ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Откри френски научен екип
Доколко правилно е да се отрича който и да е от двата вида?
Опасността идва от жената кръводарител.

Отново аритмия

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

zakusmet

Re: Отново аритмия

Мнение от zakusmet » 15 юни 2010 10:21

Здравейте приятели. Виждам че постовете по темата са от преди много време но искам и аз да добавя нещо в полза на онези който се лутат в интернет пространството търсейки отговор на своите лични съмнения относно въпроса с аритмиите. На 31 години съм и усетих за първи път проклетите прескачания в ученическите ми години. Спомням си че ми се случваше сърцето ми да излезе от ритъм но за кратко време - 20-тина секунди и после се нормализираше. Това ме плашеше ужасно много и си го обяснявах с това че от дете посещавах националната кардиологична болница за да следят порка на сърцето ми. По онова време още говорехч че имам стеснение на аорта. В един етап прегледите преминава в разговори на друга тема. Сега никой не говореше за стеснение а за увредена аортна клапа. Занаех че преди проблема ми се лекува с поставяне на разширителен пръстен а сега се говореше за клапна операция. И така си спомням един коварен ден в който отивах на кандидат студентски курсове по математика който пък се провеждаха в стаите на едно училище. Слуши се един неделн ден. Качвах се по стълбите водещи към стаята в която ще се проведат занятията когато усетих нещо много странно което ме изплаши ужасно много . Не знам дали бе пристъп на панически страх това което последва или просто нещо ставаше със сърцетго ми. Това което усетих докато се качвам по стълбите , които не бяха високи е че сърцето ми спира или поне така си мислех. Помислих си че ще умра и никой няма да ме види тъй като училището беше празно в неделния следобед а по онова време "мобифони" имаха само мутрите. Усетих силна задуха и липса на кръв ... лицето и ръцете ми изтръпнаха и дишах дълбоко ... Толкова ми беше зле че започнах да се трия по лицето със сняг от улицата и да се мия от водата която течеше от един улук в училището. Така подпирайки се по оградата стигнах до един отворен гаражц а там един човек извика бърза помощ. Така година след това носех със себе си валидол, лексотан валериани и какво ли не и треперех от страх да не ме повтори това ужасно чуство. Предния ден щеше да ме блъсне камйон и нашите решиха че е от уплах. Ляха ми куршуми водиха ме по народни медици и такаа ме почнаха артимии които беха по дълги от онеиз които познавах преди това. Един ден осъзнах че всичко е в главата ми и че не трябва да се панирам от тези пристъпи, просто чаках да отминат. Така завърших образованието си и почнах работа без да хода на кардилоог, много глупава постъпка. Един ден пак имах аритмия и реших да отида на лекар който пък ми каза че клапата е увредила леко камерата ми и така се записах за операция. Благодарение на покойната проф. Величкова и цялата подкрепа на тази вълшебна жена, всичко мина благополучно. Благодаря и на тези чудесни хора от 3-та градска болница, целия екип в сърдечна реанимация и цялото оделение. Благодаря на оериращия ми хирург д-р. Ангелов. Ако някой някога има колебания относно това да или не в 3-та искам да му кажа че там работят най-големите и най-заслужили специалисти и хора в страната. Отношението беше страхотно. Та сложиха ми клапата възтанових обема и сърцето ми уж е в отлична обемна форма и помпена фунция. Изписаха ме обаче с прием на бетаблокери. Дълго след това ми минаваше през акъла че нам нужда от дожата беталок атенолол и прочие но в 54-ти кабинет на 3-та ми казваха че било добре да си ги пия. Всичко ок минаха малко години и един ден доакто бях нервен пак ме шибна аритмия. Бях почнал да си мисла че причината е била клапата ама не. Аз си обяснявах нещата така - заради клапата тялото ми не получава достатъчно кръв и забързаното биене е за да възстанови нуждата. Така се оказ че не клапата е причина за аритмията и че бета блокера не ми действа. Научих се въобще да не се притеснявам от аритмиите. знаех че е неприятно усещане за около 20 минути и край до другата или по другата година. Работя като програмист и поемам доста стрес. Та така проблемите ми станаха по големи тази година около март месец. Интересното е че миналата година в края на март пак имах проблем със странно биене което ме изплаши щото беше непознато. Църцето ми биеше като все едно вътре имаше човек и риташе с краката на всички посоки като се позавързам малко ... рекох си край ... тромб ... ма не беше тромб ... просто отшумя и го забравих ... за около седмица проблема изчезна ... не знам какво го беше провокирало. Тази година криза мриза ... уволнения безсънни нощи от работа и един ден ... се сгромолясах. Сърцето ми почна да бие в артимии по 2-3 пъти на ден. Просто чаках да мина докато една сутрин преди работа просто не мина.
Чаках около час и втори почти минаваше но нищо. Викнах бърза помощ и ми шибнаха доза ритмонорм. Оправих се но аритмиите ми продължаваха ежедневно и кратко. Случи ми се още веднъж да чакам само че този път 5 часа ... и отидох чак тогава до 3-та. През последните две години сутрин се чуствам странно. Имам гадене и главобол ... не знам какво ми е ... все едно не спя добре. Това е до обяд и после имам сили. Няма обяснение за това мое неразположение. Та така сега съм записан за аблация. Записах се преди седмица и ми рекоха след около месец че ще ме извикат. Много ме с страх от АВ блок. Чел съм много по всекъкви теми за сърцето но умирам от шубе не от процедурата а да не сбъркам с решение. Усещам проблема си в лявата половина от тялото на около 3 пръста под ребрата. Все си мисла че е от стомах ... Просто имам такова чуство. Усещам тежест и сухота там и понякога усещам като се преобръщам в леглото все едно нещо тече вътрее и се излива от едната стана на другата. Мислил съм си че събирам вода в дроба и пих диуретици ... помагат малко но пак не съм добре. Страх ме е да не взема грешно решение и да влеза в статистиката на прецаканите с АВ блок без да има нужда. Вярвам в хотата от 3-та знам че са най-добрите но ме е страх. Гледам че има и други хора които си мислат че е от стомаха. Малко съм наноемен. Висок съм 188см и тежа 106 килограма въпреки че не ми личат много съм си доста едър но не дебел. Преди бях 70кг но след клапта станах много по силен и като ксоти и като мускулатура. Дано съм всел правилно решение. Пиша всичко това за онези който търсат като мен ... за тяхно успокоение .. че не са сами. Заради аритмията си изгубих работата. Ръководех малък проект когато ме почнаха проблемите ... така работодателите ми решиха че не сме си полезни и ме освободиха ... и ето ме тук ... чакам да мине процедурата и залагам всички надежди че е успешна в 90% от случаите надявайки се че не съм един от 300-та на които изгарянето прави АВ блок. Това от което също ме е страх е че доктора от ЕФИ рече че може да ми се бърка през пролуката между предсърдията щото нерва можело да е в сноп който се намира в стената ма не разбрах дали имат предвид снопа който минава в междукамерната стена ... или си е в предсърдието ... Ако някой има опит с аблацията нека споредли ... за да се подготвя психически за това което ме чака ... Благодаря и на създателите на този форум благодаря ви! Поздрави ... ваш Читател и патиланец :)

tani.delcheva

Мнение от tani.delcheva » 14 юли 2010 02:27

Здравейте! zakusmet, не зная дали при Вас въпросната процедура е преминала вече, но се надявам всичко да е наред и от все сърце Ви желая здраве и скоро отново да продължите професионалните си начинания с още по-големи успехи. Възмутена съм от факта, че в България човек може да бъде уволнен заради това, че има някакъв здравословен проблем. От написаното разбирам, че сте преминали през немалко изпитания и сте наясно с доста кардиологични въпроси. Аз също имам проблеми с излизания от ритъм и ме насочват за ехокардиография в университетска национална кардиологична болница, отделение по неинвазивна диагностика-предполагам, че това е спомената от вас 3-та градска. Препоръчаха ми две лекарки-проф. Кътова или доц. Костова. Колебая се към коя точно да се обърна. Може би Вие ще ме посъветвате?! Ако не е удобно във форума, то можете да ми споделите мнението си на лични съобщения. Предварително Ви благодаря!!!

zakusmet

Мнение от zakusmet » 16 юли 2010 10:20

Здравейте Таня,
университетската национална кардиологична болница е 3-та градска болница за която аз говоря. Просто ходя там от дете на контролни прегледи и така съм свикнал да я наричам. Относно ехо-то, при която и от двете лекарки да отидете няма да сбъркате, защото и двете са достатъчно добри. Бил съм и при проф. Кътова и при доц. Костова. Ако ви интересува нещо повече с което мога да ви помогна ми пишете. Това което мога само да ви кажа е че 3-та градска болница е правилното място за всички карио въпроси. Там работят едни от най-големите специалисти в България в областта на кардиологията и отношението към пациентите е много добро. Никой няма да откаже да ви обясни с прости думи какво точно ви е ако ви е. Сега ще разкажа за аблацията ...за да знаят хората след мен какво точно се случва и да са подготвени ...

Както бях споменал по-горе, проблемите ми започнаха през месец март когато работех по спешни проект и почти не спях. Започнах да получавам аритмии по няколко пъти на ден но кратки, примерно за около 5-10 минутки. Една сутрин обаче ми стана лошо докато се къпя преди работа, т.е притъмня ми и ме удари доста по силна аритмия. Реших че ще отмине след известно време и на база стар опит просто полегнах да изчакам. Така чаках можеби 2 часа ... и усетих че положението върви към по лошо защото ми се виеше свят вероятно от падащо кръвно налягане. Обадих се в бърза помощ, шибнаха ми конска доза Ритмонорм и не можах да се изправа от леглото още 2 часа. Същия този ден в следобедните часове отидох до националната кадрдиологична болница за консултация. Помислих си че можеби нещо ми има тъй като сърцето ми е с имплант т.е преди 5 години ми сложиха изкуствена аорна клапа. Отидох в 3-та градска без направление и естествено си
платих за преглед. Изпратиха ме при доц. Костова и веднага щом влезох и ми погледна кардиограмата от бърза помощ ми рече "Вие подлежите на една процедурка ... аблация се казва ... Просто имате допълнителна връзка в сърцето по която преминава импулс и така се получава аритмия".
Жената ме прегледа с ехограф и каза че и клапата и сърцето ми са в отлична форма. Аз естествено се опасявах от изливи или нещо такова. Не знам дали такива могат да се получат цели 5 години след операцията но усещах тежест под ребрата в лявата страна.
Даже понякога си мислех че можеби събирам вода и си вземах по малко диуретик както ме бяха посъветвали да правя ако случайно усетя тежест макар че нямах симптопми на изявена сърдечна недостатъчност а и всичко си ми е в норма.
Та оказа се здрав на прегледа. доц. Костова ми обясни още веднъж откъде иде проблема и аз и рекох че явно проблема е в главата ми т.е имах предвид че съм много притеснителен и стеса около кризата и проекта ми е дошъл в повече.
Тя обаче ми повтори отново "проблема е в сърцето ти, просто имаш допълнителна връзка по рождение". Приех това малко като на шега предвид че тя го реши още
докато влизах през вратата на кабинета и. Посъветва ме да се запиша за процедура и да си спестя проблемите.
Попитах я дали аритмиите са опасни т.е моите ... и тя ми рече "От аритмията няма да умреш но ще те мъчи. Най много да ти падне кръвното и да припаднеш" хаххх успокои ме :)). Доктор Костова обаче беше забавна жена и начина по който обяснява нещата ме успокои.
Така реших да си пусна малко отпуска за да забравя случките и после отново да се върна при спешния проект и всички проблеми в офиса които ме чкаха.
От болницата ме бяха изписали с 50мг Беталок котйо реших да вдигна на 75мг заради това че бях станал доста по голям от колкото по онова време.
Преди операцията бях 65 килограма а сега бях 105 но не съм наднормен тъй като съм доста висок. Така скоро разбрах че беталока си го пия за тоя дето духа,
както си мислех години наред. Това нещо не ми действаше. Сутрин леко ми убива силите и аритмиите пак си ги имам.
Още на другия ден ме друсна нова аритмия и се панирах. Само дето този път си мислех че и да припадна не искам да ми бият оная проклета инжекция с Ритмонорм.
Аритмията не беше къса но отшумя. Да кажа за хората с аритмии - чака се максимум 30-40 минути ...ако не спира се търси медицинска помощ, това лекар от 3-та ми го каза.
Мойто просто си е било глупава постъпка от инат. Та понеже не съм от София реших да събера бажа и да си отида у нас, където пък да си почина.
Хората котио страдат от аритмии сигурно им е ясно че като те удари пристъп и след това няколко дена или седмица се чустваш като гърмян заек.
Постоянно мислиш за това и чакаш следващата вълна, сърцето ти прескача и така едни ивзестно време. По едно време се бях научил да не ми пука.
Просто изчаквах да мине и продължавах все едно не е било. Само дето след последната седмица си мислех че нещо с мен става защото имах проблеми постоянно
Даже си бях купувал една книга "Наука за дишането" за да се уча да се успокоявам контролирам намалям пулса и всекъкви други глупости които си мислех
че идат от главата ми т.е от това че бях притеснителна личност по природа. Отидох на личен лекар и поисках още малко отпуска т.е бях почивал от сряда до петък и поисках още 5 дни за следваща седмица.
Не съм излизал от нас. Постоянно усещах че ме пържат некъкви тоци в ляво точно под ребрата. Знаех че след тази тръпка следва аритмия. Така изхвърчаха тези 5 дена.
В офиса ме чкааха като месия щото отговарях за проклетия проект чиито срокове бяха отрязали на 3 само и само да сме по ефективни по време на криза и да спим в офиса до късно вечер.
Та в деня в който се върнах в столицата знаех че нищо не се е променило ... просто е минало още малко време. Върнах се в офиса и подхванах пак задачите.
Тъпчех се с "мента глог и валериан" и 75 мг беталок, които не ми помагаха ама не знам защо реших че е по-добре с тях. Имаше още малко работа по проекта и го свършвахме.
Само дето заради мен се беше забавил съвсем леко но предвид срока си беше ок. Завърших проекта и после ме уволниха както споменах. Заради болничните. Хората ходеха да карат ски по 15 дни
а аз бях уволнен заради малко болнични. Секретарката рекла на управителката че взимам антидепресанти и съм гледал странно. Как да гледам братче, бях толкова притеснен. Имам ужасно много работа
от която зависи дали ще ни купи клиент и дали ще останем на работа а точно тогава ме мъчат и аритмии ... как да се чуствам и как да изглеждам. И така точно ден преди рождения ми ден, получих от фирмата подарък
за добре свършената работа и 2-та месеца спане пред ектана до 2 часа през ноща т.е връчиха ми документа за развод. Подписах и се махнах. Така си починах около месец и се засилих пак да търса работа.
Бях на 3 часово интервю и след него пак ме шибна пристъп ... при това докато карам в некво задръстване и в ужасно топъл летен ден. спирах колата ... лежах на седалката облегнат назад, натисках се по очите,
задържах въздух, дишах като в книгата за йоги ... напъвах си носа с въздух но без успех. В един момент свикнах с пулса и подкарах колата към нас. Реших че ако полегна малко може да мине, не мина.
Така си минаха цели 4 часа. Запалих колата и лека полека стигнах до 3-та градска. Там хем си платих хем чаках на опашка хем бях и спешен. Докато ме приемат си мина време и часовете минаваха 5 и стигаха 6.
По едно време некой се усети че съм дошъл като спешен и ме извикаха. Доктора беше много мил а аз почти бех изгубил ума и дума едва се кантарех на краката от ниско кръвно. Сложиха ми пак проклетата инжекция
с Ритмонорм. Тоя път сестрата дето ми биеше дозата беше леко комплекс и ме дразнеше. Рекох да бият дозата на почивки щото така както ми я вкарваха ми прималяваше и усещах че ме стяга в корема т.е
притеснявах се че ще припадна. Онази отговори троснато и това можеби е първата сестра дето ми говори по този начин и в тази болница известна с доброто си отношение. Както и да е, след конската доза сърцето ми се оправи.
Доктора ми рече че така не мога да продължавам и е добре да отида на аблация. Изписа ми хапчета ритмонорм и се учуду защо ли пия беталок като не ми действа. Това се чудех и аз цели 5 години мамка му ама
все се намираше някой в този кабинет дето ми казваше да си ги пия профилактично. Така цели 5 години изгълтах един кашон от тоя проклет беталок. Докато свикна с него ходех кат парцал сутрин на работа.
Реших да прексъна интервютата и пак се върнах у нас като наакано дете. Записах си час за консултация в кабинета по ЕФИ(електро физеологично изследване) т.е за консултация за аблация.
Дадоха ми дата чак след 3 седмици и ми оставаше само да се тъпкам с ритмонорм и да чакам. Изписаха ми 3х150мг на ден. Доктора рече че и с него може да ме шибне аритмия и ако стане просто да взема още едно хапче, ако пък и то не ми
помогне до 30 минути да ида на лекар за да ми ударат инжекцията. С две думи пак ударих 6-ца от тотото. Така дойде деня за консултация.Посрещна ме еидин едър симпатичен мъж кото по късно разбрах че е не безизвестния др. Протич.
Смешното беше че др. Протич ме попита какво работя и започна да ми обяснява проблема с жички :))) щото бяй компютърджия. Стана ми смешно докато си говорим и едва се устисках ... Сигурно ако бех рекъл че съм автомонтйор щеше да
ми опише синусовия възел като акомулатор :)) а допълнителния нерв като турбо :). Доктора беше мнофо приятен човех и ми обясни нещата с прости думи кмакар че отидох отлично подготвен.
Бях изчел тонове материали за проводната система на сърцето и знаех даже терминология. Така той ми рече да очаквам обаждане от проф. д-р Балабански.
Щело да е след около месев ама ми се обадиха по рано и направо ми прималя от притеснение като ми се обадиха един задушен летен следобед.
След седмица трябваше да постъпя. Сега нещо важно за онези на които им предстои процедура - много е важно да изпълните това което ви е казал др. Протич.
Примерно аз вземам ритмонорм който има остатъчно действие около 7-10 дена. Затова трябва да бъде спрян за такъв срок преди процедурата. Чел съм за случай в който момиче изгълтало хапче в деня преди процедурата
защото имала пристъп и не и действал тест. След малко ще разберете и какво е теста. Та приеха ме в болница.
Важно е да знаете също че направлението което ви издава личния лекар трябва да е с постоянния ви адрес а не с временния. Примерно аз съм от село Долно Нанагорнище и живея в София. Хубаво ама личната ми лекарка записала адреса ми в софия, грешка.
Пише се по адрес от лична карта иначе в болницата ще ви ги върнат или да отидете да ви пишат ново в деня на приема или плащате 10лв. Аз си платих не е проблем но ви инфирмирам. Сутрин се отива гладен при приема защото вземат кръвни проби.
Чуда се дали да ви казвам :) за не се изплашите. Още щом ви пиемат отивате директно в операционната :). В моя случай ми се размина заради клапата, взимам Синтром т.е антикоагулант и трябва да го спрът преди да ме дупчат т.е да нагодят
INR- на кръвта ми(коефициент които отчита време за съсирване на кръвта). За продължителността да кажа. Не е както го описват- легнеш изгорят го и ставаш.
Самото изледване в най-лекия случай е около 1:30 а в някои случаи и до 5 часа. Имаше една баба дето я приеха с мен и веднага влезе в операционната - 5 часа беше при нея ама тя беше буйствала и и сложили газова упойка да заспи :)
Цитирам "той натииииска ...аз викам ... ооох боли". Само да кажа че не е както бабата го описва ... просто е страхлива. Според проучването ми в нета - 80 или 90% успеваемост на процедурата.
Възможни рискове - хематом на мястото на боцкане(т.е сини петна и може да се поддуе), временно намаяляне проводимостта на сърцето, постоянно увреждане провидимостта. Последното е 1 на 300 по вероятнот. По това което съм чел има
около 6 случая в историята на болницата. Това е нещото от което ме беше страх до смърт. На операцията ми преди 5 години също ме беше страх от това т.е
да стнаа инвалид на млади години и да не мога да се справям с живота а просто да чакам. Намалянето на проводимостта на сърцето е възможно поради това че
когато горят допълнителните връзки ... катетъра с който горят отделя топлина ... тази топлина може да повлияе на проводната система на сърцето и така временно да намали възможностите и. В този случай се поставя временен пассмейкър.
Пасмейкъра е електронна машинка която стимулира ритъма с подаване на токов импулс. При временния случай просто ше ви поставят жички до сърцето и няма да имплантират пассмеккъра.
Жичките не са нищо особено, слагат ги като препазна мярка след оперрациите и съм имал такива. Най лошия случай е постоянно увреждане на проводимостта. Какво наричам проводимост? Сърцето има 2 възела ... единия се нарича синусов а другия АБ.
Синусовия генерира нервни(токови) импулси и ги подава по връзки(жички) към предсърдията и АБ възела. Жичките с токов импул съкращават първо предсърдията и после АБ възела след леко забавяне предава импулса по сноп неви които се намират в стената между камерите
към камерите и така те се съкращават за да изтласкат къв към аортата(лявата камера) или към пуломинарната артерия(дясната). Така ритъма на сърцето се контролира от тези нещица и аз ги наричам проводна система, може да не се изразявам правилно.
Ако четат лекари - прощавайте че говоря като експерт и ако звуча глупаво. Това което д-р Протич ми каза е че е е МНОГО ВАжНО да дишаш така както лекаря
ти каже по време на самото изгаряне т.е ДА ДИШАШ ПОВЪРХНОСТНО и не дълбоко за да не преместиш катетрите докато са нагорещени. Сега не си мисли че катетрите са нагряти до червено. Температурата на това с което горят е около
50-60градуса и е достатъчна да увреди клетките на връзката която се изгаря. Гледах в youtube.com че уж са радио вълни ама така и не разбрах 2 различни начина ли има или горят с радио вълни или горят с подгрят връх на катетъра.
В някои клипчета го наричаха радиочестотна аблация. Не знам дали няма два способа за изгаряне. Това няма значение всъщност. В деня на приема ви, докторите ще ви обяснят още веднъж всички тези неща които аз тук ви казвам. Лекуващи лекари са др.Стоянов, др. Протич
и др. Боянов(един младок който обяснява и снема покаания) :)). Само да кажа че има още един риск и този риск е свързан с това че сърцето може да изпусне в перикарда лек излив след процедурата.
Перикарда е обвивка на сърцето пълна с течност и сърцето плува в тази течност докато бие т.е нещо като смазка :) така аз си го представям. Та може тази течност да се увеличи поради което да
ви изпишат прием на лекарства с които да коригират обема и. Ако обаче излива е по големичък се налага с пълна упойка да се бръкне в гръдния кош и да се отнеме малко от течността. Това е рядък случай така че не с еплашете.
Сега как преминава процедурата. На бедрата близо до свивките на 2-та крака се правят 4 отвора. Само да не се изплашите, нищо особено.
Мен ме оперира доктор Сотянов. Докрот Балабански стой в компютърна зала и анализира тестовете както и казва къде да се постави катетъра за балация.
Доктор Стоянов е излючително добре подготвен кадър и обяснява абсолютно всяка стъпка от процедурата. Даже и "сега ще усетиш лека хладина ... почистваме местата с разтвор". Значи правете си сметка колко добре с еотнасят и колко са внимателни.
Доктор Протич не е никак по лош лекар. И двамата са изключително внимателни специалисти така че сте в сигурни ръце.
Напипват с ръка местата на вените през които се влиза. Ако пуснеш в гугъл думи за кръвоносната система ще видиш че точно до свивките минават 2 големи кръвоносни съда ... вена и артерия. Вената май беше феморална ама не съм сигурен.
Та ... с напипване се намира вената и на мястото където ще ссе боде .. със съвсем тънка игличка се вкарва упойка.
Бият 2 упойки на десния крак и 3 на левия. След първата упойка даже не усещате игличната на другите. Сле това упойките леко се масажитат от доктора за да се поемат по добре в участъка. Имате усещане т.е пръстите с които ви пипат ги усещате но болка няма абсолютно никъква.
След това като подействат упойките а те действат почти могновено се вкарват 4 иглички подобно на абукатите само че малко по дебелички но не боли.
Усещате само леко щипкане и можеби лееекичко понякога тъпа болка. След това се вкарват специлани пласмасови накрайницикоито се усещат малко повече.
Ако гледате изглежда гадно но ако не гледате не е нищо особено освен че умирате от шубе. Аз умирах от шубе щото бях гледал клип как ги забиват.
Не е толкова гадно на усещане споко. В десния крак почти нищо няма да усетите от тях. В левия лекичко се усеща.
Има една тъпа болка но не е болка за умиране, не е нетърпимо и е лекичко, просто малко неприятно. Левия крак е малко проблемен. от картинките съм видя че вената е малко по кофти разположена но може и да не съм правм, не съм експерт.
След като сложат накрайниците, 4 на брой, през тях се вкарват 4 катетъра до дясната част на сърцето. Катетрите се разполагат на места които лекарите си знаяти и закоито аз нямам информация но
идеята е да се стимулира сърцето с леки токови импулси така че да направи аритмия. Като направи арирмия теста, се анализират местата на които са допълнителните връзки и се горят.
Първата част на процедурата се нарича електро-физеологично изследване(ЕФИ) а самото горене се нарича аблация. Следва неприятната част. Самия тест е серия от сценарии за стимулиране с електро импулси и ще ги усетите.
В началото са леки тестовете и не е нищо особено но има и малко по тежички на които ви прималява т.е пречерняпва ви. Не се безпокойте в сигурни ръце сте.
Само да кажа как се усещат катетрите като ги вкарват. Лекичко неприятно е но не много. Знам че има хора котио се интересуват. Не боли като влизат но усещате леко като
все едно сте си сецнали кръста ... не боли но е леко неприятничко. Като влезат в сърцето то леко прескача от механичния дразнител но пак не е болка за умиране.
Усещате нещо като лека тежест в гърдите и малко като скованост в гърба но не се безпокойте нормално е това.
Като получите аритмия доктор Балабански знае как да я прекъсне с токов импулс лекичък и спира. Така че не си мислете че не може да я спрат.
След анализа се пристъпва към самото изгаряне т.е аблация. Доктора ви инструктира че трябва да дишате повърхностно когато подаде сигнал "Пускай" на сестрата и като чуете едно леко пифкане.
Важно е да спазвате инструкцията и да дишате леко и спокойно. Горенето зависи от случая. Мен лично ми намериха 2 вида аритмии. За първата усещах горенето някъде вискоко в предсърдието. Как се усеща зависи от случая
Имаше горенета дето почти не ги усетих и такива дето ме поизплашиха но важно е да пазите самообладание и да сте спокойни защото сте в професионални ръце.
Гориха ми неква връзка по септума ... не съм ровил още да вида къде точно е но все едно го усещах в междукамерната преграта. Там ми беше доста неприятно и още повече че ми идеше да дишам дълбоко но не можех. Налага се и малко да потърпите.
Спокойно чуството лъже ... всичко е наред ... няма да умрете.Важно е да сте спокойни и ви казвам аз ... дето умирах от шубета. Знам че думите са си само думи а проблема си е само твой и ти си знаеш как си.
Моля ви бъдете спокойно в ръцете на ескперти сте. Просто се налагамалко да сте търпеливи. Мислете си че скоро сте си в стаята а още на другия ден вкъщи. После край завбинаги ако сте в 80-90% процента на успелите.
По всяка вероятност сте "банален" случай. Доктор Протич използваше много думата "банален" на консултацията и сега като чуя тази дума ме напушва на смях щото си го представям как обяснява за жиците :))), голям е.
Та може би казвам можеби ... онбези 10-20% са много сложни случаи. Възможно е проблема да ви е в лявата част но ... от дястната тръгват импулсите и там е синусовия възел ... така че ...повечето случаи на допълнителна връзка са от дяснта част.
Ако пък сте от големите късметлии може да се наложи и 5-та дупка в крака само че през артерията която е в съседство с вената която дупчиха.
През нея се вкарва катетър до лявата част. Ако пък сте като мен с клапа и се наложи в лявата част искам да ви информирам че катетъра през клапата не се мушка, забранено и е и няма да го правят.
Знам че се бърка през дясната половина но се прави малък отвор ... Доктор Протич рече че може да съм от тия късметлии но ми се размина слаба Богу. След като приключи горенето правят пак тест точно с тоя импулс и ако не излезе сърцето от ритъм
това е и доказателството че са изгорени връзките :) Тестовете продължават докато доктор Балабански не каже че всичко е ок. В един момент може да ви кажат "Честито" или в моя случай сестрата рече "Вече си здравичък мойто момче".
Това е най-сладкия момент. Онзи момент в който грамотевиците свършват и зад облъците излиза първият слънчев лъч на новия ден :)) Честито! После живота ти е 2-пъти по сладък. Така се чуствах и след операцията :). Карат те в стаята
и и лежиш 2 часа с пясъчни торбички на краката, после още 2 часа без тях и после ставаш. Ако ти се допикае ще ти дадт подлога ако си жена и една каничка ако си мъж :), аз си се стисках щото срамец :))) Само да кажа, ако са ви дупчили артерията за да влезат в лявата част
или ако случайно доктора е боднал артерията без да иска(рядко) ще стоите повече време легнал ... възможни са от 8 до 12 часа по приказки в интернет :)
Бабата дето викаше "аааа викааам той натиска" лежа 8 часа. Беха я боцнали леко в артерията ма предполагам че е буйствала с краката от страх. Доктора предупреждава че е важно вашето съдействие.
Изписват ви на другия ден. Аз останах още един заради Синтрома. Ако усещате леки прескачшания не се тревожете, всички ги имат след това. Траят от 1 до 3 понякога се усещат и до 6 месеца. После ... изчезват завинйаги:)
Възможно е и да получите лека аритмия след процедурта. Не се шашкайте знам и такъвв случай. Просто това е ефект от процедурата но не значи че не е успешна. Всичко ще отшуми и ще забравите.
Специални благодарности на лекарите от ЕФИ на национална кардиология и на всички мили хора които работя там.
Винаги ще се сещам за вас с умиление. Наистина сте ми като родители благодаря ви. Благодаря ви че ви има, от санитарките до най-великия лекар, благодаря ви, всички вие бяхте страхотни.
Ако някой има въпрости относно кардио проблеми и е решил че аз мога да помогна макар и не с не експертно но по скоро с насочващо мнение мо;я пишете ми.
Ще се радвам да отговоря на всеки от вас приятели, защото аз ви разбирам. Искрено ваш ... патиланец.

bummer

Мнение от bummer » 25 юли 2010 11:18

zakysmet Здравейте тъй като сте писали по горе че може да отговорите на някои въпроси исках да ви попитам следното: по принцип от това което сам чувал и чел аблацията не може да оправи прескачанията а се прави само за тахикардия и даже един от страничните и ефекти могат да бъдат леки екстрасистоли извинявам се ако не сам прав но аз така знам а и не да се хвалите да не чуе дявола 8) но все пак как се чувствате след операцията усеща ли се разлика , как стоят нещата с спортуването и т.н извинявай за лавината от въпроси!! Поздрави всичко най!

zakusmet

Мнение от zakusmet » 03 авг 2010 15:51

Чак сега прочитам .. Ами може и да сте прав за прескачанията. Цитирам доктор Стоянов "Прескачания и аз имам" :). Прескачания има всеки човек. Аблацията лекува пристъпни аритмии. Примерно изведъж получавате прескачане и после пулс 200 за 10мин или няколко часа. Сега усещам прескачания от време на време. Даже понякога усещам тръпката от начало на пристъп само че сърцето ми не започва да галопира. Тръпката ме стряска защото не искам да разбера че нещата не са благополучни :) като всеки един минал през кошмара на аритмията и страха от лечението. Общо взето се чуствам добре. Не съм ходил да вдигам щанги още първия месец но мисла че ще има едно време на привикване. Това което мога да кажа и не знам дали е било свързано с жичките които ми изгориха но преди се събуждах с гадене и ми беше лошо сутрин а сега не. Сутрин се сбуждах като все едно съм бягал. Отивам на работа и главата ме боли а сърцето ми го усещам как тряска силно. Отдавах го на среса но не съм сигурен дали е от стреса или от проблема. Сега ставам силен сутрин. Сърцето ми не прескача от най малкто нещо както преди. Преди усещах едни такива "мощни" удари на големи интервали от време на време. Всичко това мислех че е от стрес но не съм напълно убеден в правотата на мислите ми:) Иначе аз и преди процедурата си мислех че ще усещам тръпката като от пристъп само че няма да го получавам след аблацията. Аз си обяснявам нещата простичко и сигурно ако чете професионалист ще ми се изсмее ... същото е като на мен да ми говори човек дето не е пипал компютър за програмиране :)) ... Аз си обяснявам нещата така:
1. "жичката" се гори на опредлено място и тръгва от синусовия възел(акомулатора), не може да се изгори в самата основа и вероятно тоците стигат до някъде и се усещат.
2. щом аритмиите идват пристъпно значи има нещо което кара акомулатора да направи повече ток, това нещо не може да бъде изгорено с аблацията и си остава ...
Това си емоето малоумно обясненение разбирасе :)
Та като обобщение - добре съм :))

bummer

Мнение от bummer » 03 авг 2010 20:02

Мерси за отговора дано занапред нямате проблеми и все към по-добре да върви! Айде със здраве и успех :P

marcisax

Мнение от marcisax » 13 сеп 2011 01:30

до zakusmet

Искам да ти благодаря, за изчерпателното обяснение за Ефи и абалция. Аз съм мъж на 29г, и ми предстои тази така наречена рутинна процедура. Сподели как се чувстваш след година ? имаш ли някакви оплаквания ? как живееш в момента ?

При мен проблема е от малък, но сега зачестява и най-накрая се реших да се подложа на аблация.
Последните 30 дни имах три излизания от ритъм две успях да хвана на ЕКГ с по 220 удара и продължиха около 20 мин, успях да стигна до бърза помощ и с инжекция влезнах в ритъм. Доста неприятно особено ако човек работи и постоянно пътува.

Не знам дали има смисъл да пия бетаблокери? Изобщо дали да пробвам с лекарства. Излизам изведнъж и така си и влизам, освен ако не съм в БП и не ми бият някоя инжекцийка.

Благодаря ти zakusmet доста си изчерпателен. Ще пиша и аз какво се случва с мен.
Поздрави на всики, които се вълнуват от темата.

rainova

Мнение от rainova » 25 окт 2015 22:09

Лошата новина ,е че на нервна почва може да изкача тахикардия , аритмия аз имах и тя е в следствие на проблем с митралната клапа.
Но по- важна е хубавата новина , че тези болести на сърцето- ритъмни нарушения , т. нар. порок на сърцето е абсолютно лечим и то не от купища лекарства за поддръжка, от горене с лазари, смяна с изкуствени клапи , а с пиенето на една храна ,която е разработена от наш професор - казва се професор Димитров.
Аз бях със сърдечна недостатъчност последен стадии и в продължение на 11 месеца сутрин и вечер пих от тази храна. Постепенно отшумя тежестта в гърдите, умората, тахикардията от пристъпи всеки ден намаля до 1 на 7 месеца, постепенно възвърнах силите си и вече съм здрава.
На контролния преглед лекарите не можеха да повярват и се чудеха дали това е моята епикриза.
Искам да знаете , че има лечение и то е в България.Заставам зад всяка записана от мен дума и ако някой тук си каже , че това не е вярно , че е реклама или мошеничество , мога само да му кажа , никога да не стига да има сърдечна недостатъчност и че всеки може да види епикризите и изследванията ми при желание като ми пише на vsv2303@abv.bg
Бъдете здрави!

zakusmet2

Мнение от zakusmet2 » 16 юли 2017 21:14

Здравейте отново,

аз съм онзи "zakysmet" дето писа за аблацията преди толкова много години. Наскоро си спомних за този период и се замислих че има можеби страшно много хора с такива проблеми които се чудят как стоят нещата ... години след процедурата и изчезнал ли е проблемът с аритмиите въобще. Затова реших да напиша два три реда в помощ и успокоение на всички вас приятели. Накратко за всички вас искам да кажа че проблемите ми с аритмиите изчезнаха завинаги можеби, поне до днешна дата се чуствам отлично. Вече не се страхувам че сърцето ми ще излезе от ритъм и ще трябва да потърся лекарска помощ, а си бях доста зле преди процедурата. Относно след оперативния период ... 6 месеца до 1 година, да ви кажа имах си аритмии от време на време и дори се бях уплашил че процедурата не е била ефективна. Ако и на вас ви се случи, не се страхувайте този период ще отмине. Ще дойде времето в което ще забравите проблемът напълно. Аблацията можеби е поемане на известна доза риск. Знаете можеби че част от пациентите развиват усложнения и се налага да им се постави пасс мейкър след това. Макар и не голям рискът си го има и да си призная доста си ме беше страх. Само че човек не може да живее и с постоянния страх от следващата аритмия. Знам много добре как се чувства всеки един от вас. От моята процедура отминаха 7 години. Освен аблацията имам и изкуствена арортна клапа. Казвам пред всички вас, чуствам се отлично, работя, спортувам. За всичко това съм благодарен на лекарите от Националната кардиологична болница. Хирургът др. Ангелов който ми постави клапата, др Протич и др Стоянов които ме диагностицираха и направиха аблацията. Скъпи лекари благодаря ви най-искрено затова че живея добре и като обикновен човек. Често се сещам за вас и ви споменавам с добро. Благодарен съм че ви има и че сте човечни да обърнете внимание на хора като нас. Благодаря ви. За всички вас приятели патиланци ... пожелавам ви късмет.

Svilen0690

Мнение от Svilen0690 » 19 юли 2017 21:58

zakysmet,много съм объркан вече не знам какво е тахикардия и какво аритмия,моя проблем е следният и сега ще го обясня.След дълго обикаляне по лекари становището на всички беше да си лекувам нервите така и направих.Моят проблем относно сърцето е следният,от време на време имам ускорен пулс ритмичен но ускорен,обикновено се случва след тренировки,след стресови ситуации,понякога след работа понеже работя в сервиз за автомобили,понякога след цигара и така.Ходил съм на кардиолози доста пъти имам един куп кардиограми,ехографи и холтер.Винаги пулса ми е ускорен около 100 и малко над него,Имал съм и екстрасистоли стягали са ме гърдите,но никой никога не ми е казвал че имам аритмия или пък че сърцето ми излиза от ритъм,всички казват тахикардия.Какъв е твоят съвет?

zakusmet2

Мнение от zakusmet2 » 07 авг 2017 12:18

Здравей, звучи като много да се притесняваш. Аритмията е друго усеща се все едно ти бие на интервали сърцето ... Понякога е като все едно ти удрят юмрук в корема и сърцето галопира много бързо(като все едно ще се пръсне) след това, ако не греша веднъж бях 180 и ми биха ритмонорм инжекция за да го спрат. Ако са ти правили кардиограми и имав опасна аритмия ще го видят. Между другото има и такива апарати които се поставят за едно денонощие и записват сърдечната дейност. Може да отидеш и когато ти е лошо да те прегледат. За пулс 100 не е много нормално но не е и много, аз примерно бия винаги с около 80-90, 95-100 ако съм ядостан повече. Така че това е резултат от напрежение. Според мен си притеснителен много. Ако спиш малко пак е ткъв резултата. Спи повечко ... гледай да не прекаляваш с кафе и цигари и да не си слагаш много на сърце проблеми ако можеш, нещата винаги се нареждат. Според мен си притеснен от нещо и не почиваш достатъчно.

Отговори

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”