ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Не всички последствия се усещат на момента!
За мъжете, които искат да станат бащи на здрави деца
Бета глюканът е сред най-мощните имуностимулатори

Питане за профилактична снимка на бял дроб

Модератори: админ, консултанти

Ivanov39

Питане за профилактична снимка на бял дроб

Мнение от Ivanov39 » 25 ное 2016 18:52

Здравейте,
Пуша от бая време-вече 23год. стаж,по сравнително малко-неповече от 10цигари,на 39год. съм.Преди година и 11месеца си правих профилактично снимка на бял дроб.Причината беше силна болка в продължение на месеци горе вдясно над зърното на гърдата.Излезе че няма причини за притеснение в белия дроб,сериозни,в смисъл ракови.Иначе на снимката си излезе хроничен бронхит в следствие множество прекарвани в миналото пневмонии,бронхити и цигарите,разбира се.А самата болка явно беше мускулна заради продължителна работа на компютър,защото след смяна на стола и масата на които работя и промяна във височината им-изчезна.
Притеснява ме в момента това че от 2-3седмици вечер имам суха кашлица,усещам я като дразнене в трахеята.Досега въпреки дългия тютюнджийски стаж никога не съм имал кашлица(даже и като сменям цигарите),може и причината да е просто от тоя хроничен бронхит.А и не мисля че е нещо простудно,защото обикновено при мене простудните заболявания винаги започват със сливици и после слизат по-надолу,а сега гърло не ме боли.Никакви други проблеми нямам-на тегло не слабея,нямам храчки,камо ли кървави и т.н.А и възрастта ми не е много за раци още,но все пак...Та нужна ли е снимка отново,при положение че тогава е правена такава?Някъде четох че за профилактика на белодробен рак при активни пушачи се препоръчва веднъж в годината,другъде-веднъж на 2год...Отделно че пишат навсякъде че подобни профилактични снимки са нужни само за хора над 55год. и които пушат поне кутия на ден от над 30год.
Та питам-дали да ида да се щракна или няма нужда???

д-р Цончев

Re: Питане за профилактична снимка на бял дроб

Мнение от д-р Цончев » 29 ное 2016 01:18

Ако не премине с муколитици може и да направите една снимка, но това е нещо нормално за сезона и вероятно ще премине постепенно.

Отговори

Върни се в “Бели дробове и плевра. Пневмония”