следното питене .Днес претърпях инцидент , много силно притискане от лявата страна от където ми бе пневмоторакса .Лечната лекарка ме изпрати на снимка с притеснение дали няма засегната кост , след снимката казаха че за момента няма индикации за счупена кост и няма нов пневмоторакс .Въпроса ми е щом за момента нямам има ли опасност за се получи в близките няколко дни пневмоторакс отново , защото натиска беше доста силен . Благодаря ви !

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 мар 2017 15:30

Не, няма опасност.

weeknd

Мнение от weeknd » 16 мар 2017 04:52

Здравейте, Д-р Цончев
Отново съм аз, наскоро бях получил остри болки от дясната си страна (здравия ми дроб) и реших да отида до спешното там ме снимаха и ми казаха, че всичко е наред ( беше ми по-динамичен деня тогава ) и ме снимаха на рентген, сега в началото на Април месец ще ходя на скенер да ме видят дали имам були и други проблеми..

Ето я и снимката.

http://prikachi.com/images.php?images/556/9068556n.jpg

Какво мислите вие?
Благодаря предварително.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 мар 2017 22:02

Не виждам проблем на тази снимка.

Отговори

Върни се в “Бели дробове и плевра. Пневмония”